Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 6d. 08:06

Greitį dvigubai viršijęs, neblaivus vairavęs emigrantas: policija iš manęs „išsiderginėja“

Prie Birmingamo ligoninės patruliuoja policija.
Reuters/Scanpix nuotr. / Anglijos policija, asociatyvinė nuotr.

15min parašęs emigrantas Michailas, grįžęs iš Anglijos į Mažeikius, tvirtina, kad jį skriaudžia policija. Tiksliau, kaip jis pats sako, „policija išsiderginėja“. Michailo papasakotoje istorijoje – keli kvapą gniaužiantys momentai iš fantastikos srities. Ir net du kartus paminėtas žodis „ligoninė“.

Užbėgdamas įvykiams už akių, pasakysiu, kad tuos netikėtus istorijos vingius „Regitra“ ir policija komentuoja nuosaikiai.

„Regitros“ atstovė Ingrida Kuorytė (visą jos komentarą rasite teksto pabaigoje), parašė: „Kalbant apie Jūsų minimą istoriją, reikia pripažinti, kad ji yra pakankamai paini ir sudėtinga, todėl konkretų atsakymą galėtų gauti tik pats asmuo, patikrinus visą būtiną informaciją“.

Prarado teisę vairuoti dėl viršyto greičio

Pasak Michailo, 2016 m. liepos 25 dieną Lietuvoje jis prarado teisę vairuoti automobilį metus pirmą kartą. Tuo metu jau turėjo anglišką vairuotojo kortelę, gautą vietoje lietuviškos:

„Buvau grįžęs iš Anglijos ir važiavau pasiimti draugės iš ligoninės. Greitį viršijau pakankamai daug. Policija atėmė teises metams ir paskyrė 289 Eur baudą. Sumokėjau iškart, pasakiau, kad labai gailiuosi“.

„Klevo lapas“ greitį viršijo 86 km/val.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Klevo lapas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Klevo lapas

Michailas automobiliu „Audi A7“, būdamas „klevo lapas“, važiavo 158 km/val. Tačiau toje kelio Mažeikiai–Plungė–Tauragė atkarpoje leistinas greitis – tik 70 km/val., – rašoma Šilalės raj. apylinkės teismo nutarime.

Dar metus pasivažinėjęs anapus Lamanšo, Michailas vėl grįžo į Lietuvą. Ir vėl įkliuvo policijai, grubiai pažeidęs KET.

VSAT archyvo nuotr./Vairuotojo pažymėjimas
VSAT archyvo nuotr./Vairuotojo pažymėjimas

„Nespėjau grįžęs perlaikyti egzamino už pirmąjį pažeidimą. Policija vėl Lietuvoje sustabdė, šį kartą vairavau neblaivus. Padaviau policininkams anglišką kortelę. Jie išrašė baudą – 330 Eur ir vėl atėmė teises metams. Antrą kartą“, – aiškina Michailas.

Kaip tai galėjo nutikti

Sunku suprasti, kaip Michailas galėjo du kartus prarasti tą patį pažymėjimą?

Laiške vairuotojas taip paaiškino šitą kuriozišką situaciją:

„Taip gavosi, kad policija nepasiėmė mano angliškos korteles ir vėliau rašė laišką, kad aš grąžinčiau jiems anglišką kortelę. Bet paprašiau, kad sesė nueitų į policiją ir pasiaiškintų, nes aš praradau piniginę, kai grįžinėjau į Angliją (su visom bankų kortelėm, teisėm ir pasu).

Galvojau, kad teisė vairuot yra atimta Lietuvoje. Todėl kreipiausi į DVLA (Didžiosios Britanijos Regitrą) ir paprašiau atstatyti man vairuotojo kortelę. Sumokėjęs 20 svarų, po 3 dienų gavau naujas angliškas teises.

Praėjus metams, grįžau namo aplankyti mamos ir sesers. Tuo pačiu pagalvojau, kad reikia perlaikyti egzaminą Lietuvos Regitroje. Nespėjęs įvykdyti šių planų, sėdau už vairo išgėręs pavežti draugą namo. Mane sustabdė policija, įpučiau vidutinį girtumą, 0,79 promilės.

Policija paprašė teisių, aš padaviau anglišką kortelę. Pareigunai surašė protokolą, kad vairavau transporto priemonę neblaivus. Paskyrė 300 Eur baudą ir atėmė teisę vairuoti metams. Pasiaiškinime pasakiau, kad pasielgiau kvailai ir gailiuosi. Su pareigūnais nesiginčijau. Buvo paskirta teismo data, bet aš atvykti į jį negalėjau, nes jau turėjau bilietus atgal į Angliją. Tai teismas vyko be manęs“.

Į Lietuvą grąžino mamos liga?

Michailas pasakoja, kad į Lietuvą grįžo, nes sunkiai susirgo mama. Reikia ją vežioti pas gydytojus į ligonines.

„Stengiuosi sąžiningai perlaikyti teises. Išlaikiau teorijos egzaminą Regitroje ir praktinį Mažeikiuose (2018 m. lapkričio mėn.). Tačiau jos darbuotojai man sako, kad taip padengiau tik savo kaltę už girtumą. O už greičio viršijimą turiu egzaminą laikyti dar kartą“, – rašo Michailas laiške.

Iš Michailo pasakojimo galima suprasti, kad „Regitroje“ jis gavo pažymą, kad egzaminas išlaikytas ir su ja pagal galiojančią tvarką (žiūr. I.Kuorytės komentarą apačioje) kreipėsi į Telšių policiją, norėdamas atgauti teises.

„Tačiau policijos tyrėjas pasakė, kad turiu perlaikyt dar kartą tą patį egzaminą. Sakė, kad man pasisekė, jog policininkai suklydo ir ne taip surašė protokolą (galvodami, kad Michailo pažymėjimas galioja, – red. past.).

Kodėl, perlaikęs teoriją ir praktiką vėl turiu daryti tą patį? Čia nėra jokios logikos. Paaiškinau situaciją policijos pareigūnui, o jis nekreipia dėmesio, tiesiog dergiasi. Mažeikiai mažas miestas, visi vieni kitus pažįsta, matyt žino, kad turiu gerą brangią mašiną ir pavydas ima. Policija nuolat mane stabdo, todėl draugai vežioja“, – piktinosi dvigubą pažeidimą padaręs Michailas.

Pasak emigranto, niekas neatsižvelgia į jo žmogiškąjį faktorių ir nesigilina į aplinkybes.

„Galėčiau papasakot daugiau! Policija baudžia žmones ir smerkia, o ne padeda. Kaip po tokio policijos bendravimo ir reagavimo galima gerai apie ją galvot“, – liejo pagiežą Michailas.

Policija: nuo 2017 m. keitėsi tvarka

Aušra Blaževičienė, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos grupės vyriausioji specialistė, paaiškino, kodėl pareigūnai ir vėl siunčia Michailą į „Regitrą“:

„2018 m. lapkričio 8 d. jūsų minimas pilietis kreipėsi į Telšių apskr. VPK Kelių policijos skyrių, kur jam buvo panaikinti su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu susiję apribojimai, įvykdžius numatytas sąlygas. Tačiau šie apribojimai panaikinti tik už 2016 metais įvykdytą KET pažeidimą.

Kadangi nuo 2017 m. sausio 1 d. teisės vairuoti suteikimą vykdo VĮ „Regitra“, dėl KET pažeidimo (šiuo konkrečiu atveju – vairavimo esant neblaiviam), įvykdyto po 2017 m. sausio 1 d., pasekmėje esančių apribojimų ir jų panaikinimų asmuo turi kreiptis būtent į šią įstaigą. Asmuo apie tai informuotas ir supažindintas su reikalingais atlikti tolesniais veiksmais“.

„Regitra“: ką daryti praradusiems teisę vairuoti

Pasak įmonės „Regitra“ komunikacijos skyriaus vadovės Ingridos Kuorytės, pradedantieji vairuotojai, kuriems buvo atimta teisė vairuoti trumpiau nei metams dėl atitinkamų Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų, turi kreiptis į vairavimo mokyklą ir ten pabaigti papildomus mokymus. Po šių mokymų jiems yra grąžinama teisė vairuoti.

Jei vis dėlto pradedantysis vairuotojas šių mokymų nebaigia per vienerius metus nuo pažeidimo padarymo, tokiu atveju jis praranda teisę vairuoti ir turi iš naujo laikyti egzaminus „Regitroje“, o tai reiškia, jog dar kartą bus išduotas 2 metus galiojantis vairuotojo pažymėjimas.

Tačiau visai kita tvarka, jei vairuotojas pažymėjimą prarado dėl apsvaigimo.

Vairavusiems apsvaigus – papildomi mokymai ir pakartotiniai egzaminai

Jei pradedantiesiems arba kitiems vairuotojams dėl KET pažeidimų atimta teisė vairuoti metams ar ilgiau, tokiu atveju vairavimo mokykloje jiems reikia pabaigti papildomus mokymus ir išlaikyti teorijos bei praktikos egzaminus „Regitroje“.

Na, o tiems vairuotojams, kurie sėdo už vairo neblaivūs, dar reikia gauti ir sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą, kuris išduodamas pagal privalomojo mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai mokymo programą.

Pastebėtina, jog baigti papildomus kursus ir išlaikyti teorijos egzaminą žmogus gali dar nesibaigus apribojimų laikotarpiui. Tačiau praktikos egzaminą galima laikyti tik tada, kai atėmimo vairuoti terminas yra pasibaigęs. Primintina, jog teigiamas teorijos egzaminas galioja metus ir jei per šį laikotarpį nėra išlaikomas praktikos egzaminas, tuomet teorinių žinių rezultatai yra anuliuojami.

„Regitra“ primena, kad tvarką dėl papildomų vairuotojų mokymo yra nustačiusi Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) (buvusi Valstybinės kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos).

„Regitra“ visus duomenis apie galiojančius apribojimus Lietuvos vairuotojams gauna iš Administracinių nusižengimų ir Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų asmenų registrų.

Svarbu paminėti, jog iki 2017 metų atimtą teisę vairuoti piliečiams grąžina policija. Tuo tarpu „Regitra“ grąžina teisę vairuoti, jei ji atimta 2017 metais ar vėliau.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie Gazas