Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 spalio 2d. 09:17

Kelionė iš Vilniaus į Paryžių: kada Vokietijos keliai blogesni nei Lenkijos?

Kelionės akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Kelionės akimirka

GAZAS.LT kartu su TV laida „Autopilotas“ antradienį ir trečiadienį važiavo į Paryžiaus automobilių parodą. Prancūzijos sostinė tampa viso pasaulio automobilinės mados sostine kiekvienų lyginių metų spalio mėnesį – būtent tada vyksta daugiau nei milijono lankytojų sulaukianti paroda.

Kelionei pasirinkome „Volvo XC70“ su dyzeliniu D5 varikliu, išvystančiu 215 AG ir 480 Nm. Automobilis turi „Polestar“ komplektaciją, kas reiškia, kad jame yra ir aktyvus tempomatas, ir „City Safety“ sistema, ir šildomos bei ventiliuojamos sėdynės, bei elektroniniu būdu reguliuojamo aukščio bei kietumo pakaba. Ir visą laiką – keturi varomi ratai.

Stereotipams laikas išnykti

Lietuvoje kiekvienas mūsų važinėjame kasdien, tad apie ją plėstis neverta, tačiau likusios keturios šalys, kuriomis nuvažiavome beveik 2 tūkst. kilometrų, vertos ne vienos pastraipos. Pirma – Lenkija.

Dalis iki Varšuvos, kaip ir anksčiau, išlieka sudėtinga. Katalikiškoje šalyje didelis sunkvežimių eismas, krūvelė kaimų ir gatvėje besišlaistančių kaimiečių, tačiau viskas gerėja. Jau šiandien 400 km ilgio ruože galima pamatyti vieną kitą greitkelį ir ne vieną kilometrą dar statomų autostradų. Kada jos bus? 2019 metais, kai nuo Suvalkų į Vakarų Europą galėsime patekti važiuodami vien keturias eismo juostas turinčiais keliais.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka

Žinant, kokia situacija su „Via Baltica“ Lietuvoje, jau po penkerių metų turėsime nemažai gėdos prieš lenkus ir kitus europiečius, atvykstančius į mūsų šalį automobiliais.

Likusi dalis nuo Varšuvos iki pat Vokietijos sienos yra labai puiki. Tie keli sustojimai, kur aukštą šaldytuvą savo forma primenančioje būdoje sėdinti kasininkė paima banko kortelę ir po kelių sekundžių ją atiduoda palydėdama „Proszę!“, neužtrunka. Leistinu 140 km/val. greičiu važiuojant nuo Varšuvos nutiestais puikiais, tačiau mokamais greitkeliais (apie 60 litų į vieną pusę), galima per tris valandas sulaukti SMS žinutės „Sveiki atvykę į Vokietiją“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka

Ne viskas čia puiku

„Ispanijos keliai, jie fantastiški. Ar Vokietijos tokie patys geri? Ne, nemanau“, – vos prieš savaitę Ispanijoje „Ford Focus“ bandymuose sutiktas vokietis neslėpė nusivylimo kalbėdamas apie savo šalies pasididžiavimą – autostradas (arba autobanus).

Jis kažką kalbėjo apie didžiulį eismą, dažnus kelio remontus ir apie tai, jog Vokietija nebėra šalis, kur gali su malonumu važiuoti 250 km/val. Nors pats kasmet Vokietijoje nuvažiuoju po du tris tūkstančius kilometrų, didelių pakitimų eismo sraute pastaruoju metu nepastebėjau. Iki tol, kol pastarosiomis dienomis nepavažiavau šiaurine šalies dalimi.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka

Dvidešimt kilometrų automagistralės ir penki kilometrai – remonto. Ir taip kelis šimtus kilometrų

Dvidešimt kilometrų automagistralės ir penki kilometrai – remonto. Dvidešimt automagistralės ir penki – remonto. Ir taip kelis šimtus kilometrų. Dėl mažesnio vidutinio greičio keliuose daugiau automobilių, tad eismo srautas Vokietijoje – didžiulis bet kuriuo paros metu. Tai reiškia viena – neribojamas greitis čia nesako, kad gali lėkti 200 km/val., kol pradės skaudėti koją nuo minamo akceleratoriaus. Greičiau gali pasidžiaugti tokiu greičiu minutę, kol į trečią juostą neišlįs 120 km/val. besivelkanti „Opel Astra“.

Tiesa, net ir tomis minutėmis pavyko pasiekti „Volvo XC70“ maksimalų greitį. Ar nuo kalno, ar įkalnėje, jis yra toks pat – 221 km/val. (pagal automobilio spidometrą, ne GPS). Nors automobilis galėtų bėgėtis ir toliau, tačiau šį vieną smagiausių pasaulyje procesų stabdo elektroninis ribotuvas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka

Belgijos purvas

Du šimtai kilometrų tarp Vokietijos ir Prancūzijos įsiminė labiausiai. Iš blogosios pusės.

Ne, Belgijos policija už greičio viršijimą nesustabdė, o pakelės maistas nebuvo toks blogas. Belgijos automagistralės yra labai... netvarkingos. 

Belgijos automagistralių pakelės nevalytos turbūt nuo 1984-ųjų, tad ten pilna šiukšlių ir didesnių ar mažesnių akmenų

Keistai skamba, netvarkinga autostrada? Bet jokioje kitoje Europos Sąjungos valstybėje tokių nesąmonių matyti neteko. Pirmoji nustebino sunkvežimio padanga, atremta į skiriamąją juostą. Na, gal koks nevala Rytų Europos „fūristas“ ją pasikeitė ir numetė viduryje kelio, kas žino? Tačiau kai viduryje kelio, tarp antros ir trečios juostų, pamatėme rusiškos S90 garso kolonėlės dydžio baltą plastmasinę dėžę, pirmą kartą suabejojome belgų tvarkingumu.

Antras kartas buvo kai užsukome į miestą netoli magistralės pavalgyti ir pamatėme purvinas, cigarečių nuorūkų primėtytas gatves ir nuo paukščių išmatų baltuojančius šaligatvius.

Trečias kartas kainavo daugiau. Belgijos automagistralių pakelės nevalytos turbūt nuo 1984-ųjų, tad ten pilna šiukšlių ir didesnių ar mažesnių akmenų. Vienas jų, „espresso“ puodelio dydžio kietuolis, kažkokiais būdais atriedėjo į pirmą eismo juostą. O tada jam prasidėjo visas atrakcionų parkas – pakrauto vilkiko ratas išmetė akmenį į orą, kur jis taikėsi tiesiai į „Volvo XC70“ vairuotoją. Pataikė, tik kad stiklas pilką kietą daiktą sulaikė. Su tokio paties „espresso“ puodelio dydžio pasekmėmis.

Pauliaus Sviklo/GAZAS.LT nuotr./Belgiškas akmuo paliko įspaudą ant „Volvo XC70“ priekinio stiklo
Pauliaus Sviklo/GAZAS.LT nuotr./Belgiškas akmuo paliko įspaudą ant „Volvo XC70“ priekinio stiklo

Automobilisto duona

Egzistuoja du teiginiai apie automobilių mėgėjus: kiekvienas save gerbiantis automobilistas kažkuriuo gyvenimo periodu turi turėti „Alfa Romeo“ ir gauti baudą už greičio viršijimą Prancūzijoje. Pirmajam reikia nemažai drąsos, o pastarajam – minimalaus išsiblaškymo. Šioje šalyje policininkai mėgsta gaudyti greitį viršijančius vairuotojus, o magistralėse netrūksta stacionarių greičio matuoklių, kurie nėra pažymėti įspėjamaisiais ženklais.

Nors žinai, kad Prancūzijos greitkelyje leistinas greitis – 130 km/val., tačiau gali susigundyti pavažiuoti kiek greičiau paskui vietinį skubantį vairuotoją. Tai nėra didelė nuodėmė, juk kelias – mokamas (sumokėjome 14 eurų (48 Lt) už 120 km atkarpą), tad platus ir neapkrautas. Vienas kilometras, antras, dešimtas, o penkioliktame blykst ir tik spėk pristabdyti – priekyje važiavęs „sponsorius“ nufotografuotas ir laukia į jo namus ateisiančio laiško su nelabai meniška, tačiau labai brangia automobilio užpakalio fotografija.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka

Užlenkus XC70 veidrodėlius ir „parktronikams“ tiesiog žviegiant, šiaip ne taip įsirangėme kelyje link parkingo

Su penkių centimetrų skersmens įskilimu ant priekinio stiklo pasiekę Paryžių ir pasidžiaugę puikiais „Volvo XC70“ duomenimis (9 l/100 km vidutinės degalų sąnaudos, o vidutinis greitis – 105 km/val.), netrukus pradedame keiktis, kai reikia įvažiuoti į parkingo vietą prie namo. Tiksliau – po namu.

Tiesiai iš gatvės įvažiuoji į liftą, kurio durų plotis gal du metrai su trupučiu – užlenkus XC70 veidrodėlius ir „parktronikams“ tiesiog žviegiant, šiaip ne taip įsirangėme („Volvo XC70“ plotis su veidrodėliais – 2,19 m). Tada du aukštai žemyn (sėdint automobilyje, nes atidaryti durų neįmanoma) ir laukia nauja krūva iššūkių – nuvažiuoti iki parkingo vietos. Ji ne tik per trumpa 4,83 m ilgio „Volvo“, bet jos plotis – tie patys du metrai,  o apsisukimas „stovėjimo aikštelėje“ užtruko maždaug 3 minutes.

Visas požeminis parkingas pritaikytas greta stovinčių automobilių matmenims, tarp kurių didžiausias – „Renault Twingo“.

Sveiki atvykę į Paryžiaus centrą.

Pauliaus Sviklo/GAZAS.LT nuotr./Ankštas požeminis parkingas Paryžiaus centre
Pauliaus Sviklo/GAZAS.LT nuotr./Ankštas požeminis parkingas Paryžiaus centre
Specialiai GAZAS.LT iš Paryžiaus
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Atgimusi Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną idėja: vietos valdininkams pakaktų

Interviu Aktualu

Kultūros geografas Laimonas Briedis apie Vilniaus tapatybę: „Tai emigrantų ir imigrantų miestas“

Aktualu

Liustracijos komisija: S.Sondeckis ir D.Banionis su KGB nebendradarbiavo

Aktualu

Kauno bei Vilniaus savivaldybes apmulkinęs ir „tiesos serumą“ naudojęs „STT agentas“ kalėjimo išvengė

Vardai

Štai kaip atrodo karališkas vestuvių tortas, kainuojantis 57 tūkst. eurų

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Mokslas.IT

Modernizuojamas dūmų juodumu pagarsėjęs Rusijos lėktuvnešis „Admiral Kuznecov“: ką keis?

15min iš Belgrado 24sek

Europą sužavėjęs „Žalgiris“: kodėl ši pergalė didesnė nei trečioji vieta Eurolygoje

Vardai

Su Simu Jasaičiu poruojama Arūnė atskleidė, už ką jai Oksana Pikul galimai siūlė pinigus

Aktualu

Iš frakcijos pašalintas P.Gražulis: rėmiau ir remsiu „valstiečių“ reformas

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

Pasaulis kišenėje

Kas naujo šiemet laukia Klaipėdos paplūdimiuose?

Verslas

Vilkiko draudimo kaina viršija verslininko pelną: dabar prasidės kova už išgyvenimą ir „maklės“

Įspūdingas ledo urvas Sibire

Aktualu

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys: „Žadu imtis drąsių veiksmų“

Gazas

Karališkų vestuvių proga sukūrė unikalų „Mini“: kėbulas dažytas rankomis, o posūkiai – su širdelėmis

Vardai

Serialo „Pasmerkti IV“ nepavykusiuose kadruose – aktorių juokas: išrinkite mylimiausią personažą

Pasaulis kišenėje

Ką verta aplankyti, jei savaitgalį pasuksite Panevėžio kryptimi?

Laikas griliui

Maiste mes vengiame visų E, o štai sėkmingiems santykiams kurti kaip tik turėtume paisyti tų E: Empatijos, Emocinio intelekto ir sveiko Egoizmo. Ne tokio, kuris partnerį verčia gūžtis kamputyje, o tokio, kad jis norėtų drauge augti, kurti ir puoselėti santykius.

Gyvenimas

15min studijoje viešėjusi G.Petronienė – apie vyrų ir moterų santykius: kai investuojate į save, tai neinvestuojate į porą

Naujienos

Verslas

Atgimusi Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną idėja: vietos valdininkams pakaktų

Tiesiogiai 24sek

Kaunas griausmingai sutinka savo didvyrius: „Žalgiris“ grįžta namo

Interviu Aktualu

Kultūros geografas Laimonas Briedis apie Vilniaus tapatybę: „Tai emigrantų ir imigrantų miestas“

Aktualu

Liustracijos komisija: S.Sondeckis ir D.Banionis su KGB nebendradarbiavo

Verslas

Prekybos tinkluose – lietuviškos braškės su Ispanijos ir Albanijos kilmės įrašais

Aktualu

Molenbeko merė paduos britę žurnalistę į teismą: šį Briuselio rajoną išvadino „Europos džihadistų sostine“

Aktualu

Kauno bei Vilniaus savivaldybes apmulkinęs ir „tiesos serumą“ naudojęs „STT agentas“ kalėjimo išvengė

Vardai

Štai kaip atrodo karališkas vestuvių tortas, kainuojantis 57 tūkst. eurų

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Mokslas.IT

Modernizuojamas dūmų juodumu pagarsėjęs Rusijos lėktuvnešis „Admiral Kuznecov“: ką keis?

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

15min iš Belgrado 24sek

Europą sužavėjęs „Žalgiris“: kodėl ši pergalė didesnė nei trečioji vieta Eurolygoje

Vardai

Su Simu Jasaičiu poruojama Arūnė atskleidė, už ką jai Oksana Pikul galimai siūlė pinigus

Įspūdingas ledo urvas Sibire

Pasaulis kišenėje

Kas naujo šiemet laukia Klaipėdos paplūdimiuose?

Aktualu

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys: „Žadu imtis drąsių veiksmų“

Vardai

Serialo „Pasmerkti IV“ nepavykusiuose kadruose – aktorių juokas: išrinkite mylimiausią personažą

Gazas

Sukūrė unikalų „Mini“: kėbulas dažytas rankomis, o posūkiai – su širdelėmis

Gyvenimas

Avižos padeda nuo skrandžio ligų ir nemigos. O kodėl jų reikia sportuojantiems?

Vardai

Oksana Pikul viešina vyro žinutes: necenzūriniai žodžiai ir raginimas dingti iš namo

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie Gazas