Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 gruodžio 4d. 17:24

Dalis unikalaus akmenimis grįsto Tuputiškių serpantino atsidūrė po asfaltu

Tuputiškių serpantinas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Tuputiškių serpantinas

Vilnius nėra kalnų miestas, tačiau turi savo serpantiną. Vienintelį tokį Lietuvoje, grįstą akmenimis, jungiantį Aukštąjį ir Žemąjį Pavilnius. Juo važinėjantys vilniečiai vis dėlto keiksnojo šį duobėtą kelią, laukdami, kada pagaliau bus imtasi jo rekonstrukcijos. Tačiau tai, ką žmonės pamatė pastaruoju metu, nustebino ne vieną – dalis serpantino atsidūrė po asfaltu.

Serpantinas – kalnuotų vietovių kelias, paprastai siauras, smarkiai vingiuotas, besitęsiantis ir šimtus kilometrų. Mūsų šalis kalnų neturi, tad nenuostabu, jog Tuputiškių serpantinas yra vienintelis Lietuvoje akmenimis grįstas serpantinas.

Jis nėra ilgas, nė kilometro nesiekiantis, tačiau vingių staigumu tikrai gali varžytis su kalnų serpantinais. 1997 metais serpantinas įtrauktas į Kultūros paveldo objektų sąrašą, kryptį jo link nurodo specialus ženklas, taip pat jis laikomas technikos paveldo objektu.

Akmenimis grįstas serpantinas buvo nutiestas XX a. pradžioje ir sujungė Aukštąjį bei Žemąjį Pavilnius, pastarasis buvo geležinkelininkų gyvenvietė, pradėta statyti 1908 m. Vingiuotas kelias įrengtas mišku apaugusioje Žiedų gatvės atkarpoje, Pavilnių regioniniame parke.

Apie tai, kad serpantino būklė ne pati geriausia, kalbama jau dešimtmetį. Dar 2008 metais imta svarstyti, kad būtina restauracija, jai esą jau buvo paruošti ir projektiniai pasiūlymai.

Remonto darbų imtasi 2016 m., šalia dalies kelio atsirado šaligatvis.

Pastaruoju metu pokyčių serpantine padaugėjo. Informacija apie tai socialiniuose tinkluose ėmė dalintis Pavilnio gyventojai. Jie pastebėjo, kad dalis akmenimis grįsto serpantino atsidūrė po asfaltu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tuputiškių serpantinas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tuputiškių serpantinas

Kol vieni svarstė, ar tai tikrai tinkamas sprendimas istorinei vietai, kiti vis dėlto pasidžiaugė – pagaliau šiuo keliuku bent pravažiuoti negadinant automobilio tapo įmanoma.

Vis dėlto serpantinas po asfaltu atsidūrė tik laikinai. Kaip 15min paaiškino Darius Daunoras, Vilniaus savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas, šiuo metu rengiamas serpantino tvarkybos projektas.

„Savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“ baigia rengti Tuputiškių serpantino tvarkybos projektą. Tuputiškių serpantino tvarkybos darbus ketinama pradėti kitąmet: bus pakeistas lauko akmenų grindinys, sutvarkyta lietaus nuvedimo sistema nuo šlaito. Sutvarkius serpantiną tikimasi išvengti lietaus išgraužų, kurios ir ardydavo kelio važiuojamąją dangą. Tad vilniečiai sutvarkytu serpantino keliu galės važiuoti saugiai ir patogiai“, – teigė D.Daunoras.

Jis taip pat patvirtino, kad asfalto danga paklota tik laikinai: „Tam, kad nesugriūtų vienintelis Lietuvoje akmenimis grįstas serpantinas, laikinai buvo paklota asfalto danga. Atlikus specialiąją paveldosauginę ekspertizę, projektui pritarus Kultūros paveldo apsaugos skyriui ir Kultūros paveldo departamentui bus skelbiamas viešųjų pirkimų konkursas.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas