Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 20d. 14:03

Nuomonė. Kodėl pralaimėtojai verkia, arba „Mitų griovėjų“ žaidimas ralio „Žemaitija 2012“ tema

Ralis „Žemaitija 2012“. Greičio ruožai sutemus
Andriaus Lauciaus/GAZAS.LT nuotr. / Ralis „Žemaitija 2012“. Greičio ruožai sutemus

Po savaitgalio „Žemaitija 2012“ ralio kilo daug diskusijų, kodėl Vytautui Švedui buvo skirta 5 min. bauda, kuri buvo panaikinta, o vėliau – sugrąžinta. Vytauto konkurentas Dominykas Butvilas, kuriam ralis irgi nebuvo šimtu procentų sėkmingas, pasakoja savo nuomonę.

Ralis buvo nelengvas, visi važiavom, stengėmės, kovėmės, bet dabar tai niekam neįdomu. Visi klausinėja apie tai, kodėl Švedas gavo baudą, kodėl rašiau protestą ir tt. Gerai, galiu paaiškinti.

Visiems žaidimams reikia dviejų pagrindinių dalykų – taisyklių ir žaidėjų. Švedas žaidėjais pasirūpino, dar prieš sezoną skambino man ir prašė, kad nedaryčiau galingesnės mašinos ir nepereičiau į pirmą grupę. Gerai, pažadėjau pasilikti: aš už konkurenciją, visada įdomu važiuoti kai yra kova.

O kam reikalingos taisyklės? Cituoju šiandien man V.Švedo išsakytus žodžius: "važiuokit jūs savo taisyklių skaitymo konkurse". Bet kodėl vieniems turi būti daromos išimtys, o kitiems ne? Rokas Lipeikis, Martynas Samuitis ir kiti ratus keitė greičio ruože, o va kai kurie gauna leidimą pasidaryti uždaram parke (kas yra draudžiama).

Istorija tokia:

  • Po GR 3 uždaram parke ekipažas numeris 1 sugalvojo pasikeisti priekinį dešinį ratą. Ratas nebuvo nuleistas, bet startuojant su tokiu ratu yra galimybė jį pažeisti. Gavę kažkokius leidimus jie tai padarė, ir ramiausiai išvažiavo tęsti lenktynių, nors ratų keitimas yra griežtai draudžiamas uždaram parke.
  • Pirmos dienos vakare komisarai jam už tai skyrė  5 min. baudą ir Švedas atsidūrė 29 pozicijoj.
  • B.Vanagas ir kiti dalyviai antrą dieną jau važiuoja ramiau, koreguoja savo tempą pagal esamą rezultatą.
  • Po finišo Švedo bauda stebuklingai dingsta ir jis paskelbiamas nugalėtoju (antroje klasėje, red.past.).
  • D.Butvilo ir B.Vanago ekipažas su kitų dalyvių pritarimu parašo protestą dėl nepagrįstos rezultatų korekcijos.
  • Komisarai išnagrinėja situaciją, išklauso visas puses, paskaito taisykles ir grąžina prieš tai paskirtą baudą V.Švedo ir A.Šošo ekipažui.
  • Ir jaunasis, ir vyresnysis Švedas įsiutę, o mes su Rentatu turim išklausyti gausybę įžeidimų ir užgauliojimų viešai.

Galim pažaisti „mitų griovėjus“:

1. V.Švedas ir A.Šošas nepadarė nieko blogo, kad pasikeitė ratą uždaram parke.

Mitas. Jie pažeidė Ralio taisyklių [T-2012] punktą 20.1. Bendrosios sąlygos: „Jei automobilis yra uždarame parke arba zonoje, kurioje taikomos uždaro parko taisyklės (LASK 42 str. b) uždaras parkas), tai variklio dangčio atidarymas, bet koks automobilio remontas ar degalų pildymas griežtai draudžiamas.“

Jie pažeidė punktą 20.2.1., kuris sako „Jei techninės komisijos pirmininkas nuspręs, kad automobilio, esančio uždarame parke, būklė yra tokia bloga, kad gali turėti įtakos eismo saugumui, tai toks automobilis turi būti suremontuotas, prižiūrint techninės komisijos nariams.“ Jo automobilio būklė buvo puiki, o padanga net ne nuleista ir saugumui grėsmės nebuvo.

2. Varžybų vadovas ir visi aukščiausi ralio asmenys jam leido, todėl tai legalu.

Mitas. Ralio taisyklės yra dokumentas, kurio reikia laikytis, todėl jokio rango teisėjas negali leisti to, ką draudžia taisyklės. Net absurdiška kitų dalyvių atžvilgiu to prašyti.

3. V.Švedui ir A.Šošui skirta bauda yra neadekvati.

Mitas. Ralio taisyklių 20.2.2. punktas nurodo: „Automobilio remontui sugaištas laikas bus laikomas vėlavimu, siekiant sulaikyti ekipažą nuo bandymo panaikinti atsilikimą, laiko bauda už kiekvieną remontui sugaištą minutę ar jos dalį bus viena minutė.“ Jis gavo tiek baudos, kiek laiko keitė ratą. Vietoje buvo teisėjas, kuris fiksavo laiką.

4. D.Butvilas kaltas dėl to, kad V.Švedas gavo baudą ir nieko nelaimėjo.

Mitas. Ralio taisykles ne aš parašiau, jos vienodai galioja visiems. Be to, baudą skiria komisarai, o ne Butvilas, Lipeikis ar dar kas nors. Jie viską apsvarstė ir nutarė, grąžinti prieš tai paskirtą baudą.

5. Reikia kovoti garbingai.

Faktas. Nekovokite uždaram parke bandydami apgauti kitus ir po to nepykite, kad taisyklių pažeidėjai gauna baudą. Važiuokime garbingai trasoje, pagal taisykles skirtas visiems.

Jeigu aš tame pačiame uždarame parke būčiau įsipylęs degalų – jų nebūtų pritrūkę kitame  GR 4, kur praradau 21 sek. Nebūtų „atlyvų“, dėl kurių aš net užgesau ir sustojau trasoje.

6. D.Butvilas negali aplenkti V.Švedo trasoje, todėl kovoja „popieriais“ (V.Švedo žodžiai).

Mitas. Po GR 1 užstrigau pusnyje ir nuo Švedo atsilikau 1 min. 38 sek. Iki ralio pabaigos pasivijau tiek, kad liko tik 8 sekundės. Taigi, sumažinau atsilikimą 1 min. 30 sek. Iš 41 vietos pakilome į 4. Todėl nereikia prasivardžiuoti „slabakais“ ir aiškinti, kad nėra čia Lietuvoj jam lygių. Kas kaip moka – tas taip važiuoja.).

7. Taisyklių nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.

Faktas. Praeitame ralyje viršijau greitį neleistinoje vietoje ir mokėjau baudą, bet neapsiverkiau.

8. Rokas Lipeikis visus kursto rašyti protestus, nes nepaveja V.Švedo.

Rokas neturi jokio intereso, yra pasiekęs ralyje daugiau, nei bet kuris kitas žmogus Lietuvoj, todėl nereik per daug susireikšminti. Rokas čia neturi jokio intereso.

9. Lietuvoj galima viską susitarti.

Faktas. Kai Rentatas paklausė, kiek baudos gavo Švedo ekipažas, šturmanas A.Šošas atsakė: "negavom. Renatai, mes viską susitarėm". Ačiū teisėjams, kurie palieka vietos diskusijoms, nors apie taisykles diskutuoti nereikėtų. Juodu ant balto parašyta, kas draudžiama ir kas leidžiama. Visos taisyklės gali atrodyti kvailos ir absurdiškos, bet juk be jų neįdomu, ar ne? Kodėl buvo panaikinta bauda, kurią skyrė prieš tai? Kokiu pagrindu tai buvo padaryta? Komisarai nesugebėjo paaiškinti....

Pabaigoje aš noriu pasakyti, kad jeigu ne teisėjų nekompetencija, mes nebūtume atsidūrę šioje situacijoje. Jei jau skyrė baudą, tegu jos stebuklingai nepradangina ir neglumina visų dalyvių. Į visus konkurentus žiūriu su pagarba ir nesu priešiškai nusiteikęs niekieno atžvilgiu. Man gaila, kad tokie teisėjų sprendimai kiršina sportininkus, bet aš tikrai su niekuo nesipyksiu :).

Ši nuomonė publikuota asmeniniame Dominyko Butvilo tinklaraštyje domas.lt.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mados infekcija

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie Gazas