Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 11d. 22:40

Pragariškos atostogos Meksikoje

Nenusisekusios atostogos Meksikoje
asmeninio archyvo nuotr. / Nenusisekusios atostogos Meksikoje

Kalėdos Meksikoje. Skamba viliojančiai – pabėgti nuo lietuviškos darganos į saulėtą ir amžinai šiltą kraštą svajoja daugelis. Tačiau tik per stebuklą keturių lietuvių kalėdinė svajonė vos nesibaigė tragiškai.

Kelis mėnesius planuota kelionė po Majų paslapčių pilną šalį, kurios metu lietuviams suplanuotu maršrutu teko įveikti net keletą tūkstančių kilometrų, pasibaigė nemaloniu incidentu. Pasirodo, tautiečių išsinuomotas apynaujis „Nissan Sentra“ buvo tarsi lėtai tiksinti bomba, kuri galų gale kelionės pabaigoje visgi sprogo.

Pasiruošimas truko kelis mėnesius

„Visą maršrutą planavome net keletą mėnesių. Internete radome viešbučius, sprendėme, kokius miestus reikės aplankyti, ką būtina pamatyti – kasdien į tokią kelionę nenuvažiuosi“, – „15 min“ pasakojo Kęstas (vardas pakeistas – red. past.).

asmeninio archyvo nuotr./Nenusisekusios atostogos Meksikoje
asmeninio archyvo nuotr./Nenusisekusios atostogos Meksikoje

„Visur suspėti buvo įmanoma tik keliaujant automobiliu, todėl nusprendėm jį išsinuomoti. Pagalvojom, kad patikimiau nuomoti automobilį tarptautinėje kompanijoje, todėl pasirinkome nuomos agentūrą „Dollar“, kuri įsikūrusi JAV.“

Centrinis šios kompanijos biuras įkurtas Oklahomoje, JAV. Nuomojantis automobilį, galima pasirinkti jo klasę, bet ne konkretų modelį.

„Apmokant iš anksto, paprastai suteikiama 30 procentų nuolaida, todėl, žinoma, sumokėjome dar Lietuvoje“, – pasakojo vilnietis. Vėliau keliauninkai suprato, kad tai buvo pirmoji klaida.

Problemos prasidėjo dar oro uoste

Pagal susitarimą su nuomos kompanija, užsakytas automobilis keliautojų turėjo laukti oro uoste. Lėktuvas iš Niujorko nusileido vėlai vakare – 23:00 vietiniu laiku. Kaip jau turbūt supratote, oro uoste jokio automobilio nebuvo.

Iki nuomos kompanijos biuro lietuvius nuvežė analogiškos kompanijos darbuotojas, žinoma, už papildomą mokestį.

„Dollar“ biure pavargusiems po ilgos kelionės lietuviams teko laukti dar keletą valandų. Mat budintis meksikietis niekaip negalėjo suprasti, kaip galima atiduoti automobilį, už jį nesumokėjus. Jis niekaip nesuprato, kad už paslaugą gali būti sumokėta iš anksto. Galų gale pavyko prisiskambinti kažkokiam „viršininkui“, kuris turistus nuramino: „nieko nepasirašinėkite, imkite automobilį ir važiuokite į viešbutį ilsėtis, rytoj ryte viską išspręsime“.

asmeninio archyvo nuotr./Nenusisekusios atostogos Meksikoje
asmeninio archyvo nuotr./Nenusisekusios atostogos Meksikoje

Deja, viršininkas turbūt, buvo ne pats didžiausias – budintis net po pokalbio su juo nesutiko atiduoti automobilio „už dyką“.

Galų gale lietuviai vis tiek negavo automobilio, o vidury nakties juos už papildomą 80 dolerių (!) mokestį į viešbutį sutiko nugabenti tas pats vadybininkas. Negana to, ryte paaiškėjo, kad jis besiderėdamas sugebėjo rezervuoti net 2500 dolerių vieno iš lietuvių kreditinėje kortelėje.

Ryte teko skambinti į lietuvišką banką, atšaukti rezervaciją, tačiau pinigai vis tiek liko įšaldyti dar  bent mėnesiui. „Tokia tvarka“, – atrėžė banko darbuotojas. Netikėtai gerokai sumažėjo kelionės biudžetas.

Galų gale kitą dieną paaiškėjo tikroji problemų priežastis. Pasirodo, nebuvo sumokėta už automobilio draudimą, todėl keliauninkams ir nebuvo atiduotas automobilis.

Draustis galima dvejopai – tik civilinę atsakomybę arba visapusišku draudimu (KASKO). Po kai kurių dvejonių, lietuviai pasirinko brangesnį (plius 20 dolerių per parą), tačiau pilną draudimą. „Vėliau supratome, kad tai buvo puikus sprendimas“, – pasakojo Kęstas.

Pagaliau lietuviai gavo toli gražu ne pirmos jaunystės „Dodge Avenger“. Vėliau jis buvo pakeistas – keliauninkai gavo apynaujį „Nissan Sentra“. Rodėsi, kad atostogos, slogiai prasidėjusios, pagaliau taps puikiomis. Deja...

Laimės kūdikiai

Dvi savaitės atostogų prabėgo lyg viena akimirka – nepamirštami įspūdžiai, nepakartojama gamta ir puikus oras. Per dvi savaites įveikta daugiau kaip 3000 km, du kartus skersai pravažiuota visa šalis – nuo Atlanto vandenyno iki Ramiojo ir vėl atgal.

Nors gausiai šalyje atostogaujantys amerikiečiai laikosi kurortinių vietų ir į šalies gilumą nelenda baimindamiesi banditizmo, lietuviai nekreipė į tai dėmesio ir nė karto nepateko į bėdą. Nors kai kurie turistai perspėjo, kad tai, kas matyta Tarantino filmuose, nėra tokia jau nematyta pasaka.

asmeninio archyvo nuotr./Nenusisekusios atostogos Meksikoje
asmeninio archyvo nuotr./Nenusisekusios atostogos Meksikoje

„Sausio 4 dieną važiavome atgal į Kankuną, kur turėjo baigtis mūsų kelionė, – pasakojo Kęstas. – Lėktuvas turėjo išskristi sausio 9 dieną, tad iš anksto užsisakėme viešbutį ir planavome paskutines keletą dienų pailsėti pajūryje.“

Anot Kęsto, kelias į Kankuną buvo itin geras, tiesus ir lygus, su naujai paklota asfalto danga. Leistinas greitis šioje atkarpoje – 110 km/val., tačiau keliautojai neskubėjo, mėgavosi pro šalį pralekiančiais vaizdais.

Staiga pasigirdo garsus pokštelėjimas, nuo kurio automobilis tarsi pašoko į orą. „Sintra“ ėmė mėtytis po kelią ir visai nustojo klausyti vairuotojo komandų. Tuo metu prie vairo sėdėjęs Kęstas pamanė, kad pataikė į duobę, todėl nestabdydamas išlygino automobilį.

Kai jau atrodė, kad automobilis stabilizavosi, Kęstas nuspaudė stabdžius. Tai buvo lemtinga klaida. Važiuojant maždaug 80 km/val greičiu „Nissan Sintra“ metėsi nuo kelio į džiungles, kelis kartus vertėsi, sulaužė keletą medžių ir sustojo ant ratų.

„Tuo metu pro automobilio priekinį stiklą į saloną įsmigo medžio nuolauža, pradūrė daiktadėžę, o jo smaigalys atsidūrė vos per keletą centimetrų nuo mano sesers“, – pasakoja Kęstas.

Per stebuklą jaunuoliai atsipirko tik sumušimais ir nubrozdinimais. Tik vairuotojui buvo nustatytas smegenų sukrėtimas. Kadangi nebuvo tiesioginio smūgio, nė viena saugos oro pagalvė neišsiskleidė. Keleivius išgelbėjo saugos diržai ir sėkmingai susiklosčiusios aplinkybės – toje vietoje šalia kelio nebuvo didelių medžių ar akmenų.

Kaip paaiškėjo vėliau, viso šio incidento priežastis – sprogusi galinė automobilio padanga. Nuvežti į ligoninę lietuviai pasikalbėję su vietiniais sužinojo, kad tokie atvejai įprasti Meksikoje. Pasirodo, nuomos kompanijos taupo visur, kur įmanoma.

Lietuviai po tokio įvykio namo turėjo parvykti cinkuotuose karstuose.

Nors automobilis palyginus naujas, visos jo padangos skirtingos, o kai kurios – visiškai nusitrynusiu protektoriumi. Apie tai byloja ir turistų darytos nuotraukos.

Pirmi padėjo turistai

Pirmieji prie apvirtusio automobilio sustojo pro šalį važiavę kiti turistai – iš Rusijos. Jų automobilyje laikytas gėrimų šaldytuvas su ledu tapo išsigelbėjimu – ledas puikiai padėjo numalšinti skausmą.

Netrukus į įvykio vietą atvykę pareigūnai ir draudikai negalėjo patikėti savo akimis. Anot jų, lietuviai po tokio įvykio namo turėjo parvykti cinkuotuose karstuose. Jeigu būtų rimčiau nukentėjęs bent vienas iš automobilio keleivių, jo vairuotojas, iki įvykio aplinkybių išaiškinimo, būtų uždarytas į kalėjimą Meksikoje.

Moralė – draustis

„Gerai, kad apsidraudėme visu draudimu. Jeigu būtumėm draudę tik civilinę atsakomybę, iš mūsų nuomos kompanija būtų pareikalavusi padengti visą automobilio vertę. Antra, nuo šiol visada prieš pasiimdami nuomotą automobilį patikrinsime jo padangas. Trečia, dabar žinau, kad tokioje situacijoje staigiai stabdyti negalima“, – pasakojo Kęstas.

„Svarbiausia, kad ir kas atsitiktų, negalima pasirašinėti dokumentų nesuprantama kalba. Reikia reikalauti angliško vertimo arba raštiškai nurodyti, kad nemoki kalbos, nes jie gali priversti pasirašyti bet ką.“

asmeninio archyvo nuotr./Nenusisekusios atostogos Meksikoje
asmeninio archyvo nuotr./Nenusisekusios atostogos Meksikoje

„Galiu tęsti toliau, – jau su šypsena sako Kęstas. – Nuo šiol visada seguosi saugos diržą, net sėdint ant galinės sėdynės ir niekada neviršiju greičio. Baisu net pagalvoti, kaip viskas galėjo baigtis, jeigu būtumėm lėkę 160 km/val greičiu. O pagunda buvo – tuščias kelias ir jokios policijos visos kelionės metu.“

Dabar lietuviai svarsto galimybę kreiptis į teismą dėl kompensacijos už patirtus nuostolius. Tačiau didžiausia problema – didžiulis atstumas. Teisininkai Lietuvoje nesiima tokių bylų, nes įvykis nutiko Meksikoje.

Nors autoįvykio metu ir niekas nenukentėjo, prisiteisti 20–30 tūkstančių litų kompensaciją įmanoma, tačiau bent trečdalis šios sumos neabejotinai atiteks advokatams.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Gazas