Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 17d. 10:53

„Formulėje 1“: į istoriją įrašyta ne viena pilotė

Lenktynininkė Tatiana Calderon
FB asm. nuotr. / Lenktynininkė Tatiana Calderon

Moterys automobilių sporte sudaro mažumą. Taip yra dėl daugybės priežasčių. Anksčiau lenktyniniams automobiliams valdyti reikėjo nemažai raumenų jėgos, dabar kai kurie lenktynininkai nepalankiai žiūri į moterų dalyvavimą, o ir šia sporto šaka besidominčių moterų nėra tiek daug. „Formulės 1“ trasose prie bolido vairo ir šiemet neišvysime moters. Tačiau „Formulės 1“ istorijoje lenktynininkių tikrai yra.

Sporte yra įprasta, kad moterys ir vyrai varžosi atskirai. Tačiau nėra tokių taisyklių, kurios neleistų moterims dalyvauto „Formulės 1“ čempionate. Juk pačios lenktynės nėra vadinamos „Vyrų Formulė 1“. Tiesa, yra manančių, kad reikėtų atskiro atvirų bolidų čempionato moterims, tačiau straipsnis ne apie tai.

Erzino broliai

Italė Maria Teresa de Filippis yra absoliuti automobilių sporto legenda. Lenktyninkės karjerą Filippis pradėjo būdama 22-ejų. Jaunąją Filippis tuomet labiausiai erzino jos broliai, kurie jai nuolat sakė, kad ji bus per lėta ir neprilygs vyrams. Tačiau savo pirmąsias lenktynes Filippis laimėjo važiuodama ne pačiu greičiausiu „Fiat 500“. Vėliau ji ne kartą užėmė labai aukštas vietas lenktynėse visoje Italijoje. Galiausiai Maserati pastebėjo merginos potencialą ir pakvietė ją vairuoti gamyklinius lenktyninius automobilius.

Maserati 250F – tokiu bolidu Formulės 1 lenktynėse debiutavo Maria Teresa de Filippis. (Terry Whalebone, Wikimedia(CC BY 2.0)
Maserati 250F – tokiu bolidu Formulės 1 lenktynėse debiutavo Maria Teresa de Filippis. (Terry Whalebone, Wikimedia(CC BY 2.0)

„Maserati“ 1957 metais užbaigė paskutinį savo „Formulės 1“ sezoną, tačiau 250F bolidai vis dar buvo pakankamai greiti, todėl lenktynininkai juos noriai pirko. Būtent už tokio automobilio vairo 1958 metais Filippis debiutavo „Formulės 1“ kvalifikacijoje Monake. Tiesa, nesėkmingai – neįveikusi kvalifikacinio normatyvo lenktynininkė į pagrindines varžybas nepateko. Tais pačiais metais Belgijoje tokio normatyvo nebuvo ir Filippis pagaliau dalyvavo pagrindinėse lenktynėse. Tarp finišavusių dalyvių Filippis buvo paskutinė, tačiau net 9 lenktynininkai finišo linijos nekirto apskritai, todėl tai nebuvo labai blogas rezultatas.

Tačiau Filippis kovojo ne tik su varžovais. 1958 metais Prancūzijoje jai apskritai nebuvo leista dalyvauti lenktynėse. Tuomet jai buvo pasakyta, kad vienintelis šalmas, kurį gali dėvėti moteris, yra tas, kuris grožio salonuose džiovina plaukus. Vėliau Portugalijoje Filippis lenktynių nebaigė dėl sugedusio variklio.

Dar viena italė „Formulėje 1“

1974 metais į „Formulę 1“ žengė kita italė Lella Lombardi. Ji lenktyniavo net tris sezonus. Geriausias rezultatas – 1975 metais Ispanijoje pasiekta šeštoji vieta. Tuomet Lombardi gavo pusę taško – tai buvo pirmas ir kol kas vienintelis atvejis, kuomet moteris „Formulės 1“ lenktynėse iškovojo taškus. 1976 metais prie Lombardi prisidėjo britė Divina Galica – tai buvo pirmas atvejis, kuomet „Formulėje 1“ tuo pat metu dalyvavo dvi moterys. Tiesa, abi nepajėgė peržengti kvalifikacinio barjero.

Lella Lombardi už March 751 vairo 1975-aisiais. (Martin Lee, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)
Lella Lombardi už March 751 vairo 1975-aisiais. (Martin Lee, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

PAR atstovė

1980 metais „Formulėje 1“ sudalyvavo Desiré Wilson iš Pietų Afrikos Respublikos. Ji taip pat neperžengė kvalifikacijos etapo. Paskutinė moteris, kuri bandė prasibrauti pro F1 kvalifikaciją buvo italė Giovanna Amati, kuriai nepasisekė 1992 metais.

Pilotės-bandytojos

Taigi bandymų būta, tačiau pagrindinėse lenktynėse sudalyvavo tik dvi moterys ir tik vienai iš jų pavyko pelnyti taškus. Tačiau nemažai moterų kitaip padeda pasiruošti komandoms. Ne viena „Formulės 1“ komanda samdo vairuotojus-bandytojus, kurie leidžia patobulinti kuriamus bolidus. Tarp šių specialistų tikrai yra ir moterų.

Susie Wolff už Williams FW36 vairo. (Jake Archibald, Wikimedia(CC BY 2.0)
Susie Wolff už Williams FW36 vairo. (Jake Archibald, Wikimedia(CC BY 2.0)

Susie Wolf yra geras pavyzdys. 2012 metais Williams pasamdė Wolf bandyti kuriamus „Formulės 1“ automobilius. 2014-aisiais Wolf suko ratus ir lenktynių savaitgalio metu – moteris už bolido vairo „Formulės 1“ renginyje nesėdėjo nuo 1992 m. Wolf demonstravo įspūdingus trasos įveikimo laikus. Pavyzdžiui, 2014-aisiais Vokietijoje treniruotės metu nuo komandos draugo Felipe Massa’os ji atsiliko vos dviem dešimtosiomis sekundės (Wolf ratą įveikė per 01:20.769, Massa – per 01:20.542).

Tuomet laisvosios treniruotės metu jos laikas buvo 15 iš 22 bolidų. Dabar Wolf jau yra užbaigusi lenktynininkės karjerą, tačiau yra „Venturi Formula E Team“ dalininkė ir atstovė.

Ar ateityje moterys dar dalyvaus „Formulės 1“ lenktynėse? Tikriausiai, kad taip. Tobulėjanti technika ir augantis šios sporto šakos populiarumas kada nors padarys savo. Tiesą sakant, Tatiana Calderón yra nebloga kandidatė tapti pirmąją oficialia „Formulės 1“ lenktynininke 21-ajame amžiuje. Šiuo metu 26-erių lenktynininkė yra „Alfa Romeo“ komandos bandytoja ir dalyvauja „Formulės 2“ čempionate.

Nodum.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Gazas