Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 gegužės 15d. 19:04

Strimgalviais žmoną į gimdymo namus vežęs vairuotojas gavo baudą: bausti ar pasigailėti?

Kelių policijos reidas, nukreiptas prieš greičio mėgėjus
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Greičio viršijimas. Asociatyvi nuotr.

Gimdyti žmoną iš Lietuvos pakraštyje esančio miestelio į Kauną vežęs vyriškis, saugodamas būsimo kūdikio ir sutuoktinės gyvybę, viršijo greitį. Jis paaiškino savo elgesio priežastis policijos pareigūnams bei pristatė reikalingas pažymas, tačiau vis tiek gavo solidžią baudą. Savo tiesą vyras įrodyti žada teisme, bet teisės žinovai perspėja – aiškios tvarkos, kaip šią istoriją turėtų vertinti Temidės sargai, nėra.

Lietuvos pakraštyje (tikslus vietovės pavadinimas neskelbiamas 15min skaitytojo prašymu) gyvenantis Tomas kreipėsi į redakciją, jo žodžiais, susidūręs su keista situacija. Jo žmona laukėsi trečiojo kūdikio. Šeima, anot Tomo, buvo iš karto nutarusi, kad gimdymas vyks ne artimiausiame didesniame mieste, bet Kaune. Kauno medikai gimdyvę prižiūrėjo visą nėštumo laikotarpį, tad ten ir buvo nuspręsta gimdyti.

Kadangi laukėme trečio vaiko, supratau, kad laiko daug neturime – važiavau greitai.

„Vieną rytą žmona pasakė, kad turime važiuoti. Sėdome į automobilį ir išlėkėme. Kadangi laukėme trečio vaiko, supratau, kad laiko daug neturime – važiavau greitai“, – neslėpė pašnekovas.

Prabėgus mėnesiui nuo šios istorijos, vyro namus pasiekė Kelių policijos pareigūnų laiškas su jo automobilio, važiuojančio gerokai greičiau, nei leidžiama, nuotrauka. Ten, kur buvo leistinas 70 km/val. greitis, vyras nufotografuotas važiuojantis 138 km/val. greičiu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Netikėta lengvata naudotų automobilių pardavėjams: ekspertai žada metalinių „frankenšteinų“ antplūdį

„Kelyje stacionaraus matuoklio nebuvo, greičiausiai nuotrauką padarė mobilus matuoklis. Iš karto paskambinau pareigūnams, paaiškinau, kokia situacija, pateikiau vaiko gimimą liudijančius dokumentus. Pasakiau, kad galiu ir atvykti, bet buvau patikintas, kad tai nėra būtina“, – pasakojo Tomas.

Jis neslėpė, kad vylėsi, jog bus atsižvelgta į situaciją ir teismas skirs švelnią bausmę arba baudos apskritai neskirs. Visgi buvo nuspręsta, kad dėl greičio viršijimo Tomas turėtų būti nubaustas 450 eurų bauda bei jam turėtų būti mėnesiui atimta teisė vairuoti.

Nesutinkantis su tokia bausme vyras sako, kad rengia dokumentus teismui ir sprendimą skųs. Pasak jo, Lietuvoje užtektinai daug atvejų, kai į analogiškas situacijas pakliuvę asmenys buvo nuo bausmės atleisti, įvertinus, kad Kelių eismo taisykles (KET) jie pažeidė, nes kitos išeities nebuvo. Kitaip tariant, remdamiesi būtinojo reikalingumo principais.

„Dar apsieičiau be teisės vairuoti mėnesį, tačiau 450 eurų bauda mūsų šeimai – pakankamai didelė finansinė našta“, – dėstė pašnekovas, atskleidęs, kad per pastaruosius metus jau buvo vieną kartą nubaustas už greičio viršijimą mieste.

Pusė minimalios – jei nenusižengęs

Marija Kazanovič, Lietuvos kelių policijos tarnybos vyresnioji specialistė, akcentavo, kad įvertinti šio konkretaus atvejo pareigūnai negali. Visgi, pasak jos, nesutinkant dėl skirtos baudos, galima sprendimą skųsti ir kreiptis į teismą.

„Tokią teisę turi kiekvienas asmuo“, – pabrėžė pašnekovė.

Advokatas dr. Arnas Paliukėnas, vertindamas istoriją, akcentavo, kad garantijų, kieno naudai teismas išnagrinės bylą, nėra. Jis pastebėjo, kad skirdamas bausmę teismas parinko Administracinių nusižengimų kodekse (ANK) 416 straipsnio 6 dalyje numatytą mažiausią bausmę: 450 eurų baudą ir mėnesį be vairavimo.

Minėtame ANK straipsnyje nurodoma, kad, viršijus leistiną greitį daugiau nei 50 km/val., vairuotojams gali būti skirta 450-550 eurų bauda ir 1-6 mėnesių teisės vairuoti atėmimas. Pradedantiesiems vairuotojams už tokį greičio viršijimą teisė vairuoti atimama 12-18 mėnesių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Naujovės, kurios laukia vairuotojų techninėje apžiūroje jau gegužės pabaigoje

„Jei būtų pagrindai administracinio nurodymo surašymui (ANK 610 str.), vairuotojas galėtų gauti pusę minimalios piniginės baudos. Tačiau jis negali būti surašomas, kai asmuo per metus padarė pakartotinį administracinį nusižengimą, numatytą tame pačiame šio kodekso specialiosios dalies straipsnyje“, – kalbėjo advokatas.

Kodekse – painiava

Kalbėdamas apie būtinojo reikalingumo principus, A.Paliukėnas neslėpė, kad padėtis – painesnė, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

„Galiojant Administracinių teisės pažeidimų kodeksui (ATPK), kurį dabar pakeitė ANK, teismų praktikoje ir teisės doktrinoje būtinasis reikalingumas buvo suprantamas kaip situacija, kai tam tikram teisės saugomam interesui (vertybei) gresia žala, o išgelbėti šį interesą nuo jos galima tik padarant žalą kitam, taip pat teisės saugomam interesui“, – ankstesnę teisės aktuose galiojusią sampratą citavo žinovas.

Kitaip tariant, aiškino A.Paliukėnas, bylos aplinkybės būtų tapusios įrodinėjimo klausimu: būtų reikėję įvertinti, ar buvo galimybė išsikviesti greitosios pagalbos automobilį, kodėl pasirinktos būtent Kauno klinikos ir kitos aplinkybės.

Visgi, įsigaliojus ANK, jame atsirado nauja nuostata, sakanti, kad privalomas būtinojo reikalingumo pagrindas – asmens neatsargumas. Kitaip tariant, pavojingą situaciją sukėlęs asmuo ją turėjo sukelti dėl neatsargumo, o ne dėl to, kad šitai buvo neišvengiama.

„Tai yra asmuo gali pasiremti būtinojo reikalingumo nuostatomis tik tuo atveju, kai pavojinga situacija sudaryta dėl neatsargumo. Tačiau šiandien nėra pakankamai teismų praktikos, kad būtų galima vienareikšmiškai pasakyti, kaip teismai vertintų šį būtinojo reikalingumo pagrindą“, – pastebėjo A.Paliukėnas.

Atvejų – ne vienas

Tokių atvejų, kai pareigūnų prašoma švelniau elgtis su į medicinos įstaigas skubančiais vairuotojais, Lietuvoje yra buvę. Pavyzdžiui, 2014 m. rugpjūtį Klaipėdos policijos vadovybė atsiprašė dėl patrulių, nubaudusių klaipėdietį, su gimdyve skubėjusį į ligoninę, už 20 km/val. greičio viršijimą. Tąkart buvo nuspręsta, kad policijos pareigūnai turėtų įvertinti situaciją iš esmės ir priimti tinkamus sprendimus, pvz., taikyti būtinąjį reikalingumą, atleisti nuo atsakomybės, organizuoti palydas iki medicinos įstaigų.

Šių metų kovą teismas išteisino draugę į ligoninę vežusį vairuotoją, policijos pareigūnų pripažintą chuliganu ir atėmusių teisę vairuoti. Tąkart Šilalės rajone taisomo kelio ruože vyriškis važiavo degant raudonam šviesoforo signalui, tačiau, kaip paaiškino vairuotojas, taip pasielgti jis buvo priverstas, mat besilaukianti draugė pasijuto prastai, tad bijodamas galimų komplikacijų vyras rizikavo. Policijos pareigūnai skyrė 470 eurų baudą ir 13 mėnesių atėmė teisę vairuoti.

Tačiau teismas nustatė, kad pareigūnai neįvertino visų aplinkybių ir skyrė per griežtą bausmę. Po teismo sprendimo vyrui buvo skirta 60 eurų bauda.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Vardai

Mažytės teismo malonės sulaukęs D.Redikas ieškos pelningo sandėrio krepšinio aikštelėje

Aktualu

Apklausa: politiniai skandalai skandina vieną partiją – net nebepatektų į Seimą

Sportas

Flirtas pasaulio čempionate: Susitikau su penkiomis, visos buvo „už“

Aktualu

Džiuginantis penktadienio nakties reidas sostinėje – vairuotojai kaip niekada pavyzdingi

Aktualu

Orai.lt: per Jonines – lietus ir vėsa

Aktualu

„Žolės“ legalizavimo laukiantys kanadiečiai mato ir grėsmę, ir verslo galimybes

Vardai

Damų diena Askoto žirgų lenktynėse: kai kurios pamiršo geras manieras ir atleido vadeles

Sportas

Šveicarija paskutinę minutę išplėšė pergalę prieš Serbiją

Tradicinė Rasos šventė Verkių parke

Verslas

Didžiojoje Britanijoje parduodamas prabangus namas kapinėse

Laisvalaikis

Krikšto ceremonijos metu kūdikiui smogęs dvasininkas nušalintas nuo pareigų

Gyvenimas

Kaip kuo ilgiau išlaikyti uogas ir vaisius šviežius

Verslas

Kaimo turizmo sodyboms – sunkūs laikai

Gazas

Atnaujintoje sankryžoje užprogramuotas konfliktas, bet Vilniaus savivaldybė rami

Vardai

E.Vitulskienė plius dydžio moterims nori įkvėpti pasitikėjimo: žiūrėkite pirmą drabužių kolekciją

Verslas

Kodėl daug prekių iš Kinijos į Lietuvą ir Europą siunčiamos tiesiog nemokamai?

Vardai

Mia nusirėžė plaukus: „Norėjau nusiskusti. Mano gyvenime – naujas etapas“

Aktualu

Kol gyventojai švęs Jonines, policija stiprina pajėgas ir žada siurprizų

Aktualu

Konservatoriai ir „valstiečiai“ – populiariausios partijos Lietuvoje, rodo apklausa

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Teisininku prisistatęs Artūras Skardžius: „Lietuvos televizijoj mokama vokeliais“, „žemės nuoma – ne verslas“

Naujienos

Kultūra

Būdamas 88 metų mirė amerikiečių žurnalistas ir rašytojas Tomas Wolfe'as

24sek

Linas Kleiza apie Kauno „Žalgirį“ Eurolygos finalo ketverte: „O jie bus?“

Verslas

Ūkininkai jau sėja kanapes

Aktualu

Dvi šiukšlių reformos savaitės: Vilniuje jau švariau, bet perpildytų konteinerių likę

Verslas

Pašalpų gavėjai skolintis negalės, o antstolių apetitas bus ribojamas – Seime stumiasi kelią nauji ribojimai

Vardai

Natalija Bunkė atnaujino savo vasaros rezidenciją: su mylimuoju Edgaru kraustysis į pajūrį

Aktualu

Mėnesį sirgęs ULAC direktorius Saulius Čaplinskas grįžo į darbą, ministro raginimo trauktis neklauso

Mokslas.IT

Revoliucija ar nesąmonė? Mokslininkas tvirtina sugebėjęs persodinti atmintį

15min iš Kanų Kultūra

71-asis Kanų kino festivalis. Septintoji diena: meilės filosofija, rasizmas ir apgavikų šeima

Gazas

„Drifteriai“ šturmuos „Nemuno žiedą“: laukia 11 valandų šonaslydžio

24sek

Šarūnas Jasikevičius atskleidė vienintelį kelią nugalėti Eurolygos čempionus

Laisvalaikis

Olandų tyrėjai perskaitė Anne Frank dienoraščio du uždengtus puslapius

Gyvenimas

Nesiseka numesti svorio? Tada pirmiau padėkite suriebėjusioms kepenims

Gazas

Seimas nori nuomos įmones įpareigoti automobiliuose įrengti alkoblokus

Aktualu

Kaune mirė neaiškios kilmės medžiagomis apsinuodijęs paauglys

Vardai

„Eurovizijos“ nugalėtojas S.Sobralis: pernai laimėjau ne tik konkursą, bet ir antrą galimybę gyventi

Sportas

Įkvepiantis klipas kviečia palaikyti Lietuvos rankinio rinktinę

Verslas

420 eurų – tokį minimalų atlyginimą siūlo taikyti kitąmet

Aktualu

Škotijos parlamentas atmetė Jungtinės Karalystės „Brexit“ įstatymą

Gyvenimas

Kaip apsaugoti odą nuo nepageidaujamų reakcijų?

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie Gazas