Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 18d. 16:30

Kelionės automobiliu į Latviją apkarto: kai kuriems vairuotojams teks neplanuotai saviizoliuotis

Saločių pasienio punktas tarp Lietuvos ir Latvijos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Saločių pasienio punktas tarp Lietuvos ir Latvijos

Nors ministrai Rita Tamašunienė, Aurelijus Veryga ir pats premjeras Saulius Skvernelis nuo gegužės 15 d. Lietuvos piliečiams žadėjo supaprastintą kelionių tvarką po Baltijos šalis be būtinos saviizoliacijos, ši naujovė galioja ne visiems keliautojams. 15min žiniomis, kai kuriems vairuotojams, grįžusiems iš Latvijos, akys ant kaktos iš nuostabos iššoko, kai teko pasirašyti pasižadėjimą, kad karantinuosis 14 dienų.

Temą siūlykite gazas@15min.lt

Keliautojų srautas padidėjo

Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenimis keliautojų srautas tarp Latvijos ir Lietuvos padidėjo. Penktadienį ir šeštadienį iš Lietuvos į Latviją išvyko atitinkamai 3459 ir 9724 asmenys. Iki sušvelninimų skaičiuojama, kad vidutiniškai per parą išvykdavo apie 506 asmenys. Atitinkamai į Lietuvą iš Latvijos atvyko: penktadienį – 611 asmenų, šeštadienį – 5284 asmenys, iki palengvinto režimo pradžios vidutiniškai atvykdavo 415 asmenys.

Nebeliko reikalavimo saviizoliuotis

Vyriausybei sušvelninus karantino reikalavimus, turėjo atsiverti ne tik Latvijos ir Estijos sienos.

Nuo gegužės 11 d. leidžiamas Lenkijos piliečių atvykimas į Lietuvą verslo, darbo ir mokslo tikslais, Lietuvos piliečiai taip pat gali vykti į Lenkiją, abejų valstybių piliečiams nebus taikoma 14 dienų saviizoliacija.

DPD vairuotojas: mano vaikai negali eiti į darželį, o žmona – į darbą

DPD siuntas maršrutu Kaunas-Ryga gabenantis Tomas B. į Lietuvą iš Latvijos grįžo šeštadienį per Saločių punktą. Pasienio kontrolės pareigūnai jį iš karto nukreipė pas NVSC darbuotojas. Teko pildyti anketas ir įsipareigoti karantinuotis.

„Paklausiau NVSC mergaičių, kurios pildė dokumentus, kokiu pagrindu turiu karantinuotis, tai jos nurodė jau pasenusį ir pakeistą Vyriausybės nutarimą. Neva juo remtis liepė Panevėžio NVSC vadovas, – skundėsi DPD vairuotojas Tomas B. – Tai dabar, ir taip du mėnesius gyvenęs saviizoliacijos sąlygomis (komercinių reisų vairuotojai gali būti tik namuose tarp reisų arba automobilyje darbo metu), turėsiu dar dvi savaites karantinuotis? O šeima? Nei žmona galės į darbą eiti, nei vaikas į darželį...“.

Vairuotojas, jau daugybę metų važinėjantis maršrutu Kaunas–Ryga, laikosi nuomonės, kad kairė kartais nežino, ką daro dešinė. Arba visuomenė blogai informuojama apie valdžios sprendimus. Nes, jo teigimu, turistus, kurie į Latviją ir Estiją važiuoja pramogauti, pareigūnai per sieną praleido nereikalaudami pildyti anketas.

Antra istorija – beveik identiška. Tomas P., gyvenantis Klaipėdoje, grįždamas iš Latvijos patyrė tą patį, nes važiavo sunkvežimiu, vyko darbo reikalais. Savo istoriją surašė Facebook paskyroje:

„Valiooo, šiandien darbo tikslais važiuoju į Rygą. Įvažiuojant į Latviją – viskas čiki briki. Būtingės pasienio poste stovintis KASP karys pamoja lazdele – važiuok nestabdęs.

Tačiau po pusdienio Latvijoje grįžtant atgal pro tą patį postą esu stabdomas jau dviejų kariūnų, vienos pasienietės ir Visuomenės sveikatos centro specialistės. Nukreipia mane į šalikelę, anketos, klausimai kaip kodėl ir su kuo, ar namuose turiu du tualetus, kiek šeimoje asmenų ir ar nereikia suteikti savivaldybės patalpų izoliacijai...

Po 6 valandų, praleistų Latvijoje tik du kartus išlipant iš automobilio, esu siunčiamas 14 dienų saviizoliacijai...

Taip, supratote teisingai – nepaisant premjero pažadų ir viešų pranešimų žiniasklaidoje, po ~6 valandų praleistų Latvijoje tik du kartus išlipant iš automobilio, esu siunčiamas 14 dienų saviizoliacijai su visomis jos nesilaikymo pasekmėmis ir baudomis“.

Po tokio nuotykio Tomas savo bičiuliams turi tik vieną patarimą:

„Pasistenkite, kad jūsų draugai dar neplanuotų trumpos išvykos pas kaimynus, nes ji gali prailgti“.

NVSC: naujoji tvarka turi išimčių

Aurimas Raulinaitis, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas, atkreipė dėmesį, kad abiem atvejais saviizoliuotis turės komercinio transporto vairuotojai. Todėl, specialisto teigimu, NVSC darbuotojos pasielgė teisingai. Nes komercinius vežimus atliekantiems vairuotojams sušvelninta sienos su Latvija kirtimo tvarka negalioja.

Kaip taip gali būti, juk premjeras sakė, kad saviizoliacija, grįžus iš Latvijos, nebūtina?

A.Raulinaitis siūlo įdėmiau skaityti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 kovo 14 d. nutarimo Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo" (galiojanti suvestinės redakcija nuo 2020-05-18 iki 2020-05-24) papunkčiu.

Specialisto teigimu, saviizoliacijos reikalavimas galioja tik pačiam vežėjui, bet ne jo šeimos nariams. Taigi vaikai gali eiti į darželį, o žmona į darbą. Žinoma, su sąlyga, kad vairuotojas laikosi saviizoliacijos taisyklių: užsidaro darbdavio parūpintose arba savivaldybės skirtose patalpose. Arba, jei jo gyvenamosios patalpos atitinka reikalavimus, gyvena namuose (plačiau apie reikalavimus – taisyklėse).

Štai Vyriausybės nutarimo fragmentas, nurodantis, kad vežėjams saviizoliacijos reikalavimas lieka galioti:

Ekipažų ir įgulų nariams, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose Lietuvos įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius vežimus visų rūšių transporto priemonėmis, izoliacija privaloma nuo atvykimo į Lietuvos Respubliką iki išvykimo iš jos teritorijos dienos, bet ne ilgiau kaip 14 dienų.

Vežėjams taikoma dalinė saviizoliacija (nuo atvykimo iki išvykimo iš Lietuvos, bet ne ilgiau nei 14 dienų), nepriklausomai nuo jų kelionės tikslo už Lietuvos Respublikos ribų. Vežėjas grįžęs į Lietuvą, jau kitą diena gali vykdyti vežimą už Lietuvos ribų, tai nebus traktuojama kaip saviizoliacijos pažeidimas. Šiuo sprendimu siekiama apsaugoti Lietuvos Respublikos piliečius nuo įvežtinių COVID-19 atvejų, nes vežėjų judėjimas tarp valstybių nėra ribojamas taip kaip paprastų piliečių.

Komentarai: 17

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Ypatingos

04:35
12:16

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:25
01:10:33
01:21

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas