Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 29d. 20:00

Skrajojantis senolis: kaip Lietuvoje gimęs keiptaunietis tapo greičiausiu pasaulio šimtamečiu

Bėgantis senolis Ar žinai?
123rf.com nuotr. / Bėgantis senolis

2004 m. Pietų Afrikos Respublikos gyventojas Philipas Rabinowitzius 100 metrų nubėgo per 30,86 sekundės. Maždaug tris kartus lėčiau negu geriausi šios distancijos sprinteriai. Tačiau šis P.Rabinowitziaus pasiekimas nuskambėjo viso pasaulio žiniasklaidoje.

Dėl paprastos priežasties – skaičius „100“, kalbant apie bėgiko pasiekimą, reiškė ne tik distanciją. P.Rabinowitziui bėgimo dieną, 2004 m. liepos 10 d., jau buvo suėję 100 metų.

Tądien P.Rabinowitzius tapo pasaulio rekordininku tarp 100 metrų nubėgusių šimtamečių, jo pavardė buvo įrašyta į Guinnesso rekordų knygą.

mastersofathletic.com nuotr./Philipas Rabinowitzius
mastersofathletic.com nuotr./Philipas Rabinowitzius

Ankstesnį rekordą, pasiektą austro Erwino Jaskulskio, jis pagerino daugiau negu penkiomis sekundėmis. Nieko stebėtina, kad P.Rabinowitziaus pravardė buvo „skrajojantis Philas“.

Rekordą jis pasiekė Keiptauno mieste, Grin Pointo stadione, kuriame ir gyveno. Gali būti, kad 100 metrų šimtametis nubėgo ir dar greičiau.

Jo paties teigimu, savaite anksčiau jis nubėgo šimtą metrų per 28,87 sekundės, bet laiko skaičiavimo technika nesuveikė ir neužfiksavo tikslaus rezultato.

„Kiekvieną kartą bėgdamas jaučiuosi jaunesnis ir jaunesnis. Greitai tikrai nesitrauksiu. Kol tik galėsiu atsikelti rytais, aš vaikščiosiu ir bėgiosiu“, – pasiekęs rekordą sakė jis.

Pasak P.Rabinowitziaus, jo ilgaamžiškumo paslaptis – stiklinė apelsinų sulčių kas rytą, po kiekvieno valgio suvalgyti po obuolį ir daug vaikščioti.

Būdamas šimto metų, P.Rabinowitzius kas savaitę vis dar nueidavo po 20-25 kilometrus ir taip pat buvo įtrauktas į Guinnesso rekordų knygą kaip vienas vyriausių varžybose dalyvaujančių ėjikų.

Visą gyvenimą dirbęs buhalteriu, ir sulaukęs 100 metų „skrajojantis Philas“ penkias dienas per savaitę pėsčias eidavo į dukrai priklausančią šunų maistą gaminančią įmonę, kurioje padėjo tvarkyti sąskaitas.

Greitojo senolio biografijoje esama ir lietuviško pėdsako. Žydų kilmės atletas Phillipas Rabinowitzius gimė 1904 m. Kėdainiuose, o į Pietų Afrikos Respubliką su šeima emigravo 1925 m. Panašiu metu į šį kraštą ieškoti geresnio gyvenimo traukė daug litvakų.

Vida Press nuotr./Keiptaunas
Vida Press nuotr./Keiptaunas

P.Rabinowitzius mirė 2008 m. po insulto, maždaug dvi savaitės po 104-ojo gimtadienio. Likus nedaug iki mirties duodamas interviu vietiniam laikraščiui jis pažymėjo, kad jo gyvenimo metu „pasikeitė beveik viskas“.

Iki pat mirties P.Rabinowitzius kasdien stengėsi nueiti po 2-3 kilometrus. Mirus jo žmonai, jis išsikėlė iš senelių namų, nusprendęs, kad gyvenimas juose yra per mažai aktyvus.

P.Rabinowitziaus rekordas nepagerintas išliko šešerius metus, iki 2010 m. Dabartinis šimtamečių rekordas priklauso Donaldui Pellmanui, kuris 2015 m. rugsėjį 100 metrų nubėgo per 26,99 sekundės.

Pasaulio 100 metrų bėgimo rekordas priklauso Usainui Boltui ir yra 58 sekundės.

Egzistuoja ir 100 metrų bėgimo rekordas 105 metų sulaukusių asmenų kategorijoje. Jis šiuo metu priklauso japonui Hidekichi Miyazaki ir yra 42,22 sekundės.

Parengta pagal „Guardian“, NPR, BBC.

_____________________________________________________________________

Patiko tekstas? Tuomet kviečiame sekti 15min rubriką „Ar žinai?“, kurioje rasite straipsnius apie Lietuvos ir pasaulio istoriją, kultūrą, įdomybes, keistenybes ir pan. Praplėskite savo akiratį!

Taip pat kviečiame pamėgti rubrikos „Facebook“ puslapį „Šiandien sužinojau“, kur ir rasite nuorodas į rubrikos straipsnius, ir sužinosite daug įdomių faktų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:21
06:02
33:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"