Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vagysčių mažėja, tačiau ne taip greitai, kaip norėtųsi

Vagių įrankiai
Organizatorių nuotr. / Vagių įrankiai
Šaltinis: 15min
0
A A

Nors automobilių vagysčių mažėja, tačiau ši problema vis dar aktuali ir labai skaudi ne tik apvogtiems transporto priemonių savininkams.

„Lietuvos kriminalinės policijos biuro duomenimis 2011 metais Lietuvoje užregistruotos 79 582 nusikalstamos veikos arba 2,4 proc. daugiau, nei 2010 m. (77 734). Ištirtos 35 646 nusikalstamos veikos arba 44,8 proc. (2010 m. ištirta 46,5 proc.), - sako Lietuvos kriminalinės policijos biuro nusikaltimų tyrimo pirmosios valdybos antrojo skyriaus viršininkas Darius Zasas. - Šių nusikaltimų struktūroje – ir 3 620 transporto priemonių vagysčių atvejai. Tai – 203 nusikaltimais  arba 5,3 proc. mažiau, nei 2010 metais, kai buvo užregistruotos 3 823 tokios vagystės“.

Automobilių vagystės sudaro 42 proc. visų transporto priemonių vagysčių. Per 2011 metus šalyje pavogti 1 521 automobilis, tai 213 automobilių arba 12,3 proc. mažiau, nei 2010 metais (1 734).

Pasak D. Zaso, kryptingas policijos, draudimo įstaigų ir visos visuomenės pastangas šia linkme atspindi ir tas faktas, kad beveik per dešimtmetį, nuo 2002-ųjų iki 2011-ųjų pabaigos, per metus pavagiamų automobilių kiekis šalyje palaipsniui sumažėjo beveik keturis kartus - nuo maždaug 6500 iki 1500.

Organizatorių nuotr./Spaudos konferencija
Organizatorių nuotr./Spaudos konferencija

„Žinoma, nusiraminti automobilių savininkams dar anksti ir nereikėtų manyti, kad nebereikia saugoti savo turto. Tačiau bendros tokios tendencijos mus džiugina“, - neslepia D. Zasas.

Automobilių vagystes provokuoja labai daug faktorių. Neveltui sakoma, jog kai yra paklausa, atsiras ir pasiūla. Iš bendros vagysčių suvestinės matyti, kad praėję metai kriminalistams šia prasme prasidėjo labai nelinksmai, kai vien per sausį ir vasarį buvo pavogta maždaug trečdaliu daugiau automobilių, nei 2010-ųjų pradžioje. Laimei, tai buvo tik trumpalaikis dalykas.

Kodėl buvo išprovokuotas toks bumas? Kriminalistai tai tiesiogiai sieja su muitų pokyčiais Baltarusijoje. Didesni muitai įvežamiems automobiliams įsigaliojo nuo liepos 1 dienos, tad iki tol kaimyninės šalies piliečiai šluote šlavė pavažinėtus automobilius. Todėl ir vagys nedelsdami  ėmėsi darbo.

Didžiulę įtaką mažėjančioms automobilių vagystėms turi sėkminga kriminalistų veikla. Vagysčių kreivė krito gerokai žemyn, kai vien pernai įvairiuose šalies miestuose už grotų atsidūrė kelios garsios automobilių vagystėmis ir grobimais užsiimančios grupuotės.

Daugiausiai Lietuvoje pavogtų automobilių, kaip ir anksčiau, sudaro „didysis penketas“ : „Volkswagen“ (beje, jų šalyje ir yra užregistruota daugiausia, todėl negalima teigti, jog tai vagiamiausia markė),  „Audi“, „Mercedes-Benz“, BMW ir „Ford“. Į šį dešimtuką dar patenka „Honda“, „Peugeot“, „Renault“, „Mazda“, „Toyota“.

Mažėjant automobilių vagysčių pastaraisiais metais išryškėjo kita nemaloni tendencija – vis labiau vagiamos konkretaus modelio konkrečios automobilių detalės, kurių paklausa kinta. Tai ir navigacijos įranga, magnetolos, oro pagalvės, įvairios apdailos dalys - juostelės, grotelės, parkavimo jutikliai, veidrodėliai, žibintai, ratai, buferiai. Vienintelė kiek labiau aktyvesnė priemonė prie šią neigingą tendenciją, kurią itin propaguoja „Altas“, savanoriškas detalių ženklinimas. 

Draudikų skaičiavimais vagysčių iš automobilių arba jų detalių skaičius auga pastaruosius dvejus metus. Dar labiau didėja vidutinė tokių nusikaltimų žala, kuri vien pernai per antrąjį pusmetį vidutiniškai siekė 2500 litų iš kiekvieno automobilio.

Šykštus moka du kartus

Liaudies patarlė byloja, jog net geriausi sekliai būna bejėgiai, jei pats prastai saugai savo turtą. Šią aksiomą galima pailiustruoti begale konkrečių atvejų, kuriuos užfiksavo kriminalistai, saugos tarnybos, draudikai ar įmonės, montuojančios apsaugos sistemas.

Štai tik du karščiausi, kovo mėnesio atvejai, beje, panašūs kaip du vandens lašai ir nutikę ne kokiame nors didmiestyje, ir net ne Žemaitijos sostine tituluojamoje Plungėje.

Matyt gerai informuoti vagys įsilaužė į namą ir pavogė 2007 metų laidos BMW X5 visureigio, kuriame buvo sumontuota apsaugos-paieškos „Cobra Connex“ sistema, G.P. raktus. Kadangi vagių rankose atsidūrė originalūs automobilio rakteliai su registratoriumi, apsaugos sistema, suprantama, jokio pavojaus signalo neskleidė. Tik šeimininkui pastebėjus įsilaužimą buvo iškart pranešta G4S saugos tarnybai ir policijai, o minėta paieškos sistema aptiko, jog iš plungiškio nugvelbtas automobilis savo valandos laukia Klaipėdoje. Tačiau vagis aplenkė operatyviai dirbę saugos tarnybos G4S darbuotojai , o automobilio savininkas tą pačią dieną džiaugėsi sugrąžintais keturiais ratais.

Antras toks pat atvejis šiame mieste užfiksuotas lygiai prieš savaitę, o pavogtąjį Audi Q7, kuriame irgi buvo sumontuota „Cobra Connex“, ši protinga sistema surado Kretingoje. Tiesa, šįkart kriminalistams teko ilgėliau tūnoti pasaloje, kol prie grobio įsidrąsinę prisiartino vagys. Finalas – nesunkiai nuspėjamas, o kadangi būtent dabar pradėtas šios vagystės ikiteisminis tyrimas, ji plačiau kol kas nekomentuojama.

Sekliams – sėkminga pradžia

Ne tik šių atgautų automobilių savininkai jau padėkojo didžiausios šalyje saugos bendrovės „G4S Lietuva“ ir profesionaliai montuojantiems apsaugos sistemas „Alto“ specialistams, kurie 2012 m. pradėjo itin sėkmingai. Tačiau sėkminga operacija grąžinant savininkams šiuos du prabangius visureigius – visgi išskirtinė abiejų bendrovių veikloje.

„Modernių technologijų ir mūsų bendrovės darbuotojų operatyvumo bei sumanumo dėka nustačius pavogtų automobilių buvimo vietą per 10 minučių prie šių mašinų atvyko greitojo reagavimo ekipažai, buvo iškviesti policijos pareigūnai“, - sakė bendrovės „G4S Lietuva“ verslo vystymo departamento direktorius Vidas Kšanas. - Esant reikalui „G4S Lietuva“ saugos specialistai informaciją apie pavogtą transporto priemonę perduoda užsienio kolegoms, kurie imasi atitinkamų veiksmų už Lietuvos ribų. Lygiai taip pat užsienio saugos bendrovės informacija dalinasi ir su lietuviais.“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Gazas