Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 07 28, 17:22

5 patarimai: kaip išvengti paslydimo per lietų lygiame kelyje

Vasara pagaliau dosniai pliūptelėjo lietaus. Juo džiaugiasi ne tik sodininkai, bet ir eismo dalyviai – sumažėja asfalto dulkių. Tačiau netgi nedidelės liūties metu ekstremaliai keičiasi važiavimo sąlygos, todėl labai svarbu laiku reaguoti į tokius pokyčius.
„Press ralio“ startas Panevėžyje
Šlapia trasa / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Didėjant automobilio greičiui, padangų sukibimas su keliu mažėja. O esant šlapiai kelio dangai šis reiškinys vyksta dar intensyviau. Todėl automobilis per liūtį gali tapti nevaldomas net tiesiame kelyje. Iš pradžių dėl šlapių dulkių, tepalo ir suodžių dalelių sluoksnio, kuris veikia panašiai kaip plona sniego pliurzė. Vėliau, liūčiai įsibėgėjus ir nuplovus nuo kelio nešvarumus – dėl vandens sluoksnio tarp kelio paviršiaus ir padangos protektoriaus.

Pavyzdžiui, važiuojant 80 km/val., kai vandens plėvelės storis 1 mm, padangų sukibimas sumažėja maždaug dvigubai. Jei lietus pila kaip iš kibiro – net 5 kartus.

Važiuojant 80 km/val., kai vandens plėvelės storis 1 mm, padangų sukibimas sumažėja maždaug dvigubai.

Turbūt esate pajutę: kuo didesnis greitis ir stipresnis lietus, tuo dažniau aplanko jausmas, kad automobilio vairas „tuščias“, „nejautrus“, „plaukiojantis“. Tai labai apsunkina ne tik stabdymą, bet ir elementarų manevravimą.

Pavyzdžiui, jei, važiuodami tuo pačiu 80 km/val. greičiu, bandysite sustabdyti automobilį, jums prireiks 1,5 karto ilgesnio „nusileidimo tako“, nei normaliomis sąlygomis. Stabdymo kelias tokiu atveju pailgės maždaug 20 m. Taigi, jei vairuotojas pagavo žioplį ir neapskaičiavo savo jėgų, avarijos išvengti bus sunku.

Vandens pleištas

Kuo didesnis greitis, tuo greičiau artėjate prie akvaplanavimo – būsenos, kai padangos protektorius jau nebesugebės išstumti vandens ir prieš ratą susidarys vandens pleištas. Kitaip tariant, jūsų automobilis ims „plaukti“.

Kuo didesnis greitis, tuo greičiau artėjate prie akvaplanavimo – protektorius jau nebesugebės išstumti vandens.

Važiuojant minėtu greičiu (kuris, pripažinkime, daugeliui neatrodo didelis), norint per lietų išsaugoti sukibimą su keliu, padanga turi sugebėti išspjauti arba išstumti apie 25 l vandens per sekundę.

Ar duosite jai tam pakankamai laiko? Antraip automobilis taps nevalomas ir nuplauks į šalikelę.

Todėl siūlome jums pasinaudoti šiais 5 patarimais ir išvengti nemalonumų lietaus metu.

1. Laikykitės saugaus greičio. Jei pajutote, kad vairas „palengvėjo“, sumažinkite greitį nuo 60-90 km/val. bent 30 km/val. Būtent tokia gali būti apčiuopiama saugaus važiavimo riba tarp itin kokybiškų padangų su nauju protektoriumi ir padėvėtos gumos. Bent jau teoriškai visi naujų padangų gamintojai garantuoja, kad per lietų automobilis išliks valdomas iki 60 km/val.

2. Įvertinkite padangos protektorių. Minimalus leidžiamas protektoriaus gylis 1,6 mm todėl ir yra tik minimalus. Tai yra kritinė riba saugiai važiuoti sausu keliu. Tuo tarpu šlapiame kelyje tokios „ekonominės“ padangos yra pavojingos. Važiuojant šlapia kelio danga ramiau jaustis padėtų 4 mm protektorius.

3. Padangos konstrukcija – taip pat labai svarbi. Juk universalios padangos tikrai neišstums tiek vandens, kiek specialios, lietui skirtos. Kita vertus, naujausi įprastų vasarinių padangų modeliai taip pat pakankamai gerai „išspjauna“ vandenį.

4. Padangų oro slėgis. Neteisingas oro slėgis padangose keičia prispaudimo jėgą. Jei padanga per minkšta, mažėja centrinės protektoriaus dalies sukibimas. Priešingu atveju, jei padanga pripūsta per daug, mažėja jos kraštinių zonų efektyvumas.

5. Jokių staigių judesių! Bet koks staigus manevras per liūtį (taigi sumažėjus sukibimui) – vairo sukiojimas, staigus stabdymas ar gazavimas – gali sukelti slydimą. Taip pat ir šoninį. Pagalbinės apsaugos sistemos tokiu atveju suveiks tikrai ne iš karto. Taigi visus veiksmus ant šlapio kelio patartina atlikti su protinga atsarga.

P.S. Jūs taip pat turite patarimų? Surašykite juos komentaruose.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Gazas