Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2013 kovo 27d. 08:12

Prokurorė teisme siekia įrodyti, kad ant žaliosios vejos mašinas statantys vilniečiai nepažeidžia Kelių eismo taisyklių

Vita Gedvilienė
Kadras iš filmuotos medžiagos / V.Gedvilienės logika tokia: jei žalioji veja išvažinėta ir išmindžiota, vadinasi, tas plotas tapo teisėta mašinų stovėjimo aikštele – nes tokie dalies gyventojų interesai. Ar šio argumento pakaks ne tik realybę, bet ir įstatymo raidę paisančiame teisme?

Vilniaus miesto apylinkės teismas nagrinėja bylą, kurioje Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros pareigūnė Vita Gedvilienė reikalauja nebausti vairuotojų, daugiabučių kiemuose paliekančių automobilius ant žaliosios vejos plotų. Tiesa, prokurorės argumentai labiau pagrįsti emocijomis, nes šios bylos baigtimi V.Gedvilienė suinteresuota asmeniškai: moteris siekia išvengti baudos.

Apie moteris, vairuojančias ne pagal Kelių eismo taisykles (KET), o pagal principą „Man reikia“, Vilniuje sklando anekdotai. Dažnai jie nėra išgalvoti, o paremti tikrais nutikimais.

Tokių minčių šių eilučių autoriui kilo stebint Vilniaus miesto apylinkės teismo posėdį, kuriame buvo nagrinėjama byla dėl KET pažeidimo pagal Administracinių teisės pažeidimų (ATP) kodekso 124 (1) straipsnį „Kelio ženklų reikalavimų nesilaikymas, žmonių vežimo ir Kelių eismo taisyklių pažeidimas“.

Šio straipsnio 4-oji dalis numato: „Kelio ženklų ar ženklinimo, draudžiančių transporto priemonėms sustoti, stovėti, nesilaikymas, stovėjimas ant šaligatvio, kai nėra tai leidžiančių kelio ženklų, stovėjimas ant vejos, pėsčiųjų (dviračių) tako, stovėjimas vietoje, kurioje gali stovėti tik skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgaliųjų asmenų automobilių statymo kortele pažymėtos transporto priemonės, stovėjimas tuneliuose, ant tiltų, viadukų ir po jais, pėsčiųjų perėjose ir arčiau kaip 5 metrai prieš jas, kitose vietose, kur tai trukdo transporto ar pėsčiųjų eismui, važiavimo ar stovėjimo tvarkos gyvenamosiose zonose ir kiemuose pažeidimas – užtraukia baudą vairuotojams nuo vieno šimto iki trijų šimtų litų.“

Prokurorės „Hyundai“ – ant „žolės“

Sostinės prokuratūroje dirbančiai ir visai netoliese Žirmūnuose, Minties gatvėje, gyvenančiai vilnietei V.Gedvilienei ATP protokolą surašė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Saugaus miesto departamento Administracinės veiklos skyriaus specialistai.

2013 m. sausio 15 d. pažeidimo protokolas surašytas dėl to, kad sausio 8 d. V.Gedvilienės automobilis „Hyundai i30“ buvo užfiksuotas prie daugiabučio ant žaliosios vejos ploto.

Vairuotojai buvo pasiūlyta galimybė geranoriškai sumokėti pusę minimalios baudos, tačiau ji kategoriškai atsisakė. Be to, patys savivaldybės darbuotojai netrukus suprato, kad „administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo yra specialusis subjektas“ (prokurorams, teisėjams ir kitiems pareigūnams nuobaudų negali skirti nei policijos, nei savivaldybės atstovai, o tik teisėjai – aut. past.), todėl bylos medžiaga perduota Vilniaus miesto apylinkės teismui.

„Aikštelės ten nėra ir niekada nebuvo“

V.Gedvilienė teisme pasakojo, kad Minties gatvės daugiabutyje gyvena nuo 2004 m.

Kaip žinoma, Žirmūnai projektuoti dar sovietmečiu, kai nuosavo transporto mieste, žvelgiant šių dienų akimis, beveik nebuvo.

Kadras iš filmuotos medžiagos/Savivaldybės atstovas Aivaras Rūkštelis po nelengvo teismo posėdžio liko puikios nuotaikos.
Savivaldybės atstovas Aivaras Rūkštelis po teismo posėdžio liko puikios nuotaikos.

„Automobilių aikštelės ten nėra ir niekada nebuvo. Gyventojai stato mašinas ten, kur yra vietos“, – paaiškino vilnietė.

Ji pasakojo prieš rinkimus į savivaldybę, kaip gyventoja, diskutavusi su Vilniaus tarybos nariu Jonu Juodka.

„Mes prašėme užpilti toje vietoje žvyro, kad neliktų net jokių asociacijų su žaliąja veja“, – kalbėjo vairuotoja.

Anot V.Gedvilienės, ir savivaldybės atstovas sutiko, kad faktiškai jokios žalios vejos tame mašinų stovėjimo aikštele paverstame plote nėra likę. Politikas tik teisinosi, kad miesto valdžia tokiems darbams nenumačiusi lėšų, todėl siūlė tuo pasirūpinti patiems gyventojams.

„Aš, viena moteris, auginanti vaiką, negaliu priversti kaimynų vyrų dirbti – vežti žvyrą ir užpilti tą aikštelę“, – pareiškė V.Gedvilienė.

Grįžusi arčiau jai inkriminuojamo pažeidimo esmės, vairuotoja kartojo: „Tos žolės nebuvo jau tada, kai aš pastačiau ten automobilį. Tos žolės ten nėra nei žiemą, nei pavasarį, nei vasarą, nei rudenį. Turėtume ieškoti jos nebent per mikroskopą. Ji seniai nuvažinėta!“

Siūlo vadovautis teorinėmis schemomis

Savivaldybės administracijai teisme atstovaujantis Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės poskyrio vyriausiasis specialistas Aivaras Rūkštelis aiškino, kad reikia žiūrėti į miesto planus, schemas. Jose aiškiai nurodyta, kokia zona yra kokios paskirties.

„Gyvenimas koreguoja tas žaliąsias zonas! Jos seniai nuvažinėtos ir jokios žolės ten nėra! Žmonės stato ten mašinas!“ – emocingai aiškino į teismo suolą pasodinta prokurorė.

Maža to, nuo jai reiškiamo kaltinimo besiginanti vilnietė teismo posėdžio metu leido sau pasvarstyti, kad pilietis Eduardas Kriščiūnas (einantis Vilniaus mero patarėjo pareigas – red. past.) važinėja dviračiu po rajoną, fotografuoja jam nepatinkančias mašinas. „O savivaldybė, aš taip preziumuoju, moka jam pinigus!“ – pareiškė V.Gedvilienė.

Kadras iš filmuotos medžiagos/V.Gedvilienės automobilis „Huyndai“, užfiksuotas pažeidimo vietoje.
V.Gedvilienės automobilis „Hyundai“, užfiksuotas pažeidimo vietoje.

Savivaldybės teisininkas A.Rūkštelis patvirtino, kad vairuotojos V.Gedvilienės kaltė yra įrodinėjama nuotraukomis, elektroniniu paštu gautomis iš vilniečio E.Kriščiūno.

Apie tai, ar E.Kriščiūnas fiksuoja teisės pažeidimus iš pilietinės pareigos, ar dėl turtinės naudos, apie kurią svarstė prokurorė, jis nekalbėjo.

A.Rūkštelis tik baksnojo pirštu į Vilniaus schemas, kur yra suformuoti žalieji plotai, o kur – stovėjimo aikštelės.

Prokurorė teisme iškėlė prielaidą, kad Vilniaus savivaldybė moka pinigus gyventojams, fotografuojantiems ne vietoje pastatytas mašinas ir siunčiantiems nuotraukas valdininkams.

A.Rūkštelis neslėpė, kad jo turimi vaizdai yra iš 2007 m. vadinamosios GIS programos.

„Dabar yra 2013-ieji! Ar jūs tikslinote tuos duomenis nuo 2007-ų metų? Suprantate, kad žaliosios vejos ten nėra?“ – oponentą atakavo prokurorė.

„Dėl to, kad nuolat daromi pažeidimai“, – ramiai atsikirto savivaldybės teisininkas.

Jis sakė, kad mašinas V.Gedvilienės kieme galima statyti tik ten, kur yra grindinys. „Čia negali būti automobilių stovėjimo vieta, nes čia įvažiavimas į kiemą“, – V.Gedvilienė tikino, kad pastačiusi mašiną ne ant „žolės“, būtų užbarikadavusi kelią kaimynams.

Moteris klausė A.Rūkštelio: „Ar tai normali aikštelė?“

„Tai yra normali aikštelė“, – nepasidavė išmušamas iš vėžių savivaldybės atstovas, tiesa, negalėjęs pateikti tos aikštelės matmenų.

Savo ruožtu prokurorė lyg užvesta kartojo savąją tiesą: „Jei turėčiau alternatyvą, tai mielai statyčiau savo automobilį į aikštelę. Tačiau aš neturiu kito pasirinkimo, todėl statau ant vadinamosios žaliosios vejos.“

Išeitis – dairytis po svetimus kiemus

Matydamas, kad ginčo šalys, ypač vairuotoja, nuklydo į sąmokslo teorijas ir jau kartojasi, bylą nagrinėjantis patyręs teisėjas Jonas Ivanauskas paprašė savivaldybės atstovo paprastai, gyvenimiškai jam paaiškinti: jei toje vietoje, kur stovėjo prokurorės mašina, bus pastatytas ir užfiksuotas kitas automobilis – jo vairuotojas irgi bus baudžiamas?  

„Taip“, – nedvejodamas konstatavo A.Rūkštelis.

„Tai kokia išeitis žmonėms?“ – dar paprasčiau paklausė teisėjas.

Savivaldybės atstovas užsiminė atsakysiąs irgi gyvenimiškai, iš savo patirties: „Kai parvažiuoju namo pavėlavęs, nuvažiuoju už dviejų kiemų ir pasistatau automobilį ne ant žaliosios vejos.“

Teismas paskelbė šioje byloje pertrauką. Į kitą posėdį bus kviečiamas liudyti Vilniaus savivaldybės politikas J.Juodka, taip pat laukiama situaciją Minties gatvėje nušviečiančios papildomos medžiagos.

VIDEO: Vitos Gedvilienės byla teisme dėl KET pažeidimo
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Kokios paslaptys slypi Tado Ivanausko sukurtame Obelynės parke?

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Aktualu

Aiškinasi, ar į Lietuvą nepateko puviniu užkrėstų bulvių

Sportas

Lietuvos irkluotojus piktina treneris italas – blogesnės situacijos neatsimena

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

Aktualu

V.Putinas neigia, kad Malaizijos lėktuvas buvo numuštas Rusijos raketa: „Kartoju, yra keletas versijų“

Deuce

Sugebėjo – teniso legenda I.Nastase suimtas dukart per 6 valandas

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

Verslas

Top 100 darbdavių: vieniems darbuotojams – nė minimumo, o kitiems – dešimtys tūkstančių

Vardai

Šauktinių išlydėtuvių ceremonijoje – netikėtos sužadėtuvės

24sek

Kauno „Žalgiris“ žengė į LKL pusfinalį – nuginklavo „Nevėžį“

Aktualu

V.Putinas pareiškė neketinantis būti prezidentu daugiau nei dvi kadencijas iš eilės

Didžiosios kinų sienos maratonas – rungtis ištvermingiausiems

Naujienos

Gyvenimas

Kokios paslaptys slypi Tado Ivanausko sukurtame Obelynės parke?

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

24sek

Po pergalės Šarūnas Jasikevičius kritikavo jaunimą ir pokštavo

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Aktualu

Aiškinasi, ar į Lietuvą nepateko puviniu užkrėstų bulvių

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Sportas

Lietuvos irkluotojus piktina treneris italas – blogesnės situacijos neatsimena

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Kultūra

J.R.R.Tolkieno populiarumo paslaptis

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

Deuce

Sugebėjo – teniso legenda I.Nastase suimtas dukart per 6 valandas

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

Vardai

Šauktinių išlydėtuvių ceremonijoje – netikėtos sužadėtuvės

Aktualu

V.Putinas neigia, kad Malaizijos lėktuvas buvo numuštas Rusijos raketa: „Kartoju, yra keletas versijų“

Verslas

Top 100 darbdavių: vieniems darbuotojams – nė minimumo, o kitiems – dešimtys tūkstančių

24sek

Kauno „Žalgiris“ žengė į LKL pusfinalį – nuginklavo „Nevėžį“

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie Gazas