Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 08 30, 21:00

Krepšinio šventei artėjant: 25 įdomūs faktai apie pasaulio krepšinio čempionatų istoriją

Ar žinote, kad pasaulio krepšinio čempionatų istorijoje buvo rungtynės, į kurias susirinko per 30 tūkst. žiūrovų? Kad atsisakymas žaisti su Taivanu kartą SSRS rinktinei kainavo pasaulio čempionato auksą? Kad rezultatyviausias visų laikų pasaulio krepšinio čempionatų žaidėjas yra brazilas? Portalas 15min pristato 25 įdomius faktus, susijusius su pasaulio krepšinio čempionatų istorija.
JAV rinktinės apdovanojimas Ar žinai?
JAV rinktinės apdovanojimas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

1. Pirmasis pasaulio krepšinio čempionatas įvyko 1950 m. Argentinoje. Jį sukurti FIBA idėja kilo matant pasaulio futbolo čempionatų sėkmę ir tai, kad krepšinis buvo populiarus 1948 m. Londono olimpinėse žaidynėse. Šiemet vyks 18-asis pasaulio krepšinio čempionatas.

2. Argentina sugebėjo išnaudoti namų sienų pranašumą ir 1950 m. tapo pirmąja pasaulio čempione. Pirmojo pasaulio krepšinio čempionato finalas vyko po atviru dangumi, o jį stebėjo apie 25 tūkst. žmonių.

nytimes.com nuotr./1950 m. pasaulio krepšinio čempionato finalas
nytimes.com nuotr./1950 m. pasaulio krepšinio čempionato finalas

3. Vis dėlto tai nebuvo rekordinis lankomumas pasaulio čempionatų istorijoje. 1954 m. pasaulio krepšinio čempionato Brazilijoje finalas įvyko Maracanazinho arenoje, į kurią susirinko 34 tūkst. žiūrovų. Jie išvydo, kaip JAV triumfavo, lemiamose rungtynėse 62:41 nugalėdamos Braziliją.

4. Kadangi profesionalo statusą turintys NBA žaidėjai iki pat 1994 m. dalyvauti čempionatuose negalėjo, JAV kartais atstovaudavo labai neįprastos, žiūrint iš šių dienų, komandos. Pavyzdžiui, 1954 m. JAV atstovavo vieno mėgėjiško klubo „Peoria Catterpillars“ žaidėjai, o 1959 m. – iš JAV karinių oro pajėgų karių sudaryta rinktinė.

USA Basketball nuotr./1959 m. JAV rinktinė
USA Basketball nuotr./1959 m. JAV rinktinė

5. 1959 m. SSRS ir Bulgarijos rinktinės atsisakė žaisti su Formoza (dabartinis Taivanas) ir todėl joms buvo užskaityti pralaimėjimai 0:2. Net ir nepaisant šio techninio pralaimėjimo SSRS rinktinė būtų tapusi pasaulio čempione, nes iškovojo daugiausia pergalių, tačiau FIBA nutarė SSRS ir Bulgarijos rinktines išvis diskvalifikuoti, anuliuojant visus jų rezultatus. Taip čempionais tapo Brazilija.

6. 1962 m. pasaulio krepšinio čempionatas turėjo vykti Filipinuose, tačiau šios šalies prezidentas atsisakė išduoti vizas socialistinių valstybių rinktinių žaidėjams. Todėl FIBA diskvalifikavo Filipinus ir perkėlė pasaulio krepšinio čempionatą į Braziliją, kur jis ir įvyko 1963 m.

7. 1967 m. pasaulio krepšinio čempionatas vyko Urugvajuje. Šio čempionato varžybos jau vyko arenoje. Tačiau joje buvo ypatingai šalta – temperatūra kartais siekdavo vos kelis laipsnius virš nulio. Ne pačios geriausios sąlygos žaisti krepšinį.

8. 1982 m. pasaulio krepšinio čempionato naudingiausiu žaidėju tapo Glennas „Docas“ Riversas, būsimasis garsus NBA žaidėjas, o vėliau – treneris, šiuo metu treniruojantis „Los Angeles Clippers“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Docas Riversas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Docas Riversas

9. Į 1990 m. pasaulio krepšinio čempionato geriausių žaidėjų penketuką pateko gerokai vėliau trumpai ir nesėkmingai Kauno „Žalgiryje“ žaidęs amerikietis Kenny Andersonas.

10. 1994 m. pasaulio krepšinio čempionatas žymėjo naujos eros pradžią – jame pirmąkart dalyvauti galėjo NBA žaidėjai. Čempionate triumfavo JAV, o naudingiausiu krepšininku buvo išrinktas Shaquille'as O'Nealas. Vidutiniškai savo varžovus JAV nugalėdavo 37,7 taškų persvara.

11. 1998 m. pasaulio krepšinio čempionate nedalyvavo NBA žaidėjai – dalyvauti jie negalėjo dėl vykstančio lokauto. Tais metais triumfavo Jugoslavija, 64:62 finale nugalėjusi Rusiją.

12. Tų metų pasaulio krepšinio čempionato naudingiausiu žaidėju tapo jugoslavas Dejanas Bodiroga. Tai vienintelis atvejis nuo tada, kai čempionate dalyvauti buvo leisti NBA žaidėjams, kai naudingiausiu čempionato žaidėju tapo niekada NBA nežaidęs krepšininkas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dejanas Bodiroga
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dejanas Bodiroga

13. 2002 m. Argentinos rinktinė nutraukė ilgiausią pergalių seriją tarptautinių krepšinio turnyrų istorijoje – JAV rinktinei priklausiusią 58 pergalių iš eilės tarptautiniuose turnyruose seriją.

14. 2002 m. pasaulio krepšinio čempionatas amerikiečiams apskritai buvo labai nesėkmingas. Jie pralaimėjo ne tik Argentinai, bet ir Jugoslavijai bei Ispanijai ir liko šešti.

15. Tais pačiais metais pasaulio krepšinio čempionato finalas buvo vienas įtempčiausių istorijoje ir baigėsi skandalu. Paskutinėmis pagrindinio rungtynių tarp Jugoslavijos ir Argentinos sekundėmis iš pradžių abejotina pražanga buvo užfiksuota Luisui Scolai, o po to nesušvilpta pražanga prieš Hugo Sconochini, kurio baudų metimai galbūt būtų Argentinai išplėšę pergalę. Po pratęsimo 84:77 laimėjo jugoslavai.

VIDEO: 2002 World Cup Final, Yugoslavia-Argentina: Peja Stojakovic, Bodiroga, Vlade Divac vs Oberto & Scola

16. 2006 m. LeBronas Jamesas, Dwyane'as Wade'as ir Chrisas Boshas pirmąkart žaidė kartu – ketveri metai iki tol, kol tapo komandos draugais „Miami Heat“ ekipoje. Visgi jiems triumfuoti čempionate nepavyko: pusfinalyje amerikiečius, iki tol žengusius be pralaimėjimų, įveikė Graikija.

VIDEO: USA vs Greece 2006

17. Rinktinės įmestų per vienas rungtynes taškų rekordas – 154 taškai – iki šiol priklauso Brazilijai. Brazilijos rinktinė jį pasiekė 1978 m., 154:97 nugalėjusi Kiniją. Tuomet dar net neegzistavo tritaškio linija.

18. Didžiausias taškų skirtumas tarp rungtynes laimėjusios ir pralaimėjusios komandos pasaulio krepšinio čempionatų istorijoje – 92 taškai. SSRS rinktinė 1974 m. 140:48 sutriuškino Centrinės Afrikos Respubliką.

19. Rezultatyviausias visų laikų pasaulio krepšinio čempionatų žaidėjas – legendinis brazilas Oscaras Schmidtas. Per 35 žaistas rungtynes keturiuose skirtinguose čempionatuose jis pelnė 843 taškus, vidutiniškai po 24,1 taško per rungtynes.

„Facebook“ nuotr./Oscaras Schmidtas
„Facebook“ nuotr./Oscaras Schmidtas

20. Didesnį negu 30 taškų per rungtynes vidurkį viename pasaulio krepšinio čempionate istorijoje yra turėję trys žaidėjai. Oscaras Schmidtas 1990 m. rinkdavo po 34,1 taško, graikas Nikos Galis 1986 m. – po 33,7 taško, pietų korėjietis Shin Dong-pa 1970 m. – po 32,6 taško.

21. Taškų, pelnytų per vienas rungtynes rekordas, priklauso pietų korėjiečiui Hur Jae – 1990 m. pasaulio krepšinio čempionate jis į Egipto krepšį įmetė 62 taškus. Skaičiuojant tik metus, kai čempionatuose dalyvauti leidžiama NBA žaidėjams, rekordas priklauso vokiečiui Dirkui Nowitzki, kuris 2006 m. į Angolos krepšį įmetė 47 taškus.

22. Per visą pasaulio krepšinio čempionatų istoriją nė vienas žaidėjas čempionato naudingiausiu žaidėju netapo dukart. Situacija šiemet nepasikeis – nė vienas iš trijų dar karjerą tęsiančių ankstesnių čempionatų MVP (Pau Gasolio, Kyrie Irvingo ir Kevino Duranto) šiame čempionate nedalyvaus.

23. Yra dvi rinktinės, kurios yra iškovojusios po penkis pasaulio krepšinio čempionatų aukso medalius. Viena jų – JAV. Kita – jau neegzistuojančios Jugoslavijos rinktinė. Trečią vietą su keturiais aukso medaliais užima taip pat jau neegzistuojančios SSRS rinktinė.

24. Nė vieno pasaulio krepšinio čempionato nuo 1950 m. nepraleido tik dvi rinktinės – JAV ir Brazilijos.

25. Serbas Željko Obradovičius yra vienintelis žmogus, kuris yra laimėjęs pasaulio krepšinio čempionatą ir kaip žaidėjas, ir kaip treneris. Kaip žaidėjas jis triumfavo 1990 m., kaip treneris – 1998 m.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"