Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 vasario 10d. 06:02

Vilniaus šaligatvių barstymas kavos tirščiais kol kas nevyksta: barstyti norėtų, tik dėžės tuščios

Vilniuje statomi konteineriai kavos tirščiams
Grindos nuotr. / Vilniuje statomi konteineriai kavos tirščiams
Savaitgalį Vilniaus gatves prižiūrinti bendrovė „Grinda“ paskelbė, kad sostinės laukia eksperimentas – šaligatvius ketinama barstyti kavos tirščiais. Trys dėžės tirščiams jau stovi, tiesa, kol kas apytuštės. Vis dėlto tariamasi su daug kavos puodelių parduodančiais tinklais, tad galbūt jau netrukus bent dalis sostinės takų ar šaligatvių bus pabarstyta ne smėliu ar druska, o kavos tirščiais.

Alternatyva smėliui

Apie tai, kad sostinės šaligatvius ir takus galbūt bus mėginama barstyti ne druska ar smėliu, o kavos tirščiais, „Grinda“ paskelbė feisbuke.

„Labai gali būti, kad sekmadienio popietę gimusi idėja gali išsirutulioti iki visam miestui svarbios ir daugeliui vilniečių patrauklios iniciatyvos. O buvo taip: Povilas Poderskis pasidalijo internete rasta žinute, kad kai kurie miestai žiemą vietoje druskos naudoja... kavos tirščius.

Kavos tirščiai, tiesą sakant, yra puiki alternatyva šaligatvių ar laiptų barstymui smėliu: kadangi kavos tirščiai dažnai naudojami kompostui, šaligatvių barstymui panaudotų tirščių pavasarį nė nereikėtų surinkti ir išvežti kaip sąšlavų – jais galima čia pat patręšti miesto želdinius“, – rašė „Grinda“.

Šiuo metu Vilniuje stovi trys dėžės kavos tirščiams – ties Gedimino pr. 35, Gedimino pr. ir Totorių g. sankirtoje ir Vokiečių gatvėje, prie populiarių kavinių. Tačiau kol kas dėžės apytuštės.

Dėžės stovi, tirščių – mažai

„Kavos tirščius pabarstyti ant šaligatvių paprašyta dviejų įmonių – UAB „Mano aplinka“ ir „Vilniaus miesto parkų“. Jos apžiūri, kur būtų galima barstyti, pasižiūri į dėžių turinį, tačiau bent kol kas dėžės tuščios“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkos ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

Kavos tirščius pabarstyti ant šaligatvių paprašyta dviejų įmonių, jos pasižiūri į dėžių turinį, tačiau bent kol kas dėžės tuščios, – sakė G.Runovičius.

„Vilniaus miesto parkų“ vadovas Laisvūnas Budėnas irgi sakė, kad kol kas net ir norėdami, kavos tirščiais jie nieko barstyti negalėtų – dėžėje, kur šalia Lukiškių aikštės, kavos tirščių praktiškai nėra.

„Vakar patikrinome, šiandien patikrinome tą dėžę šalia kavinės Gedimino pr. 35, tai neturi jie dar tų kavos tirščių. Laukiame, kol pririnks, šiek tiek buvo jų, bet ne tiek, kad galėtume pradėti barstyti. Tikimės, kad vis daugiau žmonių sužino apie šitą eksperimentą, tai laukiame, gal kas daugiau tos kavos atneš.

Mes mielai barstytume kava, nes stengiamės parkuose iš viso nebarstyti smėlio, tuo labiau druskos nebarstome. Esame skelbę, kaip mes parkuose žiemą valome takus – stengiamės leisti žmonėms juos sutrypti, o tada, tarkim, Vingio parke gali puikiausiai vaikščioti ir jokio barstymo nereikia. Taip yra, kai šalta. Kai pradės tirpti, barstyti teks“, – kalbėjo L.Budėnas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lukiškių aikštė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lukiškių aikštė

Minėta dėžė šalia Gedimino pr. 35 yra skirta Lukiškių aikštei – ten takai valomi, tad bent vieną galėtų ir nubarstyti kavos tirščiais.

„Pasižiūrėtume, kaip tai pasiteisins. Manau, tikrai taip slidu nebūtų. Bet kavos reikia daugiau“, – sakė L.Budėnas.

Mes mielai barstytume kava, nes stengiamės parkuose iš viso nebarstyti smėlio, tuo labiau druskos nebarstome, – sakė L.Budėnas.

„Mano aplinka“ darbuotojai dėžes irgi jau tikrino, tačiau sako kavos tirščių radę per mažai, kad tai pagelbėtų barstant Vilniaus gatves. Tačiau žadama, kai pavyks susitvarkyti su gausiu sniegu, iškritusiu antradienį, dėžes tikrinti dar dažniau ir šią naujovę pritaikyti mieste.

Tariasi su degalinių tinklu

Iš kur gauti daugiau kavos, suka galvas ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Kol kas konkrečių planų ir sumanymų ji neatskleidžia, bet yra žinoma, kad kalbamasi su degalinių tinklu „Circle K“.

Šio tinklo atstovė Lina Katinė 15min sakė, kad kol kas konkrečios informacijos, kokius kiekius tinklas galėtų tiekti barstyti Vilniaus gatvėmis, pateikti negalinti, kadangi derinamos susitarimo detalės.

„Šiuo metu detalizuojame galimus kavos tirščių atliekų kiekius, surinkimo ir sandėliavimo procesą. Sėkmės atveju Vilniuje, galime būti tokio projekto partneris nacionaliniu mastu ir naudoti kavos tirščius, sugeneruojamus kiekvienoje Lietuvos degalinėje. Degalinių yra patogiose vietose: gali aprūpinti kavos tirščiais ne tik didžiuosius miestus, bet ir mažesnius miestelius.

Tai labai puiki iniciatyva, džiaugsimės galėdami prasmingai panaudoti degalinėse sukaupiamas kavos atliekas ir prisidėti prie švaros didinimo mieste“, – teigė L.Katinė.

Paskelbus apie šią iniciatyvą, sulaukta klausimų, ar neužšals sunešti kavos tirščiai dėžėse, tačiau teigiama, kad iš kavinių atkeliaujantys tirščiai gana sausi, tad, kaip tikimasi, nešals.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:09:17
00:37
17:27

15min metų knygų rinkimai

Tema

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie Gazas