15min be reklamos
03 28

„Formulės 1“ starto signalo paslaptis: kodėl jis nenuspėjamas?

„Formulės 1“ lenktynės prasideda, kai užgęsta visos virš starto-finišo linijos kabančios šviesos. Tai – penkios lempų poros, kurios po vieną užsidega, o tada visos kartu užgęsta, paragindamos sportininkus pasileisti į trasos vingius. Ar žinote, kad F1 starto šviesos yra sunkiai prognozuojamos? Ir kodėl jų ten dešimt?
„Formulės 1“ Australijos GP kvalifikacijos nugalėtojai: Ch.Leclercas, M.Verstappenas ir S.Perezas
Ch.Leclercas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ar žinote, kodėl F1 bolidai ant džiūstančio asfalto ieško balų?

Atrodo, kad „Formulės 1“ lenktynių startą būtų galima paskelbti ir naudojant paprastą šviesoforo sistemą. Arba pamojus vėliava. Arba iššovus signaliniu pistoletu. Tačiau „Formulė 1“ prasideda kiek kitaip.

„Formulės 1“ starto procedūra

„Formulės 1“ lenktynių startas atrodo taip. Pirmiausia, bolidai atvažiuoja į starto pozicijas. Ten juos dar apžiūri technikai, kurie dar gali atlikti smulkius pakeitimus. Nustatytu laiku, komandų techninis personalas privalo palikti trasą ir bolidai leidžiasi į formacijos ratą. Jo pabaigoje bolidai sustoja savo pozicijose. Tai, kad dalyviai yra savo vietose, patvirtinama žalia vėliava. Tada prasideda starto procedūra – virš starto-finišo linijos po vieną užsidega penkios raudonos šviesos, kurios galiausiai užgęsta, duodamos bolidams signalą šauti pirmyn.

2014-ųjų Rusijos Grand Prix starto rikiuotė. Matomos 5 raudonų šviesų poros. (Premier.gov.ru press service, Wikimedia (CC BY-SA 4.0)
2014-ųjų Rusijos Grand Prix starto rikiuotė. Matomos 5 raudonų šviesų poros. (Premier.gov.ru press service, Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Kodėl naudojamos 5 starto šviesų poros? Jūs žinote tradicines starto komandas – pasiruošt, dėmesio, marš. Penkios starto šviesos „Formulėje 1“ atlieka panašią funkciją. Tarp šviesų užsidegimo praeina 1 sekundė ir tai pilotams suteikia tam tikrą atskaitos tašką, kada jie turi maksimaliai įtempti pojūčius.

Tai yra labai subjektyvus dalykas, bet tas 4 sekundžių intervalas tarp pirmosios ir paskutinės šviesų užsidegimo automobilių sporte tradiciškai laikomas pakankamu laiko tarpu paskutiniam įkvėpimui ir susikaupimui. Tačiau niekad neaišku, koks yra užgesimo intervalas tarp ketvirtos ir penktos. Štai čia ir prasideda įdomumas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kimčių ekspertas pasakoja viską, ko iki šiol nežinojote apie šį Azijos virtuvės stebuklą, ir dalinasi autentišku receptu
Reklama
„Švyturys-Utenos alus“ jungiasi prie „Stiprūs kartu“ ir „Blue/Yellow“ pagalbos Ukrainos našlaičiams
Reklama
„Mantingoje“ laimę atradę darbuotojai: „Čia siekiame geriausio rezultato“
Reklama
Testas: atsakykite į 10 klausimų apie „Apple Watch“ laikrodžius ir laimėkite 200 EUR dovanų kuponą!
Parašykite atsiliepimą apie Gazas