Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 17d. 08:25

Savaitė Estijoje: nevaikiški automobilio testai, treniruotės ir trejos varžybos

Mazda RX8, Vytauto Pilkausko
Mazda RX8, Vytauto Pilkausko

Treniruotis, treniruotis ir dar kartą treniruotis – tokie žodžiai tikriausiai itin dažnai skamba daugelio lenktynininkų galvose. Automobilių sporte treniruotės būtinos, kaip ir krepšinyje, golfe, plaukime ar smiginyje (dartuose). Juk be pasiruošimo – nebus ir gero rezultato.

Treniruotės – tai labai rimti namų darbai prieš varžybas. Tai puikiai žino ir supranta automobilių sporte besisukanti „Promaksa by 50garage“ komanda, kuri prieš savaitgalio „Autoplius.lt Fast Lap“ lenktynes Estijoje surengė net trijų dienų treniruotes ir testus savo pačių sukurtam automobiliui. Skamba panašiai, kaip iš kokios nors gamyklinės komandos savaitės darbų plano.

Nors komandos vyrukai savęs ir negali priskirti jokiai gamyklinei komandai, tačiau būtent patys jie suprojektavo ir patys savo rankomis surinko lenktynėms skirtą, įspūdingą „Mazda RX-8“ automobilį, kurį pernai visus metus testavo, o šiemet pradėjo jau rimtai dalyvauti žiedinėse lenktynėse.

Komandos vadovas ir automobilio kūrėjas Antanas Vėbra prieš prasidedant „Fast Lap“ sezonui jau žinojo, kad į antrąjį etapą, vyksiantį „auto24ring“ trasoje, Pernu mieste, vyks treniruotis kelioms dienoms. „Mano tikslas yra vieningos ir itin stiprios komandos sukūrimas, kuri būtų pasiruošusi reaguoti į bet kokią situaciją. Todėl kiekviename šio sezono etape stengiamės tam skirti itin daug dėmesio ir viską darome pagal iš anksto paruoštą scenarijų. Tokie pasiruošimai prieš kiekvienas rimtas varžybas yra būtini, dėl būsimų ateities startų, link kurių einame žingsnis po žingsnio. Taigi stengiamės viską daryti aukščiausiame lygyje“, – sakė Antanas Vėbra.

Tiesa, komanda į Estiją atvyko turėdama ne vieną planą ir ne vienas varžybas. Glaustai – tai dvejos drifto varžybos, žiedinės lenktynės, treniruotės ir rimti automobilio testai. Todėl reikalų čia buvo daugybė.

Pirmas planas – driftas

Komandos narys, drifteris Mantas Kulvinskas buvo pateikęs paraišką dalyvauti birželio 9-10 dienomis Taline vykusiame antrajame Baltijos šalių drifto čempionato etape. Taigi susirinkusi visus reikmenis, pasikrovusi du lenktyninius automobilius: driftui skirtą „BMW E30“ bei žiedinėms lenktynėms ruoštą „Mazda RX-8“, iš dvylikos žmonių sudaryta komanda patraukė Estijos link.

Kelionė iš Vilniaus prasidėjo ankstų penktadienio rytą (birželio 9 d.). Pirmoji stotelė buvo „auto24ring“ trasa, Pernu mieste, Estijoje. Čia buvo paliktas „Mazda“ automobilis, atsarginės jo detalės, o visa komanda patraukė į Taliną, kur 6 valandą vakaro Manto Kulvinsko jau laukė treniruotės.

„Atvažiavę 600 km atstumą iškart patyrėme didelę nuostabą, nes serviso zona buvo itin ankšta, o dalyvių skaičius didelis. Daugiau nei 30 „pro“ lygos ir dar 25 „semi pro“ lygos dalyviai. Taigi teko pasukti galvą, kur įsikurti. Varžybose dalyvavę Lietuvos drifteriai organizatoriams pažėrė kritikos dėl trasos teisėjų bei visos infrastruktūros“, – pirmais įspūdžiais dalinosi Antanas.

Treniruotės praėjo su sulaužytu BMW pusašiu. Komanda juokavo, kad treniravosi ne tik Mantas, bet ir mechanikai. Pusašis lūžo dar ir per šeštadienio kvalifikaciją, kurioje sportininkas buvo 14-as. Tačiau pirmąją TOP32 kovą jis laimėjo, o TOP16 kova buvo itin įspūdinga, kuomet sportiniu žargonu tariant – Mantas „užrėmė latvį“ Ingemars Jekabsons (2016 metų Latvijos drifto čempionas), tačiau pastarasis nepasidavė ir teisėjai skyrė „One more time“, t. y. pakartojimą.

Gaila, bet pakartojimo metu Mantą pavedė technika – generatorius ėmė nebekrauti, todėl dingo elektrinis vairo stiprintuvas. Viskas vyko važiavimo metu, taigi lietuvis slysdamas šonu išsitiesino ir pralošė lemiamą kovą.

Treniruotės ir testai su „Mazda RX-8“

Po šių varžybų komanda turėjo trijų dienų poilsį, o antradienį vakare, birželio 13 dieną, iškeliavo atgal į Pernu trasą, kur trečiadienį buvo pradėtas vykdyti antras savaitės Estijoje planas – treniruotės ir „Mazda RX-8“ testavimas. Tas buvo būtina, norint kaip įmanoma geriau pasiruošti antrajam „Fast Lap“ varžybų etapui, vyksiančiam birželio 17 dieną, šeštadienį. Komandos planas buvo atrasti silpnąsias automobilio vietas, atlikti reikiamus reguliavus, ištestuoti į šią trasą atsivežtus aerodinaminius elementus, leidžiančius sumažinti trasos įveikimo laiką, bei, žinoma, treniruotės komandos lenktynininkui Livijui Jodeikai.

Pirma diena – ne pagal planą

Pastarasis jau pirmąją planuotų treniruočių dieną, trečiadienį, su nereguliuotu automobiliu, pagerino Antano Vėbros su šiuo bolidu 2016 metais užfiksuotą rezultatą.

Žinoma, komanda turėdama pernai metų duomenis, automobilį šiai trasai kiek kitaip paruošė dar namuose. Pagrindinis patobulinimas – tai kitokios formos priekinio bamperio spoileris, kuris leido gauti daugiau prispaudžiamosios jėgos.

Gaila, bet pirmos dienos treniruotės baigėsi vos po 17 ratų – ventiliatorius pramušė „Mazda“ aušinimo radiatorių. Automobilis taip pat turėjo ir kažkokį mistinį tepalų nutekėjimą, tad nuo 6 valandos vakaro mechanikai kibo į darbą.

Sodyboje komanda įsirengė dirbtuves ir dirbo iki 2 valandos nakties. Bet tai nebuvo veltui, nes buvo aptikta dar ir kitų smulkių bėdų. Taigi pirmoji testų diena, nors ir vykusi ne visiškai pagal planą – pasiteisino. Buvo surastos automobilio silpnybės, kurios buvo sutvarkytos, o radiatorius pakeistas į atsarginį.

Automobilio ir vairuotojo galimybių ribos

Mazda RX8, Vytauto Pilkausko
Mazda RX8, Vytauto Pilkausko

Ketvirtadienį komanda treniruotes ir testus pradėjo nuo 11 valandos ir tęsė visa tai iki pat 18 valandos vakaro. Iš viso buvo prasukta apie 60 ratų. Sustojimų metu buvo reguliuojami aerodinaminiai elementai: dugno aukštis, spoilerio kampas, buvo kietinama važiuoklė bei koreguojama ratų geometrija. Vėl gi buvo atrasta dalykų, kuriuos reikėjo dar patobulinti.

Trasoje buvo sutiktas ir Jonas Dereškevičius, kuris Livijui negailėjo patarimų. Pats lenktynininkas buvo patenkintas automobiliu, jo dinamika, tačiau pats savo galimybių dar maksimaliai neišnaudojo.

Lyginant su trečiadieniu, L. Jodeika rato įveikimo laiką šią dieną pagerino 1,5 sek., tačiau pasitempti dar yra kur. „Anksčiau šioje trasoje esu važiavęs su „Honda Civic“, o persėdęs į „Mazda“ aš tiesiog visą laiką kaifavau. Esu itin patenkintas šiuo automobiliu ir labai pamėgau Pernu trasą. Galėčiau joje sukti ir sukti ratus vieną po kito“, – įspūdžiais apie automobilį dalinosi Livijus.

Penktadienį komanda bandys naujas, platesnes padangas, taip pat reguliuos stabdžius, nes kartais norisi aštresnio stabdymo, o Livijus dirbs su savo psichologija. „Prispaudimo jėga posūkiuose tokia didelė, kad man sunku persilaužti. Jaučiu, kad juose galiu būti dar greitesnis, bet šiek tiek bijau“, – atviravo lenktynininkas.

„Lyginant su pernai metais, posūkiuose automobilis yra apie 14 km/h greitesnis. Tam įtakos turėjo papildomi sparnai ant priekinio bamperio spoilerio, kurie itin gerai prispaudžia automobilio priekį. O lygus dugnas dar pagerino ir prispaudžiamosios jėgos tolygumą. Gamindami spoilerį būtent šiai trasai, panašaus efekto ir tikėjomės“, – pasakojo komandos vadovas Antanas Vėbra.

Jis taip pat pridūrė, kad jeigu Livijui pavyks „perlaužti save“, tai trasos įveikimo laiką būtų galima pagerinti dar bent dvi sekundes.

Duomenų rinkimas – būtinas

Važiavimų metu komanda viską konspektavo, rinko informaciją, todėl puikiai gali palyginti duomenis su pernai metų užfiksuota medžiaga. Toks duomenų rinkamas leidžia greičiau priimti įvairius sprendimus bei žinoti, kaip automobilis veikia esant skirtingai oro ar trasos dangos temperatūrai. Kaip jis elgiasi posūkiuose ir koks greitas yra tiesiojoje.

„Mazda RX-8“ automobilis per šiuos testus buvo įsibėgėjęs iki 208 km/h maksimalaus greičio. Tai yra apie 4 km/h greičiau nei pernai.

„Turime prielaidą, kad mūsų aerodinaminiai elementai gerina posūkių įveikimą, tačiau mažina maksimalų greitį tiesiojoje, todėl bandėme optimaliai sumažinti spoilerių atakos kampus“, – šiek tiek savo virtuvės paslapčių atskleidė Antanas.

Šeštadienį didieji startai

Manto Kulvinsko BMW
Manto Kulvinsko BMW

Komandos vadovas penktadienį numatęs valandos trukmės testus, kuomet planuoja įveikti apie 20-30 ratų.

Šeštadienį Livijaus Jodeikos laukia „Time Attack“ varžybos ir „Wolf Race“ lenktynės.

Tuo tarpu, anksčiau minėtas komandos lenktynininkas, drifteris Mantas Kulvinskas jau su suremontuotu automobiliu penktadienį pajuda į Latvijos sostinę Rygą, kur „Bikernieku“ trasoje dalyvaus „HGK Drift Challenge 2017“ drifto varžybose, kuriose varžysis kviestinės šios automobilių sporto šakos žvaigždės iš įvairių pasaulio kraštų. Be Manto, čia dalyvaus ir kitas lietuvis – Benediktas Čirba. Taip pat į varžybas atvyksta drifteriai iš Europos, Azijos ir JAV. Iš viso sąraše jų – 27.

Taigi „Promaksa by 50garage“ komandos ir jos lenktynininkų laukia rimtas šeštadienis, užbaigsiantis savaitės trukmės treniruočių, testų ir net trijų lenktynių maratoną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kas slypi už Makedonijos tinklalapių, padėjusių išrinkti Donaldą Trumpą?

Sportas

Farerų futbolo mėgėjų įveikti nesugebėjęs „Žalgiris“: „Lietingą dieną išlipome sausi“

Vardai

Andrius Šedžius – apie jį sukrėtusios „Akropolio“ evakuacijos tyrimą: „Viskas daryta tik „dėl akių“

K.Sarnickas-Kastetas: apie parašytą knygą, K.Vonnegutą ir įsimintiniausius kūrinius

Aktualu

Šilutės rajone galimai neblaivaus vairuotojo nesuvaldytas BMW trenkėsi į elektros stulpą

Aktualu

Žiniasklaidos pranešimas apie Palangoje viršijusį greitį Ramūno Karbauskio „Cadillac“ – klaida

Vardai

Palangos „Žvaigždžių lenktynėse“ nugalėjo Dovydas iš „120“, bronzą iškovojo J.Leonavičiūtė

Aktualu

Neįtikėtina idėja: Kauno marių užtvindytas senąsias Rumšiškes gaivins jų gyventojų palikuonys

Kultūra

Thomo Manno festivalyje apdovanojant geriausią esė – diskusijos apie Dainų šventę

Praeities šešėliai apleistuose pastatuose Graikijoje

24sek

Išvykstančiam DeMarui DeRozanui – Jono Valančiūno žinutė

Gyvenimas

Kaimynai iškvietė policiją, bet moteris smurtavusiam vyrui pretenzijų neturi. Kaip jai padėti?

Vardai

Botanikos sode Vilniuje koncertavo seksualumu trykštanti švedų muzikos chuliganė Tove Lo

Verslas

Žmonės neatgauna pinigų už neįvykusį koncertą, nes „Bilietai.lt“ dalį jų pasiliko sau

Sportas

Kipro vicečempionų barjeras – per aukštas: „Stumbras“ baigė kelionę Europoje

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Aneta: „Gražindama aplinką išmokau gėlių kalbos“

Sportas

Kelionė tęsiasi: prognozes paneigę „Trakai“ palaužė „Irtyš“

Pasaulis kišenėje

Lietuviai įstrigo Alikantės oro uoste: teko ištverti pragarišką karštį lėktuve, sutriko sveikata

Verslas

Kaip neprasiskolinti per atostogas: suplanuokite, ką aplankysite ir kur valgysite

24sek

Carmelo Anthony išmainytas į „Hawks“, bet Atlantoje nežais

Naujienos

Aktualu

Kas slypi už Makedonijos tinklalapių, padėjusių išrinkti Donaldą Trumpą?

Sportas

Farerų futbolo mėgėjų įveikti nesugebėjęs „Žalgiris“: „Lietingą dieną išlipome sausi“

Vardai

Andrius Šedžius – apie jį sukrėtusios „Akropolio“ evakuacijos tyrimą: „Viskas daryta tik „dėl akių“

K.Sarnickas-Kastetas: apie parašytą knygą, K.Vonnegutą ir įsimintiniausius kūrinius

Aktualu

Šilutės rajone galimai neblaivaus vairuotojo nesuvaldytas BMW trenkėsi į elektros stulpą

Aktualu

Žiniasklaidos pranešimas apie Palangoje viršijusį greitį Ramūno Karbauskio „Cadillac“ – klaida

Vardai

Palangos „Žvaigždžių lenktynėse“ nugalėjo Dovydas iš „120“, bronzą iškovojo J.Leonavičiūtė

Aktualu

Neįtikėtina idėja: Kauno marių užtvindytas senąsias Rumšiškes gaivins jų gyventojų palikuonys

Kultūra

Thomo Manno festivalyje apdovanojant geriausią esė – diskusijos apie Dainų šventę

Praeities šešėliai apleistuose pastatuose Graikijoje

24sek

Išvykstančiam DeMarui DeRozanui – Jono Valančiūno žinutė

Gyvenimas

Kaimynai iškvietė policiją, bet moteris smurtavusiam vyrui pretenzijų neturi. Kaip jai padėti?

Vardai

Botanikos sode Vilniuje koncertavo seksualumu trykštanti švedų muzikos chuliganė Tove Lo

Verslas

Žmonės neatgauna pinigų už neįvykusį koncertą, nes „Bilietai.lt“ dalį jų pasiliko sau

Sportas

Kipro vicečempionų barjeras – per aukštas: „Stumbras“ baigė kelionę Europoje

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Aneta: „Gražindama aplinką išmokau gėlių kalbos“

Sportas

Kelionė tęsiasi: prognozes paneigę „Trakai“ palaužė „Irtyš“

Pasaulis kišenėje

Lietuviai įstrigo Alikantės oro uoste: teko ištverti pragarišką karštį lėktuve, sutriko sveikata

Verslas

Kaip neprasiskolinti per atostogas: suplanuokite, ką aplankysite ir kur valgysite

24sek

Carmelo Anthony išmainytas į „Hawks“, bet Atlantoje nežais

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie Gazas