Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 10d. 14:45

Ralio „Aplink Lietuvą 2015“ dalyviams – 1140 km maratonas

Ralis „Aplink Lietuvą“
Algimanto Brazaičio nuotr. / Ralis „Aplink Lietuvą“

Rugsėjo 18-20 dienomis vyks tradicinis ralis „Aplink Lietuvą 2015“, kurį nuo pat pradžių rengia 1926 metais įkurtas Lietuvos automobilių klubas (LAK) ir kurio dalyviai varžosi dėl garbingiausio šių lenktynių trofėjaus – Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės taurės. Ralio finiše sostinės S. Daukanto aikštėje ji bus įteikta bendrosios automobilių įskaitos absoliutiems nugalėtojams.

Seniausios Lietuvoje

Raliai „Aplink Lietuvą“ – seniausios automobilių lenktynės Lietuvoje. Neatsitiktinai šalies automobilių sporto federacija (LASF) oficialia automobilių sporto pradžia šalyje laiko 1931m. liepos 24-ąją, kai pirmą kartą buvo duotas startas pirmajam raliui „Aplink Lietuvą“, kurio dalyviams pagrindinį prizą tada įsteigė Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona. 

„Mums tai didžiulė garbė, o kartu ir ne menkesnis įpareigojimas ir toliau tęsti bei turtinti garbingas seniausių šalyje automobilių lenktynių tradicijas, kurios garsina Lietuvą, – ketvirtadienį vykusioje ralio spaudos konferencijoje kalbėjo LAK prezidentas Rolandas Dovidaitis. – Nors planuota šiuos ralius rengti kasmet, tačiau prieškaryje įvyko tik keturi -1931, 1932, 1937 ir 1938 metais“. 

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Rolandas Dovidaitis
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Rolandas Dovidaitis

Tiesa, dėl paskutiniojo, 1938 m. surengto ralio tebėra dar daug nežinomųjų. Nežinia, kodėl ant gražuolės taurės, kurią prezidentas A. Smetona skyrė ralio laimėtojams ir kurią nukaldino Vokietijos juvelyrai, nėra išgraviruota ketvirtųjų lenktynių nugalėtojo pavardė, nors pirmųjų trijų ralių laimėtojai įamžinti. Daugelis tų įvykių liudininkų tvirtino, jog ketvirtojo ralio nugalėtojui M. Salevskiui išvis nebuvo įteikta Prezidento taurė, tačiau archyvuose pavyko rasti nuotraukų, kuriose užfiksuotas 1938 m. ralio nugalėtojas, be kitų apdovanojimų rankose laikantis ir pagrindinį varžybų trofėjų. 

Dėl šių aplinkybių ilgai buvo tvirtinama, kad ikikarinėje Lietuvoje vyko tik trys raliai „Aplink Lietuvą“, tačiau ir paskutiniojo, ketvirtojo, surengto 1938 m., nederėtų ignoruoti.  

Pokario metais dėl visiems gerai suprantamų priežasčių garsieji raliai Prezidento taurei laimėti buvo ilgam pamiršti.

Atgaivinti po 65 metų

Prestižiniai raliai „Aplink Lietuvą“ buvo atgaivinti tik 1996 m., – lygiai po 65 metų, prabėgusių nuo pirmojo. 

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Stasys Brundza
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Stasys Brundza

„Tai tapo įmanoma tik atstačius šalies nepriklausomybę ir suaktyvinus savo veiklą atsikūrusiam Lietuvos automobilių klubui, padedant aukščiausiems šalies vadovams, Lietuvos ir užsienio diplomatams bei gausiam būriui entuziastingų automobilių sporto gerbėjų“, – istorinį momentą prisimena itin daug pastangų atgaivinant Lietuvos automobilių klubą – tikrąjį FIA narį, tuomet įdėjęs LAK garbės prezidentas, Seimo narys Stasys Brundza.  

1996 m. atgimė ir šio klubo rengiami raliai „Aplink Lietuvą”, kurių dalyviai, kaip ir prieškario Lietuvoje, vėl varžėsi dėl garbingiausio apdovanojimo – Lietuvos Respublikos Prezidento taurės.

Tais metais pirmą kartą drauge su sportininkais profesionalais bei mėgėjais ralyje išbandė jėgas ir žmonės su negalia. Tai buvo negirdėtas Europoje, o gal ir visame pasaulyje įvykis, informacija apie kurį netrukus pasiekė ir patį FIA prezidentą, kuris visapusiškai palaikė ir žavėjosi šia lietuvių idėja. 

Taigi, šiemetinis ralis jo organizatoriams ir dalyviams – neeilinis. Jo trasose bus paminėtas  1996 m. atgaivinto ralio „Aplink Lietuvą“ 20-ečio jubiliejus. Turint omenyje ir keturis prieškario metais įvykusius ralius „Aplink Lietuvą“, tai bus jau 24-osios lenktynės, kurių nugalėtojai džiaugsis svarbiausiu jų kolekcijoje trofėjumi. 

Šiemetinis ralis „Aplink Lietuvą“ kartu bus ir Lietuvos automobilininkų sąjungos rengiamų „LAS taurės 2015“ lenktynių šeštojo etapo varžybos. 

Iki finišo – 1140 kilometrų

Šiemetinio ralio dalyviams iki lenktynių finišo teks įveikti net 1140 kilometrų maršrutą, besidriekiantį vaizdingiausiomis Lietuvos vietovėmis per šalies miestus ir miestelius, kaimus ir gyvenvietes.

Tiek ralio „Aplink Lietuvą 2015“ dalyvių, tiek jų technikos didžiausi išbandymai laukia pirmąją ir antrąją lenktynių dienomis

Tai bus antras pagal distancijos ilgį iš visų jau įvykusių ralių „Aplink Lietuvą“. Dvidešimčia kilometrų daugiau teko sukarti tik antrojo ralio, vykusio 1932 m., dalyviams.

„Tiek ralio „Aplink Lietuvą 2015“ dalyvių, tiek jų technikos didžiausi išbandymai laukia pirmąją ir antrąją lenktynių dienomis, per kurias sportininkams teks įveikti liūto dalį distancijos – apie 1000 km., – teigia varžybų vadovas Donatas Liesis. – Pagrindinės rungtys drieksis asfalto trasomis, nors lenktynininkams teks išbandyti ir žvyrą“. 

Iškart po iškilmingo lenktynių atidarymo, rugsėjo 18 d. (penktadienį) 10 val. rengiamo Kauno Rotušės aikštėje, sportinių automobilių kolona pasuks į Kačerginę, kurios „Nemuno žiedo“ trasoje ir jos prieigose ralio dalyviai jėgas išbandys slalomo, žiedinėse ir ralio-kroso rungtyse.

Iš Kačerginės ralistų maršrutai pasuks į Alytų, kurio tradiciškai neaplenkia nė vienas ralis „Aplink Lietuvą“. Šįkart sportininkai Dzūkijos sostinėje varžysis greituminio slalomo rungtyse, vyksiančiose Raudonkalnio gatvėje ir Dainų slėnyje.  

Toliau per Marijampolę, Kazlų Rūdą, Jurbarką, išbandydami jo gerai žinomą „Karjero“ kroso trasą, sportininkai pasieks Tauragę, garsėjančią čia vykstančiomis įdomiomis gatvių lenktynėmis. Iš Tauragės sportininkai pasuks į Vilkyčius, kur jų laukia dar viena ralio-kroso trasa, vėliau – į Gargždus (krosas) ir per Melnragę (greituminis slalomas) pasieks pirmosios nakvynės vietą Klaipėdoje. 

Žagarės miesto seniūnas Alvydas Urbonas kartu su vietos regioninio parko direktoriumi Mindaugu Balčiūnu svečiams pasiūlys paragauti garuojančių vietos medžiotojų gamybos žvėrienos kepsnių

Antrosios dienos sportines batalijas ralio dalyviai pradės netoli Plungės esančioje, prieš dešimtmetį žemaičių kraštą visoje Europoje garsinusios „Žemaitijos“ trasoje, kurioje dvejus metus paeiliui rungėsi ir žymiausi Senojo žemyno automobilių sporto meistrai.

Iš jos varžybų dalyvių maršrutas per Telšius nusidrieks į legendinio Tado Blindos Luokę, Mažeikius, Akmenę ir Naująją Akmenę.

„Svetingai ralio dalyvius žada pasitikti vienas seniausių šalies miestų Žagarė, kuri šiemet paskelbta šalies kultūros sostine. Miesto seniūnas Alvydas Urbonas kartu su vietos regioninio parko direktoriumi Mindaugu Balčiūnu svečiams pasiūlys ne tik pažintį su parku ir jame esančiais įspūdingais grafo Naryškino rūmais, bet ir paragauti garuojančių vietos medžiotojų gamybos žvėrienos kepsnių“, – suintrigavo LAK prezidentas R. Dovidaitis, nuoširdžiai padėkojęs ir renginio rėmėjai – bendrovei „Singenta“. 

Lenktynininkai vėl atnaujins kovas Joniškio žemės ūkio mokyklos autodrome, iš kurio per Meškuičius, Šiaulius, Raudondvarį, Kupiškį, Anykščius, Ukmergę suks link šalies sostinės, kurią pasieks tik vėlyvą naktį.

Užtat trečiąją varžybų dieną ralio dalyviai galės vadinti lengvu atokvėpiu. Ryte jų dar laukia slalomo varžybos, kuriose bus sudėlioti visi taškai ir po kurių paaiškės ralio „Aplink Lietuvą 2015“ nugalėtojai ir prizininkai.    

Algimanto Brazaičio nuotr./Ralis „Aplink Lietuvą“
Algimanto Brazaičio nuotr./Ralis „Aplink Lietuvą“

Laukia ne tik Prezidentės taurė

Be svarbiausiojo trofėjaus – Lietuvos Respublikos Prezidentės taurės – ralio „Aplink Lietuvą 2015“ nugalėtojų ir prizininkų laukia – Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo, Krašto apsaugos ir šiemet pirmą kartą savo taurę įsteigusios Žemės ūkio ministerijų, LASF, LAS, Kūno kultūros ir sporto departamento, rajonų ir miestų savivaldybių taurės ekipažams, pasiekusiems geriausių rezultatų jų teritorijoje, ir kiti įspūdingi prizai. 

Neliks nepastebėti ir neįvertinti vyriausias pagal amžių (sudėjus abiejų ekipažo narių metus), o taip pat jauniausias lenktynių dalyviai, kurių laukia vienų iš tituluočiausių šalies ralio meistrų Kastyčio ir Arvydo Girdauskų atminimo, LAK garbės prezidento S. Brundzos, ralio organizatoriaus – Lietuvos automobilių klubo taurės ir kitos dovanos.  

Didžiausias dėmesys – saugumui

Ralio „Aplink Lietuvą 2015” organizacinis komitetas ir jo vadovas, Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, itin didelį dėmesį skiria varžybų dalyvių ir renginį aptarnaujančių žmonių, o taip pat žiūrovų saugumui užtikrinti. 

Renginio organizatoriai, norėdami išvengti  nelaimių, prašo žiūrovų niekada nestovėti išorinėje posūkio dalyje ar šalia trajektorijos, kur automobilis gali slysti pravažiavęs posūkį ar šokdamas nuo tramplino. Taip pat prašoma griežtai laikytis policijos pareigūnų, saugos darbuotojų, teisėjų ir kitų oficialių varžybų asmenų nurodymų.

Juk automobilių sportas – ne tik žavus, užkrečiantis reginys, bet ir pavojingas. Todėl ralio organizatoriai, linkėdami gražaus ir turiningo renginio, dar kartą prašo būti atidiems, besąlygiškai paklusti teisėjų ir kitų tarnybų reikalavimams, kad visų bendros šventės neaptemdytų nelaimingų atsitikimų kartėlis. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kručinskų šeima nusprendė neįsileisti specialistų į savo namus: „Norisi eiti į šviesą“

Vaikai ir jaunuoliai gatvėje: pagalba ateina

Pasaulis kišenėje

Originali Klaipėda: viena eglė sužibo po vandeniu, kita nunerta iš 14 km siūlų

24sek

Nemaloni žinia iš Kinijos – Donatas Motiejūnas patyrė traumą

Pasaulis kišenėje

Išrinkta geriausia Kalėdų mugė Europoje – vos už pusdienio kelio nuo Lietuvos

Gyvenimas

Vėžiu serganti moteris – apie draudimo bendrovės akibrokštą: teigia apkaltinta melavimu

24sek

Drąsios naujo veido Lietuvos krepšinyje svajonės – nori būti geriausias milijardierius

Aktualu

Rastinėnuose vyras vijo vilką iš kiemo, bet jis grįžo atgal: „Gaila, neturiu šautuvo“

„Ginčas“: kaip vertinti V.Šeškaus isteriją dėl teisėjų?

Kultūra

Apie žmogiškąją būklę: nuo neišgydomo kvailumo iki gebėjimo atleisti tai, kas neatleistina

Sportas

Izraelį įvarčiu galva nustebinęs Lietuvos vartininkas: „Visi buvome euforijoje“

Vardai

Kalėdų grojaraštis be „Baby, It's Cold Outside“? Tik dabar į dainos tekstą įsiklausę žmonės nustėro

Gazas

Baudomis apdalinti Justiniškių gyventojai: „Prasidėjo raudonų lapelių akcija“

Gazas

Kodėl automobilio vairas nepakeičiamas? „Ford“ bandymas surasti alternatyvą nustumtas į šalį

Sportas

Naujo futbolo rinktinės trenerio paieška: favoritai – lietuviai, bet visko gali būti

Vardai

Kalėdinė dvasia – Natalijos Bunkės namuose: neįprastą eglę puošė ir sūnus, ir mylimasis Edgaras

Vardai

TV „gelbėtoja“ Sandra Žutautienė namus puoš pačios kurta eglute: tokią padovanojo ir senolių porai

Aktualu

Šarlotsvilyje į minią automobiliu įsirėžęs vyras kalės iki gyvos galvos

Aktualu

D.Trumpas ir demokratai nesutaria dėl finansavimo sienai prie Meksikos

Aktualu

D.Tuskas: ES nori padėti Th.May gauti parlamento pritarimą „Brexit“ susitarimui

Naujienos

Interviu Aktualu

T.Berezovecas: „Rusijos žvalgyboje gali dirbti idiotai, bet jie vis tiek sugeba žudyti“

Vaikai ir jaunuoliai gatvėje: pagalba ateina

Aktualu

Kručinskų šeima nusprendė neįsileisti specialistų į savo namus: „Norisi eiti į šviesą“

Pasaulis kišenėje

Originali Klaipėda: viena eglė sužibo po vandeniu, kita nunerta iš 14 km siūlų

24sek

Nemaloni žinia iš Kinijos – Donatas Motiejūnas patyrė traumą

Pasaulis kišenėje

Išrinkta geriausia Kalėdų mugė Europoje – vos už pusdienio kelio nuo Lietuvos

Gyvenimas

Vėžiu serganti moteris – apie draudimo bendrovės akibrokštą: teigia apkaltinta melavimu

24sek

Europos taurės išbandymas Turine: „Fiat“ – „Rytas“

„Ginčas“: kaip vertinti V.Šeškaus isteriją dėl teisėjų?

Gazas

Kaip laikyti rankas ant vairo, kad nereikėtų jų gipsuoti ar amputuoti?

Vardai

Kalėdų grojaraštis be „Baby, It's Cold Outside“? Tik dabar į dainos tekstą įsiklausę žmonės nustėro

24sek

Drąsios naujo veido Lietuvos krepšinyje svajonės – nori būti geriausias milijardierius

Aktualu

Rastinėnuose vyras vijo vilką iš kiemo, bet jis grįžo atgal: „Gaila, neturiu šautuvo“

Kultūra

Apie žmogiškąją būklę: nuo neišgydomo kvailumo iki gebėjimo atleisti tai, kas neatleistina

Sportas

Izraelį įvarčiu galva nustebinęs Lietuvos vartininkas: „Visi buvome euforijoje“

24sek

Keistas posūkis – LKL žaidęs S.Butterfieldas metė krepšinį, kad įgyvendintų svajonę

Vardai

Kalėdinė dvasia – Natalijos Bunkės namuose: neįprastą eglę puošė ir sūnus, ir mylimasis Edgaras

Gazas

Kodėl automobilio vairas nepakeičiamas? „Ford“ bandymas surasti alternatyvą nustumtas į šalį

Vardai

TV „gelbėtoja“ Sandra Žutautienė namus puoš pačios kurta eglute: tokią padovanojo ir senolių porai

Gazas

Baudomis apdalinti Justiniškių gyventojai: „Prasidėjo raudonų lapelių akcija“

Vardai

Ypatingos

03:17
07:15

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie Gazas