Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 gegužės 18d. 13:49

„Regitra“ priverstinį išregistravimą siūlo keisti leidimo dalyvauti eisme sustabdymu

Eilės Kauno „Regitroje“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Eilės Kauno „Regitroje“
Siekdama turėti patikimus duomenis apie šalies kelių transporto priemonių parką, valstybė yra įpareigojusi „Regitrą“ tvarkyti Kelių transporto priemonių registrą.

Reaguodama į klientų nusiskundimus „Regitra“ analizavo, kokį poveikį turėjo 2014 m. Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme įmonei nustatyta prievolė priverstinai išregistruoti visas transporto priemones, kurios per 180 dienų neatliko privalomosios techninės apžiūros arba per minėtą laikotarpį nebuvo apdraustos transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu.

Buvo nustatyta prievolė priverstinai išregistruoti visas transporto priemones, kurios per 180 dienų neatliko privalomosios techninės apžiūros.

Išregistruota daugiau nei 872,5 tūkst. transporto priemonių

Paaiškėjo, kad pritaikius įstatymo nuostatą 2014 m. buvo išregistruota per 872,5 tūkst. įvairiausių transporto priemonių – automobilių, motociklų, mopedų, įvairių tipų priekabų ir pan. Iš jų populiariausi motociklai nesiekė 21,5 tūkst., kas sudarė 2,46 proc. visų išregistruotų transporto priemonių.

Pernai gegužę „Regitra“ išregistravo 25 tūkst. transporto priemonių

Iki šiol statistiškai reikšmingiausias yra 2015 m. gegužės mėnuo, kadangi tuomet įstatymo norma jau veikė visa apimtimi ir iki šiol nekito. Taigi praėjusių metų gegužę priverstinis išregistravimas buvo pritaikytas tik beveik 25 tūkst. transporto priemonių, tarp kurių populiariausių motociklų buvo išregistruotas beveik 1 tūkst.

Siekiant įvertinti dėl sezoninio transporto priemonių naudojimo terminą praleidusių „Regitros“ klientų nepasitenkinimo pagrįstumą, skaičiuota, kiek buvo tokių gyventojų, kurie kreipėsi iš naujo įregistruoti transporto priemonę. Statistiškai 2015 m. gegužės mėnesio rezultatas – iš naujo registruotos įstatymo reikalavimus atitinkančios transporto priemonės vos viršijo 2,8 tūkst., iš jų motociklų buvo tik 400.

Skaičiuota, kiek buvo tokių gyventojų, kurie kreipėsi iš naujo įregistruoti transporto priemonę.

„Vertiname, kad priverstinis išregistravimas savo tikslą pasiekė – daugeliui naudojimo ciklą baigusių transporto priemonių valdytojų patogiai buvo sutvarkyta juridinė faktinės padėties prievolė“, – sako Dalius Prevelis, „Regitros“ generalinis direktorius.

Pasak įmonės vadovo, praėjusiais metais fiksuota kita tendencija, leidžianti teigti, kad priverstinis išregistravimas yra kraštutinė priemonė, kurios taikymas nebeatitinka nei viešojo intereso, nei „Regitros“ klientų poreikių.

Automobilių parkas gerėja

Naujausi registro duomenys atskleidžia, kad parko būklė pastaraisiais metais nuosekliai gerėja: vis mažiau išregistruojama įstatymo reikalavimų neatitinkančių (neapdraustų privalomuoju draudimu ir (arba) privalomosios techninės apžiūros neatlikusių) transporto priemonių, vairuotojai vis atsakingiau žiūri į savo, kaip transporto priemonių valdytojų, pareigas.

„Griežtą priverstinį transporto priemonių išregistravimą numatanti tvarka šiandien tapo perteklinė“, – apibendrina D. Prevelis. Pasak „Regitros“ generalinio direktoriaus, išregistravimas nėra „Regitros“ siūloma paslauga; tai tiesiog neaktualių registro įrašų perkėlimas į archyvą. Todėl pusmečio terminas yra per trumpas nustatyti, kad transporto priemonė jau tikrai nebedalyvaus eisme.

Griežtą priverstinį transporto priemonių išregistravimą numatanti tvarka šiandien tapo perteklinė.

Priverstinis išregistravimas, kaip rodo, „Regitros“ klientų skundai ir statistika, tampa tiek administracine našta, tiek finansine kliūtimi sezoniniam transporto priemonių naudojimui, istorinių automobilių valdytojams. Todėl siūloma laikotarpį ilginti bent jau iki dvejų metų, gali būti ir penkeri.

Pakanka leidimo dalyvauti viešajame eisme sustabdymo

Priverstinis išregistravimas dėl įstatymo nustatytų prievolių nevykdymo, „Regitros“ specialistų nuomone, didina gyventojams ir verslui tenkančią administracinę naštą ir sukelia nepatogumų tiek transporto priemonių valdytojams, tiek ir pačiai „Regitrai“, o bent kiek reikšmingesnės įtakos eismo saugumui, manoma, jis neturi.

Jau pats leidimo transporto priemonei dalyvauti viešajame eisme sustabdymas, specialistų nuomone, yra pakankamai griežta priemonė, nes reikšmingai apriboja transporto priemonės galimybes dalyvauti viešajame eisme.

Priverstinai išregistruota transporto priemonė vėliau dažniausiai vėl būna įregistruojama, tačiau tuo gyventojams tenka papildomai rūpintis, patiriant išlaidų ir gaištant savo laiką.

Įstatyme nustatytas 180 dienų leidimo dalyvauti viešajam eisme sustabdymo laikotarpis gana trumpas ir nepakankamas.

Gyventojų nuomone, įstatyme nustatytas 180 dienų leidimo dalyvauti viešajam eisme sustabdymo laikotarpis gana trumpas ir nepakankamas daugeliui transporto priemonių, kurios įprastai naudojamos tik retkarčiais ar šiltuoju metų sezonu (mopedai, motociklai, priekabos), todėl ir trumpesniam laikotarpiui apdraudžiamos. Sulaukiama daug gyventojų nusiskundimų, susijusių su, jų nuomone, nepagrįstu išregistravimu.

„Regitros“ specialistai pritaria klientų pageidavimams, kad leidimo dalyvauti viešajame eisme stabdymo laikotarpis neturėtų būti ribojamas, o priverstinio išregistravimo galima būtų atsisakyti. Juos patenkinus, reikšmingai sumažėtų gyventojams, įstaigoms ir organizacijoms tenkanti administracinė našta.

Siūlo sutaupyti naudojantis elektronine sistema

Tikimasi, kad įstatymo leidėjas atsižvelgs į didėjantį transporto priemonių valdytojų sąmoningumą ir nepalankią visuomenės nuomonę įstatymo nuostatoms, numatančioms priverstinį išregistravimą, ir jų bus atsisakyta.

Kol Seime įstatymas nepakeistas, „Regitra“ gyventojams siūlo naudotis palankiomis sąlygomis, kurios leidžia išvengti priverstinio išregistravimo tuomet, kai dėl sezoniškumo motociklais, priekabomis ar kitomis transporto priemonėmis naudojamasi palyginti trumpą laikotarpį, tik keletą mėnesių per metus.

Internetu, „Regitros“ interneto svetainėje regitra.lt prisijungus prie elektroninės transporto registravimo sistemos, galima įstatymo numatytą 180 dienų terminą dar prasitęsti iki 3 metų (šis terminas dar 1 metams gali būti pratęsiamas) (internetu teikiamos paslaugos kaina 2,32 Eur).

Šiemet nuo metų pradžios iki gegužės 1 dienos elektroniniu būdu sustabdymo laikotarpį jau prasitęsė daugiau kaip 1 tūkst. transporto priemonių valdytojų.

Pateikiant prašymą taip pat rekomenduojama nustatyti, kad sustabdymo laikotarpis būtų automatiškai panaikintas, kai tik įsigalioja privalomasis draudimas ir (ar) privalomoji techninė apžiūra. Tokiu atveju nereikėtų vykti į „Regitrą, norint panaikinti (atšaukti) sustabdymo laikotarpį.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 1 „Regitra“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:26
00:21
28:48

Esports namai

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie Gazas