Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 12d. 19:57

„Žalgirio“ paveikslas – ekspertų akimis: didžiausios intrigos, abejonės ir prognozės

„Žalgirio“ sudėties paveikslas Eurolyga.lt
15min, Scanpix ir Euroleague.net nuotr. / „Žalgirio“ sudėties paveikslas

Permainų vasarą išgyvenantis Kauno „Žalgiris“ pradėjo pasiruošimą sezonui, kuris žaliai baltų sirgalių armijai žada daugybę intrigų. 15min dviems krepšinio ekspertams bei komentatoriams Ryčiui Vyšniauskui ir Vaidui Čeponiui uždavė 10 tų pačių su „Žalgirio“ komplektacija susijusių klausimų, o pašnekovai sutiko pasidalinti įžvalgomis, prognozėmis ir spėjimais.

Rytis Vyšniauskas ir Vaidas Čeponis – tris Kauno „Žalgirio“ sezonus Eurolygoje apžvelgę sporto komentatoriai. Nors duetas pernai iširo, tačiau šie ekspertai toliau gyvena krepšiniu, kuris Lietuvoje tampriai susijęs su įvykiais „Žalgiryje“.

Įvyko, kas kažkada ir turėjo įvykti. Šešerius metus Kaune dirbęs ir komandos veidą iš esmės pakeitęs treneris Šarūnas Jasikevičius šią vasarą sulaukė galingosios „Barcelonos“ kvietimo ir paliko „Žalgirį“, o jo vietą trenerio kėdėje užėmė ir neregėtas NBA metodikas žada 37-erių austras Martinas Schilleris.

Lietuvos čempionus šį tarpsezonį paliko keturi žaidėjai, atvyko – šeši naujokai, sufleruojantys, jog esamas 15 žaidėjų ratas „Žalgiryje“ turėtų siaurėti.

Kuris krepšininkas taps „Žalgirio“ lyderiu, kuris nustebins ir sužais lūžio sezoną, o kuris sulauks didžiausių kritikos strėlių?

„Žalgirio“ paveikslas – ekspertų akimis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Martinas Schilleris
AFP/„Scanpix“ nuotr./Martinas Schilleris

Kokia yra didžiausia artėjančio „Žalgirio“ sezono intriga?

Rytis Vyšniauskas: „Didžiausia intriga man – kaip Eurolygos komanda atrodys su amerikietiškos kultūros treneriu. Atvyko jaunas ir ambicingas strategas, į darbą pasitelkiantis šiuolaikinius metodus, technologijas, analitiką ir visą kitą. Bet Eurolygos pasaulyje tai yra visai nežinomas specialistas, kuris ateina į Šaro vietą. Tai didžiausia intriga. Kaip jis susitvarkys su laukiančiais iššūkiais?“

Vaidas Čeponis: „Didžiausia intriga yra kaip naujas treneris susitvarkys su savo darbu. Tai labai rizikingas ėjimas. Esu matęs G lygos rungtynes, ten dominuoja toks pasibėgiojimas, o daugelis žaidėjų labiausiai rūpinasi asmenine statistika. Martinas propagavo europietišką krepšinį, bet G lyga ir Eurolyga skiriasi kaip diena nuo nakties. Įdomu bus pamatyti, kaip treneris sutvarkys komandą ir kiek jam prireiks laiko.“

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Joffrey Lauvergne'as
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Joffrey Lauvergne'as

Kur gali būti „Žalgirio“ stiprybės?

R.Vyšniauskas: „Manau, kad būsima stiprybė šioje atletiškoje ir šiuolaikinėje Eurolygoje galimai bus didelis „Žalgirio“ žaidėjų raumenų kiekis baudos aikštelėje. Tokie dalykai kaip puolime atkovoti kamuoliai ar taškai iš baudos aikštelės.

Dar prie stiprybės galima paminėti išsaugotą lietuvišką branduolį, išskyrus Edgarą Ulanovą. Šie žaidėjai ir anksčiau žaisdavo gerai. Galvoju, kad M.Grigonis ir L.Lekavičius bus labai svarbūs.

Rotacija atrodo gili, sudėtyje yra lygiaverčių žaidėjų. Vienos ar kitos traumos atveju komanda kentėtų ne taip stipriai, bet ši „Žalgirio“ rotacija Eurolygos kontekste nėra išskirtinė. Nemanau, kad šioje vietoje jie turės pranašumą prieš kitas komandas.“

V.Čeponis: „Visose pozicijose yra pakankamai žaidėjų, tad viena stiprybė yra ilgas suolas. Svarbu tai, kad liko nemažai žaidėjų, – komandoje ir talentingo jaunimo, ir veteranų. Gal Jankūnas aikštelėje kalnų nevers, bet kaip dvasinis ir rūbinės lyderis, jis tikrai bus svarbus ir naudingas.

Manau, kad šiemet yra daugiau geriau besiginančių žaidėjų. Pernai Zachas LeDay nebuvo stiprus besigindamas baudos aikštelėje vienas prieš vieną, KC Riversas irgi prasčiau gynėsi, o Jockas Landale'as nebuvo geras kontakto žaidėjas. Naujokų gretose labai gerai ginasi Tomas Dimša, ilgas rankas turi ir daug metimų blokuoja Augustine'as Rubitas. Mano nuomone, jis gerai ginasi, gali keistis ginamaisiais, pristabdyti varžovus „du prieš du“ situacijose. Patricio Garino irgi ginasi neblogai. Manau, kad šį sezoną Kaune bus daugiau gerai besiginančių žaidėjų.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Milaknis ir Martinas Gebenas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Milaknis ir Martinas Gebenas

Kur gali slypėti „Žalgirio“ Achilo kulnas?

R.Vyšniauskas: „Centrų grandyje surinkti trys sunkūs ir baudos aikštelėje mėgstantys žaisti krepšininkai, gal net per daug panašūs vienas į kitą – Lauvergne'as, Gebenas ir Marekas. Dar yra Jankūnas, kuris šioje Eurolygoje gali žaisti tik kaip centras, nes yra sulėtėjęs.

Manau, kad gali būti sunku gintis „du prieš du“ gynyboje, nes madas krepšinyje dabar diktuoja mažiukai krepšininkai, pastoviai atakuojantys lėtesnius varžovų centrus.

Jei stiprybė gali būti žaidimas varžovų baudos aikštelėje, tai galima – aukštaūgių gynyboje „du prieš du“ situacijose.

Ieškant silpnybių galime žvilgtelėti į įžaidėjų grandį, kuri neatrodo visiškai padengta. Nežinau, ką treneris galvoja apie Th.Walkupą, kuris, kaip įžaidėjas, buvo Šaro projektas.

Ar Martinas Schilleris galvoja tą patį? Sunku atsakyti. Lukas Lekavičius yra atkarpų ir energijos žaidėjas, dar lieka Rokas Jokubaitis. Silpnybė gali būti ta, kad nėra ryškaus lyderio įžaidėjų korpuse. Gal Marius Grigonis turės prisiimti didesnę atsakomybę.

Bet didžiausias nerimas ir klaustukas vis tiek yra ties priekinės linijos mobilumu. Augustine'as Rubitas yra žemesnis ir mobilesnis, bet irgi nėra super greitas bei turintis atletiškas kojas.“

V.Čeponis: „Visi vidurio puolėjai prastokai ginasi „du prieš du“. Turiu galvoje ne „step-outą“, o kai reikia keistis ginamaisiais. Ir Lauvergne'as, ir Gebenas, ir Blaževičius, – jie ties šiuo aspektu nėra stiprūs.

Tai viena galimų silpnybių. Tokioje situacijoje labiausiai pravers A.Rubitas, kuris nors nėra aukštas, bet yra judresnis, yra šoklus bei turi ilgas rankas.

Trūks tokio kozirio kaip Edgaro Ulanovo žaidimas nugara į krepšį. Jis tris kėlinius pratylėjęs, ketvirtajame galėdavo būti labai svarbiu krepšininku ir nulemti rungtynių baigtį. P.Garino visiškai nemoka žaisti nugara į krepšį.

S.Vasturia neturi nė vienos labai geros savybės. Prisiminkime, kad įsivažiuoti sezono reikėjo K.Pangosui ir Th.Walkupui, tačiau pirmasis turėjo gerą metimą, o antrasis gynėsi puikiai. Kiek mačiau, tai S.Vasturia neturi nė vieno stipraus įgūdžio.

Reikia paminėti ir kūrybą. Thomasui Walkupui to trūksta, Rokas Jokubaitis dar yra per jaunas ir turi mažai patirties, o Lukas Lekavičius nėra toks kūrybingas, jis daugiau renka taškus.

Manau, kad sumažėjo ir gerai iš toli pataikančių žaidėjų kiekis.“

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Patricio Garino
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Patricio Garino

Kuris „Žalgirio“ naujokas patinka labiausiai?

R.Vyšniauskas: „Renkuosi Patricio Garino. Trečiojo numerio pozicija Eurolygoje yra labai specifinė. Sunku rasti tikrų trečių numerių, kurie būtų Eurolygos lygio, su patirtimi ir su kokybe. Net ir elitinės komandos ne visada suranda tokius žaidėjus, todėl „Fenerbahče“ pasirašė sutartį su Edgaru Ulanovu.

Žinoma, P.Garino turi savų rizikų, nes yra po traumos. Kitu atveju galbūt nebūtų įperkamas „Žalgiriui“. Jis turi visas šiuolaikinio lengvo krašto puolėjo savybes – atletiškumas, žaidimas atviroje aikštelėje, universalumas gynyboje, labai darbštus ir pagerinęs tritaškį pataikymą.

Nesitikiu stebuklingų skaičių, bet toks žaidėjas labai pakeičia komandos kovingumo lygį ir gynybą. Tuo pačiu ir puolime nėra nulinis.“

V.Čeponis: „Man labiausiai patinka Augustine'as Rubitas. Ne kartą jį mačiau žaidžiantį Bamberge, kur jo pelnomų taškų vidurkis buvo dviženklis. Jis yra mobilus, gali keistis ginamaisiais, turi ilgas rankas bei yra labai atletiškas. Gal kūnas nėra stiprus, bet jis gali varžovo metimą blokuoti ir būdamas labai arti krepšio. Jis pradėjo kur kas dažniau mesti iš vidutinio nuotolio.

Nors „Olympiakos“ komandoje treneriai jo neišnaudojo, statistika suprastėjo, bet įspūdis susidarė, kad krepšininkas buvo praradęs ūpą ir ugnelę. Galbūt dėl trenerio nepasitikėjimo, o gal dėl to, kad ekipoje mikroklimatas nebuvo geras.

A.Rubito potencialas tikrai yra kur kas didesnis. Tikiuosi, kad jį visu gražumu pamatysime Kaune.“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Marius Grigonis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Marius Grigonis

Kas taps „Žalgirio“ lyderiu?

R.Vyšniauskas: „Jei kalbėtume apie įtaką puolimui, tai būtų M.Grigonis. Efektyvumo, taškų ir tritaškių skaičiai turėtų būti geriausi Mariaus.

Tai gan akivaizdu, taip būtų buvę ir praėjusį sezoną, jei ne krepšininko patirta trauma. Šį sezoną jis turi ką įrodyti, jam reikia sužaisti gerai. Žinant jo charakterį ir talentą, neturiu abejonių, kad jis bus pagrindinis puolimo žaidėjas.“

V.Čeponis: „Spėju, kad Marius Grigonis. Jei kalbėtume apie rezultatyviausią žaidėją, jis tokiu vedliu tikrai gali būti. Jis subrendęs žaidėjas. Mariaus stiprybė – psichologinis tvirtumas, ties kuriuo jis stipriausias yra gal ir visoje komandoje. Jam gal trūksta staigumo, šuolio, atletiškumo, bet jis labai protingas žaidėjas, gerai ginasi, gali gerai pataikyti.

Spėju, kad M.Grigonis bus komandos lyderis.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rokas Jokubaitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rokas Jokubaitis

Kuris žalgirietis gali nustebinti labiausiai?

R.Vyšniausias: „Galvoju, kad Rokas Jokubaitis. Manau, kad treneris jam turės duoti minučių. Jei jis sugebės žengti žingsnį į priekį ir pradžiai tapti patikimu atsarginiu, duodančiu solidžias 10-12 minučių, tai jau būtų maloni staigmena. Jis apsitrynė rinktinėje, o darbas su Šaru ir Šaro pasitikėjimas juo Rokui davė labai daug naudos. Tikiuosi, kad jis labiau bus integruojamas į rotaciją Eurolygoje.“

V.Čeponis: „Renkuosi Tomą Dimšą. Nuojauta kužda, kad jam prie M.Schillerio bus lengviau, nei kad būtų buvę prie Šaro. Jis nėra kaip M.Grigonis, kuris psichologiškai nepažeidžiamas.

Jis labai gerai jaučiasi, kai turi kamuolį savo rankose. Nors yra antras numeris, bet „Lietkabelyje“ daug žaisdavo „du prieš du“. Jei jis gaus bent 15 minučių žaidimo laiko, tai gali visus nustebinti.

Įdomu, ar sulauks trenerio pasitikėjimo, nes jei ne, gali visai išnykti. Jam svarbios yra minutės ir kamuolį turėti poziciniame puolime.“

FIBA nuotr./Steve'as Vasturia
FIBA nuotr./Steve'as Vasturia

Kuris „Žalgirio“ žaidėjas gali tapti nusivylimu bei sulauks daugiausiai kritikos?

R.Vyšniauskas: „Kaip tai beskambėtų, manau, kad tokiu krepšininku taps Joffrey Lauvergne'as.

Spėju, kad jis rinks gražius skaičius – gal 10 taškų ir 5 atkovotus kamuolius, gal dar daugiau, bet kiek jį mačiau „Fenerbahče“ komandoje, manau, kad Kaune jam bus problemų. Gynyba „du prieš du“, kitos situacijos, baudų pataikymas, kur pastaruoju metu jis atrodė labai prastai. Prancūzas atvyksta su solidžiu ir dideliu kontraktu, tad tai gali tapti pagrindiniu kritikos taikiniu.

Gal jo statistika galbūt to neparodys, bet abejonių yra.“

V.Čeponis: „Tokiu žaidėju gali būti S.Vasturia, neatmetu ir P.Garino varianto, kuris ilgai nežaidęs. Kelio raiščių trauma nėra lengva, po jos daug žaidėjų nebebūna tokie pat, kokie buvo prieš traumą. Pavyzdžiu galėtų būti Artūras Gudaitis, kuriam įsivažiuoti nebuvo lengva.

Tokiu senais laikais buvo Andrius Giedraitis. Dar galime prisiminti Sergio Llullą, kuris dabar visai kitoks žaidėjas. Dėl tokių traumų žaidėjai praranda staigumą, o P.Garino pagrindiniai ginklai – staigumas, greitis ir šoklumas.

Neatmesčiau ir J.Lauvergne'o varianto, kuris labai džiaugėsi atvykęs į Kauną ir žadėjo atiduoti visas jėgas. Jei prieš jį dvigubinama gynyba, jis išnyksta. Daugiausiai laužia per jėgą, nes tai – taraninio tipo žaidėjas. Prancūzas yra pažeidžiamas, jei gynyboje reikia keistis ginamaisiais.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karolis Lukošiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karolis Lukošiūnas

Šiuo metu sudėtyje yra 15 žaidėjų. Kurie jų iki sezono starto bus išnuomoti?

R.Vyšniauskas: „Lengviausia būtų įvardinti Karolį Lukošiūną. Gal dar kažkas iš priekinės linijos, kurioje yra žaidėjų perteklius. Skaičiau gandus apie Martiną Gebeną, bet man šio žaidėjo nuoma atrodytų nelogiškai, jei Eurolygoje apsitrynęs krepšininkas būtų kažkur siunčiamas.

Už Mareką sumokėjo išpirką, turbūt planuoja šį žaidėją kažkada parduoti į NBA. Man priekinėje linijoje atrodo per daug kūnų ir per daug panašių žaidėjų. Bet neatmesčiau, kad jie gali likti ir su 14 žaidėjų sudėtyje.“

V.Čeponis: „Spėju, kad vienu jų bus S.Vasturia. Kitas gali būti M.Gebenas, nes paėmę M.Blaževičių jie nenorės jo traumuoti psichologiškai ir iškart kažkur skolinti.

Žinoma, ant karštos kėdės yra ir K.Lukošiūnas. Tai trys pagrindiniai kandidatai šiuo metu, jei visi krepšininkai bus sveiki.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paulius Motiejūnas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paulius Motiejūnas

Kokiu balu įvertintumėte „Žalgirio“ komplektacijos darbus?

R.Vyšniauskas: „Saikingai, bet ne per mažai – tvirtas septynetas. Man yra abejonių dėl S.Vasturios. Tai buvo Šaro pirkinys. Nežinau, koks tai žaidėjas ir ar bus reikalingas naujam treneriui. To pasakyti neįmanoma, jis išlieka mistiniu žaidėju.

Balą kelia tai, kad, išskyrus Ulanovą, išlaikyti visi likę prioritetiniai lietuviai – M.Grigonis ir L.Lekavičius. Pakankamai protingas ėjimas buvo pasilikti ir Artūrą Milaknį.

Komunikacija dėl trenerio klausimo, kaip ir daugeliui, man nelabai patiko. Tai irgi susiję su komplektacija. Kalbėjo apie trenerį lietuvį, tarsi garantavo lietuvį, bet galiausiai susiklostė taip, kad teko lįsti į užsienio rinką. Naujas treneris gal ir įdomus, bet kol kas neturintis Eurolygos patirties.

Rašau 7. Yra gerų darbų ir galime įžvelgti didelių pliusų. Manau, kad nebuvo lengva dirbti pandemijos akivaizdoje ir mažėjant biudžetui. Pasuko ta kryptimi, kad reikia imti žaidėjus, kurie žino Eurolygą, bet turi savus defektus – kažkas po traumų, kažkas po blogų sezonų. Rizikų yra, bet jei viskas pasiseks, gali būti labai įdomi komanda.“

V.Čeponis: „Labai gerą – 9. Atsižvelgiant į kainos ir kokybės santykį, tai labai gerai sukomplektuota komanda. Biudžetas mažės apie 30 proc., o pasirinkti žaidėjai yra labai geri, išskyrus Steve'ą Vasturia.“

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Thomasas Walkupas
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Thomasas Walkupas

Kurią vietą „Žalgiris“ užims kito sezono Eurolygoje?

R.Vyšniauskas: „Tai sunkiausias ir visiškai aklas spėjimas. Manau, kad Kauno komanda gali išlaikyti panašų lygį, tik gal nebus tas „Žalgiris“, kuris į visas rungtynes su grandais kaip „Anadolu Efes“ ir CSKA eis kaip lygus varžovas ir kaposis dėl pergalių.

Manau, kad elitas kauniečiams dabar kels daugiau problemų, bet prieš savo lygio komandas jie žais gerai. Įsivaizduoju kažką tarp 10-12 vietos.“

V.Čeponis: „Labai sunku nuspėti. Galvoju ir prognozuoju maždaug apie 10 vietą.“

Title Sponsor
Turkish Airlines
Premium Partners
7days Adidas
Global Partners
Tadim Spalding Intersport
Partners

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Interviu