Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 6d. 08:02

Motociklininkės dienoraštis: kelionė į Dakarą ir klastingi Peru keliai

Balys Bardauskas
Komandos nuotr. / Balys Bardauskas

Prisipažinsiu: sekti šiemetinį Dakaro ralį motociklu sugalvojau paskutinę minutę. Viešėdama Arekipoje, Peru, ir planuodama sekančią kelionės dalį (Bolivija? Čilė? Atgal į Ekvadorą?), staiga susivokiau, jog esu pačioje Dakaro širdyje: Arekipoje šiemet bus poilsio diena.

Visos naujienos apie Dakarą (spauskite čia)

Pasidomėjusi maršrutu, supratau, jog visata tikrų tikriausiai siunčią man žinią – visas Dakaro ralis šiemet bus Peru, taigi jokių pasienių, jokių popierizmų. Dar daugiau: maršrutas eis per Pisco, San Juan de Marcona, Puerto Lomas, Chala, Arekipą, o juk visus šiuos miestelius esu motociklu išmaišiusi dar prieš keletą metų. Pažįstama – kone sava – teritorija.

Idėja virto planu: seksiu Dakaro ralį motociklu!

Vizos ir avarijos

Nuspręsti sunku nebuvo, tačiau įgyvendinti, žinojau, bus sunkiau. Visų pirma reikėjo susitvarkyti Peru dokumentus: mano viza ir motociklo importo dokumentai baigėsi galioti sausio 24 dieną, o aš planavau šalyje pabūti ilgiau. Po ilgų diskusijų su migracijos ir muitinės pareigūnais Arekipoje supratau – lengviausias būdas prasitęsti vizą ir motociklo importą – sulakstyti iki Čilės, kirsti sieną ir grįžti atgal. Taip gaučiau naujus dokumentus ir nebereikėtų pergyventi, kad viza pasibaigs.

Komandos nuotr./Balys Bardauskas
Komandos nuotr./Balys Bardauskas

Nuo Arekipos iki Arikos Čilėje – vos virš 400 kilometrų, tačiau į pietus lekiantis Panamerikanos kelias čia vingiuoja per tuštut tuštutėlę Atakamos dykumą. Didžiulės kopos, vingiai kalnuose, nepakeliamas karštis palei Moquegua ir Tacna miestus reiškė, kad nors atstumą įveiksiu per dieną, kelionė pareikalaus ištvermės.

Į vakarą pagaliau įriedėjusi į Tacna – Arica pasienio kontrolės postą, atsikvėpiau lengviau. Pasieniečiai ne tik mikliai sutvarkė Peru išvažiavimo ir Čilės įvažiavimo dokumentus, bet ir paklausė, ar dabar Vilniuje šalta ir palinkėjo laimingų Naujųjų Metų.

Jau įpratau Pietų Amerikoje vis iš naujo aiškinti, kad Lietuva tikrai egzistuoja, jog tai tokia nedidelė šalis Europoje, taip, mes kalbame lietuviškai, ne, nesame Vokietijos, Balkanų arba Rusijos dalis, ne, negeriame vodkos pusryčiams, taip, esame nepriklausomi, – taigi čiliečių linkėjimai Vilniui nustebino itin maloniai.

Pasiekusi Ariką, žavėjausi čiliečių vairavimu. Jokios agresijos, veikiantys (ir naudojami) posūkių signalai, sustojimai praleisti pėsčiuosius. Pasijutau lyg trumpam grįžusi namo.

Praleidusi Naujuosius Arikoje, pasukau atgal pasienio link. Norėjosi kuo greičiau susitvarkyti Peru dokumentus ir pradėti 1 600 kilometrų kelionę link Limos, kad suspėčiau į Dakaro podiumo dieną.

Sausio pirmos rytą pasienis atrodė visiškai apleistas. Čilės muitinininką, „nulūžusį“ savo kėdėje ir gerokai trenkiantį vakarykščiu alumi, teko pažadinti – matyt, pasieniečiai Naujuosius švenčia įspūdingai – tačiau visa pasienio procedūra vyko greitai ir be nesklandumų.

Komandos nuotr./Balys Bardauskas
Komandos nuotr./Balys Bardauskas

„Ar tu lenktyniausi Dakare? Vakar pravažiavo Argentinos lenktynininkai su „Mini“ ir keturračiais“, – krykštavo Peru pasieniečiai. Dakaras čia – šventas žodis.

Nors sausio pirmos pošvenčio požymiai pasienyje atrodė juokingai, kelyje tai netruko tapti pavojingomis situacijomis. Keliaujant link vandenyno, iš priekyje važiuojančio vairuotojo automobilio lango išskrido alaus skardinė.

Tiesa, Peru eismas visuomet būna ganėtinai egzotiškas, tačiau šįkart vairuotojai, rodėsi, tiesiog stengėsi sukelti avariją. Nenuostabu, kad netoli Ilo pamačiau pirmą kraupų tokio vairavimo rezultatą – du apsivertusius, suplotus lyg armonikos automobilius ir jų vairuotojus, gulinčius ant kelio ir policininkų uždengtus plastiko antklodėmis. Tik policija ir gaisrinė, jokios greitosios pagalbos: neišgyveno nei vienas.

Dar už poros valandų – ir vėl avarija, nuo kelio nulėkęs ir apsivertęs automobilis ir mikroautobusas sudaužytu šonu. Šįkart, laimei, vairuotojai ir keleiviai buvo išgabenti greitosios pagalbos automobiliu.

Kiek sukrėsta matytų avarijų, iki Camana miestelio važiavau kur kas lėčiau ir atsargiau, saugodamasi iš priekio atlekiančių automobilių.

Dykumos miražai

Pernakvojusi Camana, nedideliame vietinių perujiečių pamėgtame kurorte prie vandenyno, leidausi link Naskos – miestelio dykumoje, kur prieš penketą metų išmokau vairuoti motociklą ir kur prasidėjo mano kelionė po Pietų Ameriką ant dvejų ratų.

Nuo Camana iki pat Chala mane persekiojo rūkas ir lietus, o tarp Chala ir Puerto Lomas susidūriau su nesibaigiančia smėlio audra Tanakos vietovėje. Čia, pasak ASO padedančių vietinių perujiečių dykumos skautų, Dakaro ralio etapai bus nenuspėjami: Tanakos kopos – itin trikdančios ir klastingos.

Tarp Puerto Lomas ir San Juan de Marcona vėl gavau rūko ir lietaus, o ties Naska pradėjo kepinti negailestinga saulė. Pailsėjusi Naskoje, ryte trumpai paplepėjau su viešbučio šeimininke, kuri sakė, jog keliaus stebėti Dakaro su visa šeima. „Vien tas garsas ir vaizdas, kai pirmi motociklai, o vėliau – automobiliai ir suknvežimiai skrieja per kopas... Tai nenusakoma!“, – žavėjosi ji.

Palikusi saulėtąją Naską už nugaros, patraukiau Ikos link. Ikoje dykumos karštis itin intensyvus, o šiek tiek į šiaurę už Pisco vėl prasidėjo tirštas nuo Ramiojo vandenyno kylantis rūkas.

Bivako magija

Pagaliau pasiekusi Limą, nusprendžiau pirmiausia keliauti tiesiai iki bivako Magdalenoje, nors neturėjau nei leidimų, nei, tiesą sakant, jokio supratimo, ar jau galima apžiūrėti Dakaro automobilius ir motociklus. Sustojusi prie pagrindinio įėjimo sužinojau, jog publikai bivakas bus atviras tik nuo penktadienio, tad jau ketinau dėtis šalmą ir keliauti savo viešbučio link, kai prie manęs pririedėjo Dakaro atributika vilkintis motociklininkas. „Labas!“, – linksmai paspaudė ranką žavioji Dakaro vizija – Balys Bardauskas!

Buvo be galo smagu pagaliau ir vėl išgirsti lietuvių kalbą, pasisveikinti su Baliu ir sutikti visą komandą bei patyrinėti bivuaką iš vidaus. Magdaleną atvykę buvo atvykę dar ne visi lenktynininkai, nors jau buvo vėlu, iš arti pamatyti vis dar dirbančias komandas ir išgirsti variklių gausmą rodėsi tikrų tikriausia magija. Ir, žinoma, malle moto klasė (dabar vadinama „Original by Motul“ – aut. past.), kaip visuomet, atrodė įspūdingiausiai: jokių mechanikų komandų, jokių didelių palapinių. Tik motociklai, viena įrankių dėžė kiekvienam, ir motociklininkai.

Vakare laukė dar vienas fantastiškas siurprizas: vakarienė su 15min ir „iGo2Dakar“ komandomis, kupina entuziazmo, idėjų ir laukimo. Pagaliau imu nujausti, kodėl Dakaras yra Dakaras: raliu čia apsėsti visi, nuo lenktynininkų iki mechanikų, nuo žurnalistų iki tokių ralį sekančių mėgėjų, kaip aš.

Ateinančios trylika dienų, nė neabejoju, bus ypatingos!

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Šiemet Davosas – be D.Trumpo, bet su rusų oligarchais ir įtampa dėl Kinijos

Kaimo mokykla: elektros nėra, vaikų yra, bet per mažai. Pastrėvys

Aktualu

Ekspertai apie S.Skvernelio kandidatūrą: nemano, kad tai planuota iš anksto, įžvelgia riziką

Aktualu

Lietuvis įvykdė neapykantos nusikaltimą prieš šiaurės airį: sužalojo visam gyvenimui

Gazas

Balys Bardauskas ruošiasi į Lietuvą: „Jaučiuosi lyg įveikęs Dakarą“

Aktualu

Sulaikytas nužudyto Gdansko mero apsaugos vadas

24sek

Dar viena istorinė L.Dončičiaus naktis – skrydis į operatorę ir pirmas trigubas dublis

Aktualu

Girtas panevėžietis „Nissan“ į medį nukreipė visiškai tiesioje gatvės atkarpoje

Karštas „Ginčas“ dėl maišto „Ryte“: kas kaltas – D.Suttonas, D.Adomaitis ar vadovai?

Kultūra

Svaiginimąsi kare aprašęs Łukaszas Kamieńskis: „Turime dvigubą kariuomenės ir narkotikų istoriją“

Pasaulis kišenėje

Gran Kanarija traukia ne tik pakrante – pažvelkite į išskirtinius jos namus-urvus

Aktualu

Ant vaikų rėkusios Žiežmarių mokytojos artima kolegė: „Jos būklė – itin bloga“

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Kultūra

Paskelbtas galutinis Nacionalinės viktorinos vietų sąrašas – vyks beveik 40-yje miestų

24sek

Lietuvos studentų čempionate – neregėtos rungtynės: VDU metė tik tritaškius

Aktualu

Juodojoje jūroje užsidegus dviem tanklaiviams žuvo mažiausiai 14 jūrininkų

Vardai

Brado Pitto moterys: tarp Charlize Theron ir Angelinos Jolie jau prieš daug metų perbėgo juoda katė

Gyvenimas

Koks amžius tinkamiausias prarasti nekaltybę?

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Įdomių minčių pateikęs R.Javtokas – apie „Žalgirio“ duobę ir naują Šaro sutartį

Gyvenimas

Dėl nežinomos ligos Justas eidamas negali sustoti, jo atmintis – tik 10 minučių

Vardai

Karoliną Meschino puošęs Kęstas Rimdžius nukopijavo Izraelio mados namų suknelę? Palyginkite

Sportas

Italijoje – užtikrinta „Juventus“ pergalė prieš absoliučius autsaiderius

Aktualu

Britanijos lyderė pristatė „Brexit“ atsarginį planą, nedaug tesiskiriantį nuo ankstesnio

Sportas

Tragedija kelyje: žuvo perspektyvi rankininkė

Naujienos

Gyvenimas

Penki elgesio tipai, būdingi ir suaugusiems toksiškų tėvų vaikams

Verslas

D.Remeika: lietuviškių kiaulių neįsileidžianti Lenkija galbūt saugo savo rinką

Vardai

Pirmoji „Eurovizijos“ atranka: komisijos ir žiūrovų skoniai nesutapo – į pirmą vietą šovė „MaNNazz“

Aktualu

Ispaniją sukrėtė konservatorių vaizdo įrašas tviteryje, kuriame linkima mirties premjerui

Pasaulis kišenėje

Tailande apvirtus turistų autobusui, žuvo šeši žmonės

Aktualu

Venesuelos parlamentas antrąją prezidento N.Maduro kadenciją pripažino neteisėta

Verslas

Palangos Kurhauzo medinė dalis turi restauracijos leidimą

Aktualu

Sirijoje sprogus IS paleistai raketai, sužeisti du britų kariai

Aktualu

Į Šiaulių komisariatą vežama neblaivi moteris numirė policininkų automobilyje

Kultūra

Simono Daukanto DNR

Verslas

Teks palaukti: prognozuoja, kad vaistai parduotuvėse ir degalinėse atsiras tik vasarį

Aktualu

Panevėžyje girtas „Citroen“ vairuotojas nušlavė saugumo salelę ir įklimpo

Vardai

Išsvajota J.Stambrauskaitės Kalėdų dovana – 2 tūkst. eurų kainavęs Pomeranijos špicas Uvis

Pasaulis kišenėje

Naudinga informacija, kurią verta žinoti prieš keliaujant į šiuolaikiškąjį Singapūrą

Aktualu

Šiaulių medikai pralaimėjo pusmetį trukusią kovą dėl vyro gyvybės

Aktualu

Rusijos gangsterių metai: areštai, rinkimai ir kiti nuotykiai

Gyvenimas

10 madingiausių plaukų atspalvių 2019-aisiais

24sek

„Raptors“ laimėjo lyderių Rytuose dvikovą, Vakaruose krito NBA tritaškių rekordas

Aktualu

Reidas Priekulėje: blaivininkas stebėjosi įpūtęs promilių, o išgėręs vyras vežė keleivius

Aktualu

E.Macronas sukritikavo eilinę „geltonųjų liemenių“ protesto akciją

Aktualu

Paskelbtas konkursas į Santaros klinikų vadovus

Sportas

Iš ligoninės išleistas D.Maradona sako esąs idealios sveikatos

Gyvenimas

10 priežasčių, kodėl verkiate sekso metu

Aktualu

Orai.lt: žiema įsidrąsins – stipriau pašals

Gyvenimas

Sniego kasti išėjusio ir nebesugrįžusio 15-mečio mama: „Jis tikrai iš jokio medžio neiškrito“

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:46
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie Gazas