Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šventė vairuotojams: degalai kainuoja mažiau nei 4 litus už litrą, bet ar ilgam?

Gruodžio 18 dieną degalų kainos Vilniaus degalinėse
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Gruodžio 18 dieną degalų kainos Vilniaus degalinėse
Šaltinis: gazas.lt
0
A A

Degalų kainos vėl mažėja – per pastarąsias savaites tiek dyzelino, tiek benzino kainos degalinėse sumažėjo keliomis dešimtimis centų už litrą. Net didžiausių miestų didžiųjų degalinių tinkluose ketvirtadienį populiariausio A95 benzino litras kainavo jau mažiau nei 4 litus. Bet skirtingų degalų rūšių kainos mažėjo ne vienodai – kodėl?

Gruodžio 18-ąją litras dyzelino „Statoil“ degalinėse kainuoja 3,85 Lt, o litras A95 klasės benzino – 3,99 Lt. „Neste Lietuva“ degalinėse kainos 6 centais mažesnės, „Statoil“ automatinėse degalinėse – taip pat. Lyginant su gruodžio pirmomis dienomis, litro dyzelino kaina mažėjo 20 centų, o litro benzino – apie 30.

„Neste Lietuva“ degalinių tinklo mažmeninės prekybos vadovas Audrius Miežys teigia, kad tai lėmė konkurencija – visi degalinių tinklai norėjo kiek įmanoma greičiau sumažinti kainas žemiau keturių litų ribos.

Kainos iš esmės mažėjo vienodai, tačiau tas keturių litų barjeras įdėjo papildomų veiksnių mažėjime. Pradėjo veikti tam tikri konkurenciniai veiksmai.

„Kainos iš esmės mažėjo vienodai, tačiau tas keturių litų barjeras įdėjo papildomų veiksnių mažėjime. Pradėjo veikti tam tikri konkurenciniai veiksmai“, – kalbėjo A.Miežys.

Vienam degalinių tinklui paskelbus keturių litų nesiekiančią litro benzino kainą, kiti tinklai nori visais įmanomais būdais peržengti tą patį barjerą. Litras dyzelino jau kurį laiką kainuoja mažiau nei keturis litus, tad jo kainą reguliuoja tik rinka, o ne simboliniai kainos barjerai.

Kodėl degalai nepinga sumažėjus naftos kainai?

A.Miežys taip pat atskleidė, kodėl vieną dieną sumažėjus didmeninei naftos kainai, mažmeninė degalų kaina lieka ta pati.

Anot jo, kelias dienas iš eilės mažėjant didmeninės naftos kainai, mažmenininkai dažniausiai sureaguoja. Jeigu naftos kaina mažėja tik porą dienų, degalinėse kainų lentelės lieka nepakitusios. Jei per kitas porą dienų naftos kaina staiga vėl pakiltų, degalinėse liktų galioti pradinė kaina. Kadangi naftos kainos prognozuoti yra beveik neįmanoma, degalinių tinklai pasilieka nedidelį rezervą ir į didmenines kainas reaguoja tik praėjus kuriam laikui.

„Mažmeninė rinka yra tam, kad kainos joje nešokinėtų labai stipriai. Jeigu pažiūrėtume į didmeninės naftos kainos grafikus, tai jie keičiasi gerokai dažniau nei mažmeninė kaina“, – sakė degalų kainų specialistas. 

Jis prisiminė konkretų pavyzdį iš praėjusios vasaros – tada „Brent“ rūšies naftos barelio kaina šokinėjo gana stipriai, kone kas antrą dieną, tačiau mažmeninėse degalinėse kainos liko tos pačios. 

„Gerai, kad kainos mažmeninėje rinkoje stabilios. Jeigu dabar, pavyzdžiui, dvi dienas iš eilės kainos augs, tai aš nemanau, kad mažmena į tai sureaguos“, – teigė A.Miežys.

Degalinių tinklai paprastai reaguoja į kelių dienų naftos kainų svyravimą, tad, pavyzdžiui, jeigu šiandien naftos barelis kainuoja 5 proc. mažiau nei vakar, to sumažėjimo degalinėse galime ir neišvysti – galbūt rytoj barelio kaina vėl pakils tais pačiais 5 proc.

„Aš suprantu, kad jeigu yra naftos kainos judesys žemyn, visi nori kainų degalinėse mažėjimo. Bet niekas to nenori, kai kaina kyla aukštyn. Jeigu pradėti tą taisyklę taikyti, reiktų tą daryti į abi puses – tiek žemyn, tiek aukštyn“, – pridūrė specialistas. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Gazas