Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 4d. 11:07

M.Nicola į Vilnių grįžo su patarimu D.Motiejūnui ir įžvalga apie A.Gudaitį NBA

Marcelo Nicola Interviu
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Marcelo Nicola

Marcelo Nicola nusišypsojo išvydęs 15min fotografo Juliaus Kalinsko nuotrauką, kurioje treneris plačiai išsišiepęs peržengė Vilniaus oro uosto atvykimo vartų slenkstį. „Kodėl gi ne? Man čia buvo labai gera“, – patogiai įsitaisęs „Radisson Blu“ viešbučio fojė fotelyje Vilniaus centre šyptelėjo 206 cm ūgio argentinietis. Ne gražiausiai prieš metus išsiųstas iš Lietuvos sostinės, 44-erių vyras grįžo nuotaikingai. Su mintimis, kaip įveikti buvusį klubą ir patarimais Donatui Motiejūnui bei Artūrui Gudaičiui.

Europos taurė | „Lietuvos rytas“ – „Hapoel“ | 19:00 | „Siemens“ arena

Kamerų šviesos ir fotografų blykstės Vilniaus oro uoste antradienio popietę būtų nukrypusios į argentinietį, jei ne į sostinę atvykusi buvusi NBA megažvaigždė Amar'e Stoudemire'as. Todėl M.Nicola kukliai prasmuko pro žurnalistus ir užsimaukšlinęs gobtuvą nukulniavo prie „Lietuvos ryto“ autobuso, atvykusio pasitikti svečius iš Izraelio.

„Hey!“ – sveikinosi jis su „Lietuvos ryto“ autobuso vairuotoju Tadeušu, kuris krovė Jeruzalės „Hapoel“ žaidėjų lagaminus kitoje pusėje pasilenkęs prie bagažo skyriaus.

M.Nicola Vilniuje būtinai prasieis Pilies gatve, kuria dirbdamas „Lietuvos ryte“ kulniuodavo su į jo parankę įsikibusia žmona.

Tačiau ilgai pasimėgauti pamėgtu miestu, kuriame jis dirbo nuo 2016-ųjų vasario iki lapkričio, jis negalės. Dar nebaigta galutinė „Lietuvos ryto“ žaidimo analizė, kurios laukia Jeruzalės „Hapoel“ treneris Simone Pianigiani. Su M.Nicola ryšį palaikantis italas ištraukė ilgšį trenerį iš vaikų krepšinio ir prieš 2016–2017 metų sezoną sugrąžino į „profus“. Daugelis nustebo sužinoję, kad M.Nicola tapo „Hapoel“ trenerio asistentu ir grįžta į Vilnių.

Geras kolegiškas ryšys su S.Pianigiani užsimezgė dar Sienos „Montepaschi“ laikais, kai garsus italų specialistas dirbo asistentu, o M.Nicola tęsė krepšininko karjerą.

„Visada tau sakiau – Vilniuje praleidau nuostabų laiką. Čia mėgavausi darbu ir gyvenimu. Sutikau draugų, su kuriais dabar galiu susitikti ir pasikalbėti, – jau įsikūręs viešbutyje šalia Baltojo tilto 24sek sakė M.Nicola. – Su „Lietuvos rytu“ neliko jokio negatyvo. Man labai patiko ir miestas, ir organizacija. Vienintelis blogas dalykas tas, kad ta draugystė užsibaigė per greitai. Bet tokia trenerio gyvenimo dalis.“

Grįžęs į „Siemens“ areną M.Nicola sutiks tik keturis buvusius bendražygius: traumuotą Artūrą Gudaitį, snaiperius Deividą Gailių bei Roką Giedraitį ir aukštaūgį Julių Juciką. Iš M.Nicolos „Lietuvos ryto“ vairą perėmęs Tomas Pačėsas smarkiai pakeitė komandos veidą.

„Taip. Ir labai, – paklaustas, ar labai pasikeitė „Lietuvos rytas“, pasakojo M.Nicola. – Buvome 11 lietuvių su vienu legionieriumi (Nicolas Laprovittola. – aut. past.). Dabar yra 6+6. Tai didžiulis pasikeitimas.

Jie turi bent keturis amerikiečius gynėjų grandyje, kurie duoda toną visam puolimui. Tai labai pavojingi gynėjai, nes kelia grėsmę įvairiausiais būdais – gali žaisti vienas prieš vieną, mėgsta du prieš du, gerai pataiko.

Gailius ir Giedraitis yra snaiperiai, o aukštaūgiai – daugiau roliniai žaidėjai. „Lietuvos rytui“ pasisekė, kad Gudaitis yra tas aukštaūgis, kuris kovingas ir duoda komandai daugiau. Bet dabar jis traumuotas ir „Lietuvos rytui“ tai didžiulė netektis.

Be to, „Lietuvos rytas“ sezono metu pakeitė daug žaidėjų. Todėl jie nuolat bando suklijuoti komandą. O tai nėra lengva.“

Gudaitis žais NBA

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Artūras Gudaitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Artūras Gudaitis

2015-ųjų vasarą Artūras Gudaitis labai norėjo į NBA. Taip norėjo, kad skandalingai paliko „Žalgirį“ ir tramplinu į NBA pasirinko „Lietuvos rytą“. Nepopuliariam sprendimui įtakos turėjo ir Marcelo Nicola, kuris turėjo padėti jaunam vidurio puolėjui tapti universalesniu žaidėju – geriau paruoštu NBA produktu.

„Siemens“ arenoje Artūrą treneris sutiks be žaidimo aprangos ir su rankos įtvaru. Delnakaulio lūžis išvedė 23 krepšininką iš rikiuotės maždaug mėnesiui. Prie tokio vaizdo Vilniuje M.Nicola jau buvo įpratęs.

„Praėjusį sezoną jam labai nepasisekė. Pačioje sezono pradžioje negalėjome kartu dirbti taip, kaip planavome, nes jis buvo nuolat traumuotas. Per tris mano mėnesius sezono pradžioje jis beveik nežaidė: liga, piršto, čiurnos traumos... O kai praleidi sezono pradžią, po to labai sunku įsibėgėti, – pasakojo M.Nicola.

– Maža to, dar keitėsi treneriai, todėl sezonas jam buvo sunkus. Tikiuosi, kad jam tai išėjo į naudą ir jis sustiprėjo psichologiškai. Tačiau Artūrui dar reikia dirbti su žaidimu po krepšiu. Jis meta gerai, bet turi labiau pasitikėti. Mesti veidu į krepšį.“

Solidesnis žaidimas „ant ūselio“ ir užtikrintesnis metimas iš vidutinio nuotolio – tai ginklai, kuriuos nušlifavęs, anot M.Nicolos, A.Gudaitis galėtų įgyvendinti svajonę žaisti NBA.

„Manau, kad jam pavyks“, – linktelėjo galva M.Nicola.

A.Gudaitį 2015-aisiais NBA naujokų biržoje 47-uoju šaukimu pakvietė „Sacramento Kings“. Lietuvis dalyvavo su komanda NBA vasaros lygoje, bet kvietimo į pagrindinę sudėtį nesulaukė. Tačiau M.Nicola įsitikinęs, kad A.Gudaitis po truputį žingsniuoja tikslo link.

„Jis labai patobulėjo žaisdamas žemiau krepšio, – pridūrė M.Nicola. – Komandai to labai trūks, nes kiti „Lietuvos ryto“ aukštaūgiai sunkiau žaidžia po krepšiu. O kai Artūras aikštėje, žaidimas keičiasi.

Be to, Gudaitis dabar žaidžia užtikrinčiau. Jis išnaudoja savo energiją. Manau, kad jam dar reikėtų labiau pasitikėti savo metimu atakuojant iš toliau. Bet jam sekasi gerai. Jis tobulėja.“

Kalbama, kad A.Gudaitis yra per minkšto charakterio aikštėje ir už jos ribų, kad taptų dar galingesne jėga. Todėl ir Tomas Pačėsas griežtais šūksniais ir riebiomis pastabomis bando užvesti ramaus būdo aukštaūgį.

Bet M.Nicolai nepasirodė, kad A.Gudaičio charakteris būtų problema.

„Dirbdamas su juo nemačiau jo minkšto charakterio. Jis labai sunkiai dirbo. Tiesiog jam nepasisekė su traumomis. Jis buvo ambicingas, labai norėjo dirbti ir tobulėti“, – ramus dėl A.Gudaičio M.Nicola.

Motiejūno istorija – tikra velniava

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donatas Motiejūnas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donatas Motiejūnas

Kai saulėtą antradienio popietę Vilniuje kalbėjome su M.Nicola, D.Motiejūnas dar nebuvo padėjęs parašo ant sutarties su „New Orleans Pelicans“. Vos tik NBA klubas išplatino oficialų pranešimą apie sutartį iki sezono pabaigos, pasveikinau argentinietį brūkšteldamas žinutę į „WhatsApp“.

„Aš laimingas dėl jo“, – laužyta anglų kalba atrašė M.Nicola.

Trenerio gyvenime D.Motiejūnas buvo ypatingas žaidėjas. Su lietuviu jis individualiai dirbdavo vasaromis, dar kai kaunietis prieš patekdamas į NBA rungtyniavo Trevizo „Benetton“. Italijoje tarp dviejų panašaus stiliaus krepšinio fanatikų užsimezgė artimas ryšys. Iki šiol D.Motiejūnas kasmet kviečia M.Nicolą į „Donatas Motiejūnas Talent Camp“ stovyklą.

Kai dar birželį M.Nicola viešėjo Arvydo Sabonio krepšinio centre, D.Motiejūnas turiningai leido laiką su perspektyviausiais šalies žaidėjais. Bet kaip tada dar nebuvo tikras dėl savo ateities NBA, taip ta nežinia beveik 7 mėnesius išsilaikė iki gruodžio 3-osios.

„Vis susirašome, bet apie sutarties situaciją nesikalbėdavome. Neklausinėjau, nes žinojau, kad jam tai sunkus laikotarpis, – 24sek atviravo M.Nicola. – Nežinau, kokia velniava vyko ir kodėl kilo visas šitas „mėšlas“. Nes vienintelis žmogus, kuris nuo to kenčia, buvo Donatas. Tikiuosi, kad greitai tai išsispręs ir jis galės žaisti. Ir vėl mėgausis krepšiniu.“

Jis nesiryžo vertinti, kas kaltas dėl to, kad naujo klubo paieškos D.Motiejūnui užtrūko 6 mėnesius ir 2 dienas. Kad geras jo mokinys ir bičiulis nežaidė komandinio krepšinio 8 mėnesius – tiek, kiek trunka NBA sezonas.

Nereikia niekam nieko įrodinėti. Jam svarbiausia grįžti į aikštę ir mėgautis.

„Kaltas gali būti Hjustonas, agentas ar pats Donatas. Bet nežinau apie tai nieko, todėl vertinti negaliu. Aš žinau tiek, kad jis sveikas ir gali žaisti. Donatas neturi jokių fizinių problemų, todėl nesuprantu, kodėl buvo neįmanoma pasirašyti sutarties. Keisti dalykai. Tos NBA taisyklės yra labai komplikuotos.“

M.Nicola gali kiek lengviau atsipūsti ir palengva stebėti pirmuosius D.Motiejūno sugrįžimo į aikštę žingsnius Naujajame Orleane. Gerai lietuvio charakterį žinantis 44-ių specialistas nemano, kad ilga pertrauka ir skandalinga istorija paveiks D-Mo žaidimą.

„Tikiuosi, kad tai jam nepakenks ir tik sustiprins. Donatas yra kietas, stiprus vyrukas. Jis juodadarbis, – kalbėjo M.Nicola. – Tai nelengva, nes sunku suprasti, kodėl nežaidi ir negali pasirašyti sutarties. Tikiu, kad jis tikrai nusivylęs ir dėl to supykęs. Bet tikiuosi, kad tai jį sustiprins kaip žmogų ir žaidėją. Jis galės įrodyti, kad visi klydo.“

Bet gurkštelėdamas espreso M.Nicola greitai pasitaisė ir davė Donatui patarimą.

„Mėgaukis. Linksminkis. Žaisk ir būk laimingas. Nes tai geriausias būdas atgauti gerą formą ir parodyti geriausią krepšinį. Jei bus nusivylęs, piktas, nelaimingas, niekas nepavyks.

Nereikia niekam nieko įrodinėti. Jam svarbiausia grįžti į aikštę ir mėgautis. Tiesiog džiaugtis ir žaisti mylimą žaidimą.

Nežinau, kokia velniava vyko ir kodėl kilo visas šitas „mėšlas“. Nes vienintelis žmogus, kuris nuo to kenčia, buvo Donatas.

Daug kas priklausys, kur ir kiek jis žais. NBA yra daug rungtynių, todėl nėra laiko treniruotis. Vienintelis būdas susigrąžinti žaidimą – žaisti. Jeigu Donatas negaus minučių, bus sunku greitai grįžti į buvusį ritmą.

Bet pasikartosiu – nereikia niekam nieko įrodinėti.“

M.Nicola tiki, kad pavojinga nugaros traumų istorija įtakos ilgalaikei D.Motiejūno karjerai neturės. Bet panašaus ūgio ir sudėjimo treneris neabejoja, kad baigęs karjerą Donatas turės rūpesčių.

„Kai baigs karjerą, jis turės pasirūpinti nugara, – juokėsi M.Nicola. – Bet jis juodadarbis. Donatas labai mėgsta dirbti fiziškai, todėl nemanau, kad bus problemų. Linkiu, kad jis išliktų sveikas ir baigtų karjerą taip, kaip svajoja.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/