Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 19d. 07:00

Popiežiaus Pranciškaus papamobilis Lietuvoje: Šventasis Tėvas atsisakė neperšaunamo „Mercedes-Benz“

Popiežiaus Pranciškaus papamobilis, kuriuo jis važiuos į susitikimus su tikinčiaisiais Lietuvoje Popiežiaus vizitas
Laimos Penek/Valstiečių laikraštis nuotr. / Popiežiaus Pranciškaus papamobilis, kuriuo jis važiuos į susitikimus su tikinčiaisiais Lietuvoje

Rugsėjo 22 d. prasidės antrasis popiežiaus vizitas Lietuvoje. Didesnių susibūrimų su tikinčiaisiais metu pontifikas paprastai naudojasi vadinamaisiais papamobiliais („papa“ italų kalba reiškia popiežius, „(auto)mobile“ – automobilis), kurie skirti tam, kad Šventasis Tėvas būtų kuo arčiau žmonių. Likus trims savaitėms iki vizito, į mūsų šalį iš Airijoje vykusio Pasaulinio šeimų susitikimo buvo atvežti du papamobiliai.

Kokie tai automobiliai, kuo jie skiriasi nuo Šv. Jono Pauliaus II naudotų – „Valstiečių laikraščio“ žurnalistas Mindaugas Grinius iš arčiau pažvelgė į popiežiaus naudojamas transporto priemones.

Palygino su skardine

Viktorija Urbonaitė, popiežiaus vizito komunikacijos turinio koordinatorė sakė, kad rugpjūčio 30 dienos vėlyvą pavakarę į Lietuvą buvo atvežti du papamobiliai: vienas sukonstruotas ant pikapo „Isuzu D-Max“, kitas – naudojant „Dodge“ markės pikapo bazę.

Skirtingai nei ankstesnių popiežių naudoti automobiliai, kurie po 1981 metais Vatikane įvykusio pasikėsinimo į Šv. Joną Paulių II visi buvo gaminami su neperšaunama galine dalimi ir stiklais, popiežius Pranciškus naudojasi paprastesniais automobiliais – jis atsisakė ilgą laiką Vatikane dominavusių „Mercedes-Benz“ markės papamobilių, neperšaunamų stiklų ir kai kurių kitų saugumo priemonių.

„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus Pranciškaus papamobiliai
„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus Pranciškaus papamobiliai

Jau pirmoje savo užsienio kelionėje jis šarvuotą papamobilį pavadino konservų dėžute ir atsisakė juo naudotis.

Pirmoji išrinktojo popiežiaus Pranciškaus kelionė vyko 2013 metų gegužę į Braziliją, kur Rio de Žaneire jam buvo paruošę uždarą papamobilį su neperšaunamu stiklu. „Tačiau aš negaliu sveikinti tautos ir sakyti, kad ją myliu iš sardinių dėžutės, net jeigu ji krištolinė. Man tai – siena“, – knygoje „Kelyje: pokalbiai su Jo Šventenybe Pranciškumi“ cituojamas popiežius Pranciškus.

Apsauga – tik nuo lietaus

Pontifikas Pranciškus pasižymi paprastumu. Kai 2013 metais kovo mėnesį jis buvo išrinktas į popiežius, net po rinkimų jis atsisakė važiuoti specialiu automobiliu ir namo keliavo viešuoju transportu. Užsienio spauda skelbia, kad tokie jo įpročiai ir mažiau apsaugoti automobiliai yra popiežiaus saugumu besirūpinančių Vatikano saugumo tarnybų galvos skausmas, tačiau toks yra paties Pranciškaus noras.

Laimos Penek/Valstiečių laikraštis nuotr. /Popiežiaus Pranciškaus papamobilis, kuriuo jis važiuos į susitikimus su tikinčiaisiais Lietuvoje
Laimos Penek/Valstiečių laikraštis nuotr. /Popiežiaus Pranciškaus papamobilis, kuriuo jis važiuos į susitikimus su tikinčiaisiais Lietuvoje

Todėl nuo 2013 metų daugiau nei 3 tonas sveriantis šarvuotasis „Mercedes-Benz“ papamobilis, su penkių centimetrų storio dvigubais stiklais, atlaikančiais net „Kalašnikovo“ šūvius, nenaudojamas stovi Vatikano automobilių parke. Ir nuo to laiko, nepaisant lankomų šalių (nuo Sarajevo iki Centrinės Afrikos Respublikos) saugos tarnybų įtikinėjimų, popiežius nė karto neįlipo į šarvuotą automobilį.

Kalbėdamas apie papamobilius, Pranciškus išreiškė vienintelį pageidavimą – kad virš automobilyje įrengtos pakylos, nuo kurios jis sveikina susirinkusius, būtų įrengtas neperšviečiamas stogas, skirtas apsisaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir lietaus.

Renkasi paprastesnius

Popiežius Pranciškus mėgsta paprastesnes transporto priemones nei jo pirmtakai, todėl jis gana greitai užbaigė „Mercedes-Benz“ dominavimą Vatikano automobilių parke: lankantis skirtingose šalyse jį buvo galima išvysti važiuojant ne tik „Mercedes-Benz“, bet ir „Fiat“, „Isuzu“, „Toyota“, „Hyundai“, „Jeep“, „Dodge“ ir „Chevrolet“ gamybos papamobiliuose. Į Lietuvą atvyksiantis Bažnyčios vadovas, Vatikane ir užsienio šalyse sveikindamas tikinčiųjų minias, važinėja tik atviru papamobiliu.

Oficialios „Isuzu“ atstovybės Lietuvoje, bendrovės „Autoverslo automobiliai“ komercijos direktorius Tomas Ravinskas „Valstiečių laikraščiui“ sakė tik atsitiktinai sužinojęs, kad popiežius Lietuvoje važinės „Isuzu D-Max“ pikapo bazėje pagamintu papamobiliu. „Jokių paklausimų ar pageidavimų iš popiežiaus vizito organizatorių Lietuvoje nesame gavę. Tačiau tai nenustebino: automobilis iš esmės naujas, pagamintas 2015 metais, tad, nors ir pasiruošę suteikti visokeriopas paslaugas, nelabai įsivaizduoju, kuo galėtume būti naudingi vizito organizatoriams“, – teigia jis.

T. Ravinskas neslėpė džiaugsmo, jog popiežius mūsų šalyje susitikimuose su tikinčiaisiais važinės jo bendrovės atstovaujamos markės automobiliu: „Sutikite, toks dalykas gali nutikti tik kartą gyvenime. „Isuzu“ oficialiais atstovais tapome palyginti neseniai, 2010 metais ir net nesapnavome, kad vieną dieną išvysime mūsų automobiliu važiuojantį popiežių“.

Tuo tarpu kitos markės automobilių „Dodge“, kuriuo popiežius Pranciškus taip pat naudosis Lietuvoje, oficialių atstovų mūsų šalyje nėra.

Ir lėktuvais, ir laivais

Siekiant užtikrinti deramą saugumą ir patogumą, visi papamobiliai popiežiaus kelionių metu po įvairias šalis paprastai yra plukdomi arba skraidinami iš Vatikano arba tų šalių, kuriose popiežius nesenai lankėsi. Įdomu tai, jog naujausias papamobilis ant „Isuzu D-Max“ važiuoklės buvo pagamintas Filipinuose ruošiantis popiežiaus vizitui į šią šalį 2015 metų sausį ir buvo lėktuvu nuskraidintas į Romą apžiūrai ir patikrai.

„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus Pranciškaus papamobiliai
„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus Pranciškaus papamobiliai

Užsienio spaudoje galima rasti informacijos, jog šio Filipinuose pagaminto papamobilio suolui panaudota iš Italijos importuota natūrali oda, taip pat iš Italijos buvo atgabentas ir raudonas kilimas.

Paprastai viešai neskelbiamos techninės konkrečių papamobilių techninės savybės, tačiau žinoma, jog važiuodami minioje papamobiliai rieda maždaug 16 km/val. greičiu, tačiau prireikus gali pasiekti net 250 km/val. greitį.

Visi papamobiliai žymimi išskirtiniais registracijos numeriais SCV1, kurie reiškia Vatikano miesto valstybės sutrumpinimą italų kalba – SCV (Stato della Città del Vaticano). Tačiau asmeninis popiežiaus Pranciškaus automobilis „Ford Focus“ turi SCV 00919 registracijos numerį.

Garsiausias – „Fiat“

Laikoma, jog pirmasis „oficialus“ papamobilis buvo „Mercedes-Benz Nürburg 460 Pullman“, kurį popiežiui Pijui XI gamintojas įteikė 1930 metais. Nuo tada popiežiaus automobilių parkas ir „Mercedes-Benz“ automobilių gamintojus siejo glaudus ryšys, per tuos metus Vatikanui iš viso buvo pagaminta ir padovanota 12 skirtingų modelių „Mercedes-Benz“ papamobilių.

Nenuostabu, kad būtent „Mercedes-Benz“ aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje ir iš esmės suformavo dabartinių papamobilių išvaizdą: tai kampuoto dizaino paaukštinta galinė dalis su pakeliamomis ir nuleidžiamomis neperšaunamo stiklo sienomis, baltos odos suolas (pakeitęs ankstesniuose modeliuose buvusį sostą), sieninis apšvietimas ir dominuojanti balta spalva.

Iki tol nebuvo nusistovėjusių standartų, tad buvo pagaminta daug įvairių popiežiams skirtų automobilių variantų. Vienuose jų popiežius galėdavo tik sėdėti, o kituose – tik stovėti. Dabartiniais laikais pagaminti papamobiliai naudojant pikapų arba visureigių bazę.

Bene garsiausiu visų laikų papamobiliu galima laikyti „Fiat Nuova Campagnola“, kurį labai mėgo Šv Jonas Paulius II ir būtent važiuojant šiuo automobiliu į popiežių buvo šauta.

„Valstiečių laikraštis“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą ir į šipulius sudaužė Lietuvos rekordą

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios grupės narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Sportas

Dvejopos nuotaikos Katalonijoje: „Barcelona“ laimėjo, bet traumą patyrė L.Messi

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Aktualu

M.Gessen: „V.Putinas rusams žada rojų, bet dėl Rusijos branduolinės doktrinos meluoja“

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gyvenimas

Vestuvinių suknelių kolekcijų pristatyme – žinomi modeliai ir kito sezono tendencijos

Verslas

Vilniaus valdžia ketina rekonstruoti sporto aikštyną Pilaitėje

Gazas

BMW pajuto grėsmę: „Tesla Model 3“ bavarus stumia iš rinkos

Verslas

„Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Vardai

Vilniuje startavo paroda „Išteku.lt“: vestuvių tendencijomis domėjosi ir garsūs svečiai

Aktualu

Lenkijos lietuviams ir po referendumo dėl dvigubos pilietybės nebus lengva tapti Lietuvos piliečiais

24sek

Prancūzijoje – „sausos“ Ado Juškevičiaus rungtynės ir pralaimėjimas

Laisvalaikis

Kas turi pasirūpinti ant elektros tinklų susuktais gandralizdžiais?

24sek

Pavojaus signalas: Domantas Sabonis dėl traumos gali praleisti rungtynes

Naujienos

Aktualu

Orai.lt: vasara grįžo? Temperatūra šoktels iki 27 laipsnių

Verslas

Renovacijos čempionei Ignalinai pavyko renovuoti visus daugiabučius

Mokslas.IT

Patvirtina: užterštas oras gali pakenkti dar negimusiam kūdikiui

Aktualu

Šiaurės Korėja sutiko uždaryti raketų bandymų kompleksą

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Aktualu

L.Balsys: reikia lopyti Miškų įstatymo spragas

Sportas

Čempionų lygos desertas: „Liverpool“ per pridėtą laiką nukovė PSG milijonierius

Kultūra

Mąstant apie Sugiharos namų ateitį pasitelkta „dizaino visiems“ filosofija

Aktualu

Ar taikydamasi į S.Skripalį Rusija tikrai siekė smogti vien jam?

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Verslas

„Tesla“ patvirtino: vyksta tyrimas dėl E.Musko pareiškimo apie įmonės išpirkimą

Aktualu

Bendrovės buhalterė sukčiams pervedė 98 tūkst. eurų

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

Vardai

Stilingi svečiai Vilniuje domėjosi mados tendencijomis ir apžiūrėjo deimantus

Aktualu

Pramuštą ratą keitęs neblaivus panevėžietis prisipažino vairavęs girtas

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie Gazas