Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 22d. 22:19

Į Lietuvą sugrįžo šiluma: ar teisingai naudojatės kondicionieriumi?

Klasiška klimato kontrolė
Tomo Digaičio/GAZAS.LT nuotr. / Klasiška klimato kontrolė

Šiuolaikinis žmogus yra ganėtinai lepus sutvėrimas. Vos tik saulė pradeda kaitinti, sėsti į automobilį be kondicionieriaus jau nelabai norisi. Tačiau šis mechanizmas ne visuomet teikia tik naudą ir malonumą. Viskas priklauso nuo to, kaip juo naudojamės.

Prieš kelis dešimtmečius oro kondicionierių buvo galima rasti didesnėse ir gana prabangiose lengvosiose mašinose, tačiau šiandien šis mechanizmas yra kasdienybė. Tačiau kaip jį prižiūrėti, kokios jo naudojimo pagrindinės taisyklės ir kokius pavojus jis kelia, žino tikrai ne visi, rašo Trucker.

Kaip veikia kondicionierius?

Kad bent paviršutiniškai žinotume, kaip veikia šaltą orą į saulės atokaitos įšildytą automobilio saloną tiekiantis mechanizmas, trumpai supažindinsime su jo pagrindiniais veikimo principais. Mums dalį fizikos kurso priminė inžinierius Mantas Pilkis.

„Temperatūra yra energijos „intensyvumo“ matas. Ji atspindi, kiek energijos tūrio vienete sukaupė tam tikras kūnas. Energija savaime yra perduodama iš šiltesnio kūno į šaltesnį. Bet koks skystis garuodamas atšaldo su juo besiliečiančius daiktus ar aplinką. Tuo galima įsitikinti užlašinus eterio, acetono ar kitos lengvai garuojančios medžiagos ant rankos. Lygiai taip pat bet kokie garai kondensuodamiesi išskiria šilumą. Šios fizikos tiesos panaudojamos kiekvienuose namuose, buitiniuose šaldytuvuose“, – pasakojo inžinierius M. Pilkis.

Kondicionierius padeda ir peršalti

Kondicionieriumi naudotis irgi reikia mokėti – piktnaudžiaujant jo galimybėmis galima peršalti net ir viduryje vasaros.

„Klimato kontrolės sistemos, kurios automatiškai palaiko vienodą temperatūrą, dabar jau pačios skirsto šalto oro srautus salone, atsižvelgdamos į žmogaus fiziologiją. Sudėtingesnė situacija, kai naudojami paprasti kondicionieriai, kurių veikimą valdo vairuotojas. Jei jis susireguliuos automobilio ventiliavimo sistemos deflektorius taip, kad šalto oro srovė „gaiviai“ pūstų į galvą – liga garantuota. Kadaise tuo įsitikinau ir pats“, – juokiasi inžinierius M. Pilkis.

Medikai pastebi, kad svarbi detalė yra ir temperatūrų skirtumas. Kaip teigia gydytoja Aušra Merkienė, nevertėtų susigundyti pernelyg gaivia vėsa automobilio salone.

„Jei lauke 30 laipsnių šilumos, automobilyje kartais norėtųsi nustatyti 18 laipsnių temperatūrą. Tačiau toks temperatūrų skirtumas neigiamai veikia sveikatą – labai tikėtina, kad po tokio pasivažinėjimu jums tektų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Optimalu, kad salono ir išorės temperatūrų skirtumas neviršytų 5–6 laipsnių“, – sako gydytoja A. Merkienė.

Nešvara gali sukelti ligas ir alergiją

Naudojant kondicionierių dažnam vairuotojui yra tekę pastebėti, kad jį įjungus salone kartais pasklinda nemalonus kvapas. Šių nepatogumų atsiradimą lemia kondicionieriaus naudojimo periodiškumas.

„Taip atsitinka todėl, kad kondicionierius sujungtas bendru cirkuliavimo ratu su visa automobilio šildymo sistema. Per garintuvą ventiliatoriumi į mašinos saloną patenka norimos temperatūros oras. Ant šio garintuvo atsiranda drėgmė, dulkių ir purvo čia būna į valias“ – sako inžinierius M. Pilkis.

„Kondicionierių ir alergijų ryšį jau seniausiai pastebėjo medikai. Natūralu, nes drėgna terpė prie aušintuvo yra ideali bakterijų, grybelių ir įvairių ligų sukėlėjų atsiradimo ir dauginimosi vieta. Aš tikrai nebijau sutirštinti spalvų ir galiu užtikrinti jus, kad tinkamai neprižiūrimas automobilio oro kondicionierius yra tikrų tikriausias ligų generatorius“, – sako gydytoja Aušra Merkienė. Norint to išvengti, reikia prisiminti būtiną, tačiau daugelio vis pamirštamą kondicionieriaus valymo procesą.

„Specialistai pataria profilaktiškai valyti kondicionavimo sistemą bent vieną kartą per metus. Idealus laikas – pavasaris, nes žiemą jis nenaudojamas, o šildymo sistemos karštis pagreitina bakterijų ir grybelių dauginimąsi“, – pasakojo automobilių inžinierius M. Pilkis.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

00:19
01:55
02:51

Visi į lauką!

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Parašykite atsiliepimą apie Gazas