2019 12 04

„Žalgirio“ ir CSKA mačų istorija: užburta Maskva, skandalas ir skambios pergalės

Penkių pralaimėjimų atkarpa Kauno „Žalgirį“ nustūmė į priešpaskutinę vietą Eurolygoje, o sugrįžti į pergalių kelią jau šią savaitę žaliai baltiems bus labai sudėtinga užduotis. Mariaus Grigonio trims mėnesiams netekę Lietuvos čempionai pasitinka mūšį Maskvoje, kurioje modernios Eurolygos istorijoje jie dar nėra triumfavę.

Modernioje Eurolygoje „Žalgiris“ ir CSKA susitiko 23 kartus, o lietuviai pergales iškovojo vos 3 kartus. Dvi pergalės pasiektos Kaune, vienas mūšis pergalingai baigėsi Belgrade, 2018-ųjų metų finalo ketverte.

Nors pergalių šiame tūkstantmetyje nėra daug, CSKA išlieka principiniu Kauno komandos varžovu dar nuo prieš daugiau nei 30 metų vykusių kovų, kai Arvydo Sabonio vedinas „Žalgiris“ triskart iš eilės tapo Sovietų Sąjungos čempionu – 1985, 1986 ir 1987 metais.

Vienuolika mačų Maskvoje prieš CSKA, vienuolika patirtų pralaimėjimų. Buvo labai skaudžių nesėkmių, buvo ir toks mūšis, kuriame „Žalgiris“ pergalę beveik laikė savo rankose.

Paskutinėje tarpusavio dvikovoje, 2018-ųjų metų lapkritį, Šarūno Jasikevičiaus kariauna likus 3 minutėms iki susitikimo pabaigos turėjo 9 taškų pranašumą, tačiau rungtynės baigėsi skausmingu pralaimėjimu ir skandalu.

CSKA įžaidėjas Sergio Rodriguezas ketvirtojo kėlinio pabaigoje pataikė dvi tolimas bombas, „Žalgirio“ atakos laikas stebuklingai sumažėjo penkiomis sekundėmis, o dar vienas ispanų burtininko dvitaškis „Megasport“ arenoje vykusiame mače išplėšė pratęsimą.

Nate'as Woltersas turėjo galimybę su pratęsimo pabaigą skelbiančia sirena ištraukti pergalę, tačiau prametė iš toli, būdamas laisvas. Visai taip pat, kaip pastarojoje rungtynių atkarpoje tą daro „Žalgirio“ krepšininkai.

Vis dėlto po rungtynių dėmesio centre atsidūrė tos dingusios penkios „Žalgirio“ atakos sekundės. Kaltų ieškojo tiek žiniasklaida, tiek sirgaliai.

„Tokie dalykai negali vykti 2018 metais, – kitą dieną žurnalistams apie dingusias sekundes sakė Šaras. – Klubas rašys raštą, legaliai reaguos į situaciją, o daugiau jau spręs komitetai. Rungtynių metu to nepastebėjome, turbūt ir teisėjai nepastebėjo, greičiausiai dėl to, jog laikas stebimas iki kol žaidėjas pereina vidurio liniją.“

Eurolyga pripažino „Megasport“ arenos sekretoriato klaidą, tačiau tai nieko nepakeitė. CSKA įsirašė aštuntąją pergalę per tiek pat tame sezone žaistų mačų Eurolygoje, o „Žalgiris“ patyrė penktąjį pralaimėjimą.

Žaliai balti nedideliu skirtumu Maskvoje krito ir metais anksčiau, tačiau 91:94 rezultatas neatspindi susitikimo eigos. Ketvirtajame kėlinyje CSKA pirmavo 16 taškų persvara, o likus minutei – 10 taškų pranašumu. Per likusį laiką sprogo Paulius Valinskas, sumetęs tris tolimus metimus.

Visos trys žalgiriečių modernios Eurolygos pergalės prieš CSKA pasiektos per pastaruosius dvejus metus, kai komandai diriguoja Šaras.

Tiesa, pirmąją pergalę „Žalgirio“ treneris stebėjo iš rūbinės, kai po dviejų techninių pražangų ketvirtojo kėlinio pradžioje buvo išvarytas iš aikštės, o komandos vadžias į savo rankas perėmė Darius Maskoliūnas. Nors kauniečiai turėjo aštuonių taškų deficitą, toks sukrėtimas pakėlė juos ant sparnų bei padėjo iškovoti pergalę 79:74.

„Pasakysiu tiek, kad internetas rūbinėje vėluoja kokias dvi minutes, – šypsodamasis spaudos konferencijoje kalbėjo „Žalgirio“ strategas. – Anksčiau išgirdau riksmus tiesiai iš salės, tad buvo aišku, kad viskas eina į gera. Jaučiu baltą pavydą Dariui, nes jis ten buvo. Nebuvau pasiruošęs pralaimėti CSKA, kai toks baudų skirtumas, tačiau dabar nenoriu apie tai kalbėti. Noriu pasidžiaugti Dariumi.“

Antrąją pergalę Šaras jau matė iš geriausių vietų. Kevinas Pangosas atliko dvigubą dublį (15 taškų ir 11 rezultatyvių perdavimų), o „Žalgiris“ sausakimšoje arenoje svečiams iš Maskvos šansų nepaliko – 85:73.

„Tai buvo toks „Žalgiris“, kokį norime matyti, – po mačo džiaugėsi „Žalgirio“ vairininkas. – Toks, kuris žaidžia nuo gynybos. Gera gynyba užveda areną ir žadėjus. Tai buvo pagrindinis raktas į pergalę.“

Dar vieną niuksą daugkartiniams Rusijos čempionams žalgiriečiai sudavė po dviejų mėnesių neutralioje aikštelėje. Ekipos Belgrade susitiko kovoje dėl trečiosios Eurolygos vietos.

Ketvirtąjį kėlinį žalgiriečiai pradėjo turėdami 21 taško persvarą, tačiau atsipalaidavo ir sustojo, o CSKA sugebėjo priartėti net per 2 taškų atstumą. Michailo Kulagino ir Semiono Antonovo desperatiški metimai galėjo ištraukti rusams pergalę, tačiau tikslo nepasiekė.

„Žalgiris“ ketvirtadienio vakarą Maskvoje sieks istorinės pergalės. CSKA rungtynes pasitinka permainingomis nuotaikomis – skaudūs pralaimėjimai Vitorijos ir Madrido klubams, tada įspūdinga pergalė Barselonoje, po kurios – pralaimėjimas Kazanės UNIKS krepšininkams VTB lygoje.

Toliašaudė kauniečių artilerija pirmajame sezono trečdalyje stringa, o tai galima sieti su spaudimu ir psichologija. Vis dėlto dvikovoje Maskvoje „Žalgirio“ krepšininkų pečių ji slėgti neturėtų. Favoritų etiketė priklauso Dimitrio Itoudžio kariaunai, o kauniečių pergalė būtų tolygi sensacijai.