Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 31

Išsamus R.Kurtinaitis – nuo po CSKA padu esančios VTB iki S.Skvernelio pagalbos „Žalgiriui“

Rimas Kurtinaitis su dar trimis Maskvos srities „Chimki“ klube dirbančiais lietuviais, išskyrus asistentą Robertą Kuncaitį, prieš tris dienas sugrįžę į Lietuvą izoliavosi 59-erių treneriui priklausančioje sodyboje Zarasų rajone. Tai buvo kruopščiai sugalvotas sugrįžimo planas, o gamtoje laiką leidžiantis treneris su 15min pasidalijo mintimis apie karščiausias šių dienų krepšinio aktualijas bei išskirtinį Rusijos požiūrį į koronavirusą.
2019 m. Rimas Kurtinaitis
Rimas Kurtinaitis / Getty Images/Euroleague.net nuotr.

Dar praėjusį ketvirtadienį VTB Vieningoji lyga posėdžio metu nusprendė nutraukti COVID-19 pandemijos akivaizdoje sustabarėjusį sezoną, o praėjus vos parai po sprendimo visi penki „Chimki“ lietuviai susipakavo daiktus ir išsiruošė į kelionę gimtinės link.

Valstybių sienos uždarytos, tad penki vyrukai iš Maskvos skrido į Kaliningradą, o iš ten užsakomuoju autobusiuku patraukė link Kybartų esančio pasienio posto.

Praėję įvairias patikras „Chimki“ lietuviai pasižadėjo dvi savaites laikytis saviizoliacijos bei, pasinaudoję prie pasienio punkto jų jau laukusiu R.Kurtinaičio dukros paliktu automobiliu, nurūko link šiaurės rytų Lietuvos.

Keturi lietuviai – R.Kurtinaitis, sūnus Giedrius, asistentas Aurimas Jasilionis bei fizinio pasirengimo treneris Evaldas Kandratavičius apsistojo R.Kurtinaičiui priklausančioje sodyboje.

„Sodyba nepritaikyta žiemos sezonui. Grindys šildomos, bet žiemos metu jos pakankamai neįšyla. Turime židinį ir vis kūrename malkas. Gerai, kad malkų turėjau pasiruošęs bent metams į priekį“, – 15min juokdamasis pasakojo „Chimki“ klubo vyriausiasis treneris.

Daug veiklos vyrai gamtoje neturi, o artimiausi žmonės yra per du kilometrus nuo lietuvių karantino buveinės.

Aštuonis mėnesius Pamaskvėje dirbę lietuviai turi susitarimą su vietinio kaimelio parduotuve, jei jiems prireiktų maisto.

Žmonės su kaukėmis ir kitomis apsaugos priemonėmis atveža norimus produktus prie sodybos vartų, o E.Kandratavičius per tvorą jiems švysteli maišelyje įsuktus pinigus.

Nors R.Kurtinaitis yra pagarsėjęs žvejys bei medžiotojas, tačiau šiuo metu draudžiama užsiiminėti šiomis veiklomis, jei nori pagauti lydeką ar nušauti kažką daugiau, nei šerną.

„Lapus grėbiame, dar kažką sugalvojame iš neturėjimo, ką veikti. Pasikaitiname pirtyje, jaunimas net šoka į vandenį, nardo. Laisvo laiko daug, reikės išsitraukti meškeres ir pagaudyti karšius“, – pasakojo žymus Lietuvos krepšinio treneris.

Laisvo laiko daug, tad R.Kurtinaitis gali jį paskirti spaudos skaitymui. Žodžio kišenėje neieškantis strategas dalijosi nuomone apie kvestionuojamus sprendimus dėl nepaskirto čempiono VTB lygoje, Eurolygos sezono galimo pratęsimo ar atlyginimų klausimo žaidėjams.

„Susidariusi situacija nėra force majeure. Tai nėra žemės drebėjimas ar karas, tai yra kontroliuojamas dalykas. Manau, kad nupjaunami ar sumažinami atlyginimai yra neteisingas poelgis krepšininkų atžvilgiu“, – sakė R.Kurtinaitis.

Dar prieš dvi savaites Rusijoje buvo užfiksuoti 114 koronaviruso atvejų, o šiuo metu skaičius siekia jau 1836.

15min portale – išsamus Zarasų rajone laiko leidžiančio R.Kurtinaičio interviu apie koronaviruso situaciją Rusijoje ir „Chimki“ klube, nevykusį VTB lygos sprendimą, didžiulę CSKA įtaką, neaiškumus dėl Eurolygos bei neteisingai keliamą žaidėjų atlyginimų klausimą.

„Turiu kontraktą. Jei pasaulyje viskas vystysis taip, kaip galvojame, tai problemų neturėtų būti ir vėl grįšiu į Pamaskvę“, – sakė legendinis Lietuvos krepšininkas ir treneris.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rimas Kurtinaitis
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rimas Kurtinaitis

– Kaip Rusijoje ėmė keistis požiūris į koronavirusą prieš jums išvykstant į Lietuvą?

– Kiekviena šalis turi savo politiką. Anglai buvo nusprendę nieko nedaryti. Žmonės, kurie persirgs virusu, tie persirgs, kurie ne, tie ne. Aš galvoju, kad tokie metodai yra labai drastiški, bet man teko apie tai skaityti. Toks sprendimas buvo vyriausybiniu lygiu. Dabar anglai nusprendė pasipelnyti – jei nori pasidaryti viruso testą, turi mokėti 350 svarų. Jie taip žiūri į šį reikalą. Žinoma, jie šiek tiek sukruto, kai apsirgo princas Charlesas.

Požiūris Italijoje yra toks, kad viskas, kas yra mirtis, kilo iš viruso. Jie nesismulkina. Rusijoje dar kitaip. Jie traktuoja, kad plaučių uždegimas yra plaučių uždegimas, o gerklės – gerklės. Ar tai kilo dėl viruso, jie neišryškina. Jie akcentuoja pagrindinę ligą, o jos sukėlėją praleidžia.

Baltarusijos variantą ir patys žinote – Lukašenka liepė gerti šnapsą ir sėsti į kombainą (juokiasi).

Sudėtinga spręsti apie viską pagal vieną matą. Rusijoje panikos dėl viruso nekėlė, o susirgimus traktuoja savaip. Skaičiau, kad Maskvoje, lyginant su praėjusiais metais, yra 2 tūkstančiais daugiau žmonių, susirgusių plaučių uždegimu. Jie viską nurašo ant to.

Rusijoje turbūt neužtenka reagentų koronaviruso tyrimams atlikti. Šiuo metu tai viso pasaulio problema. Nežinau, kaip yra Lietuvoje. Ar gali tikrintis visi, kas nori? Ar reikia kažkokių simptomų tam? Lietuva neturėtų būti išimtis.

Gavau pranešimą, kad Maskvos meras Sergejus Sobianinas griežtina tvarką mieste. Buvo pasiūlymas visiems savaitgalį nevažiuoti į sodybas, nes gali būti sugriežtintas sugrįžimas į Maskvą. Tikrai vyksta kažkoks judesys.

Buvo žadėta stabdyti vietinius skrydžius, traukinių ir mašinų judėjimą. Aš neįsivaizduoju, kaip valdžia pažabos 15 milijonų gyventojų turintį megapolį. Žinoma, jie turbūt turi savo metodus, pasitelks armiją ar kažką.

Nežinau, tai sudėtinga, nes visi Maskvoje gyveno labai laisvai. Rusijoje į situaciją nėra žiūrima taip rimtai, kaip likusiame pasaulyje.

Koronavirusas egzistuoja, bet jiems atrodo, kad tai jų nepalies.

Euroleague.net nuotr./Rimas Kurtinaitis
Euroleague.net nuotr./Rimas Kurtinaitis

– O koks požiūris į koronavirusą buvo „Chimki“ klube?

– Komandoje spaudėme gydytojus, kad galėtume rimčiau pasitikrinti. Bet nėra taip paprasta, nesugebėjome išsireikalauti. Jei nėra simptomų, tai negali ateiti ir pasitikrinti. Net ir tokio lygio klube kaip „Chimki“.

Stambulo „Fenerbahče“ komandoje visus patikrino, nes atsirado susirgusių, vadinasi, yra pretekstas. Pas mus to nebuvo. Buvo patikrinti trys „Chimki“ žaidėjai dėl įvykio Estijoje.

Paskutinėse VTB lygos rungtynės vyko tarp „Kalev“ ir lietuviškojo Krasnodaro „Lokomotiv“, o po dienos Talino ekipos trenerių štabe buvo rastas virusu infekuotas trenerių štabo narys.

Mantas Kalnietis su Mindaugu Kuzminsku buvo Lietuvoje. Nežinau, ar jie tikrinosi nuo viruso, bet jie ir liko Lietuvoje. Likusi Krasnodaro komanda karantinavosi, bet trys „Chimki“ žaidėjai Maskvoje buvo susitikę su kai kuriais „Loko“ krepšininkais. Tai tuos tris žaidėjus iškart izoliavome nuo komandos. Tai Janis Timma, Sergejus Monia ir Sergejus Karasiovas.

Padarė tyrimą, bet atsakymo negavome. Atsakymas toks, kad jei būtų koronaviruso užkratas, tarnybos jau būtų atvykusios. Daug darbo, o konkrečios informacijos negavome. Jie turėjo 14 dienų atbūti atskirai nuo komandos, tad iki sezono galo taip ir nebeprisijungė.

Dėl tyrimų turėjome paspausti gydytojus, nes Rusijoje tuo metu į koronaviruso situaciją nelabai rimtai kas žiūrėjo.

Euroleague.net nuotr./Janis Timma
Euroleague.net nuotr./Janis Timma

– Ar teisingas sprendimas buvo nutraukti VTB sezoną ir neišrinkti nugalėtojo?

– Žaisti negalėjome, laukėme iki paskutiniųjų. VTB lyga, ko gero, buvo viena paskutiniųjų, uždariusių sezoną. Manau, kad pasauliui dabar nereikia sporto, nereikia ir dainų. Reikia žiūrėti kaip išgyventi.

Sustabdytas čempionatas nėra gerai, bet tai buvo privaloma padaryti. Visada norisi užbaigti sezoną, o dar šiemet buvome surinkę neblogą komandą ir turėjome ambicijų.

Sustabdė sezoną, pasiskaičiau laikraštyje, kad niekas, kas vyko sezono metu, dabar nesiskaito. Tai nevykęs sprendimas. Negali iš gyvenimo išbraukti žmonių traumų, ligų ar kojų lūžių. Jeremy Evansas (aut. past. – „Chimki“ legionierius) nebaigė sezono, nes lūžo koja, o jam sako, kad čia nesiskaito?

Mes žinome, kaip Rusijoje priimami sprendimai. „Chimki“ buvo vienintelis klubas, kuris prieštaravo sprendimui neužskaityti vietų.

Visi žinome, kad jei Rusijos čempionu netampa CSKA, tai prilyginama katastrofai. Mes tokią katastrofą jiems kartą jau buvome padarę. Šiemet irgi ruošėmės.

Komplektacija ir žaidimo stilius galėjo mums leisti tai padaryti. Tikėjau, kad turėjome potencialo kautis su CSKA. Niekada į priekį stengiuosi nežiūrėti, bet ambicijų tikrai turėjome.

VTB lygoje negali žaisti devyni užsieniečiai, kaip Eurolygoje. Tu privalai turėti rusų krepšininkų. Mūsų situacija VTB lygoje dėl to buvo geresnė, nei CSKA. Tą įrodėme ir vieninteliame VTB mače, kurį laimėjome be jokių klausimų (aut. past. – „Chimki“ laimėjo 96:80).

Žinoma, lygoje dar žaidė Kazanės UNIKS, „Lokomotiv“, „Zenit“. Komandos, kurios irgi yra pretendentės į titulą. Reikia jas gerbti.

Bet VTB priėmė tokį sprendimą... Neturiu abejonių, kad jei CSKA būtų pirmavusi čempionate, visos vietos būtų užskaitytos, kokios buvo. Aš tuo net neabejoju.

Visa lyga priklauso nuo to, kaip CSKA žaidžia. Grafikai, kalendoriai sudėlioti taip, kad būtų patogu jiems. Niekur nuo to nedingsi. Gaila, bet sprendimas yra toks, koks yra.

Skaičiau Andrejaus Vatutino (aut. past. – CSKA vadovo) interviu, kad „Chimki“ nori būti popieriniais čempionais. Mes nenorime. Tokių titulų mums nereikia. Mes pajėgūs kauti su jais, mes buvome pasiryžę tam. Bet negali visko nubraukt taip, kad niekas dabar nesiskaito. Manau, kad taip yra neteisinga.

Sprendimo priėmimo metodas buvo juokingesnis net už politinius rinkimus. Klausimas iškeltas buvo tik vienas, be jokių kitų alternatyvų.

Ar sustabdyti čempionatą ir esamų rezultatų neįvertinti? (juokiasi).

Kitokių variantų nebuvo. Tai žinoma, kad klubai pasirinko šį variantą, nes čempionatą nutraukti reikėjo. Mes buvome vieninteliai, kurie balsavome „prieš“, nes mums šis variantas netiko.

Bet mūsų vienintelių balsas tokioje situacijoje nieko nereiškė.

Euroleague.net nuotr./Aleksejus Švedas
Euroleague.net nuotr./Aleksejus Švedas

– Esate minėjęs, kad tikslas yra iškovoti bilietą į Eurolygą. Ar galime sakyti, kad tikslas įvykdytas?

– Nežinau, kaip viskas bus dabar traktuojama. Situacija tokia, kad VTB lygoje žaidžia ir trys užsienio komandos – Talino „Kalev“, „Astana“ ir Zielonos Guros „Stelmet“. Šis čempionatas dubliuojasi su Rusijos pirmenybėmis, bet Rusijos čempionatą užskaito federacija, o ne lyga.

Moterų čempionatą sustabdžiusi federacija nugalėtojomis paskelbė pirmavusią Jekaterinburgo UMMC komandą. Federacijai reikia atsiskaityti prieš sporto ministeriją, tad jiems reikia turėti oficialų nugalėtoją. Nėra taip, kad nutraukė sezoną ir nieko neįvyko.

Pagal šį kriterijų turėtų mus paskelbti Rusijos čempionais. Nežinau kaip elgsis Andrejus Kirilenka (aut. past. – federacijos prezidentas). Galbūt jį irgi prispaus, kad neskelbtų nugalėtojo? Bet tokiu atveju jie turės anuliuoti ir moterų čempionatą? Kaip bus? Neaišku.

Nenoriu spręsti į priekį. Galbūt būsime čempionais, o čempionai gauna bilietą į Eurolygą, nes VTB turi sutartį kitiems metams su Eurolyga. Jei CSKA žaidžia finale, jii turi kontraktą su Eurolyga, tai antra finalininkė gauna teisę žaisti Eurolygoje. Tikiuosi, kad taip traktuos ir Eurolyga.

Tegul mums neužskaito VTB titulo, nesvarbu, bet reikia, jog mumis pasirūpintų, kad žaistume Eurolygoje. Galvoju, kad taip ir bus.

Skaičiau lietuviškoje spaudoje, kad mes išsaugojome vietą Eurolygoje. Pagal lietuvių logiką taip atrodo, o kaip bus iš tiesų, parodys dar laikas.

Tikiuosi, kad viskas bus pagal logiką.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Aleksejus Švedas
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Aleksejus Švedas

– Kaip „Chimki“ vadovai vertina jūsų darbą ir šį sezoną?

– Mes nenukrypome nuo sudėlioto grafiko. Tikslas buvo pakliūti į Eurolygos atkrintamąsias ir VTB reguliariajame sezone užimti pirmąją arba antrąją vietą. Mes buvome pirmi, o Eurolygoje žengėme septinti.

Eurolygoje turėjome gerą likusį tvarkaraštį. Buvo likusios šešerios rungtynės, o dvejas turėjome žaisti namuose prieš tiesioginius savo oponentus. Buvome įgiję gerą sportinę formą, laimėję ketverias iš paskutinių penkerių rungtynių. Buvome sveiki, neturėjome tik J.Evanso, o žaidimo stilius buvo geras.

Pralaimėjome tik „Žalgiriui“ Kaune. Buvo sudėtingas mačas, o „Žalgiris“ žaidė puikiai.

Pagal grafiką viską turėjome savo rankose, bet likome tokioje pozicijoje, kokioje likome. Viskas yra kaip ir gerai.

Prieš išvažiuodamas kalbėjau su rėmėjais ir klubo prezidentu. Visi buvo patenkinti ir laukė VTB sprendimo.

Euroleague.net nuotr./Rimas Kurtinaitis
Euroleague.net nuotr./Rimas Kurtinaitis

– Ar tikite, kad Eurolygos sezonas bus pratęstas?

– Sunku pasakyti, ką galvoja Eurolyga. Juk olimpinės žaidynės nukeltos ne be priežasties. Žinoma, kažką prognozuoti šiuo metu yra neįmanoma.

Japonija buvo atnaujinusi čempionatą, bet po savaitės vėl sustabdė. Turkijos lyga laukė iki paskutinio momento, kol surado užsikrėtusius „Fenerbahče“ žaidėjus.

Mačiau, kad Baltarusijoje dar vyksta futbolas (juokiasi). Jie savaip žiūri į situaciją.

Niekas dabar negali nieko pasakyti. Yra variantų, kai persirgę žmonės vėl suserga virusu, nors taip neturėtų būti. Situacija dar nėra valdoma, tad prisirišti prie vienos datos yra neįmanoma.

Net nežinau. Jei Eurolyga tęsis rugpjūtį, tai kaip bus su kitu sezonu?

– O jei birželį ar liepą, jei kažkokiu būdu iki tol koronaviruso situacija būtų sukontroliuota?

– Tai irgi būtų nesąmonė. Kalbėjome su Evaldu (aut. past. – Evaldas Kandratavičius yra „Chimki“ fizinio pasirengimo treneris) kiek laiko žaidėjams reikėtų pasiruošti. Neužtektų dviejų savaičių. Žaidėjų raumenynui paruošti reikėtų bent mėnesio. Tiek turime prieš sezono startą, bet žaidybinio jausmo vis tiek nėra.

Dabar niekas nieko neveikia, tad negali taip iškart eiti žaisti.

Mačiau, kad pavieniai žaidėjai ratus laksto ant stogų. Mes „Chimki“ žaidėjams išsiuntėme programas, ką jie turėtų daryti. Ar jie tai atlieka, ar ne, mes nežinome.

Man, kaip buvusiam krepšininkui ir sportininkui, tokia idėja yra juokinga. Suvažiuojame birželį ir pradedame žaisti. Vadovams gal atrodo, kad galima atvažiuoti, sužaisti ir išsiskirstyti. Bet taip nėra.

Prisiminkime NBA lokautą. Kiek buvo traumų, kaip viskas atrodė pirmuosius du mėnesius. Net juokinga buvo žiūrėti. Kokį krepšinį žaidė, kokie krepšininkų viršsvoriai. Tai nebuvo krepšinis. Kaip kažkas pastebėjo, tai buvo nutukusių žmonių prakaito taškymas ant parketo.

Apie galimą žaidimo kokybę nėra ką kalbėti. Apie kažkokią teisybę irgi. Kaip komandos surinks savo krepšininkus atgal, jei šalys yra užsidariusios? Kokie krepšininkai žais? Kaip amerikiečiai įvažiuos į Rusiją ar Lietuvą? Pagal viską neturėtų.

Žinoma, Lietuvoje „Žalgiris“ yra svarbus, tai Saulius Skvernelis gal žaidėjams padarytų išskirtinį koridorių (juokiasi). Bet kaip tai padaryti Rusijoje, Italijoje ar Turkijoje? Apie Vokietiją net nekalbu. Juk nepadarysi. Jei negalima, tai negalima.

Logiškai sprendžiant, tai variantų sezonui pratęsti nėra, bet jei padarytų kažkokį formatą, tai eitume ir žaistume. Ką mes daugiau galime daryti?

Šiuo metu Maskvoje iš užsieniečių likęs turbūt tik J.Timma, kiti yra išsivažinėję. O mūsų komanda, kaip ir CSKA su „Zenit“, yra suburtos ant užsieniečių pagrindo. Jei jie negalėtų grįžti, tai atitinkamas lygis ir lauktų.

Tai nebūtų tik mūsų vienų problema, tai būtų visų problema Eurolygoje.

Jei leistų žaidėjams grįžti, jei duotų kelias savaites pasiruošti, tai kažką sulipdytume. Dabar būtų kažkiek lengviau nei prieš sezono startą, nes ilgą laiką buvome kartu, pažįstame vienas kitą. Žaidimo jausmui gal reikėtų mažiau laiko.

Bet esmė yra fizinėje kondicijoje ir padidėjusioje rizikoje gauti traumas. Fizinio pasirengimo stovyklos yra prevencija traumoms. Nebėra taip kaip anksčiau, kad ateini ir kilnoji štangą. Dabar daug pratimų, jog paruoštume raumenyną krūviui. Nežinau, ar su dvejomis savaitėmis išsisuktume, bet kažką lipdytume.

Euroleague.net nuotr./Devinas Bookeris
Euroleague.net nuotr./Devinas Bookeris

– Praėjusią vasarą „Chimki“ išgyveno daug permainų, sezone buvo duobių ir pakilimų. Kaip sezoną vertinate jūs?

– Žiūrinėjame kitų metų komandą, bet dėliodami sudėtį dabartinio žaidėjų pagrindo nekeistume. Manau, kad su daugeliu žaidėjų pataikėme, bet kai kuriuos pakeisti reikės.

Sezono metu turėjome problemų su traumomis. Vienu metu žaidėme be penkių užsieniečių žaidėjų, kai iš viso turime aštuonis. Kaip minėjau, mūsų ekipa, kaip ir daugelis Eurolygoje, sudaryta iš legionierių.

Traumos buvo didelė problema, bet mes tai atkentėjome. Jie grįžo, bet po mėnesio pertraukos be krepšinio krepšininkams reikia laiko įsivažiuoti. Nėra taip, kad grįžti kaip prie kokio išgertuvių stalo ir kilnoji bokalą.

Reikia dirbti, grįžti į sportinę formą ir pajusti žaidybinį ritmą.

Jei vietiniame čempionate galime laimėti kai kurias rungtynes dėl individualaus meistriškumo, tai Eurolygoje to nepadarysi. Kiekvienas niuansas ten yra labai svarbus. Viena klaida gali būti lemtinga.

Kai atsigavo žaidėjai, tai mūsų komandinis įsibėgėjimas buvo gan ryškus. Todėl gaila, kad viskas nutrūko, nes su ženkliai gerėjančiu žaidimu puoselėjau ir didžiules viltis.

Žinoma, buvo ir prastas laikotarpis, kai iš eilės pralaimėjome 4 ar 5 rungtynes. Prieš kažką laimėjome, o tuomet vėl užklupo pralaimėjimų atkarpa. VTB dar kažkiek krapštėmės. Žaidėme kreivai, šleivai, bet laimėjome.

Eurolygoje turėjome problemų. Pralaimėjome nemažai rungtynių, kur turėjome laimėti. Turbūt visiems klubams taip atrodo, kai patiri pralaimėjimą 2-3 taškų skirtumu. Turėjome daug mačų savo rankose, bet paleidome. Taip buvo išvykoje ir su „Olympiakos“, ir su „Maccabi“. Buvo eilė rungtynių, kurias paleidome savo nevykusiais sprendimais.

Eurolyga dėl to ir buvo įdomi. Manau, kad tai buvo įdomiausia Eurolyga per visą laikotarpį, nes likus šešiems turams į septintąją ir aštuntąją pozicijas taikėsi gal devynios komandos.

Turėjo būti labai gera ir įdomi atomazga, turėjo prasidėti reguliaraus sezono finalai.

Gaila, bet pačiame įdomiausiame momente viskas nutrūko.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių akimirka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių akimirka

– Didelio dėmesio sulaukia žaidėjų atlyginimų klausimas. Ar turėtų būti jie mokami, kai sezonas yra suspenduotas?

– Šiandien skaičiau, kad Eurolygos žaidėjų asociacija nesutinka su Eurolygos pasiūlymu prisikirpti atlyginimus. Manau, kad teisingai daro, jog nesutinka. Žinoma, aš suprantu klubų vadovus, jog jie bando spausti lygą, kad jiems nereikėtų mokėti atlyginimų.

Taip, problema yra. Prie visos pagarbos „Žalgiriui“, kurie vieni pirmųjų pradėjo kalbėti su Eurolyga, jog nereikėtų mokėti algų. Taip, trims žmonėms „Žalgiryje“ dėl to būtų gerai, bet kokiems 150 žaidėjų tai būtų blogai, nes jie netektų daugybės pinigų.

Manau, kad reikia žiūrėti plačiau. Galbūt tas skolas atidėti, išmokėti vėliau dalimis? Žaidėjai juk nėra kalti dėl susidariusios situacijos.

Jei esi koks kompiuteristas, praleidi metus laiko, bet gali dirbti toliau, kurti programas kažkokias ir gyventi iš to iki 100 metų. Bet iš ko gali gyventi žaidėjai? Jei jie neuždirbs pinigų iki 30 ar 35 metų amžiaus, tai bus problema.

Juk didžiausia sporto problema yra sportininkų integracija į visuomeninį gyvenimą jau po karjeros baigimo. Daugelis sportininkų neturi specialybių arba jas yra įgiję lengvatiniu būdu, nes kažkokios šalys ar universitetai darė nuolaidas. Jie nėra geri specialistai, nes neturi laiko varyti dviem frontais. Jie negali būti aukšto lygio profesionalai sporte ir dar gerai mokytis universitete.

Tai labai sudėtingas dalykas. Tai yra problema. Juk šių metų krepšininkui niekas nekompensuos, o jis žaisti krepšinio iki 60 metų tikrai negalės.

Skaičiau Simo Galdiko viešą kreipimąsi į viceministrę, su klausimu, ką jam daryti. Toks laiškas yra iš nevilties. Tai yra klausimas be atsakymo.

Manau, kad klubai turi savo įsipareigojimus. Ši situacija nėra force majeure. Tai nėra žemės drebėjimas, tai nėra situacija, jog klubas paliktas be galimybių sumokėti atlyginimus, nes įvyko karas ar kažkas.

Tokias situacijas turi spręsti juristai, bet aš nemanau, jog čia force majeure. Šią situaciją galima kontroliuoti. Daug dalykų apstojo, bet jie nenustojo galutinai.

Galima išsidėlioti laikotarpį per kurį išmokėtų pinigus. Bet taip nuimti, sumažinti, nupjauti... Manau, kad tai yra neteisinga.

– O kaip su atlyginimais yra „Chimki“ klube?

– Kol kas apie tai mes nediskutuojame. Mūsų klube požiūris apskritai yra kitoks. Gauname ekstra pinigų, jei pasiekiame kažkokį rezultatą, nors tokios premijos nebuvo numatytos kontraktuose.

Šiuo klausimu mūsų rėmėjai netaupo. Jie siekia rezultato, stengiasi, kad visi komandoje jaustųsi komfortabiliai.

Pernai į komandą grįžau sezonui einant į pabaigą. Mums reikėjo žūtbūt būti antriems. Pradžia buvo prasta, netgi VTB lygoje pralaimėjome keletą rungtynių. Tai pirmas atvejis mano kaip žaidėjo ar trenerio gyvenime, kad po trečio pralaimėjimo iš eilės mane iškviestų ant kilimėlio ne barti, o perduoti žinią, kad rėmėjai duoda didelę sumą ekstra pinigų žaidėjams, kad pasiektume norimą rezultatą.

Žaidėjų per susirinkimą klausiau, kur jie yra matę, kad klubas po pralaimėjimo nebaudžia, bet duoda dar daugiau pinigų? Vertinkime tai.

Mes tai ir vertiname. Galiausiai ir pasiekėme tokį rezultatą, kokio ir norėjome.

Toks yra „Chimki“ klubo požiūris į žaidėjus. Kaip bus dabar? Velnias žino. Bet diskusijų apie atlyginimų nuėmimą ar mažinimą nėra.

Žinau, kad „Zenit“ klube buvo susitarimas. Kas palieka komandą dabar, tie gauna pusę atlyginimo. Tai Gustavo Ayonas ir išvažiavo. Tie, kurie lieka iki sezono pabaigos, nesvarbu, čempionatas vyks ar ne, jiems bus sumokėti visi pinigai.

Tai yra „Zenit“ pozicija. Jie neklauso Eurolygos nuorodų, jie žino, kad nuskriausti žaidėjų negalima prie jokių aplinkybių.

Tikiuosi, kad mūsų klubas bus toks pat.

Euroleague.net nuotr./Brandonas Daviesas
Euroleague.net nuotr./Brandonas Daviesas

– Bet juk atlyginimų mažinimo pavyzdžiu pasekė ir tokia gigantė kaip „Barcelona“.

– „Barcelona“ stipriai nurėžė atlyginimus, nes yra sukišę daug pinigų į komplektaciją. Nemanau, kad žaidėjai tuo yra patenkinti. Joks žaidėjas nebus patenkintas, jei iš jo atima pinigus.

Galbūt rytoj tau nulūš koja ir daugiau niekada nebežaisi.

Mes turime Jeremy Evansą. Skraidantis žaidėjas, praeityje laimėjęs NBA dėjimų konkursą. Jam lūžo koja žaidžiant pas mus. Laikėme jį pusantro mėnesio, galvojome, kad čiurna sugis be operacijos. Bet niekas ten nesugijo, vasarą reikės gultis po skalpeliu.

Ar jis galės toliau žaisti, ar ne? Yra sportininkų, kurie negali grįžti, o jiems dar nuima pinigus? Manau, kad tai nėra gerai.

Lygiai taip ir Barselonoje. Klubas sprendžia savas finansines problemas. Skaitau dabar, kad mūsų Vyriausybė rekomenduoja nenutraukti mokėti atlyginimus. Kaip restorano šeimininkui mokėti atlyginimą, kai jis gauna nulį pajamų? Tai yra neįmanoma. Bet Lietuvoje viskas tampa įmanoma.

Bet sporto klubų situacijos yra kitokios. Aš žaidžiau dvejus metus Madrido „Real“. Žinau, kokiais pinigais ten buvo disponuojama. Iš kur tie pinigai? Imdavo paskolas iš bankų, sėkmės atveju juos grąžindavo. Ypač per futbolą, kur vaikšto didelės premijos. Ten yra pastatyta visa sistema. Nėra taip, kad nukirto, neduodame ir išskirstome. Manau, kad sporte šiuos klausimus reikėtų spręsti kitaip.

– Kaip manote, kada žaidėjų rinkoje pajudės ledai, jau darant ėjimus kitam sezonui?

– Situacija kažkada turi stabilizuotis. Manau, kad be vasaros niekas nevyks. Nėra konkretumo. Olimpiadą nukėlė kitiems metams. Mes dar nežinome, ar čempionatas startuos spalį, ar rugsėjį. Žiūrėsime, kaip viskas vyks.

Manau, kad iki vasaros niekas nevyks, o tada bus matyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius