Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 23d. 23:02

Netikėta istorija: kodėl JAV bombonešiai 1944 m. tyčia subombardavo vieną JAV miestą?

B-17 bombonešis Ar žinai?
123RF.com nuotr. / B-17 bombonešis

1944 m. pavasarį pasaulį buvo apėmęs II pasaulinis karas. JAV kariuomenė kovėsi tiek Ramiajame vandenyne, tiek Europoje. Tačiau tų metų kovo 21 d. JAV karinės oro pajėgos subombardavo ir vieną labai neįprastą taikinį – pačias JAV. Tiksliau, vieną konkretų miestą – Mails Sitį Montanos valstijoje.

Ši valstija yra JAV šiaurėje, prie sienos su Kanada. Mails Sitis yra pietrytinėje valstijos dalyje. 1944 m. jame gyveno apie 8 tūkst. gyventojų.

Pro Mails Sičio šiaurinę dalį teka Jeloustono upė – vienas pagrindinių regiono vandens kelių. XIX a. pabaigoje prie upės, tuometiniame JAV pasienyje, amerikiečiai įkūrė karinę bazę.

Danielio Schweno / Wikimedia Commons nuotr. / CC BY-SA 4.0/Mails Sitis žiemą. Nuotraukoje matyti pro miestą tekanti upė
Danielio Schweno / Wikimedia Commons nuotr. / CC BY-SA 4.0/Mails Sitis žiemą. Nuotraukoje matyti pro miestą tekanti upė

Bėgant laikui, poreikio šioje vietoje turėti karinę bazę nebeliko, bet gyvenvietė išliko. Mails Sitis tapo galvijų augintojų gyvenviete – miestelį supo plačios pievos, kur galėjo ganytis galvijai, o upė buvo puikus vandens šaltinis.

Tačiau upė kėlė ir pavojų. Per ypač šaltas žiemas upės užšaldavo, jos paviršiuje formuodavosi ledo lytys. Susigrūdusios jos „užkimšdavo“ upę, sudarydamos savotišką gamtinės kilmės užtvanką, kuri neleisdavo vandeniui laisvai pratekėti.

123RF.com nuotr./Upė Montanoje žiemą
123RF.com nuotr./Upė Montanoje žiemą

1944 m. kovą vietinis laikraštis ėmė skambinti pavojaus varpais. Dėl ledo lyčių upės vandeniui pratekėti buvo vis sunkiau ir upė ėmė tvinti. Ledinis vanduo pasiekė Mails Sičio miestą. Atrodė, kad artėja katastrofa.

Vietiniai gyventojai suprato, kad bent šiek tiek atšilus orams ir ištirpus ledui, situacija pagerės, tačiau laukti nežinia kiek jie negalėjo. Vanduo sėmė jau kelis šimtus namų, kurių gyventojai bandė gelbėtis bėgdami į aukštesnes vietas, ir matėsi, kad netrukus patvins visas miestas.

Ledo lytys upėje Montanoje žiemą
Ledo lytys upėje Montanoje žiemą

Miesto valdžia, matydama situaciją, ėmėsi veiksmų. Pirmiausia du vietiniai pilotai iš netoliese esančio miestelio bandė pakilę nedideliu lėktuvėliu išsprogdinti ledo lytis su savadarbe bomba. Bet ji nepadėjo.

Tuomet miesto meras kreipėsi pagalbos į kariuomenę. Tačiau tai nebuvo prašymas padėti evakuojant žmones. Miesto valdžia prašė, kad karinės oro pajėgos subombarduotų upę ir išsprogdintų ledo lytis.

Kaip pranešė naujienų agentūra „Associated Press“, karinės oro pajėgos atsiuntė bombonešį B-17, vadintą „skraidančia tvirtove“, kad šis padėtų Mails Sičio gyventojams.

123RF.com nuotr./B-17 bombonešis
123RF.com nuotr./B-17 bombonešis

Bombonešis gabeno šešiolika po kiek daugiau negu 100 kg svėrusių bombų ir turėjo leidimą jas numesti.

Po poros bandomųjų skrydžių su netikromis bombomis įgula galiausiai numetė visas 16 bombų, besitaikydama į ledo masę ant upės.

Stebėti bombonešio skrydį ir kaip jam pasiseks susirinko šimtai miestelio gyventojų. Jie suprato, kad nuo šios misijos priklauso jų namų likimas.

Kaip atrodė sprogimas, nėra aišku, bet jis turėjo būti didingas. Pavyzdžiui, vienas šaltinis rašė, kad „po kelių sekundžių nuo užšalusios Jeloustono upės pakilo didžiulis ledo, purvo ir vandens fontanas“.

Vienu dalyku galima neabejoti – bombos pasiekė tikslą. Kaip teigė „Associated Press“, „vanduo ir bombų suskaldyti ledo gabalai ėmė plūsti žemyn upe (…) praėjus vos kelioms sekundėms po bombardavimo“. Ledinė „užtvanka“ buvo išardyta, upė galėjo tekėti kaip tekėjusi, o Mails Sitis išvengė potvynio.

Ir nusipelnė neįprastos šlovės – tapo vieninteliu JAV miestu, kurį II pasaulinio karo metu subombardavo JAV kariuomenė.

Parengta pagal „Now I Know“.

Komentarai: 25

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"