TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Benzino kainos jau greitai pasieks magišką penkių litų ribą

Degalinės kainų švieslentė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr. / Degalinės kainų švieslentė
Šaltinis: 15min
0
A A

Degalinių reklaminiai stendai mirga marga vis didesnėmis kainomis. Rodos, iki kaina pasieks magišką penkių litų ribą, ilgai laukti neteks. Štai kaimynai latviai jau pilasi benziną, kurio litro kaina aštuoniais lietuviškais centais viršija penkis litus.

Bijodami peržengti vieno lato (4,94 Lt., red. past.) ribą degalinės Rygoje kaip išmanydamos stengėsi priartėti, bet neviršyti šios ribos. Tačiau antradienį devintą valandą ryto „Statoil“ degalinės stendas nušvito naujais skaičiais: A98 markės benzino litro kaina – 1,029 Lv. arba 5,08 Lt. Populiaresnio A95 benzino kaina buvo nustatyta viena tūkstantąja dalimi mažiau lato – 0,999 Lv.

Pastaroji degalinė A95 benzino kainą žemiau lato laikė vien dėl rinkodarinių priežasčių – buvo baiminamasi, kad latviai išsigąs kainos pradžioje esančio vieneto ir rinksis kitą degalinę. Spėjame, kad lato ribą visos degalinės peržengs panašiu metu.

Degalų kainos kils – kito pasirinkimo nėra

Naftos produktais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius nesiryžo prognozuoti kada ir pas mus bus perkopta penkių litų už litrą benzino kaina, tačiau neabejojo – ji tikrai bus pasiekta.

„Atsižvelgiant į geopolitinius neramumus, tokius kaip Vakarų ir Irano konfliktas, galime būti tikri, kad naftos didmeninė kaina kils. Ir nepaisant to, kad Mažeikiuose veikianti „Orlen Lietuva“ naftos perdirbimo gamykla naudoja kitokios rūšies, ne Irane išgaunamą naftą, jos kaina irgi kils atsižvelgiant į pasaulines tendencijas“, – pasakoja asociacijos prezidentas.

Lietuvos degalines pasiekiantys degalai Mažeikiuose yra gaminami iš „Urals“ tipo naftos, o Irane išgaunama kitokia, WTY tipo nafta. Tačiau biržose kylant vienos, kyla ir kitos kaina. Rusijoje išgaunamą „Urals“ naftą „Orlen Lietuva“ gamykla pirks brangiau, todėl kils ir kainos degalinėse.

Lukas Vosylius nesiryžo prognozuoti kada ir pas mus bus perkopta penkių litų už litrą benzino kaina, tačiau neabejojo – ji tikrai bus pasiekta.

Ar lietuviams penkių litų kaina nepasirodys per didelė? „Kaip ir praėjusiais metais priartėję prie 4,5 Lt už litrą ribos, taip ir dabar galime spėlioti ar sumažės vartojimas, ar žmonės nenustos keliauti? Tačiau realybė tokia, kad nors degalų suvartojimas ir nežymiai krenta, žmonės ir toliau keliauja“, – sako L.Vosylius.

Biopriedai dar labiau didina kainą

Pagal Europos Sąjungoje galiojančius įstatymus, šalyje parduodamų degalų dalį turi sudaryti biodegalai. Jie gali būti parduodami atskirai, arba maišomi su tradiciniais degalais. Štai kaimynai estai į tradicinius degalus biopriedų nemaišo ir jų kainą išlaiko mažiausią Baltijos šalyse. Mes tuo tarpu minimalius reikalavimus naudoti biodegalus net viršijame. Tai atsispindi degalų kainoje.

Štai „Orlen Lietuva“ gamykloje baigiama prekyba, vadinamu, žieminiu dyzelinu, kuriame biopriedų nėra. Ir nors vasarinis dyzelinas yra kiek pigesnis, degalinėse kainos tikrai nesumažės. Mat į vasarinį jau bus pilami biopriedai, kurių kaina yra didelė.

Biopriedų dalį Lietuvoje parduodamuose degaluose reglamentuoja Atsinaujinančių gamtos išteklių energetikos įstatymas. 2011-ųjų kovą priimtame įstatyme biodegalų gamintojų iniciatyva biopriedų dalį norėta padidinti iki 7 proc. – daugiau, nei nurodoma Europos Sąjungos dokumentuose. Tačiau L.Vosyliaus atstovaujamos naftos produktais prekiaujančių įmonių asociacijos iniciatyva buvo sutarta nuo šių metų sausio pirmosios biodegalų dalį padidinti tik vienu procentu – nuo 5 iki 6 proc.

„Manome, kad per didelis noras naudoti biodegalus gali būti žalingas. Automobilių ekspertai šiuo klausimu nesutaria, tačiau yra manančių, kad pilant juos į senesnius automobilius jiems gali būti padaryta žala. Kaip žinia, Lietuvos automobilių parkas nėra pirmos jaunystės“, – sako L.Vosylius.

Estai į degalus biopriedų nemaišo ir išlaiko mažesnę pardavimo kainą

Lažybų bendrovės siūlo lažintis

Lažybų bendrovės „Triobet“ atstovų nuomone, penkių litų riba už A95 markės benziną bent iki kovo galo liks neperžengta. Jų manymu, „Statoil“ degalinėje Karaliaus Mindaugo prospekte Kaune kovo 31-ąją 19 val. A95 markės benzinas kainuos mažiau nei penkis litus už litrą.

Bukmekeriai benzino kainą mėgina nuspėti ne pirmą kartą, tačiau ne visi mėginimai buvo sėkmingi. „Sunku tiksliai atspėti rinkos situaciją ir pasaulinius įvykius, – tikino „Triobet“ kompanijos lažybų departamento vadovas Martinas Martinsonas. – Vis dėlto stebime tendencijas ir labiau tikime, kad benzino kainos kilimas aprims.“

M.Martinsono nuomone, lažybininkai gana dažnai suklysta skaičiuodami tokio tipo įvykių tikimybes, todėl besilažinantieji gali gerokai pasipelnyti. „Pesimistai, kurie mano, kad benzino kaina perkops 5 litų ribą, savo įsitikinimų dėka gali beveik padvigubinti investiciją“, – šyptelėjo M.Martinsonas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Gazas