Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 18d. 12:15

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Rickas Pitino
„Scanpix“ nuotr. / Rickas Pitino

Kai penktadienio vakarą Kauno „Žalgiris“ išsirikiuos Eurolygos dvikovai su Atėnų „Panathinaikos“, Šarūno Jasikevičiaus oponentu bus Rickas Pitino. Prieš mėnesį prie Graikijos klubo vairo stojęs 66 metų amerikietis jau prilipdė kelias pravardes Lukui Lekavičiui. Tačiau jo karjeroje netrūko kitų įdomių įrašų.

R.Pitino yra treniravęs du NBA klubus, bet tikrosios šlovės sulaukė dirbdamas JAV studentų lygoje (NCAA).

Dėl taktikos ir žaidėjus uždegančių kalbų itin vertintas 66 metų amerikietis yra vienintelis treneris, atvedęs du universitetus (Kentukio ir Luisvilio) į NCAA titulus, o taip pat patekęs į finalo ketvertą su Providenso studentais. Tai nėra paprasta, žinant, kad NCAA pirmenybėse varžosi trys šimtai komandų.

R.Pitino pergalių ir pralaimėjimų balansas – 770 ir 271 – yra vienas geriausių per NCAA istoriją, o septynios kelionės į finalo ketvertą su trimis skirtingomis komandomis kalba pačios už save.

Jo biografija nuspalvinta ir keliais skandalais, kurių vienas privedė prie kelionės į Europą, kur Atėnuose jis užėmė atleisto Xavi Pasqualio vietą prie „Panathinaikos“ vairo.

Sekso skandale skambėjo intymios detalės

2009 metais R.Pitino pranešė policijai, kad patyrė seksualinę sueigą su moterimi, sumokėjo už abortą, bet paskui buvo šantažuojamas.

Kažkas netikėto įvyko. Ji nutraukė mano kelnes.

Karen Cunagina Sypher reikalavo automobilių, apmokėti jos vaikų mokslus, o galiausiai – 10 mln. dolerių.

R.Pitino teko papasakoti apie trumpą sueigą teisme.

2003 metų rugsėjo 1 dieną jis gėrė Luisvilio restorane, kur prie jo priėjo K.Sypher, tuomet buvusi 43 metų amžiaus. Ji paprašė trenerio per telefoną perduoti gimtadieninius sveikinimus sūnui. Treneris nupirko jai gėrimo ir taip užsimezgė flirtas. Restoranas baigė darbą, savininkas išėjo, palikęs raktus garsiam treneriui. Šis teigė, netrukus pajutęs ranką ant kelio.

„Kažkas netikėto įvyko, – teismo salėje pasakojo R.Pitino, pats penkių vaikų tėvas. – Ji nutraukė mano kelnes.“

Anot jo, seksas vyko ant stalo ir buvo trumpas. – „Mūsų sueitis truko mažiau nei 15 sekundžių.“

„Scanpix“ nuotr./Rickas Pitino
„Scanpix“ nuotr./Rickas Pitino

Netrukus moteris paskambino jam ir pranešė, kad yra nėščia. Jis perdavė 3 tūkst. dolerių, galvodamas, kad pinigai bus skirti draudimui, bet moteris teigė, kad pasidarė abortą. Po kiek laiko K.Sypher pradėjo jį šantažuoti, apkaltinusi išprievartavimu. Anot R.Pitino, iš jo buvo reikalauta 10 mln. dolerių, paskui suma sumažinta iki 5 mln. dolerių.

Teismas nusprendė, jog K.Sypher kalta dėl šantažo ir melagingų parodymų teisme ir pasiuntė ją už grotų. Moteris išėjo į laisvę 2017 metais, kalėjime prabuvusi pusseptintų metų.

„Larry Birdas nebevaikšto pro šias duris“

R.Pitino yra treniravęs du legendinius NBA klubus – 1987-1989 metais „New York Knicks“ bei 1997-2001 metais „Boston Celtics“.

Niujorke jam pavyko prikelti komandą su Patricku Ewingu ir Charlesu Oakley , o Bostone rodikliai nebuvo įspūdingi. Bet R.Pitino įsiminė ir dėl sparnuotų frazių.

Su „Celtics“ per ketverius metus jis laimėjo 192 rungtynes ir patyrė 220 pralaimėjimų, o kartą po nesėkmės Toronto komandai pratrūko, teisindamasis, kodėl legendinis Bostono klubas nelaimi: „Larry Birdas nebevaikšto pro šias duris. Kevinas McHale'as nebevaikšto pro šias duris. Ir Robertas Parishas nebevaikšto pro šias duris, – „Celtics“ legendas vardino R.Pitino spaudos konferencijoje. – Jei tikitės, kad jie praeis pro šias duris, jie bus pražilę ir seni. Mes esame jauni, darbštūs ir tobulėsime. Kuo greičiau miestas patikės, kad tie trys vyrai negrįš pro šias duris, tuo geriau bus visiems.

Norėčiau, kad turėtume 90 mln. dolerių virš algų kepurės. Norėčiau nusipirkti pasaulį. Bet mes negalime. Todėl turime dirbti. O negatyvumas šiame mieste užknisa.“

„Scanpix“ nuotr./Rickas Pitino
„Scanpix“ nuotr./Rickas Pitino

Jis yra pažėręs daugiau sparnuotų frazių. Štai kelios jų:

„Nedarykite manęs bepročiu treneriu“

„Geriau turėti aikštėje gerus žaidėjus paskutinėmis minutėmis nei gerus derinius“

„Tie, kurie sunkiai dirba, pasaulį paliks paskutiniai“

„Jei turite problemų ir kalbate tiesą, problemos liks praeitimi. Jei meluojate, problemos taps jūsų ateitimi“

„Mokytis, ko nereikia daryti, kartais yra svarbiau už mokymąsi, ką reikia daryti“

„Kai pastatai tiltus, gali jais ir pereiti“.

Universitetą paliko po skandalo

2017 metais R.Pitino buvo priverstas palikti Luisvilio universitetą, kuriame dirbo nuo 2001 metų.

Jo aplinkos žmonės buvo kaltinami verbavę jaunus žaidėjus į komandą, mokėdami pinigus ir viliodami striptizo šokėjomis bei prostitutėmis.

Nors tiesioginė R.Pitino kaltė nenustatyta, buvo nuspręsta, kad treneris turėjo žinoti apie tokius dalykus, tad jis buvo atleistas.

„Scanpix“ nuotr./Rickas Pitino
„Scanpix“ nuotr./Rickas Pitino

R.Pitino reikalavo kelių dešimčių milijonų dolerių kompensacijos, tvirtinęs, kad jo sutartis galiojo iki 2026 metų, bet universitetas atsakė, kad nieko nėra skolingas, nes atleido jį dėl rimtos priežasties.

Nors treneris buvo paskelbęs apie karjeros pabaigą, pernai jis persigalvojo ir viešai prabilo apie tai, jog norėtų treniruoti kurią nors NBA komandą ir dirbti su jaunimu.

Nė vienas NBA klubas nesidomėjo, tad iš Graikijos atėjęs pasiūlymas buvo pats tas krepšinio pasiilgusiam R.Pitino.

Lietuvį apipylė pravardėmis

Atėnuose prie R.Pitino geriau žaisti pradėjo Lukas Lekavičius, kurio taškų vidurkis prie naujo trenerio siekė 7,5 taško per rungtynes – dukart daugiau nei iki tol.

R.Pitino apipylė „Panathinaikos“ gynėją iš Šilalės pravardėmis.

„JAV mes turime Stephą Curry, kuris yra pavyzdys visiems vaikams. Jis nėra raumeningas ar didelis, bet jis turėjo savo šansą ir jį sugriebė. Mes turime mūsų komandoje tokį žaidėją ir visi vaikai turėtų iš jo mokytis. Tai Skywalkeris Lekavičius, kurio šiandien plius/minus rodiklis buvo +31. Kai buvau vaikas, buvo toks filmukas „Mighty Mouse“. Mūsų „Mighty Mouse“ yra Lekavičius ir visi vaikai turėtų siekti juo būti“, – komplimentais lietuvį apdovanojo R.Pitino.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rickas Pitino
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rickas Pitino

Kaip kėlė NBA rezultatyvumą?

Pasak R.Pitino, Eurolygos krepšinis jam prie širdies, nors europiečiai ir nenuėjo rezultatyvaus žaidimo keliu, kaip NBA.

R.Pitino tvirtino, anksčiau pats prisidėjęs prieš to, kad NBA dabar pelno daug taškų – vien praėjusį antradienį keturios komandos surinko 140 ir daugiau.

„Daug metų atgal, aš buvau komitete su Chucku Daley, Hubie Brownu, Larry Brownu, Patu Riley (žymūs NBA treneriai) ir kai kuriais kitais, kai NBA buvo nusivylusi, kad tik viena komanda pelno po daugiau nei 100 taškų vidutiniškai per rungtynes. Taigi, Davidas Sternas, NBA komisaras, paprašė pasiūlyti jam idėjų. Mes priėjome prie išvadų, kad reikia sumažinti fizinį krepšinį ir teisėjai turi švilpti daugiau pražangų. Jei užfiksuoji daugiau pražangų, žaidėjai nebegali stumdytis ir laikyti rankomis – taip galima pelnyti daugiau taškų. Po kelerių metų liko tik viena komanda, kuri rinko po mažiau nei 100 taškų vidutiniškai. Lyga pasirinko labiau rafinuotą krepšinį.

Eurolyga šios filosofijos nesilaiko, bet gali ir nereikia: Eurolyga turi būti Eurolyga, o NBA yra NBA.“

„Scanpix“ nuotr./Rickas Pitino
„Scanpix“ nuotr./Rickas Pitino

Title Sponsor
Turkish Airlines
Premium Partners
7days Adidas
Global Partners
Tadim Spalding Intersport
Partners

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

14:48
01:05
00:43

Dabar tu gali

Maistas