Dabar populiaru
Publikuota: 2016 kovo 14d. 15:16

Nepasirūpinote automobilio gesintuvu? Jums tai gali kainuoti tūkstančius eurų

Degantis automobilis
Degantis automobilis

Daugeliui yra tekę girdėti apie gaisrus automobilyje, tačiau kaip elgtis jam kilus, žino retas vairuotojas. Dažnai vartotojams gesintuvas automobilyje tėra privalomas atributas atliekant privalomą automobilio techninę apžiūrą. Nemaža dalis vairuotojų pasiskolina gesintuvą techninei apžiūrai, tačiau tokio atributo automobilyje nelaiko automobilio eksploatacijos laikotarpiu.

Automobilis gali užsiliepsnoti ne tik avarijos ar netvarkingos elektros instaliacijos gedimų metu. Kasmet vien greitkeliuose užsiliepsnoja dešimtys automobilių, o Lietuvos draudimo bendrovės užfiksuoja daugiau nei 40 kasko draudimu apdraustų liepsnojančių automobilių, dar daugiau tokių yra neapdraustų.

Gaisrą automobilyje gali sukelti ir nuleista padanga ar lauko gyvūnai, radę prieglobstį po šiltu automobilio variklio gaubtu. Dėl pastarosios priežasties šaltuoju metų laiku prieš užvedant automobilį rekomenduojama su delnu kelis kartus trinktelėti į variklio gaubtą, kad benamės katės ar graužikai pabėgtų iš variklio skyriaus nepadarę žalos. Įprastai tokių nelaimių kiek padaugėja suprastėjus orams ir temperatūrai nusiritus žemiau nulio laipsnių.

„Automobilį dažniau pavyksta išgelbėti, jei gaisras įsižiebia šalia esant vairuotojui – dėl stabdžių gedimo, laiku nepastebėjus nuleistos padangos arba bandant automobilį užvesti. Žinoma, daugiausia žalos atvejų užfiksuojama, kai automobilis užsidega stovėdamas" – sako Šarūnas Paradnikas, vadovaujantis gesintuvus gaminančiai įmonei UAB „Merseta“.

Degantis automobilis
Degantis automobilis

„Siekdami apsaugoti savo transporto priemones nuo gaisro vairuotojai turėtų nuolat rūpintis savo automobilio technine būkle atitinkamai prižiūrint jį. Darbus su elektros instaliacija, elektronine ar dujine įranga turėtų atlikti tik patyrę meistrai", - akcentuoja Š.Paradnikas. 

Nerizikuokite nusideginti rankų bandydami atidengti variklio gaubtą plikomis rankomis ar darydami tai staigiai.

Statistiškai, kone trečdalis automobilių gaisrų atneša didesnę nei 3 tūkst. Eur žalą – dažniausiai tolesnė automobilio eksploatacija po gaisro tampa neįmanoma.

Valstybinė kelių transporto inspekcija teigia, kad nuo 2014 m. spalio 15 d. lengvuosiuose automobiliuose ir automobiliuose, kuriuose yra ne daugiau kaip 8 sėdimos vietos keleiviams ir 1 sėdima vieta vairuotojui, privalo turėti gesintuvą, turintį ne mažiau kaip 1 kg (l) gesinimo medžiagos (anksčiau buvo reikalavimas turėti 2 kg (l) gesinimo medžiagos). Nors šis įsakymas pradžiugina norinčius sutaupyti, patariama įsigyti 2 litrų talpos miltelinius gesintuvus arba apsirūpinti papildoma apsauga, pavyzdžiui, aerozolinėmis gesinimo priemonėmis. 

„Įsiplieskus gaisrui variklio sektoriuje reiktų kuo greičiau išjungti automobilio variklį ir neištraukus iš spynelės rakto nežymiai praverti gaubtą, atšokus jam nuo kėbulo į tarpelį gesintuvu ar gesinimo priemone papurkšti gesinimo medžiagą. Numalšinus pirmąją liepsną bei užsidėjus apsaugines pirštines reikia surasti gaubto atidengimo rankenėlę ir viena ranka lėtai keliant gaubtą, kita gesinti ugnį.

Nerizikuokite nusideginti rankų bandydami atidengti variklio gaubtą plikomis rankomis ar darydami tai staigiai, nes taip ne tik jūsų automobilis, bet ir jūs galite stipriai nukentėti. Atidengus gaubtą ugnį reikia pradėti gesinti tikslingai, t. y. gesintuvu purkšti ten, kur liepsnoja ugnis. Vos tik pavykus užgesinti gaisrą, siekdami išvengti trumpo elektros sujungimo, atjunkite akumuliatorių“, - pataria Š.Paradnikas.

Degantis automobilis
Degantis automobilis

Dažnai panikuojantys vairuotojai pradeda gesintuvu purkšti ant variklio gaubto viršaus arba ugnį pradeda gesinti iš apačios ir tik vėliau supranta, kad tokiose situacijose skubėjimas neretai pakiša koją – vairuotojai neberanda gaubto kabliuko, o galiausiai jį suradę gaubtą atidaro per greitai. Tuomet deguonies gavusi ugnis dar labiau įsiplieskia, gaisro židinys lieka neužgesintas, o gesintuvo milteliai pasibaigia.

Renkantis miltelinį gesintuvą savo automobiliui rekomenduojama atkreipti dėmesį į jo galiojimo/pagaminimo datą ir ar gesintuvas yra sertifikuotas. Taip pat labai svarbu įsitikinti, kad gesintuvas tinkamas gesinti A (kietas medžiagas), B (degius skysčius) ir C (dujas) klasės gaisrus. Todėl prieš įsigydami gesintuvą atidžiai perskaitykite ant gesintuvo etiketės pateiktą informaciją.  

Pastaraisiais metais populiarėja aerozolinės gesinimo priemonės, kurias galima rasti didžiuosiuose prekybos centruose. Jos kai kuriais atvejais pranoksta analogiškos talpos miltelinius gesintuvus ir yra pigesnės. Š.Paradniko teigimu, tokia gesinimo priemonė naudinga ne tik automobilyje, bet ir namuose.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Gazas