Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 29d. 17:33

Automobilių ekspertas: ko saugotis savarankiškai perkant automobilį iš užsienio

Kauno automobilių turgus
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno automobilių turgus
Lietuvoje populiari automobilių pirkėjų praktika ieškoti automobilio iš užsienio šalies. Automobilių pardavimo ekspertas Paulius Valiukėnas įspėja, kad kai kuriais atvejais pirkėjai gali ne tik prarasti sumokėtus pinigus, bet ir susidurti su itin kebliomis situacijomis. Tokiomis kaip neaiški automobilio istorija, suklastoti dokumentai. Ekspertas atskleidžia dažniausiai pasitaikančius sukčiavimo būdus ir pataria kaip išvengti sukčių pinklių.

Oficialių dokumentų svarba

Pasak automobiliais prekiaujančios įmonės „Longo LT“ vadovo P.Valiukėno, pirkėjai, patys nusprendę įsigyti automobilį iš užsienio šalies, pirkimo procese turėtų būti budrūs nuo A iki Z: pradedant nuo bendrinių transporto priemonės parametrų analizavimo iki pirkimo-pardavimo dokumentų užpildymo.

Anot jo, pirkėjai, nesuprasdami svečios šalies kalbos, neretai gali būti suklaidinti, dėl pateiktos neteisingos arba ne visos informacijos, mat dokumentai dažniausiai paruošiami ta kalba, iš kurios automobilis yra perkamas.

„Nemaža dalis pirkėjų, pasitikinčių nesertifikuotais automobilių pardavėjais užsienio šalyse, gali nukentėti tyčia arba per klaidą gavę ne visus reikiamus arba tiesiog ne tuos dokumentus. Neatitikimai juose ne tik sutrikdo registracijos Lietuvoje procesą, bet ir kyla rizika įsigyti automobilį, kuris yra skirtas, pavyzdžiui, komercinei veiklai. Tai reiškia ne tik išlaidas automobilio ekspertizei, bet ir papildomus kelių mokesčius“, – aiškina P. Valiukėnas.

Automobilių pardavimų ekspertas dėmesį atkreipia ir į tai, kad neatitikimai dokumentuose gali sutrikdyti arba net užkirsti kelią ieškoti teisybės, pateikiant pretenziją dėl automobilio dokumentų neatitikimo, techninės būklės ar kitų, greitai atsiradusių gedimų.

Esminiai patikimo automobilio elementai

P.Valiukėnas patikina, jog siekiant apsisaugoti nuo patekimo į sukčių rankas, dėmesį svarbu atkreipti į transporto priemonės techninę būklę, ridos istoriją bei savininkų skaičių nurodantį išrašų pateikimą.

„Aklai pasitikėti fizinių asmenų žodiniais įrodymais nevertėtų. Esamą transporto priemonės būklę patvirtinti gali tik specialūs išrašai, kaip Nacionalinio automobilio paso (NAP) sertifikatas, kuris neretai yra įvardijamas kaip pagrindinis, kokybės garantiją galintis užtikrinti dokumentas. Jo turėjimas pirkėją gali apsaugoti nuo rizikos automobilį įsigyti su galimai suklastota istorija“, – aiškina automobilių pardavimo ekspertas ir priduria, jog minimą sertifikatą be išimties gali suteikti kiekvienas sertifikuotas automobilių pardavėjas ir čia, Lietuvoje.

P.Valiukėnas pažymi, kad pavieniai automobilių pardavėjai detalią informaciją užtikrinančių dokumentų rengimu dažniausiai užsiimti nesivargina arba to nedaro specialiai, kadangi yra žinoma, jog juose pateikta informacija gali gerokai apsunkinti automobilio pardavimo procesą.

Ekspertas perspėja ir tai, kad renkantis naudotą transporto priemonę ne iš oficialių pardavėjų, pirkėjui užstatą pervesti rekomenduojama tik tuomet, kai apie skelbime nurodytą automobilį yra surenkama visa informacija, galinti nurodyti ridos istoriją, techninę būklę, iki šiol būtus gedimus ar turėtas avarines situacijas. Momentų, kuomet yra liekama be sumokėtų pinigų ir be automobilio, pasitaiko dažnai. Anot jo, panašių apgaulių pasitaiko ne tik su automobiliais užsienio šalyse, bet ir mūsų krašte.

„Pasitaiko atvejų, kada asmenys, dar esantys įkalinimo įstaigoje, publikuoja skelbimą su patraukliu aprašymu ir prieinama kaina, tad žmogus, tuo susižavėjęs, nevengia pervesti ir užstato.

Galiausiai pardavėjas dingsta, o žmogus lieka ir be pinigų, ir be transporto priemonės. Siekiant apsisaugoti įsitikinant ar automobilis perkamas iš sertifikuoto automobilių pardavėjo – svarbu patikrinti, ar jis turi leidimą verstis tokia veikla. Atlikus šį veiksmą, pirkėjas gali tęsti kitas įsigijimo procedūras“, – aiškina automobilių pardavimų ekspertas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Žiniasklaidai išplatintas pranešimas spaudai, publikuojamas be redakcijos įsikišimo rubrikoje „Pranešimai“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas