Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 03 13

Kas svarbiausia, norint tapti tenisininku?

Teniso treniruotes kasmet renkasi vis daugiau vaikų. Vieni jų su teniso rakete praleidžia 1–2 valandas per savaitę, kiti į teniso aikštyną ateina kone kasdien. Nepaisant to, kiek kartų per savaitę vyksta treniruotės, yra keletas svarbių taisyklių, kurias būtina žinoti ne tik tam, kad treniruotės padėtų harmoningam vaiko augimui, jo organizmo vystymuisi, bet ir prisidėtų prie geresnių sportinių rezultatų pasiekimo.
Pirmasis teniso „menedžerio“ turas prasidės nuo „Roland Garros“ aštuntfinalio.
Tenisas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Lauko tenisas

Subalansuota mityba

Pirmiausia, sportuojančio vaiko organizmui labai svarbi subalansuota mityba. „Reguliari, visapusiška mityba būtina kiekvieno jauno organizmo vystymuisi, tinkamai medžiagų apykaitai. Tam, kad vaikas būtų energingas ir sveikas, su maistu jis turi gauti visas jo organizmui reikalingas medžiagas: baltymus, riebalus, angliavandenius, visų grupių vitaminus bei mineralus. Tėvai turėtų nepamiršti, jog sveikiausias šviežias, namuose pagamintas maistas, į kurį įeina daug maistingų medžiagų turintys vaisiai, daržovės bei pieno produktai“, – apie subalansuotą mitybą pasakojo mitybos ekspertė Rūta Menčiūnaitė.

Paauglystėje, tarp 10–18 metų susiformuoja beveik 50 proc. viso kaulinio audinio, tyrimais įrodyta, jog sportuojančio vaiko kaulai būna daug tankesni ir stipresni. Kad šis procesas vyktų nuosekliai ir be trukdžių, aktyvaus vaiko organizmui reikia daug kalcio bei magnio. „Kalcio ir magnio organizmas gali gauti iš pieno produktų – varškės, jogurtų. Tačiau, jeigu  vaikas nemėgsta ir nevalgo šių produktų, jo mityba nėra pilnavertė, tuomet būtina maisto racioną papildyti kalcio bei magnio turinčiais maisto papildais. Taip pat kiekvienam augančiam organizmui itin svarbios Omega 3 riebalų rūgštys, kurios stiprina imunitetą“, – komentavo R. Menčiūnaitė, šiuo metu dirbanti farmacijos įmonėje „Gamtos namai“ ir prisidedanti prie maisto papildų vaikams kūrimo.

Sveikatos būklės tikrinimas

Pasak sveikatingumo centro „Sveikatos sala“ vadovės Ievos Adomėnienės, tėveliai prieš vesdami savo atžalą į treniruotes, turėtų nepamiršti atlikti jo bendros fizinės būklės patikrinimo. Kineziterapeutai turėtų įvertinti vaiko raumenyno, sąnarių būklę. „Apžiūros metu galima nustatyti silpnesnes, galbūt net problemines vietas, kurioms reikėtų skirti didesnį dėmesį. Laiku apie tai sužinojus, galima išvengti didelių problemų ateityje. Deja, dažniausiai tėvai vaikus atveda tik tuomet, kai jau vaikas skundžiasi skausmais, jau yra matomos aiškios laikysenos deformacijos arba įvykusi kažkokia trauma“, – pasakojo I. Adomėnienė.

Tinkama raketė

Sportuojančiam vaikui itin svarbu parinkti tinkamus sporto reikmenis, šiuo atveju – teniso raketę. „Netinkamos teniso raketės naudojimas gali labai pakenkti vaiko raumenyno vystymuisi. Raketė privalo atitikti vaiko svorį, žaidimo lygį ir, svarbiausia, jo ūgį. „Dažnai tėvai, pirkdami teniso raketę vaikui, galvoja, kad perka „ant išaugimo“, tačiau tai yra beveik tas pats, kas pirkti keliais dydžiais per didelius batus. Su per ilga, per sunkia rakete vaikas negali teisingai mušti kamuoliuko, jam sunku išlaikyti raketę, dėl to atsiranda didelė tikimybė patirti įvairių traumų“, – apie tinkamo inventoriaus svarbą pasakojo Vilniaus teniso akademijos vyriausioji trenerė Edita Liachovičiūtė.

Bendrojo lavinimo pratimai

Traumos galimos ne tik dėl netinkamos raketės, bet ir dėl netaisyklingai atliekamų arba apskritai neatliekamų pratimų. „Fizinių traumų padeda išvengti geras apšilimas prieš treniruotę ir geras atvėsimas po treniruotės. Negalima iš karto bėgti į aikštelę ir pradėti žaisti, o po visko iš karto bėgti namo – tai pagrindiniai rizikos faktoriai gauti traumą“, – komentavo E. Liachovičiūtė. Teniso akademijos vyr. trenerė pasidžiaugė, jog netrukus SEB arenoje turėtų būti įrengta speciali fizinio pasirengimo salė, kurioje bus galima skirti dar daugiau dėmesio vaikų fiziniam paruošimui.

Žaidžiant tenisą vienos kūno dalys treniruojamos labiau negu kitos. Teniso treniruočių metu didžiausia apkrova tenka stuburui, alkūnėms, kelių sąnariams, taip pat intensyviai „dirba“ pečiai, čiurnos, blauzdos. „Vaikai, besimokantys šios sporto šakos, turėtų nepamirši papildomų bendrojo lavinimo fizinių pratimų, kurių metu būtų lavinami ir kiti raumenys. Tokie pratimai, atliekami su fizinio pasirengimo treneriu ar kineziterapeutu, padės išvengti problemų ateityje ir neleisti progresuoti jau esamoms“, – patarė I. Admomėnienė.

Laikysena

Teniso treniruočių metu, kaip ir kasdienybėje, itin labai svarbi yra laikysena. „Sportuojančio vaiko laikysenai reikėtų skirti ypač didelį dėmesį, nes nuo to priklauso, ar treniruočių metu gaunamas krūvis tolygiai pasiskirstys per sąnarius. Jeigu treniruočių metu vaiko laikysena yra netaisyklinga, visi judesiai atliekami netinkamai ir ilgainiui tai gali sukelti įvairių laikysenos sutrikimų, sutrikdyti vaiko simetrišką augimą ar net turėti įtakos kaulinėms deformacijoms. Taip pat dėl netolygiai pasiskirsčiusių apkrovų gali nukentėti ir sąnarių kremzlės dėl kurių suaugus, gali atsirasti sąnarių uždegimai, stiprūs sąnarių skausmai“, – perspėjo I. Adomėnienė.

Dienos režimas

Norint, kad vaikas būtų sveikas, žvalus ir energingas tiek pamokų, tiek treniruočių metu, tiek ir po jų, kiekvienam būtinas tinkamas režimas kasdieniniame gyvenime. „Sportuojančiam vaikui labai svarbus tinkamas dienos režimas. „Tėveliams reikėtų pasirūpinti, kad vaikas būtų pailsėjęs, kad jo miegas būtų kokybiškas ir jo užtektų. Reikia stebėti ir treniruočių intensyvumą, gaunamą krūvį, kad vaikas nepervargtų, nepersitemptų“, – komentavo R. Menčiūnaitė.

I. Adomėnienė pabrėžia, kad net ir intensyviai nesportuojančio vaiko organizmas daug energijos išnaudoja augimui, todėl jeigu vaikas sportuoja – treniruočių grafikas (ypač, jei užsiimama ir kitomis sporto šakomis) turi būti sudarytas atsižvelgiant į individualų vaiko fizinį pajėgumą. „Tarp treniruočių yra būtinos pakankamos pertraukos, kad vaikas spėtų atsigauti, atsistatyti ir pailsėti. Jeigu tokios sąlygos nėra sudaromos, padidėja traumų tikimybė, vaikas gali jausti nuolatinį nuovargį ir energijos stygių“,- apie tinkamų treniruočių režimą pasakojo I. Adomėnienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius