Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 11d. 21:02

Naudotų automobilių pardavėjų spąstai: gali ne tik apgauti, bet ir priversti suklastoti dokumentus

Transporto priemonės pirkimo - pardavimo sutartis
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / Transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartis

Dažnas naudoto automobilio pardavėjo prašymas – pirkimo-pardavimo sutartyje nurodyti mažesnę automobilio kainą, nei iš tiesų reikia sumokėti. Atrodytų, visai nekaltas prašymas su istorija „pirkau iš draugo, tai įrašėm kelis šimtus“, nieko nepakeis, tačiau tiesa – visai kitokia. Sutikus su tokia sąlyga, naujasis automobilio savininkas patenka lyg į spąstus, dėl kurių vėliau tenka „pakloti“ nemenką pinigų sumą.

15min skaitytoja Rasa į redakciją kreipėsi įtardama aferą. Pašnekovė aiškino, kad, nuvykus apžiūrėti automobilio, jo savininkas įnirtingai įkalbinėjo klastoti duomenis ir įrašyti net tūkstančiu eurų mažesnę automobilio kainą, nei buvo prašoma sumokėti. Atsisakiusi pirkinio skaitytoja panoro išsiaiškinti, kokia atsakomybė ir pavojai gresia už tokius veiksmus.

VMI: gresia finansiniai nuostoliai

Komentuodama minėtą situaciją, Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė teigė, kad tokių sukčiavimo atvejų padaugėjo, tad naudotų automobilių prekybos ir remonto sektorius šiais metais yra viena prioritetinių VMI veiklos sričių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Automobilio pirkimas Lietuvos turguje „iš vokiečio“ – garantijos praradimas

Anot jos, toks pirkėjas, sutinkantis pirkimo-pardavimo sutartyje nurodyti mažesnę automobilio kainą, nei yra sumokama realiai, vėliau gali nukentėti ir pats. J.Stankienė paaiškino, jog tokiam pirkėjui, parduodant tą patį automobilį kitam asmeniui už didesnę kainą, nei ji buvo įrašyta sutartyje pirminio įsigijimo metu, gali tekti sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį nuo gauto pelno.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartis
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartis

„Jei pirkėjas, įsigyjantis automobilį, sutiko su pardavėju dokumente įrašyti 100 eurų automobilio kainą, o vėliau tas pats pirkėjas, parduodamas minėtą transporto priemonę kitam naudotojui, į sutartį įrašė 5000 eurų sumą, jam teks sumokėti 735 eurus GPM. Dėl šios priežasties gyventojus raginame sąžiningai nurodyti automobilio įsigijimo kainą“, – aiškino VMI atstovė.

Kuo pavojingi „kauferiai“

J.Stankienė teigė, kad, siekdami užtikrinti sąžiningą mokesčių sumokėjimą automobilių prekybos sektoriuje, pirmiausia VMI atstovai orientuojasi į bendradarbiavimą su mokesčių mokėtojais: stebi autoverslininkus kviečia prevenciniams pokalbiams. Be to, VMI specialistai informaciją apie automobilių pardavimą taip pat renka ir internetiniuose skelbimų portaluose. O specializuotose svetainėse identifikuoja vykdomos veiklos neįregistravusius asmenis arba pardavėjus, nuslepiančius dalį gautų pajamų.

„Pavyzdžiui, tiriant vieno gyventojo vykdomą automobilių pardavimo veiklą, buvo nustatyta, kad 2016–2018 m. asmuo specialiame automobilių pardavimo portale paskelbė 77 skelbimus. Paaiškėjo, kad dalis transporto priemonių nebuvo įtrauktos į apskaitą, o pirkėjams perleidžiamos užpildant suklastotą užsienietišką pirkimo-pardavimo sutartį (vadinamąjį kauferį). Maža to, gyventojas net po VMI patikrinimo nutarė ir toliau rizikuoti. Vykdant registruojamų automobilių stebėseną, šis gyventojas vėl įkliuvo – bandė parduoti automobilį užpildydamas vadinamąjį „kauferį“. Nesąžiningo automobilių prekeivio atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – pasakojo J.Stankienė.

Vėliau stengiasi „ištaisyti“ klaidas

„Regitros“ atstovai taip pat pastebi, kad pirkimo-pardavimo sutarčiai turi būti skiriamas svarbus dėmesys. Mat vėliau kilus klausimams ar neatitikimams, remiantis būtent šia sutartimi, sprendžiami ginčai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Automobilių turgus
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Automobilių turgus

„Pardavus ar nusipirkus automobilį, labai svarbu šią sutartį pasirašyti, nes tai yra abiejų šalių interesus saugantis dokumentas. Labai svarbu nurodyti teisingus duomenis bei visą informaciją, kurios gali prireikti ateityje: tikrus pardavėjo bei pirkėjo duomenis, automobilio kainą bei ridą ir defektus“, – aiškino „Regitros“ komunikacijos specialistė Emilija Bardauskienė.

Specialistė teigė, kad kiekvienas turėtų žinoti, jog pirkimo-pardavimo sutartyje nurodytą įsigijimo sumą „Regitra“ įrašo į Kelių transporto priemonių registrą. Būtent iš šio registro Valstybinė mokesčių inspekcija gauna duomenis apie įvykusius sandorius. Visgi patys „Regitros“ darbuotojai nesprendžia, ar įrašyta pardavimo kaina yra pagrįsta, todėl į sutartį įrašyta automobilio pardavimo suma yra tik bendras pirkėjo ir pardavėjo susitarimas.

E.Bardauskienė neslėpė, kad tokie atvejai įmonei yra žinomi, mat visi neatitikimai išryškėja, kai tenka mokėti mokesčius. Specialistė pasakojo, kad automobilių perpardavinėtojai, siekdami išvengti mokesčių, įtikina pirkėją sutartyje nurodyti mažesnę nei tikroji pirkimo kainą. Jei pirkėjas su šia sąlyga sutinka, o vėliau, automobilio neišlaikęs 3 metus, nori jį parduoti už didesnę, nei pirkimo dokumentuose nurodyta automobilio kaina, jam atsiranda mokėtinas GPM ir pajamų deklaracijoje – mokėtina suma, kurią gyventojas vėliau nori „ištaisyti“.

„Esame pastebėję, kad, prasidėjus pajamų deklaravimo laikotarpiui, padaugėja asmenų, kurie kreipiasi į „Regitrą“ su prašymu koreguoti Kelių transporto priemonių registre esančius duomenis, susijusius su parduoto automobilio kaina. Kitaip tariant, siekiama pakeisti pirkimo-pardavimo sutartyje jau užfiksuotą transporto priemonės pardavimo kainą.

ECC nuotr./Asociatyvi nuotr.
ECC nuotr./Asociatyvi nuotr.

Gyventojai kreipiasi į „Regitrą“, norėdami patikslinti (dažniausiai padidinti) parduoto automobilio įsigijimo kainą, kai teikdami pajamų deklaraciją joje išvysta mokėtiną Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumą. Mokėtinas GPM jiems susidaro tada, kai, neišlaikę 3 metų, automobilį gyventojai parduoda brangiau, nei kad jį įsigijo. GPM tuomet turi būti sumokamas nuo skirtumo tarp įsigijimo ir pardavimo, kitaip tariant, 15 proc. nuo uždirbtų pinigų sumos“, – aiškino E.Bardauskienė.

Duomenis klastoja pateikdami „kauferį“

VMI atstovė teigė, jog nesąžiningi pardavėjai gyventojus apgaudinėja ne tik prašydami nurodyti sumažintą pardavimo kainą, bet ir pateikdami užpildyti fiktyvias užsienietiškas transporto priemonių pirkimo-pardavimo sutartis (kauferį). Gyventojai, patys to nežinodami, gali prisidėti prie dokumentų klastojimo ir tapti mokesčių slėpimo schemos dalimi.

„Pasirašydamas tokią sutartį gyventojas padeda mašinos pardavėjui nuslėpti pajamas. Dokumente nurodoma, kad transporto priemonės pardavėjas yra užsienietis, jos perpardavėjo duomenys nėra užfiksuoti jokiuose dokumentuose, o už automobilio pardavimą gautas pajamas tikrasis pardavėjas paprasčiausiai nuslepia, nesumoka priklausančių mokesčių. Suklastotą sutartį pasirašantis pirkėjas taip pat netenka visų garantijų iš pardavėjo, nes neturi jokių įrodymų, kad automobilis pirktas iš Lietuvos piliečio“, – įspėjo specialistė.

Tiek VMI, tiek „Regitros“ atstovai ragina gyventojus, įsigyjančius naudotą transporto priemonę, visuomet naudoti rekomendacinę pirkimo-pardavimo sutarties formą, kurią galima rasti VĮ „Regitra“ interneto svetainėje.

„Gyventojai, pildydami pirkimo-pardavimo sutartį, turėtų būti itin atidūs. Sudarant sandorį, labai svarbu nurodyti teisingus duomenis: tikrus pardavėjo bei pirkėjo duomenis, automobilio kainą, ridą, defektus ar kitą informaciją. Ne mažiau svarbu užfiksuoti ir pinigų perdavimo faktą raštu. Atlikus šiuos veiksmus, ateityje bus išvengta nesusipratimų, o, kilus ginčui, tiek automobilio pardavėjas, tiek jo pirkėjas turės svarbius įrodymus“, – patarė J.Stankienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Auksarankio kieme – upelis. Smagu, bet nelabai: Višakio Rūda

Aktualu

G.Nausėda prakalbo apie santykius su Rusija: jie įmanomi, nors aplinkybės ir sunkios

Aktualu

„Le Monde“: Baltijos šalių prezidentus traumavo susitikimas su D.Trumpu

Aktualu

V.Ušackas: realūs galimi prezidentai – I.Šimonytė ir tas žmogus, kurį parems R.Karbauskis

„Ginčas“: Lietuvos rinktinės sąrašo dilema – paskutinis šansas D.Motiejūnui?

Interviu 24sek

Dominuojantis Mantas Kalnietis – apie Tony Parkerio žinutę ir ypatingą talentą

Gyvenimas

Medikai Benitai žadėjo neįgaliojo vežimėlį, o dabar moteris jaučiasi apgavusi senatvę – sukūrė neįprastą mankštą

Aktualu

Ilgus metus Tauragėje dirbanti mokytoja: „Kasdien patiriame psichologinį smurtą“

Vardai

15min startuoja naujas projektas „Atspėk, kas dėžėje“: nepatekę kadrai – tikra juoko bomba

Vardai

Mirė „Marvel“ komiksų legenda Stanas Lee

Aktualu

Švedijoje su atkimštu buteliu prie vairo įkliuvo lietuvis vilkiko vairuotojas

Pasaulis kišenėje

Atradimas Italijoje: alternatyva nuo žmonių dūstančiai Venecijai – Kjodža

24sek

Du žaidėjus išskyręs Š.Jasikevičius džiaugėsi: „Mums reikėjo tokių rungtynių“

Gazas

Balsuokite ir išrinkite „Tautos automobilį“: elektrinė „Hyundai Kona“, galinti nuvažiuoti 470 km viena įkrova

Vardai

Advokato A.Bandžiaus naujos sužadėtinės gyvenime irgi netrūko dramų: su dukra teko bėgti iš Švedijos

Mokslas.IT

„iPhone XR“ apžvalga: kuklesnis, bet ne prastesnis, arba Kam mokėti daugiau?

24sek

M.Grigonio šou – lyderius namie palikęs „Žalgiris“ nušlavė „Dzūkiją“

Aktualu

Kompensacijas už mieste turėtą žemę pretendentai vadina nauja nacionalizacija

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: daugiabutis sostinės centre, skirtas jaunoms šeimoms

Gyvenimas

Sutrikus skydliaukės veiklai padės keli maisto produktai

Naujienos

Aktualu

Ispanijos sveikatos ministrė atsistatydino dėl aukštojo mokslo diplomų skandalo

Interviu Vardai

Vėžio diagnozę išgirdęs Žilvinas Grigaitis: „Svarsčiau, kodėl liga atsigręžė būtent į mane“

Sportas

Kaune pasaulį pakerėjusi Rusijos čiuožėja sulaukė rekordinio dėmesio

Sportas

Tautų lyga: ispanai begėdiškai sudaužė pasaulio vicečempionus kroatus

Gyvenimas

Mes lygūs. 54-erių – į studentės suolą: „Dėstytojai pasakiau – aš ne ponia, o Nijolė“

Aktualu

R.Žemaitaitis: mūsų sprendimas man pačiam, kaip teisininkui, yra neaiškus

Aktualu

JT vadovas: Sirijos Idlibas „negali virsti skerdynių vieta“

Kultūra

Režisierius Vidas Bareikis: „O dabar apsikeiskime batais“

Aktualu

Ekonominę krizę išgyvenantys iraniečiai: „Turime raketų, o sauskelnių – ne“

Aktualu

Trijų rajonų savivaldybėse prasideda balsavimas iš anksto renkant Seimo narį

Aktualu

Tyrimas: Lietuvos rezultatai kovoje su tarptautiniu papirkinėjimu kuklūs, bet kryptis gera

Verslas

Finansų krizę tiriantis Seimo komitetas nori kviesti G.Nausėdą

Aktualu

Vyriausybė spręs dėl M.Romerio universiteto jungimo prie VGTU

Verslas

„Revolut“ įkūrėjas 2008-ųjų krizės neįtarė, bet dabar prognozuoja 5 metus be sukrėtimų

Aktualu

P.Gražulis dirbs Žmogaus teisių komitete, V.Juozapaitis paliko Kultūros komitetą

Aktualu

Europos Parlamente – mūšio tarp žiniasklaidos ir „Google“ kulminacija: įsitraukė ir Lietuvos spauda

Pasaulis kišenėje

Kelionė po Libaną: kodėl klystate, jeigu bijote ten važiuoti

Aktualu

Daugiabučio gyventojai neapsikentė „Kauno butų ūkio“ savivaliavimo – reikalaus audito

Niujorko mados savaitė: „Chromat“ 2019 m. pavasario ir vasaros kolekcija

24sek

Įsiklausant į Michaelo Jordano žodžius: dar neišnaudotas Lietuvos krepšinio ginklas

Vardai

Ypatingos

09:17
05:49

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Mamos prieš meningokoką

Parašykite atsiliepimą apie Gazas