Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 28d. 22:55

Stipriausias lietus, kokį žmonija kada yra stebėjusi – vos kelias minutes trukusi liūtis sukėlė chaosą ir net nusinešė žmogaus gyvybę

Patvinęs Vilniaus senamietis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Liūtis

Lapkritį Lietuvoje įprastai iškrenta apie 50,4 mm kritulių. Daugiausia, žinoma, lietaus. Tai – vidutinis rodiklis, būna ir kur kas sausesnių lapkričių. Tačiau pasaulyje yra vietų, kur tiek lietaus gali iškristi greičiau nei per porą minučių.

Bas Teras – miestas Karibuose, Prancūzijos užjūrio teritorijos Gvadelupos sostinė. Čia gyvena vos daugiau nei 10 tūkstančių žmonių. Gvadelupos salos yra labai įdomioje klimatinėje zonoje – kažkur tarp pusiaujinio klimato ir subekvatorinio klimato zonos. Tai reiškia, kad sausiausią mėnesį čia iškrenta 60 mm. lietaus. Palyginimui, Lietuvoje vidutinę vasarą kiekvieną mėnesį iškrenta apie 70–80 mm.

Lygiai prieš 50 metų, 1970-ųjų lapkričio 26-ąją, čia įvyko labai neįprastas reiškinys – stipriausia kada nors žmonijos stebėta liūtis, kai per minutę iškrito apie 38,1 mm vandens. Tai – absoliutus pasaulio rekordas, kuris laikosi iki šiol. Keista ir tai, kad toks stiprus lietus krito santykinai nedideliame plote. Taigi, toliau nuo Bas Tero gyvenantys žmonės net nežinojo, kad Gvadelupos sostinę ištiko tokia nelaimė.

Kaip tai nelaimė? Pasaulyje tikriausiai nėra tokios drenažo sistemos, kuri atlaikytų tokį lietų. Ši liūtis sukėlė potvynį, per kurį žuvo žmogus. Vietomis lietus tiesiog išvalė žemės plotus nuo bet kokios augmenijos.

Wikipedia.org nuotr./Bas Teras
Wikipedia.org nuotr./Bas Teras

Labai stipri liūtis tęsėsi vos kelias minutes, nors, žinoma, silpnesnis lietus ir stiprus vėjas salas kamavo kur kas ilgiau. Įprastai Bas Tere per visą lapkritį iškrenta apie 220 mm lietaus, nors rugsėjis yra drėgnesnis – tuomet iškrenta net 230 mm. Tiesa, negalime tvirtai teigti, kad ta 1970-ųjų liūtis buvo stipriausia istorijoje. Tiksliau, beveik galima neabejoti, kad yra buvę ir stipresnių – tiesiog ne visur yra įrangos, kuri gali tiksliai tai užfiksuoti.

Toks lietus nebūtų ir ūkininkų džiaugsmas, tačiau Bas Tere žemės ūkis nėra vystomas – mažiau nei 1 proc. gyventojų užsiima žemdirbyste, nes ši vietovė yra labai kalnuota.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"