Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 4d. 19:00

„Dakaro kariai“: Kitoks Balio Bardausko požiūris

15min studijoje – Balys Bardauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / 15min studijoje – Balys Bardauskas

Baliui Bardauskui šis Dakaras – trečiasis. Šiemet jis bandys jėgas vienišių klasėje – „Originals of Motul“. Savo knygoje „Dakaro kariai“, kalbindamas B.Bardauską, žurnalistas, dukart pats Dakare Afrikoje dalyvavęs ir vieną kartą finišavęs Valdas Valiukevičius klausinėjo jo ne tik apie motociklą, bet ir futbolą. Interviu, daryto 2017 metais, prieš Balio startą 2018-ųjų Dakare, ištraukas siūlome paskaityti 15min skaitytojams.

Visos Dakaro ralio naujienos (spauskite čia)

Balys Bardauskas – 39 metų motociklininkas, Dakaro maratone startavęs du kartus, 2009 metais grįžo be medalio ir su sulaužyta ranka, 2018 metais – sveikas ir su medaliu. Iš kitų „dakariečių“ jis išsiskiria savitu požiūriu į gyvenimą ir į Dakarą. 2018 metais startavo motociklu, ant kurio nebuvo nė vieno rėmėjo logotipo, o tik filmų vaikams herojai. Tokią iliustraciją jis skyrė savo sūnui.

– Tavo pirmoji pažintis su motociklu?

– Pirmoji mano pažintis su motociklu buvo 1989 metais Vilniuje, futbolo stadione. Tuomet „Žalgiris“ žaidė su „Geteburgu“. Stadione vyko loterija, šalia buvę vyrai laimėjo motorolerį. Aš supratau, kad man jo labai reikia, ir tai pasakiau sykiu buvusiam tėčiui. Jis pasiskolino iš bendradarbių 200 rublių ir išsyk vietoje man nupirko tą „Mini“ motorolerį. Nuo to viskas ir prasidėjo.

– Dėl Dakaro kaltas futbolas?

– Taip, dėl Dakaro kaltas futbolas. Pradžioje išmokau važinėti ant dviejų, o paskui – ant vieno rato.

Besimokydamas mokykloje jau persėdau ant japoniškos technikos. Buvau vienas pirmųjų Lietuvos „britvininkų“. Esu pakeitęs gal 20 skirtingų modelių. Kiekvienais metais mano garaže stovi nauja „britva“. Tik vis rečiau randu laiko ją išsitraukti iš garažo.

– Tai kiek tavo kaulų pakeista?

– Kaulų pakeista nedaug. Turiu tik vieną metalinę plokštelę rankoje. Traumos prasidėjo tuomet, kai pradėjau važiuoti su „enduro“ motociklu.

– Su „enduro“ pradėjai važiuoti „britvos“ greičiu?

– Taip.

Dėl Dakaro kaltas futbolas. Pradžioje išmokau važinėti ant dviejų, o paskui – ant vieno rato.

– Turi netipiško linksmų istorijų pasakotojo įvaizdį.

– Mano charakteris gal neišskirtinis, tiesiog požiūris kitoks.

Jums reikėjo jų visų paklausti – koks tikslas važiuoti į Dakarą. Juk žinome, kad Dakarui reikia labai didelio pasiruošimo ir didelių finansų. Pavyzdžiui, aš nuvažiavau iš Vilniaus į Bankoką ir išleidau gal tik 2500 eurų. Tad reikėtų labai gerai pagalvoti, kas yra geriau. Taip, Dakare gauni daugiau adrenalino, didesni iššūkiai.

Dėl ko aš važiuoju į Dakarą? Tam, kad kai sulauksiu 70 metų ir su kaimynais būsiu žvejyboje, galėčiau jiems papasakoti pačią įdomiausią istoriją.

– Dauguma sako, kad nori įveikti tą iššūkį.

– Na, aš į kalnus lipau, buriavau, nardžiau, bėgau maratonuose, bet, va, neturiu to mažo Dakaro ženklelio. Esu labai užsispyręs, pernelyg jau toli nuėjau, kad gaučiau tą medalį. Turiu tai padaryti, o tada galėsiu sulaukti ramios senatvės.

– Netraukia palenktyniauti automobiliu?

– Dar ne, per jaunas. Na, kas yra važiavimas automobiliu? Važiuoji, bumt į akmenį, pasikeiti padangą, išgeri pepsikolos ir toliau važiuoji. O su motociklu ne. Bumt į akmenį ir viskas – ralis baigtas. Automobiliu važiuoji dviese, gali pasikeisti, gali pasitarti. O aš pasiimu 180 kilogramų motociklą ir joju vienas 12–14 valandų. Kartais būna taip sunku, kad su motociklu pradedi bendrauti, sakai, na, dar truputį pakentėk ir jau tuoj mes abu būsim finiše.

Dėl ko aš važiuoju į Dakarą? Tam, kad kai sulauksiu 70 metų ir su kaimynais būsiu žvejyboje, galėčiau jiems papasakoti pačią įdomiausią istoriją.

– Ar niekada nesakei motociklui, kad gal jau užteks, gal jau važiuojam namo?

– Ne, nesakiau. 2009 metais važiavau iki galo. Maniau, kad lūžusi kairė ranka, o kai padarė rentgeną, pasirodo, kad ir dešinė. Gauni tiek daug adrenalino, kad nejauti nieko. Įsijauti į tas lenktynes. Gal pernelyg.

Vieną dieną aplenkiau 100 motociklų. Tada prie manęs priėjo „Yamahos“ komandos šefas ir sako: „Ar tu proto turi, kokiu tempu tu važiuoji?“ Man tai suveikė priešingai ir kitą dieną nutariau dar labiau paspausti. Tačiau neapskaičiavau savo galimybių. Kelias dingo dulkėse, važiavau į „fesh-fesh“ zoną. Kritau vartydamasis ore. Patyriau traumą. Paskui padariau dar vieną klaidą – kitą dieną važiavau lūžusia ranka. Pasekmes jaučiu kasdien. Ranka neturi jėgos, važiuoti sunku.

(...)

– Tai kokio velnio reikia grįžti į tą Dakarą vėl ir vėl?

– Kiekvienas turi savų motyvų. Vieni štai sako, kad tai yra Lietuvos vardo garsinimas. O jūs nuvažiuokite ir paklauskite Čilėje, kas ten žino Lietuvą? Niekas ten jos nežino. Tai cirkas, kuriame tu dalyvauji. Apie tave rašo spauda, tau duoda pasisakyti, gali dėstyti savo mintis. Susimoki 100 000 ir gali baigti tą cirką jau antrą dieną, jeigu tik padarysi klaidą. Taigi tiek ir daugiau nieko, jokių čia Dakaro virusų, jokių priklausomybių. Važiuoji, stengiesi pasiekti finišą, susipažįsti su labai įdomiais žmonėmis iš viso pasaulio. Tai avantiūristai iš didžiosios raidės. Apie juos rašo laikraščiai, kai kurie gerai, kai kurie nelabai.

Vytauto Dranginio nuotr./Balys Bardauskas
Vytauto Dranginio nuotr./Balys Bardauskas

Jeigu gyvenime buvai pilka asmenybė, tai tu turi dvi galimybes. Viena – nusipirkti naują BMW, važinėtis juo po Vilnių ir tada visi sakys, va, matai, koks jis kietas, kokį automobilį nusipirko.

Yra ir kita galimybė – važiuoti į Dakarą. Dabar tokia etiketė uždėta, kad Dakaras yra kažkas tokio. Man tai jis nieko tokio. Na, aišku, išskyrus kai kuriuos momentus, pavyzdžiui, vienąsyk važiuodamas motociklu kopose buvau praradęs sąmonę. Kopose. Pradžioje labai greitai leidausi, paskui kilau. Jausmas panašus kaip skrendant akrobatiniu lėktuvu. Dėl to ir „atsijungiau“.

– Su BMW važinėdamas aplink rotušę to nepajusi?

– Tikrai ne. Čia daugiau reikalų. Pavyzdžiui, rytais oro temperatūra kartais siekdavo penkis laipsnius šilumos. Tu rengiesi neišdžiūvusius, vakar sušlapusius drabužius ir sakai: „Kurių velnių aš čia, kurių velnių aš tai darau?“

Mane pamatęs Stephane‘as Peterhanselis pasakė: „Tu šiandien praradai ranką, rytoj prarasi galvą. Tu negali važiuot sulaužyta ranka.“

Bet būna ir linksma. Pavyzdžiui, vienąsyk mano komandos draugas paprašė patempti jo motociklą, nes neužsivedė. Aš tempiu, o jis ima rėkti, atsisuku ir žiūriu, kad iš mano motociklo dega atvira liepsna. Sustojom, abu pilam smėlį, tačiau liepsna nė kiek nemažėja. Prancūzas įkišo ranką į liepsną, užsuko „kranelį“, pervertė motociklą į kitą pusę ir viskas baigėsi.

Kitas toks linksmas įvykis buvo prieš vieną stovyklą. Tam, kad patektum į stovyklą, reikėjo pervažiuoti kopas. Jau buvo tamsu, buvo uždegti žibintai, kad mes rastume kelią į stovyklą. Aš pradėjau kilti į kalną, motociklas vos traukia, nes labai statu, aplink daug užstrigusių automobilių. Ir tada matau žmones su prožektoriais, jie ima švilpti, rėkti. Aš galvoju, OK, sustosiu, kai pakilsiu.

Sustojau, jie pribėgo ir man rodo – žiūrėk, ten priekyje nieko nėra, ten bedugnė, status skardis. Tai guliu vakare ir galvoju. O jeigu aš būčiau nesustojęs, būčiau pajutęs kritimą, šuolį, būčiau kritęs ir krisdamas dar maigęs stabdžius, taikęsis nusileisti...

Tada aš su daug kuo bendravau stovykloje. Vieną vakarą pasikvietė Vladimiras Čiaginas, išvirė koldūnų, mes pavalgėm, pasikalbėjom, jis stebėjosi, kad važiuoju sulaužyta ranka. Kitą dieną mane pamatęs Stephane‘as Peterhanselis pasakė: „Tu šiandien praradai ranką, rytoj prarasi galvą. Tu negali važiuot sulaužyta ranka.“

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

JK parlamentas atmetė „Brexit“ sutartį, balsuos dėl nepasitikėjimo vyriausybe

15min iš Dakaro Gazas

Aštuntasis etapas Dakare: Benediktas Vanagas neišvengė gedimų, virto ir sulaukė MAZ pagalbos

N-18 Aktualu

Kelyje BMW išpuolį patyrusi moteris atskleidė šokiruojančią skyrybų dramą

Gazas

Lietuvos motociklininkai sėkmingai įveikė ištvermės pareikalavusį 8-ąjį etapą

Aktualu

Trys labiausiai tikėtini „Brexit“ proceso tolesnės raidos scenarijai

Aktualu

A.Monkevičius: mokytojų klausimą galėtume spręsti labai oriai

24sek

Šviesią ateitį R.Jokubaičiui prognozuojantis Šaras: „Neleisime jam pasikeisti“

Aktualu

Tautiečio žmogžudyste įtariamas lietuvis stojo prieš Northamptono magistrato teismą

Mokslas.IT

„Linkomanija“ nuo trečiadienio nebeveiks

„Ginčas“ dėl „Žalgirio“ talento: iškils ar pradings?

Aktualu

Šauksmas iš vaikų namų: bijo būti įvaikintas per prievartą

Gyvenimas

Mes lygūs. Lietuvos žvaigždžių vizažistas Ąžuolas Misiukevičius: „O kodėl moterys dirba statybose?“

Kultūra

Andrius Jakučiūnas: Neišmindžiotais rašytojų takais, arba Kur sugauti senąją literatūros dvasią (I)

Verslas

15min pristato naują audioplatformą 15min Klausyk

24sek

FIBA Čempionų lyga: tritaškiais nukalta „Neptūno“ pergalė ir netikėta trauma

24sek

Monstriška „Žalgirio“ pergalė – rekordas, naujoko šou ir R.Jokubaičio žybsnis

Vardai

Vilija Pilibaitytė-Mia: „Daugiau niekada netekėsiu. Dabar yra mano aukso amžius“

Gyvenimas

Kodėl protingi žmonės niekada nelaiko nuoskaudų?

Aktualu

Prie vairo sučiuptas neblaivus prokuroras Eduardas Builisovas

24sek

Dainius Adomaitis prieš kovą su ALBA – apie Roką Giedraitį ir didžiausią pozityvą

Vardai

Kylie Jenner „Instagram“ rekordą sutriuškinęs kiaušinis pateko ant žurnalo viršelio

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Tomas Erbrėderis

Aktualu

Brolis pasakė, ką darys, jei teismas leis įvaikinti jo sesę porai iš Naujosios Zelandijos

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: narkotikai, NATO be JAV, žiauri Lenkijos pamoka ir Astravo bėda

Vardai

Andrius Mamontovas priblokštas: Sausio 13-osios minėjime juo mėgino pasinaudoti propagandai skleisti

Naujienos

Aktualu

Slidžiame Panevėžio rajono kelyje į griovį nučiuožė ir apsivertė „Opel“

Gyvenimas

„Atvirai su vadovu“: kiek vadovas turi klausyti savo širdies balso?

Pasaulis kišenėje

Artėjant audrai Tailando saloje įstrigę lietuviai – be elektros, išplaukti nebegali

Gazas

Kodėl „Jaguar I-Pace“ turi dideles priekines groteles, o „Nissan Leaf“ – ne?

Kultūra

Naujoje Marijaus Gailiaus knygoje – sunykusi Nida ir kiti klimato kaitos rezultatai

Verslas

Abejonės dėl „Brexit“ smukdo JK verslo pasitikėjimą ekonomika

Kultūra

MO muziejus kaip pareiškimas

Gazas

Dakaro testuose A.Juknevičius atskleidė: sąmoningai nepasinaudojo technine naujove

Piršlybos rungtynių pertraukos metu

Gazas

Benediktas Vanagas: testų diena buvo labai vertinga

Gyvenimas

Priklausomų moterų bendruomenės įkūrėja E.Stankūnė: „Baisu būti pagiringai“

Vardai

Lietuvos garsenybių nesėkmės restoranų versle: bankrotas, užgesusi meilė, interesų konfliktas

Verslas

Per anksti išskridęs „Ryanair“ lėktuvas Vilniuje nepalaukė „vėluojančių“ keleivių?

15min tema Verslas

Britų kyšių ėmėjais įvardintus veikėjus Lietuvoje greičiausiai išgelbės senatis

Gyvenimas

Psichologė: tėvams skiriantis, su vaiku būtina daug kalbėtis apie skyrybas

Interviu 24sek

A.Vatutinas – apie neįvykusį pokalbį su Šaru, J.Kazlausko paleidimą ir politiką už CSKA

Aktualu

Kratos ir oficialūs įtarimai: grasinusiųjų D.Šakalienei mirtimi buvo net keliolika

Verslas

N.Numavičiaus įmonė į 4-tą biurų pastatą Vilniuje investuos 27 mln. eurų

Deuce

Milžiniška sensacija Dohoje – R.Bautista-Agutas nugalėjo N.Džokovičių

Aktualu

Jungtinėje Karalystėje traukinyje nudurtas žmogus

Sportas

Lengvosios atletikos trenerė G.Kupstytė: svajojau būti modeliu, o likimas nuvedė į metimų sektorių

Aktualu

Vilniaus policija ieško kavos mėgėjo, neabejingo ir brangioms pirštinėms: 180 eurų žala

Aktualu

Premjeras gavo tarnybų atsakymus dėl padėties šalyje, bet turinio nekomentuoja

Aktualu

Kinija išbandė savo „Visų bombų motiną“

Dakaro dienoraštis (2): „Toyota Gazoo Racing“ autobusiuko gelbėjimo operacija dykumoje iš arti

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:17
20:02
00:32

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie Gazas