Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 01 02

Rebusas „Žalgiriui“: elitinis tinklelio svilintojas, kadaise pražiopsotas „Lietkabelio“

Kai Scottie Wilbekinas atakuoja krepšį, Europos krepšinio aikštelės kvepia benzinu. Dar prieš keletą metų šis gynėjas buvo siūlytas Panevėžio „Lietkabeliui“, o dabar jis į priekį traukia Eurolygos finalo ketverto ritmu žygiuojančią Tel Avivo „Maccabi“. Per pastaruosius metus amerikietis padarė didžiulį kokybinį šuolį į priekį ir tapo viena grėsmingiausių Senojo žemyno puolimo mašinų. Ketvirtadienio vakarą savo stiprybes jis bandys pademonstruoti ir Kauno „Žalgiriui“.

Ketvirtadienis | Eurolyga | „Žalgiris“ – „Maccabi“ | 20:00 | Kaunas

Nuo to laiko, kai buvo siūlyta jam žaisti Aukštaitijos komandoje, S.Wilbekinas smarkiai pasikeitė. Profesionalo karjeros pradžia didelių aukštumų nežadėjo, kai po ketverių metų Floridos universitete 188 cm ūgio gynėjas neišgirdo savo pavardės NBA naujokų biržoje ir patraukė į Australijos lygą. Nesibaigus sezonui, 2015-ųjų kovo pabaigoje jis sukirto rankomis su Graikijos komanda Atėnų AEK, o Graikijos lygoje rinko po 8 taškus.

2015-ųjų vasarą S.Wilbekinas buvo sudaręs ketverių metų sutartį su „Philadelphia 76ers“, tačiau po penkerių priešsezoninių rungtynių klubas jį atleido.

Karjera pakrypo į Turkiją, o tai buvo lemtingas posūkis S.Wilbekinui. Stambulo „Daruššafaka“ komandoje jis praleido trejus įsimintinus metus, kuriuos papuošė 2018-aisiais iškovota Europos taurė.

Gynėjas tą sezoną pelnė po 19,7 taško (42,8 proc. trit.), atliko 4,8 rezultatyvaus perdavimo bei rinko po 21,3 naudingumo balo. Jis susižėrė visus pagrindinius asmeninius apdovanojimus – sezono MVP, finalų MVP bei pateko į pirmąją simbolinę turnyro komandą.

Galingas trečiasis sezonas „Daruššafaka“ ekipoje ne tik jam nukalė kontraktą su „Maccabi“, bet ir Turkijos pasą, kuris atvėrė naujus kelius karjerą Europoje darančiam amerikiečiui. Šią vasarą jis gynė Turkijos garbę pasaulio čempionate Kinijoje.

Euroleague.net nuotr./Scottie Wilbekinas
Euroleague.net nuotr./Scottie Wilbekinas

Antrąjį sezoną Tel Avive jis pasitiko dar nematytos sportinės formos. Traumų šienaujama ir S.Wilbekino vedama „Maccabi“ su 11 pergalių ir 5 pralaimėjimais šiuo metu Eurolygoje užima 4-ąją vietą. Palyginimui, pastaruosius trejus metus Izraelio ekipa nebuvo užkopusi aukščiau 10 pozicijos.

„Jis yra aiškus komandos lyderis, dažnai būnantis su kamuoliu, – apie varžovų lyderį Eurolyga.lt kalbėjo „Žalgirio“ žvalgas Evaldas Beržininkaitis. – Jis nėra tikras įžaidėjas ar kūrėjas, pirmiausia jis žiūri į krepšį. Tai taškų rinkėjas. Būdamas su kitu gynėju aikštelėje jis drąsiai gali žaisti ir antru numeriu.

Jis labai stipriai veržiasi į dešinę pusę. Gali įmesti iš įvairių situacijų – ar statinės padėties, ar po driblingo. Į kairę pusę veržiasi sunkiau ir atlieka metimą iš vidutinio nuotolio, iki galo veržiasi nebent jei yra visiškai atviras kelias. Bet tai jau ne jo, o labai prastos varžovų gynybos nuopelnas.“

Šį sezoną S.Wilbekinas žaidžia po 26 minutes, pelno po 16,3 taško (51,9 proc. dvit., 45,9 proc. trit., 78,7 proc. baud.), atkovoja po 2 ir perima po 1,4 kamuolio, atlieka po 3,1 rezultatyvaus perdavimo, klysta po 2,2 karto bei fiksuoja po 16,8 naudingumo balo.

Pagal pelnomus taškus S.Wilbekinas yra septintas Eurolygoje, perimtus kamuolius – irgi septintas, naudingumo balus – dešimtas.

Vis dėlto didžiausia krepšininko stiprybė – metimas. „Maccabi“ gretose jau senokai nebuvo taip gerai krepšio tinklelį svilinančio žmogaus.

Krepšinio arenos Europoje kvepia benzinu, kai S.Wilbekinas atakuoja iš toli. Pagal vidutiniškai pataikytus tritaškius (vid. 3,5) jis užima antrąją vietą Eurolygoje, nusileisdamas tik Maskvos srities „Chimki“ puolėjui Janiui Timmai (vid. 3,56). Vis dėlto Turkijos pasą turintis gynėjas realizuoja net 45,9 proc. tolimų metimų, o latvis – 41 proc.

26-erių combo gynėjui, galinčiam žaisti tiek įžaidėju, tiek atakuojančiu gynėju, treneris Ioannis Sfairopoulos yra uždegęs žalią šviesą puolime.

Geras to pavyzdys yra mačas Tel Avive su Atėnų „Panathinaikos“. Siautėjęs įžaidėjas jau vien per pirmąjį ketvirtį prametė visus penkis tolimus metimus, o kai kurie iš jų buvo skuboti, pirmoje atakos fazėje.

Iš viso įžaidėjas pergalingame susitikime pataikė 4 tritaškius iš 15, o pastarasis rezultatas yra trečias pagal dydį šį sezoną Eurolygoje, nusileidžiantis tik Aleksejui Švedui (21) ir Tyrese'ui Rice'ui (16). Tiesa, pastarieji šiuos rodiklius užfiksavo dvikovose su pratęsimu.

„Jis pelno po 16 taškų, o komanda – tarp pirmaujančių Eurolygoje, tad jo stabdyti nelabai yra reikalo, – apie S.Wilbekiną kalbėjo E.Beržininkaitis. – Nėra daug ilgų ar įmantrių derinių. Žaidžia greitai, būna, kad pirmosiomis sekundėmis „du prieš du“ ar dviguba užtvara, o ten jau sprendžia atakos baigtį. S.Wilbekinas labai daug būna su kamuoliu, tad jis sprendžia – atakuoti ar paduoti perdavimą. Kai kurie treneriai tokio žaidimo nepakęstų, bet žiūrint į komandos rezultatus, tai galima pateisinti.“

Tai jokiu būdu nėra išskirtinis žaidėjas „Žalgirio“ kelyje. Panašaus kirpimo buvo ir Maskvos CSKA, Stambulo „Anadolu Efes“ ar „Chimki“ krepšininkai Mike'as Jamesas, Shane'as Larkinas ar Aleksejus Švedas.

„Jis mėgsta provokuoti pražangas metimo metu atmetant kojas į priekį. Turi pojūtį taškams, kuriuos pasidaryti gali lygioje vietoje, pasinaudojęs varžovo neatsargumu“, – panašumą su kitomis Eurolygos žvaigždėmis išskyrė E.Beržininkaitis.

Didžiosios „Maccabi“ stiprybės slypi puolime, kuriame žydai susirenka daug pigių taškų ir yra labai aktyvūs greitajame puolime. „Maccabi“ turi žaidėjų, galinčių atsikovojus kamuolį varytis jį nuo kranto iki kranto, priekinės linijos žaidėjai irgi jungiasi į greitas atakas, nes yra nedideli ir mobilūs. Kiekviena klaida praktiškai kainuoja taškus.

O visam šiam viesului vadovauja S.Wilbekinas. Jei ne savo bėgimu į priekį, tai gebėjimu spausti kamuolį į varžovų aikštės plotus.

„Iš pastarųjų ketverių „Maccabi“ rungtynių greito puolimo epizodų buvo tiek daug, kad net sunku atrinkti penkis, kuriuos rodyti žaidėjams. Pasirinkimas didžiulis, – sakė E.Beržininkaitis. – S.Wilbekinas dalyvauja greitose atakose, gali užbėgti, bet pagal tai jis nėra lyderis komandoje. „Synergy“ duomenimis, ties tuo geresnis yra Yovelas Zoosmanas, Elijah Bryantas ar kiti. S.Wilbekinas bėga, gali kitus išvesti, nes tikrai spaudžia kamuolį į greitą puolimą, bet jis nėra pagrindinis bėgikas.“

Retai krepšinyje būna, kad žaidėjai elitiniu lygiu žaistų abiejose aikštės pusėse. Dažnas dalykas toks, jei krepšininkas mėgsta būti su kamuoliu, yra efektyvus puolime, tai gynyboje jis linkęs tausotis. Tai galima kažkiek suprasti, nes puolimas atima daug jėgų. Tikslumas, teisingas atsispyrimas kojomis, kvėpavimas – labai svarbūs momentai pataikyme iš toli. Jei krepšininkas pervargęs, tai muša jo pataikymo procentus.

Nors S.Wilbekinas yra pirmas „Maccabi“ komandoje pagal perimtus kamuolius ir septintas pagal šį rodiklį (vid. 1,4) visoje Eurolygoje, tačiau tai yra didelės rizikos, o ne geros gynybos rezultatas.

Jis yra tas žaidėjas, kurį varžovai Europoje mėgsta atakuoti puolime, o I.Sfairopoulos bando jį slėpti komandinėje gynyboje.

Ir tą padaryti strategui pavyksta pakankamai gerai. Pagal pelnomus taškus (vid. 87,8) Tel Avivo krepšininkai Eurolygoje yra treti, pagal praleidžiamus taškus (vid. 76,4) – antri, pagal naudingumo balus (vid. 95,1) – penkti, pagal atkovotus kamuolius (vid. 36,5) – treti.

„Maccabi“ kenčia nuo traumų, bet išlaiko aukštą lygį. Komandai padėti negali trys startinio penketo žaidėjai – Omri Casspi, Tarikas Blackas ir Nate'as Woltersas, o į Tel Avivą atvyko ir du naujokai – įžaidėjas Aaronas Jacksonas ir Jalenas Reynoldsas.

Galbūt ant parketo pamatysime naujuosius žaidėjus, tačiau pagrindinę naštą ant savo pečių pasiims dabartiniai lyderiai, tad pagrindinis „Žalgirio“ gynybos prioritetas yra išjungti S.Wilbekiną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius