Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 9d. 09:37

Trinktelėjimas durelėmis į kitą automobilį atsirūgs: bus galima pildyti deklaraciją

Automobilių stovėjimo aikštelės ženklas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Automobilių stovėjimo aikštelė

Tikriausiai nerasime tokio vairuotojo, kuris nebūtų pakliuvęs į situaciją, kai prekybos centro ar prie namų esančioje aikštelėje kaimynas trinkteli į jūsų automobilį durelėmis ir tokiu būdu palieka kad ir nedidelį, bet įbrėžimą ar įlenkimą. Ilgą laiką tokie apgadinimai nebuvo vertinami kaip draudiminiai įvykiai, tačiau viską aukštyn kojom verčia naujas Europos Teisingumo Teismo (ETT) išaiškinimas.

Stovintys automobiliai nėra eismo dalyviai – iki naujojo ETT išaiškinimo buvo laikomasi būtent tokios nuostatos. Tačiau išnagrinėjus vieną Latvijoje nutikusį įvykį, ETT išaiškino, kad eismo įvykiu galima laikyti ir tokį atvejį, kai jame dalyvauja dvi stovinčios transporto priemonės.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip draudikai sprendė apgadinto „Nissan“ problemą

Pavyzdžiui, jei jūsų automobilį išlipdamas apgadino kito automobilio vairuotojas ar keleivis, nuo šiol dėl tokio įvykio galima pildyti eismo įvykio deklaraciją ir kreiptis į draudimo kompaniją dėl žalos atlyginimo. Ir šiuo atveju kalbama ne apie KASKO, bet privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu apdraustas transporto priemones.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Eismo įvykio deklaracija
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Eismo įvykio deklaracija

Draudimo įmonių atstovai tokį ETT išaiškinimą vertina teigiamai, nes nuo šiol bus daugiau aiškumo vertinant eismo įvykius, kurie įvyksta tarp nejudančių transporto priemonių.

„Šis sprendimas turės įtakos tokių situacijų vertinimui, nes Lietuvoje iki šiol nebuvo suformuota vieninga teismų praktika šiuo klausimu. Nukentėjęs asmuo, remiantis šiuo išaiškinimu, turi teisę pateikti reikalavimą draudimo bendrovei, tuo metu draudimo bendrovė privalės įvertinti tokį prašymą ir pateikti savo poziciją (sprendimą). Ginčo atveju galutinis sprendimas priklausys Lietuvos teismams“, – LRT.lt komentuoja „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Panašiai aiškina ir draudimo įmonės BTA Transporto priemonių žalų reguliavimo skyriaus vadovė Jūratė Kovalevskė.

„Manome, kad tai geras išaiškinimas, kuris įveda aiškumo tam tikruose nacionalinės teisės neišaiškintose situacijose. Bet reikia neužmiršti, kad tai buvo byla, kilusi iš ginčo pagal Latvijos, o ne Lietuvos teisę. Lietuvoje turėsime atsižvelgti visų pirmą į nacionalinės teisės reglamentavimą, ir atitinkamai naudoti šį teismo sprendimą“, – priduria J.Kovalevskė.

Draudikai antplūdžio nebijo

Tokios situacijos, kai automobiliai stovėjimo aikštelėse nežymiai apgadinami trinktelint durelėmis – kasdienybė. Per dieną tokių atvejų, kad ir vienoje prekybos centro aikštelėje gali būti kelios dešimtys, todėl draudikai turėtų apsišarvuoti kantrybe ir tikėtis didelio skaičiaus nukentėjusiųjų kreipimųsi dėl prašymo atlyginti žalą.

Tačiau draudimo atstovai, panašu, to nė kiek nebijo, nes mano, kad nemaža dalis tokių situacijų gali būti net nepastebėtos arba įvykio dalyviai viską gali išspręsti kitais būdais.

„Vertindami panašių įvykių statistiką manome, kad žalų padidėjimas bus nereikšmingas, nes durelių žalos yra smulkios, o taupydami laiką įvykio dalyviai gali susitarti neįtraukiant draudimo. Taip pat gali atsitikti taip, kad kaltininkas nebus nustatytas, nes žalą nukentėjęs asmuo pastebės tik po kurio laiko“, – svarsto A.Juodeikis.

Tuo metu J.Kovalevskė taip pat nemano, kad naujasis ETT išaiškinimas gerokai padidins į draudimo kompanijas besikreipiančių vairuotojų skaičių.

„Tikrai nemanome, jog taikant ETT sprendime aprašytą praktiką gaunamų prašymų atlyginti žalą skaičius tikrai dėl to stipriai padidės, kadangi pagal KASKO draudimo sutartį žala padaryta transporto priemonėms stovint ir iki šiol būdavo atlyginama, o kreipiantis pagal kaltojo asmens civilinės atsakomybės draudimo sutartį visada privalu atskleisti žalą padariusį asmenį, jo valdytos transporto priemonės duomenis.

Tuo metu mes prieš išmokėdami išmoką už apgadintą automobilį turime įsitikinti, kokiomis aplinkybėmis ir dėl kieno kaltės žala buvo padaryta. Todėl manome, kad tai neturės didesnės įtakos automobilių draudimo sektoriui“, – mano J.Kovalevskė.

Bus vertinama tik konkrečiu atveju atsiradusi žala

Daugelis vairuotojų nedidelius įbrėžimus ar įlenkimus ant savo automobilio kėbulo, kurie atsidaro būtent dėl kitų vairuotojų ar keleivių neapdairumo atidarant dureles, kartais gali suskaičiuoti dešimtimis.

Tokie vairuotojai gali mėginti pasinaudoti naujuoju ETT išaiškinimu ir kreiptis į draudimo kompaniją su prašymu suremontuoti ar atlyginti ir kitus, anksčiau atsiradusius pažeidimus, bet draudikai teigia, kad toks planas, tikriausiai neišdegs.

„Apgadinimų atsiradimo aplinkybes nustatinėjame atlikdami tyrimą. Yra vertinama ne tik ta informacija, kurią pranešdamas apie įvykį suteikia dėl žalos atlyginimo besikreipiantis asmuo, bet ir kita reikšminga informacija.

Pavyzdžiui, kito įvykio dalyvio įvardytos įvykio aplinkybės, jo automobiliui padaryti apgadinimai, eismo įvykio deklaracijoje atvaizduotos įvykio aplinkybės ir kita.

Taigi ir sprendimas administruojamoje byloje yra priimamas tik įsitikinus, jog visi apgadinimai automobiliui padaryti būtent tomis aplinkybėmis ir tuo laiku, kurias deklaruoja pareiškėjas“, – LRT.lt paaiškina J.Kovalevskė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Automobilių stovėjimo aikštelė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Automobilių stovėjimo aikštelė

Ką daryti, jei kaltininkas dingęs?

Pati nemaloniausia situacija, kai vairuotojai randa apgadintą automobilį, tačiau neberanda įvykio kaltininko. Tokiu atveju, draudimo išmoką už apgadinimus pavyks gauti tik tuo atveju, jei surasite apgadinimus padariusį kaltininką.

„Automobilį apgadinęs asmuo ir jo valdoma transporto priemonė, kontaktavusi su nukentėjusiojo automobiliu, turi būti nustatyti. Priešingu atveju, išmoka nebūtų mokama, nes negalint identifikuoti kaltininko transporto priemonės negalima identifikuoti ir galimai atsakingos draudimo bendrovės.

Tokiu atveju, reikia kreiptis į policiją ir, jeigu yra tikimybė nustatyti kaltą asmenį, kreiptis į bet kurią draudimo bendrovę, kad užregistruotų įvykio bylą kurią, nustačius kaltą asmenį, galima būtų perduoti atsakingai draudimo bendrovei“, – pasakoja J.Kovalevskė.

Išmokos nedidelės

Draudimo įmonės atstovas A.Juodeikis pažymi, kad ir šiuo metu sulaukiama prašymų atlyginti nedidelę transporto priemonės padarytą žalą. Specialisto teigimu, išmokos būna nedidelės.

„Per metus tokių užregistruotų žalų, kurių metu apgadinimas įvyko abiem automobiliams nejudant, registruojame keliasdešimt. Taip pat yra atvejų, kai žmonės pasikonsultuoja telefonu ir atsisako teikti pretenziją.

Skaičiuojame, kad „Lietuvos draudimas“ ateityje registruos iki 100 tokių žalų per metus, o jų nuostoliai neturėtų viršyti 200 eurų ribos“, – prognozuoja A.Juodeikis.

Kad dėl mažų automobilio apgadinimų ar įbrėžimų yra kreipiamasi praktiškai kiekvieną dieną, patvirtina ir J.Kovalevskė.

„Nežymūs defektai transporto priemonei gali būti padaryti pačiomis įvairiausiomis aplinkybėmis. Pavyzdžiui, automobiliui nedideliu greičiu judant atbuline eiga ir kliudant kito asmens automobilį arba parkuojantis.

Draudimo išmokų dydis įvairus, dažniausiai priklausantis ne tik nuo apgadinimų pobūdžio, bet ir pačios apgadintos transporto priemonės markės, modelio, pagaminimo metų. Vidutinė tokių žalų išmokų suma tikrai neviršija 300 eurų“, – sako J.Kovalevskė.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Reklamos kaina: kiek pinigų partijos jau surinko savivaldos rinkimų kampanijoms?

Aktualu

Globėjus stulbina LVŽS pastangos įpareigoti globoti vaiką su vienu iš tėvų

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos išrašomas iš Limos ligoninės

24sek

„Pacers“ penkmečio rekordas: pakeliui į pergalę – solidus Domantas Sabonis

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Orai.lt: pragiedrėjus šals smarkiau

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

24sek

NBA trileris – Derrickas Rose'as fantastišku metimu išplėšė pergalę

Gazas

Sutvarkius vandentiekio avariją atnaujintas eismas sostinės Žemaitės gatve

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

Naujienos

Vardai

Kristina Ivanova apie skyrybas su Aleksandru Broku: „Mes buvome pradėję planuoti vestuves“

Interviu Kultūra

Rašytojas Leonardas Gutauskas: „Tylus mano menas, ir taip tegul bus“

„Atsarginiai“: lygą gąsdinantis sugrįžimas, į dugną nugarmėjusi „Spurs“ ir geriausių dėjikų topas

Gyvenimas

Pirmą kartą Lietuvoje viešai prabilta apie migrenos sergamumo mastus ir pasekmes

Gyvenimas

„Dydis nesvarbu“ pataria: megztiniai apkūnioms moterims pagal figūros tipą

Aktualu

Skripalių bylos tyrėjai Rusiją įtaria dar dviem nužudymais

Vardai

Mel B stiklainyje saugo per operaciją pašalintą savo odą su buvusiam vyrui skirta tatuiruote

Verslas

Kaip smulkiajam verslui auginti prekybą internetu?

Aktualu

Po naujų „geltonųjų liemenių“ protestų Paryžiuje laukiama E.Macrono atsakymų

Maistas

Renatos Ničajienės „Sezoninių skanumynų istorijos“: olandiški kalėdiniai sausainiai „Speculaas“

24sek

„Ryto“ problemų kupra: kodėl „Žalgiris“ yra aiškus principinio mūšio favoritas

Sportas

Stulbinanti L.Messi statistika: vienas pats lenkia visas elitinių lygų komandas 

120% ritmu: Gyvenimo ir namų prasivalymas

Pasaulis kišenėje

Nojaus žemė: Armėnijos istorija ir kultūra

15min tema Aktualu

Kuriozas dėl Anglijoje mirusio kauniečio urnos: laidoti gali, o registruoti, kad miręs – ne

Aktualu

Prancūzijos finansų ministras smurtinius protestus pavadino ekonomine „katastrofa“

Kultūra

Knygos recenzija. Poetizmų kapinaitės

Laisvalaikis

Nuo šiol mažieji kauniečiai iš bibliotekos galės pasiimti žaislų: duris atvėrė pirmoji Žaisloteka

Verslas

Kodėl sezoniniams verslams verta įsidiegti mokėjimus kortelėmis?

Aktualu

Socialdarbiečiams nepavyko per teismą gauti daugiau rinkimų komisijų vadovų postų

Aktualu

M.Salvini pusmečio valdžioje proga Romoje surengė mitingą

Pasaulis kišenėje

Lenkijos kelionių organizatorė „Itaka“ turistus skraidins ir iš Kauno

Aktualu

Į MOSTA vadovus neatsirado nė vieno kandidato, bus iš naujo skelbiama atranka

Sportas

Vartininkas Dž.Bartkus po apmaudžios klaidos pasitaisė pats pelnydamas įvartį

Vardai

„Lietuvos balso“ dalyvė Madalena prieš lemiamą kovą vėl pakeitė išvaizdą: „Nebeturiu ko prarasti“

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

10:56
04:13
03:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Gazas