Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 9d. 13:44

Kelionė greitkeliu gali tapti spąstais: palijus netikėtose vietose formuojasi „ežerai“

Avarija greitkelyje netoli Vievio
15min.lt / Avarija greitkelyje netoli Vievio
Šis pavasaris ir vasaros pradžia Lietuvai nepagailėjo lietaus. O ekstremalios sąlygos tampa puikiu išbandymu net ir aukščiausios kategorijos Lietuvos keliams – automagistralėms ir greitkeliams A1 ir A2. Būtent į šių eismo arterijų kokybę pastaruoju metu atkreipia dėmesį 15min skaitytojai.

Pasidalykite savo istorija, siūlykite temą gazas@15min.lt

Vairuotojai atkreipia dėmesį ir primena praėjusios bei užpraeitos vasaros istorijas, kai, netgi neviršydami maksimalaus leistino greičio, nuo automagistralės Vilnius–Klaipėda per lietų nuslydo techniškai tvarkingi automobiliai, turintys visas saugumo sistemas. Kita vertus, per lietų šiuose aukščiausių standartų Lietuvos keliuose nuo kelio nuvažiuoja, nuslysta ar net nuskrenda daugybė automobilių. O į avarijos vietą atvykusių pagalbos tarnybų darbuotojai kraipo pečiais: ir vėl šioje vietoje avarija...

TAIP PAT SKAITYKITE: Kas yra „juodųjų dėmių“ žemėlapis

Nuo kelio nuskrido du BMW, žuvo žmogus

Štai labai plačiai nuskambėjusi lygiai prieš dvejus metus. Moteris važiavo iš Vilniaus į Klaipėdą apynauju BMW krosoveriu. Padangos naujos, automobilio komplektacijoje – visos modernios saugumo sistemos. Staiga prasidėjus liūčiai (maždaug ties Kryžkalniu), labai pablogėjo ir matomumas, ir sukibimas su keliu. Vairuotoja sumažino maksimalų leistiną greitį iki 100 km/val. Važiavo antra eismo juosta. Maždaug 5 km už Kryžkalnio automobilis įšoko į „ežerą“. Bala, pasak vairuotojos, susidarė ir dėl kelkraštyje suformuoto bortelio, neleidusio vandeniui neutekėti.

Rezultatas – tragiškas. Krosoveris BMW prarado sukibimą. Moteris tvirtina nestabdžiusi, ji stengėsi išlaikyti vairą tiesiai, kad, atsiradus sukibimui su keliu, automobilis išliktų stabilus. Tuo metu saugumo sistemos bandė stabilizuoti automobilį. Tačiau išvengti avarijos nepavyko. Ratu užsikabinęs už kelkraščio bortelio, BMW virto ant stogo.

Iškart sustojo pagelbėti iš paskos važiavęs krovininis autobusiukas. Jo vairuotojas išlipo ir ėjo link apvirtusio BMW. Tačiau tuo pat metu atlėkęs dar vienas BMW lygiai taip pat akvaplanavo ir, skrisdamas nuo kelio, pataikė tiesiai į sustojusį pagelbėti vyrą. Didžiulė nelaimė, regis, lygioje vietoje, viename geriausių Lietuvos kelių.

Dvi svarbios smulkmenos. Šioje atkarpoje (kaip ir kai kuriuose kituose ruožuose) pirmoje eismo juostoje susiformavusios provėžos, todėl, bent jau praėjusią vasarą, per lietų saugiau važiuoti antrąja juosta. Antra – šį vieta nepažymėta „juodųjų dėmių“ sąraše. Taigi nėra pati pavojingiausia.

Avaringumas ir mirtingumas automagistralėse ir greitkeliuose

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, esant šlapiai kelio dangai 2020 m. krašto keliuose užfiksuoti 92 įvykiai. Rajoniniuose keliuose – 72. Magistraliniuose keliuose – 59 (iš viso: 532 tokių įvykių, tarp jų – ir minėtieji 59).

TAIP PAT SKAITYKITE: Kas yra saugus greitis ir kodėl jis nebūtinai sutampa su leistinu greičiu?

Automagistralėje Kaunas–Klaipėda – 9 eismo įvykiai, o greitkelyje Vilnius–Kaunas – 4.

2020 m. birželį–rugpjūtį magistraliniame kelyje A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda įvyko 12 eismo įvykių, žuvo 2 žmonės, 12 sužeista.

Magistraliniame kelyje A2 Vilnius–Panevėžys atitinkamai – 3 eismo įvykiai, sužeisti 3 žmonės. Žuvusiųjų – 0.

Kodėl ant kelio kaupiasi vanduo?

Saulius Jansonas, Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus komunikacijos vadybininkas, paaiškino, kad ant kelio važiuojamosios dalies po intensyvesnio lietaus vanduo kaupiasi dėl įvairių priežasčių.

Vidmanto Balkūno / Saulius Jansonas
Vidmanto Balkūno / Saulius Jansonas

Pirma priežastis – kelio dangos nelygumai (susiformavusios provėžos, įdubos ir pan.). Šie defektai nuosekliai ir planingai šalinami atliekant kelių remonto ar rekonstrukcijos darbus. Darbai atliekami pagal sudarytą prioritetinę eilę, įvertinus dangos būklės indeksą, kuris apibrėžia skirtingų dangos pažeidimų mastą. Darbų apimtys priklauso nuo šiems darbams skiriamo finansavimo.

„Atkreipiame dėmesį, kad šiuo metu intensyviausio eismo magistraliniame kelyje A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda, ruožas nuo 10,000 iki 95,000 km rekonstruojamas pagal penkias sutartis (kelias pertvarkomas į automagistralę – red. past.). Pasirašyta 12 sutarčių, pagal kurias vykdomi magistralinio kelio Vilnius–Kaunas–Klaipėda (Kaunas – Klaipėda) atskirų ruožų paprastojo remonto aprašo parengimas ir darbai“, – komentavo Saulius Jansonas.

Antra priežastis, dėl kurios kaupiasi vanduo – neatnaujinamų kelkraščių lokaliose vietose susiformuoja didesnės žemių ir žolės sankaupos šalia asfalto dangos krašto. Todėl vanduo nuo kelio dangos pasišalina lėčiau. Tokių vietų taisymą vasaros sezono metu atlieka valstybinės reikšmės AB „Kelių priežiūra“, kuri šalina minėtas kelio pažaidas pagal šiems darbams skiriamą finansavimą, – paaiškino LAKD atstovas.

Kokios išvados?

Išvados – labai paprastos. Ženklas „Greitkelis“ ar „Automagistralė“ nereiškia, kad šis kelias yra idealus. Jame gali pasitaikyti ir remontuojamų ruožų, ir nekokybiško asfalto, ir provėžų. Ir keistų įdubų ar bortelių, kurie sulaiko vandenį. Net ir tvoros nebūtinai reiškia, kad į tokį kelią neišbėgs laukiniai gyvūnai. Taigi maksimalus leistinas greitis nėra garantija, kad juo važiuoti yra saugu, nes sąlygos gali pasikeisti akimirksniu. Ir ne kelininkai atsako už pasikeitusias meteorologines sąlygas.

Lygiai taip pat techniškai tvarkingas automobilis ir naujos padangos nereiškia, kad, įšokęs į balą, jis būtinai važiuos tiesiai.

Asmeninio albumo nuotr./Olga Židovlenkova
Asmeninio albumo nuotr./Olga Židovlenkova

Vairavimo pedagogė Olga Židovlenkova yra sakiusi, kad leistinas greitis, kurį aiškiai apibrėžia Kelių eismo taisyklės ar ženklai, tai greitis, tinkamas esant idealioms sąlygoms. O saugus greitis yra labai individualus ir priklauso nuo daugybės kriterijų. Pavyzdžiui, vairavimo technikos ir įgūdžių, eismo bei oro sąlygų, kelio dangos ir net automobilio.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:03:12
01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

03:08
00:29
25:23

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie Gazas