TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

„Regitra“ baiminasi kompiuterinių virusų ir artėjančio vairuotojų antplūdžio

Vairuotojų pažymėjimai
15min.lt iliustr. / Vairuotojų pažymėjimai
Šaltinis: 15min
4
A A

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustatė datą – 2017 m. vasario 3 d. Iki šios dienos apie penktadalis milijono Lietuvos vairuotojų turi pasikeisti senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimus. „Regitra“ teigia, kad kol kas šie vairuotojai dokumentus keičiasi itin vangiai, o paskutinėmis kitų metų sausio dienomis tikimasi kone 100 tūkst. vairuotojų antplūdžio.

Senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimai mūsų šalyje buvo pradėti išduoti 1992 metais. Šiuos laminuotus popierinius egzempliorius, valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, turi dar apie 216 tūkst. šalies vairuotojų. Iš jų apie 188 tūkst. yra deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje.

Turint galvoje, kad per pirmuosius šių metų mėnesius „Regitros“ filialai sulaukė vos po 5 tūkst. paraiškų kas mėnesį naujam pažymėjimui gauti, galima daryti prielaidą, kad 2017 m. vasario pradžioje „Regitros“ filialams gresia tikras pragaras.

Interneto privalumai – ne kiekvienam

Su šia problema, kuri, anot įmonės „Regitra“ atstovų užklups metų pabaigoje, padėtų susitvarkyti internetas. Informacinių technologijų amžiuje internetu galima nuveikti aibę dalykų, tačiau užsisakyti naują vairuotojo pažymėjimą negalima.

Tiesa, šia privilegija gali naudotis tik tam tikra grupė vairuotojų. Visgi kitiems tenka varstyti įstaigos „Regitra“ duris.

Užsisakyti naują vairuotojo pažymėjimą gali tik asmenys, kurių nuotrauka yra „Regitra“ duomenų bazėje. Dažniausiai tai – pradedantieji vairuotojai, kuriems 2 metus išduotas pažymėjimas nustoja galioti.

Regitros nuotr./Naujo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimas
Regitros nuotr./Naujo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimas

Tokia tvarka piktinasi ir į 15min redakciją paskambinęs skaitytojas Vytautas, kuris teigia, kad „Regitra“ daro didelę klaidą neleisdama vairuotojams patiems atsiųsti nuotrauką pažymėjimams. Vytautas teigia, esą tokia tvarka labai palengvintų ne tik „Regitros“ darbuotojų darbo krūvį, tačiau būtų ypač patogi ir atokesnių rajonų gyventojams.

„Aš esu žmogus, dirbantis kompiuteriu. Turiu nuotrauką, kuri atitinka „Regitros“ keliamus reikalavimus, ją nusiunčiu, o „Regitros“ darbuotojai patvirtina tą nuotrauką, arba ne. Kodėl automobilio registracijos ir išregistravimo tvarka dabar tokia paprasta, o vairuotojo pažymėjimo pakeitimo – sudėtinga?“ – teiravosi vairavimo instruktoriumi dirbantis Vytautas.

Naujumo faktorius

Kaip 15min patvirtino įmonės „Regitra“ direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas, neleisdama vairuotojams patiems pateikti nuotrauką, įmonė užsitikrina du dalykus: sistemų saugumą ir nuotraukos kokybės parametrus:

„Nuotraukai yra taikomi reikalavimai. Ne tik techniniai, tačiau nuotrauka turi būti nauja, atspindėti dabartinę žmogaus išvaizdą. Šitą dalyką užsitikriname, kai nuotrauką darome patys“, – 15min teigia „Regitra“ direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.

Bijo kompiuterinių virusų

Kitas dalykas, kodėl užsisakyti vairuotojo pažymėjimo nepavyks internetu dėl nuotraukos nebuvimo – tai saugumas. Jeigu „Regitra“ leistų patiems vairuotojams siųsti nuotraukas į įmonės sistemas, išvengti virusų ir kitokių kenkėjiškų programų būtų neįmanoma:

Nuotrauka iš asmen. archyvo/„Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.
Nuotrauka iš asmen. archyvo/„Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.

„Jeigu leistumėme visiems siųsti savo nuotraukas, atsiranda tikimybė užkrėsti įmonės serverių sistemą virusais, juk šiais laikais visko būna ir įmonės istorijoje jau yra buvę“, – teigia Saulius Šuminas.

Visgi kaip pagrindinę problemą, kodėl internetu užsisakyti pažymėjimo daugeliui vairuotojų nepavyks – ne tik nuotraukos klausimas.

Kaip teigia Saulius Šuminas, pirmiausia reiktų sutvarkyti sistemą, kuri leistų elektroniniu būdu pateikti medicininę vairuotojo pažymą, tada būtų galima kalbėti apie pažymėjimo užsisakymą internetu:

„Visus klausimus, susijusius su nuotraukų įkėlimu, galima išspręsti. Galima nustatyti tam tikrus reikalavimus nuotraukoms, įdiegti saugos sistemą, kuri saugotų nuo kenkėjiškų failų, ateinančių kartu su nuotraukomis. Tačiau pagrindinė bėda yra ta, kad neįmanoma pateikti medicininės pažymos internetu. Sistemą buvo pradėta vystyti, tačiau dabar ji yra visiškame sąstingyje“, – teigia „Regitros“ atstovas.

Saulius Šuminas užsiminė, kad ateityje galbūt iš vis bus atsisakyta medicininių pažymų:

„Ministerija yra linkusi pritarti šiam mūsų siūlymui. Galbūt būtų galima įvesti tvarką, kai iki tam tikro amžiaus vairuotojui medicininė pažyma nėra būtina“, – teigia Saulius Šuminas.

Popierinis pažymėjimas ir emigrantų kišenėse

Statistika, parodanti, kad ne visi pažymėjimų turėtojai deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje, straipsnio pradžioje atsidūrė tikrai ne be reikalo. Visai neseniai 15min parašiusi emigrantė iš Vokietijos piktinosi, kad jai neišduodamas naujo tipo pažymėjimas Lietuvoje, nes ji deklaravusi gyvenamąją vietą Vokietijoje.

Emigrantę nuliūdino žinia iš „Regitros“ filialo Lietuvoje – tokio tipo pažymėjimas Europos Sąjungoje nebegalioja jau nuo 2012 metų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Emigrantė skundžiasi: Lietuvoje negali pasikeisti seno vairuotojo pažymėjimo

Tačiau tai nereiškia, kad pažymėjimo pasikeisti nepavyks jokioje šalyje. Tiesiog tokiems vairuotojams reiktų gauti pažymą apie tai, kad teisę vairuoti šie dar turi, nors jų pažymėjimo galiojimas ir pasibaigęs.

Išvertus ir patvirtinus tokį dokumentą pas notarą, gauti galiojantį pažymėjimą šalyje, kurioje gyvena, problemų neturėtų kilti.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Gazas