Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 28d. 16:52

Prasiskleidusiam Lietuvos krepšinio žiedui NBA skautai stato tris barjerus

Rokas Giedraitis ir NBA – dar prieš keletą metų šis žodžių junginys galėjo nuskambėti kaip pokštas. Bet dabar 27-erių lietuvis yra arčiau stipriausios krepšinio lygos pasaulyje, nei jums gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Po Eurolygos arenas kursuojantys NBA skautai stebi ne tik talentingiausius Europos jaunuolius, kurie sunokę ateityje galėtų persikelti į Ameriką. Viena akimi jie vertina ir Roko žaidimą. O jis žydi.

Po 14 naudingumo balų renkantis Rokas Giedraitis šiuo metu yra 23-ias naudingiausių Eurolygos žaidėjų sąraše. Naudingiau už jį nežaidžia joks Lietuvos krepšininkas.

Šiame dešimtmetyje efektyviau už Roką Giedraitį Eurolygoje rungtyniavo tik du lietuviai – Artūras Gudaitis ir Paulius Jankūnas.

Aišku, daug lemia klubas, kuriame Rokui leidžiama viskas. Bet Rokas Giedraitis pats tapo savo sėkmės kalviu.

Dar žaisdamas Vilniaus „Ryte“ puolėjas domino Ispanijos klubų žvalgus, kurie matė jį skrajojantį ACB lygos laukuose.

Tik Rokas Giedraitis ištrūko šuoliuoti ne ACB, o preciziškoje Vokietijoje. Tiesa, visai ne vokiškoje ALBA komandoje, kurią valdo ispanai.

Aito Garcia Renesesas nuo pat pradžių žinojo, kad lietuvis kuo puikiausiai pakeis Marių Grigonį ir bus naudingas. Bet turbūt ir jis nelaukė, kad Rokas bus toks ryškus.

Europos taurėje R.Giedraitis pernai rinko vid. 14,8 taško, 4,1 atkovoto kamuolio, 1,4 rezultatyvaus perdavimo ir 15,8 naudingumo balo su 56 proc. dvitaškių bei 42 proc. tritaškių pataikymu.

14,7 taško ir 15,5 naudingumo balo puošė R.Giedraičio statistikos eilutę iki dešimtojo Eurolygos turo. Beje, pagal rezultatyvumą Rokas yra penkioliktas visoje Eurolygoje.

Europa mato besiskleidžiantį R.Giedraičio žiedą.

Nors specialistų akimis jis vis dar imponuoja labiau kaip atviro krepšinio žaidėjas, Eurolygos klubai turi siųsti savo žvalgus į Berlyną patikrinti vėlai prasiskleidusio Lietuvos krepšinio žiedo sugebėjimų. Dėmesys auga.

Stebi jį ir NBA žvalgų akys. Eurolyga.lt žiniomis, NBA skautai stebėdami ALBA rungtynes vertina ir R.Giedraičio potencialą žaisti stipriausioje krepšinio lygoje.

R.Giedraitis dar praėjusią vasarą atmetė NBA klubų kvietimus į Las Vegaso vasaros lygą. Eurolyga.lt šaltinių žiniomis, juo domisi komandos, kurios galėtų pasiūlyti dvišalį kontraktą – žaidimą G lygoje, su atkarpomis NBA.

View this post on Instagram

????????????

A post shared by @ eurolyga.lt on

Kalbant apie R.Giedraitį ir NBA reikia suprasti, kad tai visai kitos dimensijos krepšinis.

Galbūt R.Giedraitis nekyla nuo Lietuvos rinktinės suolo, nes neįtelpa į konkretaus griežto vaidmens rėmus, bet NBA krepšinyje jo lauktų visai kitokios užduotys.

Pirmiausia NBA aikštė yra didesnė nei Europoje ir tokie platūs laukai yra palankūs šiam lietuviškam žirgui.

Rokas gyventų iš greito puolimo ir perdavimų į aikštės kraštą, iš kur pakuotų tritaškius express siuntai į krepšį.

Eurolygoje R.Giedraitis pusę taškų susirenka iš greitų atakų ir metimų iš pozicijos po perdavimo. Efektyviausiai jis puola būtent iš tokių situacijų arba iš įkirtimų po krepšiu. Visų šių stiprybių atsiskleidimas priklauso nuo: a) geros komandos gynybos – po atkovotų ir perimtų kamuolių galima lėkti į greitą puolimą; b) komandos draugų, kurie turi pasitikėti Roku ir duoti jam užbaigti ataką iš trijų taškų zonos arba atrasti įkertantį palei galinę liniją.

NBA imponuoja Roko greitis, gebėjimas žaisti virš lanko, staigus metimas ir potencialas pataikyti beprotiškiausius metimus iš bet kurio nuotolio.

Kiek realu, kad Rokas jau artimiausioje ateityje skraidytų nebe Eurolygos, o NBA arenose?

Eurolyga.lt bendravo su kelių NBA komandų skautais, kurie lietuviui kelia svarbiausius barjerus, norint peršokti juos ir patekti į stipriausią krepšinio lygą pasaulyje.

Gynyba

Žodis, nuo kurio kartojimo Roką Giedraitį jau turėtų pykinti.

Tačiau lietuviui klijuojama prastai besiginančio žaidėjo etiketė atsirado ne iš nuogirdų. NBA skautai, savo vizijoje regėdami žaidėją prieš didžiausius puolimo talentus pasaulyje, kelia raudoną vėliavėlę, įsivaizduodami R.Giedraičio gynybos galimybes.

Šį sezoną puolėjas galėtų rodyti kritikams Eurolygos skaičius, kurie būtų geri jo advokatai.

Pagal individualius veiksmus, kuriuose gynyboje buvo įtrauktas Rokas Giedraitis, bendrame Eurolygos žaidėjų paveiksle skaičių kalboje lietuvis laikomas „labai gerai“ besiginančiu krepšininku.

Su juo tiesiogiai susijusiuose veiksmuose R.Giedraičio oponentai rinko tik 0,847 taško per vieną ataką. Šis rodiklis geresnis už 68 proc. reikšmingas minutes žaidžiančių Eurolygos krepšininkų.

Bendras priešininkų pataikymas per R.Giedraitį siekė tik 34,8 proc.

Kol kas geriausiai jam sekėsi susitvarkyti su varžovais, kurie bandydavo jį atakuoti baudos aikštelėje. Žaidimo vienas prieš vieną situacijose po krepšiu R.Giedraičio priešininkai rinko vid. tik 0,33 taško per išpuolį. Tiesa, tokių bandymų buvo mažiau nei 10.

Du prieš du situacijose R.Giedraičio oponentai su kamuoliu renka 0,8 taško per vieną ataką ir pataiko 50 proc. metimų. Metimuose iš vietos, kuriuos prisaugo R.Giedraitis – 1,04 taško su jau tik 39,1 proc. pataikymu. Šie rodikliai bendrame kontekste vertinami gerai.

Vis dėlto yra ir kita, ne tokia lietuviui palanki statistika.

Skaičiuojant R.Giedraičio indėlį per 100 atakų vidurkį, jam būnant aikštėje ALBA praleidžia 8 taškais daugiau, nei šiam sėdint ant suolo. Lietuvis patenka į 8 iš 10 daugiausiai taškų praleidusių ALBA penketų.

Pagal +/– rodiklį R.Giedraičio minusas mažesnis tik už ALBA įžaidėjo Peytono Sivos.

R.Giedraičiui gynyboje dar trūksta disciplinos ir geresnio situacijų skaitymo.

Žaidėjas per dažnai vėluoja žingsniu dėl prastai užsiimtos pozicijos ar neperskaityto varžovų puolimo sprendimo. Dėl kitokių taisyklių ir baudos aikštelės ribojimų NBA tai būtų dar aktualesnė problema.

Jis dar per lengvai pasimauna ant varžovų klaidinančių judesių ir sunkiai išlaiko priešininką priešais save. NBA, kur gynėjų kojos dirba dar greičiau už ispanišką krepšinio tempą, R.Giedraičiui grėstų čiurnų lūžis.

R.Giedraičiui reikia griežto mokytojo, kuris paaiškintų detalių svarbą ir mokėtų tai įdiegti puolėjui į galvą. Aito Garcia Renesesas nėra iš tų kietakakčių mokytojų ir ALBA komandoje jam leidžiama daug.

NBA mato R.Giedraičio pliusus puolime, bet įtrūkęs gynybos paveikslas jiems dar neduoda pozityvių atsakymų.

Fiziškumas

Rokas Giedraitis gali pakilti taip aukštai, kad pasistengęs galva liestų lanką. Dievo dovaną gavęs krepšininkas yra vienas šokliausių, jei ne šokliausias, žaidėjas Lietuvoje.

Bet NBA skautai kelia klausimą – ar tai tik demonstracinė jo atletiškumo savybė?

NBA skautų akimis, R.Giedraitis turi nuostabų šuolį, bet ši jo stiprybė ištirpsta susidūrus su kliūtimis.

NBA žmonės pasigenda daugiau jėgos R.Giedraičio žaidime. Jie norėtų matyti raumeningesnį krepšininko kūną, kad šis neatšoktų atsimušęs į fiziškas gynybines užtvaras.

Didesnė raumeninė masė pagelbėtų R.Giedraičiui užbaigiant atakas su kontaktu. Be abejo, tai padėtų ir gynyboje stumdantis su aukštesniais varžovais ar lendant iš po užtvarų.

Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis
Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis

Nors gynybos vienas prieš vieną po krepšiu statistika Rokui palanki, ką įrodė ir jo mikrodvikova su Gabrieliu Decku iš Madrido „Real“, toks priešininkas kaip Victoras Claveras jam dar kitos kategorijos varžovas.

NBA rungtyniauja dvigubai atletiškesni krepšininkai, todėl žaisdamas trečioje pozicijoje Rokas susidurtų su dar didesniu fiziškumo egzaminu.

Atletiškumo klausimas aktualus ir kitoje aikštės pusėje. Ar R.Giedraičio gebėjimų užtektų vienas prieš vieną apžaisti NBA atletus tiek prie perimetro, tiek baudos aikštelėje? Sunkiai.

NBA skautai rekomenduoja Rokui dar daugiau laiko praleisti treniruoklių salėje, vasaromis padirbėti su fizinio rengimo treneriais ir plėsti techninį įgūdžių arsenalą.

Kontraktas ir kvietimai

Keli kalbinti NBA skautai kelia klausimą dėl Roko Giedraičio kontrakto.

NBA klubai nemokėtų už krepšininką 700 tūkst. eurų išpirkos, todėl pirmiausia laukia, kol baigs galioti jo įsipareigojimas Berlyno ekipai. Preliminariai R.Giedraičio sutartis su ALBA baigiasi 2021-ųjų vasarą.

Tiesa, Eurolyga.lt žiniomis, sutartyje numatytos NBA klubams lanksčios sąlygos.

R.Giedraitis šią vasarą atmetė kvietimus pasirodyti NBA vasaros lygoje, kad spėtų atsigauti po sezono ir prisijungti prie nacionalinės komandos stovyklos. Bet jeigu Rokas iš tikrųjų svajoja praverti stipriausios krepšinio lygos vartus, jam reikia sudalyvauti NBA peržiūrose.

Eurolyga.lt žiniomis, R.Giedraitis traukia susidomėjimą NBA komandų, kurios jam galėtų pasiūlyti dvišalį kontraktą. Bet tai jau asmeninis žaidėjo sprendimas.

Ar atvykti į NBA, didžiąją sezono dalį praleisti G lygoje ir trumpais blykstelėjimais bandyti suspindėti NBA padangėje. Ar tęsti sėkmingai besivystančią karjerą Europoje, kur jis galėtų žaisti triskart daugiau. Ir, ko gero, uždirbti triskart daugiau.

Šansas žaisti NBA gali pasitaikyti tik kartą gyvenime, todėl pabandyti verta. Tik, NBA skautų akimis, Rokas turi būti dar atviresnis stipriausios lygos klubams ir prisistatyti į jų laboratorijas.

Niekas nelaukė, kad išvažiavęs iš „Ryto“ R.Giedraitis bus Europos taurės finalininkės vedlys. Niekas nelaukė, kad po dvejų metų jis debiutuos Eurolygoje ir pateks į trečią naudingiausių turnyro krepšininkų dešimtuką.

Tad Rokas dar gali nustebinti – jo žiedas dar tik skleidžiasi.

Ar Lietuvos krepšinio žiedas gali žydėti tik prie ispaniško krepšinio saulės?

Tik laikas parodys. Bet Rokas Giedraitis jau ne kartą iššoko aukščiau, nei mes visi manėme, kad jis gali pašokti.

Title Sponsor
Turkish Airlines
Premium Partners
7days Adidas
Global Partners
Tadim Spalding Intersport
Partners

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas