Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 17d. 15:21

„Žalgirio“ ir „Olympiakos“ analizė: Šaro komandą pribaigė graikų planas B

Marius Grigonis
Getty Images/Euroleague.net nuotr. / Marius Grigonis

​​​​​​​Pirmą pergalę Eurolygoje, kaip vyr. treneris, Šarūnas Jasikevičius pasiekė būtent prieš „Olympiakos“, o per pastaruosius du sezonus graikų klubai tapo vienais parankiausių varžovų Šaro vadovaujamam „Žalgiriui“. Vis dėlto Kęstutis Kemzūra prie šachmatų lentos nesileido stumdomas.

Per paskutines 12 rungtynių su abiem graikų klubais („Olympiakos“ ir „Panathinaikos“) Kauno „Žalgiris“ buvo pasiekęs 10 pergalių. Suirute prasidėjęs „Olympiakos“ sezonas signalizavo, kad dar viena išvyka į Pirėjų, kur kauniečiai buvo laimėję 3 iš paskutinių 4 mačų, gali pasibaigti sėkmingai.

Deja. K.Kemzūra laimėjo mikrodvikovą, ir dabar Š.Jasikevičiaus „Žalgirio“ pergalių ir pralaimėjimų balansas, žaidžiant su graikų klubais, yra 12-7.

Panašu, kad Eurolygos komandos užčiuopė silpnąją „Žalgirio“ vietą. „Olympiakos“ nuo pat rungtynių pradžios smūgiavo „Žalgiriui“ ten, kur mažiausią pasipriešinimą juto ir „Barcelona“ – per baudos aikštelę, efektyviai kaišiodami perdavimus po krepšiu.

Tai kainuoja „Žalgiriui“, ir kainuos, ko gero, visą sezoną, net jei gynybą baudos aikštelėje galiausiai pavyks sustyguoti. Nes šiai „Žalgirio“ priekinei linijai išties reikia pastangų, kad skylės būtų užkamšytos.

Nuolatiniai ėjimai į pagalbą, nuolatinė fizinė kova – ko gero, negali tikėtis, kad Marius Grigonis, Zachas LeDay ar Jockas Landale'as patys bus stabilūs taškų darytojai, kai tiek vargo kelia varžovų sukuriamos pranašumo situacijos ar tiesiog turimas individualus pranašumas.

Netgi Nigelo Hayeso stringantis įsiliejimas į „Žalgirio“ puolimą, ko gero, labai glaudžiai susijęs su tuo, kiek fizinių pastangų reikia įdėti ginantis savo baudos aikštelėje ir jos prieigose. „Olympiakos“ vien pirmajame kėlinyje po perdavimų po krepšiu pelnė 10 taškų, 8 – prasiveržimais iki galo.

Pačiam „Žalgiriui“ sunkiai sekėsi konstruoti sau įprastą „du prieš du“ žaidimą, nors taip atakuoti Nikolą Milutinovą ir buvo sumanyta. Klimpo ir mėginimai centruoti – M.Grigonis ir Z.LeDay taip degino atakas į varžovus atsimušdami it į sieną.

Kauniečius gelbėjo metimų pakartojimai po puolime atkovotų kamuolių (7 taškai vien pirmajame kėlinyje) ir keturi tritaškiai, kurių, kaip vėliau įsitikinome, pristigo antroje mačo pusėje. Ir, žinoma, L.Landale‘as – vienintelis jaukiai besijautęs po varžovų krepšiu.

Po pertraukos „Žalgiris“ pagerino ryšius ginant baudos aikštelę, bet „Olympiakos“ tuomet išsitraukė gerokai apdulkėjusius ginklus ir smogė netikėtai. Iki didžiosios pertraukos šeimininkai buvo pataikę tik 1 tolimą metimą (1/9, Žalgiris – 4/11), tačiau trečią ketvirtį pradėjo dviem tiksliais tolimais šūviais ir spurtu 8:0.

Netrukus pridėjo dar du tritaškius iš eilės ir per kėlinį tolimais metimais surinko 15 taškų.

Sakysite, tai buvo atsitiktiniai ir neparuošti tritaškiai, nes klimpdami „Žalgirio“ gynyboje tiesiog sukosi iš padėties. Yra tiesos. Bet sugebėjimas realizuoti planą B europietiškame krepšinyje, kurį tradiciškai laikome prasidedančiu nuo gynybos, ne mažiau svarbus, o dažnai net svarbesnis nei pirminiai atakų sumanymai.

Kai komandos viena kitą išnarsto po siūlelį, negali tikėtis, kad viskas eisis it per sviestą taip, kaip sumanei. Ir labai dažnai plano B įgyvendinimą lemia ne tik individualus meistriškumas, bet ir patirtis, šaltakraujiškumas, drąsa imtis nestandartinių sprendimų.

Taigi „Olympiakos“ suspurdėjimas tritaškiais trečiajame kėlinyje – gal kiek netikėtas, gal kiek atsitiktinis, bet būtent jis šįkart ir pražudė „Žalgirį“.

Kauniečių žaidime atsirado greitų atakų, pavyko užbaigti kelis pikenrolus, J.Landale‘as ir Lukas Lekavičius tęsė savo darbelius, bet katastrofiškai suprastėję atakavimai iš toli (0/8 po pertraukos) neleido atimti iš „Olympiakos“ iniciatyvos.

Ar sekėsi, ar tai K.Kemzūros nuopelnas – graikams tą vakarą pavyko prasmukti kone pro visas skylutes, kurias palikdavo „Žalgirio“ gynyba. Iš pradžių – po krepšiu, vėliau – perimetre, o galiausiai trajektorijomis, kurias išmano tik Vassilis Spanoulis.

Ši 37-erių Pirėjo ikona pelnė 16 taškų ir sužaidė antras rezultatyviausias sezono rungtynes.

Įdomu tai, kad statistiškai V.Spanoulio pasirodymas rungtynėse su „Žalgiriu“, galima sakyti, nebūna faktoriumi – priešingai, šis graikas rezultatyviau žaidžia rungtynėse, kurias „Žalgiris“ laimi:

Rungtynių baigtis

Rungtynių skaičius

V.Spanoulio taškų vidurkis

„Žalgirio“ pergalė

8

13,6

„Olympiakos“ pergalė

9

12,3

„Žalgiris“ koreguodamas netikslius metimus po puolime atkovotų kamuolių pelnė 11 taškų, ir tai sezono rekordas (pastaba: tai ne bendrai antro šanso taškai, o tik pataisymai iškart po netikslaus metimo). Tai ir Martino Gebeno, kuris taip ir susikūrė visus 5 savo taškus, nuopelnas.

Į akis krinta ir tai, kad abi komandos daug baudos metimų sumetė iš bonus situacijų. Palyginimui, „Žalgiris“ šį sezoną iš bonuso rinkdavo po 6,3 taško, o Pirėjuje taip pelnė 11 taškų.

Apskritai „Žalgiris“ 17 iš paskutinių 23 taškų pelnė baudų metimais (paskutinės 10:19 min.), nors per nepilnus tris kėlinius (29:41 min.) buvo realizavęs tik tris baudų metimus.

Žalgirio“ ir „Olympiakos“ taškai:

Taškų pelnymo būdas

Žalgiris“

Olympiakos“

Po perdavimo po krepšiu

14

19

Prasiveržimas iki galo

9

18

Prasiveržimas su floater'iu

8

0

Vid. nuotolio dvitaškis po driblingo

2

0

Vid. nuotolio dvitaškis po perdavimo

2

0

Dvitaškis po įkirtimo (iš eigos)

2

2

Tritaškis po driblingo

3

6

Tritaškis po perdavimo (išvestas užtvara)

6

6

Tritaškis po perdavimo (išvestas perdavimais)

3

12

Post'up žaidimas

2

4

Bonus baudų metimai

11

14

Techninė pražanga

1

0

Pataisytas metimas

11

2

Iš viso:

74

83

Antras puikias rungtynes iš eilės prieš „Žalgirį“ sužaidė Nikola Milutinovas, surinkęs 14 taškų ir 27 naudingumo balus. Žaisdamas prieš „Žalgirį“ šis serbas viršija savo karjeros vidurkius:

Rungtynės

Rungtynių skaičius

Taškai

Atk. kamuoliai

Prieš „Žalgirį“

13

8,3

5,8

Prieš kitas komandas

135

6,7

4,8

Pastarosios dvejos N.Milutinovo rungtynės prieš „Žalgirį“:

Min.

Taškai

Atk. kamuoliai

Naudingumas

22:10

14

8

27

31:00

18

12

33

Akivaizdu, kad Pirėjuje neiššovė pagrindiniai „Žalgirio“ ginklai. Marius Grigonis ir Zachas LeDay, rezultatyviausi „Žalgirio“ krepšininkai, šįkart kartu tepelnė 9 taškus. M.Grigonis pirmą kartą šį sezoną nepasiekė dviženklės taškų ribos (5) ir antrą kartą šį sezoną rungtynes baigė be rezultatyvaus perdavimo.

Arba septintą kartą per 42 jo mačus Eurolygoje. „Žalgiris“ laimėjo tik vienerias rungtynes, kuriose M.Grigonis neatliko nė vieno rezultatyvaus perdavimo (1-6).

Dar vienas prastas Edgaro Ulanovo vakaras. E.Ulanovas smeigė svarbų tritaškį mačo su „Fenerbahče“ pabaigoje ir paniro į gilų miegą – beveik 35 minutes žaidimo be taškų (34 min. 57 sek.).

Rungtynėse su „Barsa“ taškų nepelnė, o Pirėjuje vienintelį kartą pasižymėjo rankos kyštelėjimu pakartojęs netikslų M.Grigonio metimą trečio kėlinio pradžioje. Tai vienintelis tikslus E.Ulanovo dvitaškis per pastarąsias trejas rungtynes (1/6).

E.Ulanovas rungtynėse su „Olympiakos“, kurių per karjerą Eurolygoje yra sužaidęs 14, vidutiniškai renka po 5,6 taško. Kartą yra sumetęs 20, bet iš viso tik tris kartus pasiekė dviženklę taškų ribą – tiek pat kartų aikštę paliko ir nepelnęs taškų. Vis dėlto pastarosios dvejos viešnagės Pirėjuje E.Ulanovui buvo itin kuklios.

Pastarieji du E.Ulanovo mačai Pirėjuje prieš „Olympiakos“:

Min.

Taškai

Metimai

Rezultatas

19:42

0

0/3

72:68

20:55

2

1/4

74:83

J.Landale‘as pirmą kartą Eurolygoje pelnė daugiau nei 10 taškų ir iškart šovė į 23 taškų žymą. Nepaisant to, kad turėjo problemų dėl pražangų ir Š.Jasikevičius buvo priverstas išiminėti australą iš žaidimo. J.Landale‘as žaidime praleido kiek daugiau nei 19 minučių – pakankamai mažai 23 taškams surinkti, bet tai daugiau nei šio krepšininko sezono vidurkis (17,3 min.).

Kone visą pavojų J.Landale‘as kėlė po krepšiu. Švystelėjo vieną tritaškį (1/3) – dar nėra pataikęs daugiau nei vieno tritaškio per Eurolygos rungtynes (taiklumas – 26,1 proc.), tačiau visus kitus taškus rinko žaisdamas giliai. 12 taškų pelnė po perdavimų po krepšiu (6 pikenrolo situacijose), 4 – pataisydamas netikslius komandos draugų metimus. Dar 4 pridėjo išprovokavęs pražangas bonus situacijose.

Rezultatyviausi „Žalgirio“ žaidėjai:

Taškų pelnymo būdas

J.Landale‘as

L.Lekavičius

Th.Walkupas

Po perdavimo po krepšiu

12

Prasiveržimas iki galo

4

Prasiveržimas su floater'iu

6

2

Dvitaškis po driblingo

2

Tritaškis po driblingo

3

Tritaškis po perdavimo

3

Bonus baudų metimai

4

3

4

Pataisytas metimas

4

Iš viso:

23

14

10

Komentarai: 2
Title Sponsor
Turkish Airlines
Premium Partners
7days Adidas
Global Partners
Tadim Spalding Intersport
Partners

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:30
01:16
01:39

Esports namai

Maistas