Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 16d. 15:37

Detalių serija: būdai, kuriais „Žalgiris“ gali nublokšti Eurolygos grandą

Brandonas Daviesas
nuotr. Alfredo Pliadžio / Brandonas Daviesas

Laukti liko nedaug. Kauno „Žalgirio“ krepšininkai kyla į nepralaužiamos Eurolygos tvirtovės šturmą. Kad sugrįžtų į Eurolygos finalo ketvertą, žalgiriečiai privalo bent kartą švęsti pergalę „Ulker“ arenoje, kurioje Stambulo „Fenerbahče“ klubas šį sezoną dar nepralaimėjo. Krepšininkas Augustas Šuliauskas specialiai 24sek analizavo būsimą Šarūno Jasikevičiaus ir Željko Obradovičiaus akistatą.

Antradienis | Eurolygos ketvirtfinalis | „Fenerbahče“ – „Žalgiris“ | 20:45 | Stambulas

Atėjo lemiama sezono stadija. Nuo komandos rezultato joje priklauso, ar sezonas bus vertinamas teigiamai, ar prisimenamas su šiokiu tokiu skauduliu.

„Žalgiris“ jau padarė daug – 6 pergalių serija ir paskutinės sekundės įšokimas į Eurolygos atkrintamąsias, kurių traukinys atrodė itin toli ir senai nuvažiavęs.

Traumos bei nestabili rotacija – praeityje, tačiau prieš pat nosį – geriausia Eurolygos reguliariojo sezono komanda.

Željko Obradovičiaus vadovaujami Stambulo „Fenerbahče“ krepšininkai surinko 25 pergales iš 30 galimų, nė karto nepralaimėjo namuose ir vakarą po vakaro įrodinėjo, kodėl yra pagrindiniai favoritai kelti taurę gegužės viduryje.

Panagrinėkime esminius šios serijos akcentus ir žaidėjus.

„Fenerbahče“ gynyba: kas priverčia komandas strigti?

Šarūnas Jasikevičius interviu metu mėgsta kartoti, kad komanda žaidžia taip, kaip leidžia priešininkai. O „Fenerbahče“ stilius yra neleisti to daryti ir kuo labiau apsunkinti kiekvieną ataką.

Turkų fiziškumas, aukšti ir atletiški žaidėjai tobulai atitinka šią propaguojamą sistemą. „Žalgiris“ akivaizdžiai kentėjo nuo to abiejuose reguliariojo sezono susitikimuose ir tai bus kertinis šios serijos aspektas.

Euroleague.net nuotr./Janas Vesely
Euroleague.net nuotr./Janas Vesely

Žalgiriečių stiprybė puolime yra preciziškai atliekamos kombinacijos, kurių atlikimui svarbu begalė detalių: teisingas įžaidėjų komandos sustatymas, jų įsiveržimai į baudos aikštelę bei sprendimų priėmimas, akcentuotos bei tiksliu kampu statomos užtvaros, aukštaūgių giliai baudos aikštelėje užsiimamos pozicijos bei gynėjų užsiblokavimas ir dar daugiau smulkių detalių. Visa tai yra būtent tie dalykai, kuriuos „Fenerbahče“ bandys atimti iš „Žalgirio“ savo fiziškumu ir atletiškumu.

Dažnai turėtume matyti, kaip yra nutraukiami deriniai ar bandymai įvesti kamuolį į baudos aikštelę. Atakos dažnai truks daugiau nei 18 sekundžių ir „Žalgirio“ sėkmė šioje serijoje itin priklausys nuo žaidėjų gebėjimo surasti kelius link krepšio bandant įveikti savo varžovus 1 prieš 1 ir 2 prieš 2.

Trečiasis turas buvo labai seniai (spalio 19 d.), tačiau „Žalgiris“ tose rungtynėse atrodė labai solidžiai ir po dviejų kėlinių pirmavo 42:34. Tačiau po 40 minučių kovos teko pripažinti turkų pranašumą 75:82. Pralaimėjimas patirtas nepaisant nuostabaus kauniečiams pataikymo iš toli – tikslą pasiekė net 10 tritaškių iš 18.

Esminis momentas šiose rungtynėse buvo Ž.Obradovičiaus sprendimas antrojo kėlinio gale. Gynyboje turkai ėmė keisti absoliučiai visas užtvaras ir iki tol organizuotai veikęs kauniečių puolimas sustojo.

Žaliai baltų deriniai nepasiekdavo galutinės fazės, kamuolys nepasiekdavo centruoti galinčių aukštaūgių ir klaidos pasipylė viena po kitos. Kauniečiai suklydo net 18 kartų, o tai yra maždaug dvigubai didesnis klaidų kiekis, nei tas, su kuriuo Eurolygoje galima tikėtis pergalės prieš tokį grandą kaip „Fenerbahče“.

Neabejoju, kad „Žalgirio“ trenerių štabas yra paruošęs planą prieš šią varginančią gynybą. „Žalgiris“ turi būti paruošęs antrąsias, trečiąsias ir net ketvirtąsias opcijas kiekvienos atakos metu, norėdamas turėti galimybę triumfuoti šioje serijoje.

Svarbu, kad jos būtų įvykdomos taip pat preciziškai, kaip pirmosios atakos opcijos 6 pergalių serijoje.

Pagrindiniai „Fenerbahče“ koziriai

Kostas Sloukas

Turkai turi itin didelę rotaciją ir kiekvienas į aikštelę žengiantis žaidėjas turi ką pasiūlyti Željko Obradovičiui.

Tuo galėjome įsitikinti antrojo rato rungtynėse Stambule, kuomet nedaug laiko aikštelėje praleidžiantis (vid. 11 min.) bei po 5 taškus renkantis Melihas Mahmutoglu pakilo nuo suolo, pataikė 6 metimus iš 6, surinko 14 taškų bei buvo vienas iš lemiamų faktorių tos dienos rungtynėse.

Visgi, šioje serijoje svarbiausi vaidmenys teks šiems trims žaidėjams: Kostui Sloukui, Janui Vesely bei Gigi Datome.

Kostas Sloukas yra vienas iš geriausių įžaidėjų, kokius tik galima rasti Europoje. Graiko statistinė eilutė kalba taip: 12 taškų, 4,7 rezultatyvaus perdavimo bei 1,9 klaidos per 27 minutes. Ir visa tai atakuojant gynėjui stulbinančiu pataikymu: dvitaškių taiklumas siekia 61 proc., o tritaškių – 46 proc. Jo rankose – visos „Fenerbahče“ puolimo gijos.

Getty Images/Euroleague nuotr./Kostas Sloukas
Getty Images/Euroleague nuotr./Kostas Sloukas

Graikas yra žaidimo 2 prieš 2 ekspertas. Retai išvysite jį priimantį prastą sprendimą: graikas prisitaiko prie varžovų gynybos sistemos, nuskaito silpnąsias vietas ir naudojasi jomis tol, kol varžovams nelieka nieko kito, kaip pakeisti naudojamą schemą.

Tarpusavio susitikimuose „Žalgirio“ taktika buvo Slouką siųsti į jam mažiau patogią dešinę pusę, nesvarbu, ar tai bebūtų nuo užtvaros, ar į užtvarą. Manau, kad „Žalgirio“ susitarimas bus taikyti šią taktiką ir toliau, tačiau tik nuo pačių žaidėjų priklausys, kaip efektyviai tai veiks.

Jei Sloukas ims siautėti, nereiktų atmesti ir taktikos, kurioje jis būtų priverstas atsikratyti kamuolio, taip priverčiant kurti kitus turkų ekipos žaidėjus.

Sloukas bet kokiu atveju susirinks savo vidurkius, kadangi tokius žaidėjus visiškai uždengti itin sudėtinga. Tačiau „Žalgirio“ užduotis – kuo labiau apsunkinti gyvenimą jam bei sumažinti jo efektyvumą.

Gigi Datome

Turbūt dabar galvojate – o kur Janas Vesely? Taip, čekas yra naudingiausias turkų žaidėjas, tačiau prieš šią seriją nesitreniravo 20 dienų ir tikrai nebus tas Vesely, kurį mes įpratę matyti.

Pridėkime tai, kad Joffrey Lauvergne'as taip pat nėra visiškai pasirengęs dėl traumos, tad Gigi Datome tampa kertiniu priekinės linijos žaidėju.

Italas sezono metu renka po 9 taškus bei rungtyniauja per dvejas pozicijas – lengvojo ir sunkiojo puolėjo. Jis yra itin svarbus „Fenerbahče“ dėl dviejų priežasčių: savo gebėjimo mesti iš toli taip išplečiant aikštelę bei talento susikurti bei pataikyti sudėtingus metimus centruojant nugara į krepšį.

nuotr. Alfredo Pliadžio /Luigi Datome
nuotr. Alfredo Pliadžio /Luigi Datome

Tarpusavio rungtynėse su „Žalgiriu“, kuomet lengvojo puolėjo pozicijose abejose komandose atitinkamai žaidė Datome ir Artūras Milaknis, turkai penkias atakas iš eilės ieškojo italo po krepšiu bei taip kūrė problemas kauniečiams.

Savaime suprantama, kitoje aikštelės pusėje Datome nelengva gintis prieš Milaknį šiam bėgiojant per užtvaras, tačiau „Fenerbahče“ šį pranašumą panaikina keisdamiesi.

Žalgiriečių užduotis bus visada žinoti, kurioje aikštelės vietoje yra Datome, neleisti jam išmesti tritaškių, tačiau priversti padaryti driblingą. Jei šis bandys centruoti prieš žemesnį varžovą, neabejoju, kad pirminis planas bus neduoti priimti kamuolio.

Kur „Žalgiris“ ieškos pranašumo?

Visų pirma, baudos aikštelėje.

Akivaizdu, kad „Fenerbahče“ priekinė linija nėra viso pajėgumo ir bus įdomu pamatyti, kaip Brandonas Daviesas tuo naudosis. Amerikiečio forma yra įspūdinga, jis turi platų judesių arsenalą.

Esminė detalė – ar Daviesas sugebės priimti teisingus sprendimus, kuomet turkai pradės jį dvigubinti? Šis aspektas nėra pati stipriausia amerikiečio savybė ir jis klydo šiose situacijose abiejuose reguliariojo sezono susitikimuose. Tačiau antrojoje sezono dalyje galima pastebėti patobulėjimo ženklus. Jei Daviesas sugebės rasti balansą tarp metimų ir perdavimų, „Žalgirio“ reikalai tik šviesės.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Brandonas Daviesas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Brandonas Daviesas

Jei „Fenerbahče“ daug naudos keitimosi gynybą, matysime daug žaidimo 1 prieš 1. O čia į pagalbą karais turėtų ateiti aukšti „Žalgirio“ gynėjai, kurie turės pranašumą prieš K.Slouką bei Ali Muhammedą. Tai taip pat puikus būdas šiek tiek nuvarginti šiuos du gynėjus bei priversti juos atakuoti žemesniu procentu.

Nuo „Žalgirio“ gynėjų žaidimo priklausys šios serijos baigtis. Jie turės begalę užduočių – įvesti kitus į atakas, atsakyti į „Fenerbahče“ agresyvią gynybą, veržtis į baudos aikštelę, taip sutraukiant gynybą.

Tačiau svarbiausia, kaip kamuolys pasieks baudos aikštelę. „Žalgiris“ šį elementą naudoja daugiausiai Eurolygoje. Tai bus komandinis darbas, tačiau jis prasidės nuo gynėjų. Jei to padaryti nepavyks, žaidimas strigs ir teks atakuoti paskutinėmis sekundėmis. O tokie metimai niekada neturi daug šansų pasiekti tikslą.

Apibendrinimas

Šią seriją galima pavadinti „detalių“ serija.

Turbūt du geriausi Eurolygos treneriai susigrums kovoje, kurioje jų žaidėjai turės išpildyti begalę jų nurodymų ir kiekviena mini detalė galės nulemti rungtynių ar net serijos baigtį.

„Žalgirio“ stovykloje gerbėjai lauks brandaus B.Davieso žaidimo bei įžaidėjų organizavimo, tuo tarpu „Fenerbahče“ tikėsis dar kelių fenomenalių K.Slouko pasirodymų.

Laukti liko jau nedaug.

Title Sponsor
Turkish Airlines
Premium Partners
7days Adidas
Global Partners
Tadim Spalding Intersport
Partners

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

33:22
01:27
01:22

Dabar tu gali