Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atlikėja Rūta Ščiogolevaitė: saugos kėdutė automobilyje išgelbėjo mano sūnų

Rūta Ščiogolevaitė
Autoledi.lt nuotr. / Rūta Ščiogolevaitė
Šaltinis: 15min
0
A A

Didžiųjų miestų gatvėse žaibišku greičiu daugėja automobilių, o rugsėjo mėnesį į gatves išbėgs gausybė po vasaros atostogų išsiblaškiusių vaikų, tad ir vėl būtina kalbėti saugaus eismo tema.

Atlikėja Rūta Ščiogolevaitė, tik prieš mėnesį susilaukusi antrosios atžalos, jau šiandien įsisukusi į darbų sūkurį ir automobilyje tiek viena, tiek su savo šeima praleidžia vis daugiau laiko. Rūta dalinasi savo patirtimi ir patarimais, kokiais principais vadovaujasi prie vairo bei kaip užtikrina savo atžalų saugumą automobilyje. 

– Ar pati vairuojate saugiai, kokiu principu vadovaujatės prie vairo?

Visada tiek mažajai, tiek ir vyresniajam sūnui naudojame saugos kėdutes ir niekada jų nepaliekame namuose

– Mano ir mano šeimos saugumas yra svarbiausia, tad beveik niekada neviršiju leistino greičio, nes, mano nuomone, būtent didesnis nei leistinas greitis gali lemti liūdnas auto įvykių pasekmes. 

– Koncertuodama daug laiko praleidžiate automobilyje. Ar žinote pagrindinius saugaus vaikų vežimo principus? Gal turite savo įpročių ar gudrybių?

– Pagrindinius saugaus vaikų vežimo principus žinau bei jų laikausi. Visada tiek mažajai, tiek ir vyresniajam sūnui naudojame saugos kėdutes ir niekada jų nepaliekame namuose. Taip pat žinau, kad saugos kėdutės su „Isofix“ tvirtinimu gali užtikrinti saugesnę vaikų kelionę, tad renkamės tas, kurios ir turi šią kėdučių tvirtinimo funkciją. Kažkokių ypatingų gudrybių ar receptų tikrai neturiu, tiesiog stiprų baimės ir atsakomybės jausmą už savo vaikų saugumą. Nuo mažens sūnų pratinau kuo mažiau trukdyti mamą kai ji vairuoja, o geriausias būdas tai užtikrinti buvo paimti jam daugiau žaislų ir knygučių, kad turėtų kuo užsiimti. 

Autoledi.lt nuotr./Rūta Ščiogolevaitė
Autoledi.lt nuotr./Rūta Ščiogolevaitė

– Ar jūsų aplinkoje visi atsakingai žiūri į saugų eismą bei vaikų saugumą automobilyje, ar tai vis dar retas reiškinys? 

– Mano draugai, turintys vaikų, tikrai  paiso saugaus vaikų vežimo principų. Nors teko susidurti ir su lengvabūdiškumu, kuomet turėjau įkalbinėti paimti sūnaus kėdutę į kelionę pas senelius, gal tai tiesiog žinių trūkumas, tačiau jo pasekmės gali būti labai liūdnos. Mano nuomone, vis dar mažai kalbama apie tai, kad avarijų metu didelių sužalojimų mažamečiai vaikai  patiria būtent dėl paprastų diržų, kurie visiškai neatstoja vaikams skirtų saugos kėdučių naudojimo.

Saugumas keliuose man nėra vien tik žodžiai iš socialinės reklamos

– Rudenį visiems aktualu ne tik grįžimas prie darbų, bet ir saugaus eismo problemos, ar svarbus jums šis klausimas bei  kaip saugaus eismo pagrindų mokote savo vyresnįjį sūnų?

– Saugumas keliuose man nėra vien tik žodžiai iš socialinės reklamos, tačiau pradinukams nelengva įdiegti „savisaugos“ kelyje programą. Savo sūnų saugaus eismo pagrindų visų pirma mokau pati. Mano nuomone, pirmiausia tai – tėvų atsakomybė. 

Autoledi.lt nuotr./Rūta Ščiogolevaitė
Autoledi.lt nuotr./Rūta Ščiogolevaitė

– Ar vaikystėje jus kas nors mokė saugaus eismo pagrindų?

– Tiesą sakant, turėjau puikų mokytoją – tėtį. Kai buvau maža, jis dirbo ne tik policijoje, bet ir saugaus eismo instruktoriumi, taigi kelių eismo taisykles ir kelio ženklus išmokau dar vaikystėje. 

Ačiū Dievui, kad nepagailėjau lėšų automobilinei saugos kėdutei, kurios dėka sūnus nepatyrė jokių sužalojimų

– Buvote patekusi į avariją su sūnumi. Ar pavyko išvengti rimtesnių pasekmių?

– Ačiū Dievui, kad nepagailėjau lėšų automobilinei saugos kėdutei, kurios dėka sūnus nepatyrė jokių sužalojimų, o gydytojai, atvykę į įvykio vietą patikino, jog tai kone stebuklas, atsižvelgiant į avarijos rimtumą. 

– Ar tas įvykis pakeitė požiūrį į vaikų saugumą dabar, kai susilaukėte kūdikio?

– Iš tiesų, tokia jau žmogiška prigimtis, kad skaudūs įvykiai mums suteikia tokias pamokas, kuriomis vadovaujamės visą gyvenimą. Gimus dukrai skiriu ypač daug dėmesio jos saugumui ir su vyru domėjomės, kaip galėtume užtikrinti maksimalų mūsų mažosios saugumą automobilyje. 

Autoledi.lt nuotr./Rūta Ščiogolevaitė
Autoledi.lt nuotr./Rūta Ščiogolevaitė

Pagrindinės saugos kėdučių-nešynių naudojimo klaidos:

  1. Neatjungiama saugos pagalvė, kuomet saugos kėdutė montuojama ant priekinės keleivio sėdynės. Negalima palikti aktyvuotos saugos oro pagalvės, jeigu vaikas sėdi ant priekinės sėdynės nugara į automobilio priekį.
  2. Saugos kėdutės-nešynės naudojamos ne tik automobilyje, bet ir ilgiems pasivaikščiojimams. Gydytojai pataria, kad nešynėje vaikutis praleistų neilgiau 3 valandų.
  3. Tėvai per anksti pradeda vaikus vežti važiavimo kryptimi, rekomenduojama iki metų vaikus vežti prieš važiavimo kryptį. Tėveliai dažnai skundžiasi, kad vaikas per anksti išauga saugos kėdutę-nešynę, šiuo atveju visada yra išeitis ir yra saugos kėdučių modelių tokių kaip pvz. „Cybex Sirona“, kuri tinka vaikams nuo gimimo iki maždaug trejų metų.
  4. Važiuodami trumpus atstumus, tėvai neprisega vaikų kėdutės saugos diržais, juos tik paguldydami į ją. Tai daryti griežtai draudžiama, nes net ir nedidelio smūgio metu, jūsų vaikas gali smarkiai nukentėti.
Autoledi.lt nuotr./Vaiko kėdutė
Autoledi.lt nuotr./Vaiko kėdutė
VIDEO: Keeping children safe in crashes: Overview
Lietuvos automobilių kelių direkcija Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerija
Statistika Metai Eismo įvykių Sužeista Žuvo
Lietuvos keliuose iki rugpjūčio 20 d.: 2017 2051 2451 119
2016 1860 2216 110
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Gazas