Dabar populiaru
Tiesiogiai
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2014 sausio 3d. 11:57 , Atnaujinta: 2014 sausio 3d. 15:35

Po 6 žmonių gyvybes nusinešusios girto vairuotojo sukeltos avarijos Lenkijoje svarstoma griežtinti baudas už vairavimą išgėrus

Po kraupios avarijos BMW apvirto
Po kraupios avarijos Lenkijos Pamario Kamenio mieste BMW apvirto
Pirmąją 2014-ųjų metų dieną Lenkijos Pamario Kamenio mieste įvykusį tragiška avarija nusinešė net 6 žmonių gyvybes, dar du vaikai buvo sužaloti. Ją sukėlęs vairuotojas buvo apsvaigęs nuo alkoholio ir narkotikų, tad Lenkijoje kilo diskusijų banga, ar nereikėtų griežtinti bausmių už vairavimą išgėrus. Šiuo metu Lenkijoje leidžiamas alkoholio kiekis kraujyje yra iki 0,2 promilės.

Šešių žmonių gyvybes nusinešusios avarijos kaltininkui Mateuszui S. gresia iki 15 metų kalėjimo, kadangi eismo įvykį jis sukėlė būdamas apsvaigęs nuo alkoholio ir narkotikų. Tuoj po nelaimės nustatyta, kad jo organizme buvo beveik 2 prom. alkoholio, aiškėja, kad jis vartojo ir narkotikus.

Teismas nusprendė patenkinti prokurorų prašymą ir leido 26 metų vyrą suimti trims mėnesiams. Jis prisipažįsta padaręs avariją, neneigia ir vartojęs alkoholį bei rūkęs marihuaną, bet tikina, kad avarija buvo nelaimingas atsitikimas.

VIDEO: Avariją sukėlęs Mateuszas S. išvedamas po teismo posėdžio

Svarsto griežtinti bausmes

Lenkijoje, kaip praneša „Gazeta wyborcza“, aukščiausiu lygiu svarstoma, ar nereikėtų sugriežtinti bausmių už vairavimą išgėrus. Šalies ministras pirmininkas Donaldas Tuskas susitiko ir tai aptarė su Teisingumo, Vidaus reikalų, Infrastruktūros ministerijų atstovais.

Anot valdininkų, bausmės Lenkijoje už tokio pobūdžio prasižengimus griežtos, tačiau teismai neblaiviems vairuotojams yra gana atlaidūs. Lenkijos vidaus reikalų ministras Bartolomiejus Sienkiewiczius taip pat akcentuoja kitą problemą – pati visuomenė atlaidžiai žiūri į neblaivius vairuotojus. „Daugėja ne tik tokių atvejų, kai žmogus nuteisiamas už vairavimą išgėrus, atlieka bausmę ir vėl sėda prie vairo, bet ir tokių, kai atimamas vairuotojo pažymėjimas, bet toks vairuotojas vis tiek važinėja“, – teigė ministras.

Avarijos kaltininkas Mateuszas S. vedamas į prokuratūrą
Avarijos kaltininkas Mateuszas S. vedamas į prokuratūrą

Teisingumo ministerijos atstovai taip pat tvirtina, kad bausmės už vairavimą išgėrus Lenkijoje numatytos griežtos, tačiau teismai gana atlaidūs tokiems pažeidėjams – paprastai skiriamos tik lygtinės bausmės. Dabar ministerija vis dėlto ketina įstatymus peržiūrėti, tad gali atsirasti keletas pakeitimų dėl girtiems vairuotojams taikomų nuobaudų.

Tarkim, vairavimo teisės būtų atimamos ne nuo 1 iki 10 metų laikotarpiui, o nuo 5 iki 15 metų. Taip pat pasikeistų laisvės apribojimo formos – teismai galės skirti viešuosius darbus, elektroninę priežiūrą arba privalomą gydymąsi.

Kaip kitos šalys baudžia girtus vairuotojus?

Lenkijoje leidžiamas alkoholio kiekis kraujyje yra 0,2 promilės.

Lietuvoje – 0,4 prom., jeigu vairuotojas neturi 2 metų patirties – 0,2 prom. Jeigu vairuotojui nustatomas lengvas girtumo laipsnis (0,41–1,5 prom.), jam gresia 1-1,5 tūkst. Lt bauda ir teisių atėmimas 1–1,5 m. Nustačius vidutinį (1,51–2,5 prom.) arba sunkų (2,51 ir daugiau prom.) girtumą, vairuotojui gresia 2-3 tūkst. Lt bauda su teisių atėmimu 2–3 metams arba 10–30 parų areštas su vairuotojo pažymėjimo atėmimu 2–3 m.

Vilniaus apskrities VPK nuotr./Alkotesteris
Vilniaus apskrities VPK nuotr./Alkotesteris

Baltarusijoje0,0 prom. Nuo spalio iš pagauto girto vairuotojo atimamas automobilis.

Belgijoje leistina riba – iki 0,5 prom. Jeigu vairuotojo kraujyje nustatoma 0,5–0,8 prom. alkoholio, bauda jam sieks nuo 137,5 euro iki 2750 eurų. Peržengęs nurodytą ribą vairuotojas gali sumokėti net iki 11 tūkst. eurų.

Kinijoje (0,02 prom.) girtam vairuotojui gresia vairavimo teisių atėmimas 6 mėnesiams, o tam tikrais atvejais – net iki 5 metų. 2009 metais šioje šalyje vyko intensyvi kampanija prieš vairavimą išgėrus, tuomet vienas iš teismų mirties bausme nuteisė vyrą, kuris būdamas girtas sukėlė avariją, nusinešusią 4 asmenų gyvybes. Tiesa, apeliacinis teismas šią bausmę pakeitė kalėjimu iki gyvos galvos.

Suomijoje (0,5 prom.) neblaivūs vairuotojai baudžiami baudomis arba laisvės atėmimu iki 6 mėnesių. Peržengus nustatytą 1,2 prom. ribą, kalėti neblaiviam vairuotojui gali tekti net 2 metus.

Prancūzijoje (0,5 prom.) gresia 4 500 eurų bauda arba laisvės atėmimas iki 2 metų. 

Vokietija (0,5 prom. ir 0,0 prom. vairuotojams iki 21 metų) taiko nedideles baudas (iki 300 eurų), jeigu nustatyta norma viršijama nežymiai. Didesnis pažeidimas gali baigti kalėjimu 5 metams, jeigu vairuotojas sukels pavojų kitų gyvybei arba sveikatai.

Norvegijoje (0,2 prom.) taikomos įvairios sankcijos: baudos, draudimas vairuoti, vairuotojo pažymėjimo atėmimas, kalėjimas, priverstinis gydymas, viešieji darbai. 

Didžiojoje Britanijoje (0,8 prom.) gresia bauda iki 5 tūkst. svarų sterlingų arba/ir laisvės atėmimo bausmė iki 6 mėnesių, taip pat netenkama teisės vairuoti mažiausiai metams. Sukėlęs avariją, kurioje žūsta žmonės, vairuotojas gali atsidurti kalėjime 10 metų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas