Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 21d. 08:31

Ar išlaikote kantrybės testą, pamatę besimokantį vairuoti?

Vairavimo mokyklai priklausantis automobilis
FNTT nuotr. / Vairavimo mokyklai priklausantis automobilis

Pastebėję „M“ raide pažymėtą automobilį kai kurie vairuotojai neiškenčia jo neaplenkę, nepaspaudę garso signalo ar nepriartėję nesaugiu atstumu. „Sėdėdami automobilyje jie jaučiasi lyg turėtų asmeninę erdvę, kurioje gali daryti, ką nori, bet pamiršta, kad automobilis yra viešojoje erdvėje. Jiems patarčiau stovėti kieme ir ten reikšti emocijas: signalizuoti, sukioti vairą ar spausti greičio pedalą, o gatvėje elgtis taip, kaip pridera“, – sako žurnalistas bei vairavimo instruktorius Artūras Pakėnas.

Savo ruožtu daugiametę patirtį prie vairo sukaupęs vienas geriausių Lietuvos ralio pilotų Dominykas Butvilas mano, jog tautiečiai pamažu tampa tolerantiškesni ir pakantesni vieni kitiems, o pastabų turi ir instruktoriams.

„Būtų gera praktika būsimus vairuotojus daugiau pamokyti dar prieš išvažiuojant į gatvę. Kai kurie instruktoriai mėgsta „įmesti“ į eismą visiškai nemokantį vairuoti, nors galėtų iš pradžių aikštelėje pamokyti judėti, sustoti ir tik tuomet pratinti prie eismo“, – pataria 2012 ir 2013 metų Lietuvos ralio čempionas.

„Nepagydoma liga – noras atsiremti į kitą automobilį“

Išvažiavę į gatvę pradedantieji vairuotojai jaučia kur kas didesnę įtampą nei vairuojantieji daugelį metų. Kaip teigia psichologė, „Lietuvos draudimo“ pykčio keliuose valdymo konsultantė Eglė Masalskienė, ne vien atvirai reiškiamas pyktis, bet ir numanomo pykčio baimė gali sukelti problemų: ką tik gavę vairuotojo pažymėjimus, bet dar nesijaučiantys tvirtai vairuotojai dažnai būna itin jautrūs socialiniam spaudimui.

Su tokia kasdienybe susiduria vairavimo instruktorius A. Pakėnas: „Kai kurie instruktoriai, jei mokinys užgęsta sankryžoje ir susinervina, padeda jam pajudėti. Aš to nedarau, nepadedu. Ir tai darau ne todėl, kad norėčiau pasišaipyti iš mokinio, bet manau, kad jis turi išmokti. Būna, užgęsta 3–4 kartus. Kaip reaguoja kiti vairuotojai? Būna, kad signalizuoja. Tokiais atvejais mokiniui pasakau: žmogus mums signalizuoja, kad jam reikia eiti pas psichoterapeutą, jis nesugeba susivaldyti.“

Pasak A. Pakėno, pasitaiko ir tokių, kurie mėgsta sankryžose nesilaikyti atstumo ir privažiuoja prie pat automobilio.

„Vilnius – gana nelygus miestas, netrūksta sankryžų, kuriose reikia pajudėti į kalniuką, todėl, jei netyčia atleisi stabdžio pedalą, riedėsi atgal. Sankryžoje be įkalnės mokiniai lengviau pradeda važiuoti, o kildami į kalniuką jaučia didesnį stresą, kuris dar labiau išauga, jei mato, kad už nugaros kone įsirėmęs stovi naujutėlaitis automobilis. Noras atsiremti į buferį – nepagydoma daugelio vairuotojų liga. Galima pamanyti, kad taip arti privažiavęs jis 3 cm arčiau namų atsirado“, – vairuotojų įpročiais stebisi A. Pakėnas.

Noras atsiremti į buferį – nepagydoma daugelio vairuotojų liga

Patyręs vairavimo instruktorius Gintautas Bertašius taip pat pasigenda tolerancijos miestų gatvėse. „Suprantu, kad žmonių grafikas būna labai įtemptas, ypač Vilniuje. Visi skuba, nori nė minutės nesitrukdyti, neužleidžia vietos, drastiškai apvažiuoja besimokančius vairuoti. Teko nemažai važinėti Švedijoje, kur jaučiama ramybė, žmonės savo laiką susiplanuoja kur kas geriau. Mes nuolat skubame, galbūt norime daugiau uždirbti, greičiau nulėkti, todėl ir tolerancija tiems, kurie mokosi vairuoti, yra mažesnė“, – svarsto LRT.lt pašnekovas.

D. Butvilas: aš taip pat signalizuoju

Vienas žinomiausių Lietuvos ralio lenktynininkų D. Butvilas įsitikinęs, jog vairavimo kultūra šalyje priklauso ir nuo mentaliteto, o žmonės, nors ir pamažu, tampa tolerantiškesni vieni kitiems.

Ralio pilotas pripažįsta, jog ir pats nevengia naudoti garso signalo, tačiau tiems, kurie vairuodami kalba telefonu ar elgiasi neatidžiai. „Man atrodo, kad to dažnai nereikėtų priimti asmeniškai, pietiečiai kur kas dažniau pypsi, tačiau niekas dėl to nesupyksta. Pas mus – atvirkščiai: pradeda karščiuotis, grūmoti, rodyti ženklus. Tačiau ko pykti, jei užmigai prie šviesoforo ir tave pažadino ar padarei kokią nesąmonę“, – klausia lenktynininkas.

D. Butvilas turi patarimų ir būsimiems vairuotojams bei jų instruktoriams. Pasak ralio meistro, instruktoriai galėtų daugiau pamokyti vairuoti dar prieš išvažiuojant į gatvę: „Kai kurie instruktoriai mėgsta „įmesti“ į eismą visiškai nemokantį vairuoti, nors galėtų iš pradžių aikštelėje pamokyti judėti, sustoti ir tik tuomet pratinti prie eismo.“

Be to, mano lenktynininkas, besimokantys vairuoti galbūt patirtų mažiau įtampos ir streso, jei vairuotų ne per piką, o tuomet, kai eismas yra ne toks intensyvus. 

Pareigūnai pažymėjimus atima ne veltui?

Psichologės pasiteiravus, kodėl vairuotojai kartais yra tokie nepakantūs tiems, kurie dar tik mokosi pažinti transporto priemonę ir eismą, E. Masalskienė primena terminą „dedovščina“ – galbūt su vairuotoju kažkada buvo elgiamasi netinkamai, todėl dabar ir jis taip elgiasi.

„Neretai žmonės rūpinasi savimi labiau nei kitais. Jei kas nors trukdo, stengiasi pašalinti kliūtį, į nieką nekreipdamas dėmesio. Besimokantiems vairuoti taip pat susiformuoja įpročiai. Dalis, žinoma, galvoja, kad niekada taip nesielgs. Gavę vairuotojo pažymėjimą jie bus kantresni kitiems. Tačiau yra ir tokių, kurie galvoja: palaukit, kai aš vairuosiu, jums atsirūgs“, – LRT.lt teigė psichologė.

Besimokantiems vairuoti taip pat susiformuoja įpročiai. Dalis, žinoma, galvoja, kad niekada taip nesielgs. Gavę vairuotojo pažymėjimą jie bus kantresni kitiems. Tačiau yra ir tokių, kurie galvoja: palaukit, kai aš vairuosiu, jums atsirūgs

Neigiamas labiau patyrusių vairuotojų požiūris gali atsiliepti ateityje – net ir gavę pažymėjimą nauji vairuotojai jaus įtampą, abejos savo vairavimo kokybe, bijos išvažiuoti į gatvę ir sulaukti kitų vairuotojų emocijų proveržio. „Kaip gyvename, taip ir vairuojame. Kai gyvenime esame netolerantiški, tai persikelia ir į elgesį vairuojant – nors kartais nėra jokios būtinybės nugalėti, nes tai ne varžybos ar konkurencija dėl darbo vietos, mes vis tiek kovojame“, – aiškina E. Masalskienė.

Kasdien su mokiniais dešimtis kilometrų nuvažiuojantis vairavimo instruktorius G. Bertašius pasakoja, jog dabar vairavimo mokyklose sulaukiama nemažai vairuotojų, kurie pažeidė taisykles ir neteko vairuotojo pažymėjimo.

„Jiems reikia perlaikyti vairavimo egzaminą, todėl mokosi iš naujo. Ką pastebiu? Jie nuolat viršija greitį, vairavimo stilius – agresyvus, nepaiso kitų. Žinoma, pareigūnai buvo absoliučiai teisūs, kad atėmė pažymėjimą dėl chuliganiško vairavimo.

Tačiau yra ir gerų tendencijų. Tie, kurie turėjo laikiną pažymėjimą ir turi baigti papildomo vairavimo mokymus dėl, tarkime, kalbėjimo mobiliuoju telefonu, važiuoja ramiau ir taisyklingiau. Reikia tikėtis, kad tokie vairuotojai tobulės ir bus atsparesni neigiamoms emocijoms“, – viliasi vairavimo instruktorius.

Anot G. Bertašiaus, nors per vairavimo pamokas siekiama išugdyti tinkamus vairavimo įgūdžius ir požiūrį į kitus vairuotojus, po metų ar dvejų dažnas vairuotojas įpranta važiuoti taip, kaip visi, bet nebūtinai taip, kaip derėtų.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelekvičiūte

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Vienas už visus, visi už vieną: A.White'o pažintis su „Žalgirio“ rūbinės vertybėmis

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Deuce

Kurioziška situacija – be akreditacijos buvęs R.Federeris nebuvo įleistas į persirengimo kambarį

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

24sek

Esminis „Žalgirio“ pakeitimas, pavyzdinis žalgirietis ir trys raktai į pergalę

Gyvenimas

Žavingas dukros fotosesijas rengianti Augustė: „Noriu, kad ji turėtų gražių prisiminimų“

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Maistas

Savaitgalio patiekalų duetas: klasikinis befstrogenas ir kvapnus mangų pyragas

Sportas

T.Danilevičius apie virtinę paraiškų į trenerio postą: „Visi specialistai mano, kad tai prestižinė vieta“

Aktualu

Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Gazas

Avarijų kaltininkų paieškos: žiemą – su vasarinėmis arba nusidėvėjusiomis padangomis

Naujienos

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie

Gazas

Kelionė tvarkomu Palemono keliu – kraupus nuotykis gyventojai

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: jaučio liežuvis su grybais

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelekvičiūte

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

24sek

D.Sirvydis nesitikėjo tokio sezono: „Kaip viskas klostosi, yra nerealu“

Aktualu

Drama Vilniuje: Nemenčinėje nestojęs „Ford“ buvo persekiojamas ir pašautas

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

24sek

Vienas už visus, visi už vieną: A.White'o pažintis su „Žalgirio“ rūbinės vertybėmis

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Gyvenimas

Žavingas dukros fotosesijas rengianti Augustė: „Noriu, kad ji turėtų gražių prisiminimų“

Sportas

T.Danilevičius apie virtinę paraiškų į trenerio postą: „Visi specialistai mano, kad tai prestižinė vieta“

Aktualu

Įkliuvo dar kartą: Kybartuose su kontrabanda vėl sulaikytas apsimelavęs Rusijos pilietis

Deuce

Kurioziška situacija – be akreditacijos buvęs R.Federeris nebuvo įleistas į persirengimo kambarį

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Gazas