Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 18d. 11:51

Kokius patarimus apie saugų vairavimą savo sūnui davė vairavimo ekspertas Darius Grinbergas?

Gustas Grinbergas
Asmeninio archyvo nuotr. / Gustas Grinbergas

Nors atrodytų, jog pradedantys jauni vairuotojai kelyje turėtų būti atsargūs, statistika rodo ką kita – jie sukelia daug eismo įvykių. Vairavimo specialistai pabrėžia, kad dėl to kalti du dalykai – per maža vairavimo patirtis ir pernelyg gerai vertinami įgūdžiai. Pastarieji neretai išmokstami dar prieš įgyjant teises – gana dažnai supratimą apie saugų vairavimą vaikai perima iš savo tėvų.

Kokius svarbiausius įgūdžius būtina įskiepyti prie automobilio vairo savarankiškai sėdančiam vaikui? Kaip savo atžaloms perteikti supratimą apie saugų vairavimą? Apie tai šis straipsnis.

Tėvai turi būti pavyzdžiu

Pirmosios vairavimo patirtys labai dažnai prasideda nuo vairo sukiojimo ant vairuotojančio tėčio ar mamos kelių. Vėliau ateina laikas savarankiškiems važiavimams šeimos automobiliu greta sėdint ir palaikant vienam iš tėvų. Vis dėlto tokios patirtys – tik pabandymai. Sėkmingai išmokti vairuoti galima tik patekus į profesionalaus instruktoriaus rankas. Tuo neabejoja vairavimo ekspertas Darius Grinbergas.

„Aš pats vedu efektyvaus vairavimo akademiją, daug važinėju, tačiau drąsiai sakau, kad vairuoti automobilį sūnų išmokė instruktorius – mano specializacija nėra vairavimas nuo nulio. Mano asmeninė nuomonė tokia, kad mokyti vairuoti vaikus turi profesionalai, žinantys metodikas, kaip tai daryti. O tėvai – tik rodyti tinkamą pavyzdį“, – įsitikinęs D.Grinbergas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Darius Grinbergas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Darius Grinbergas

Jo sūnus Gustas Grinbergas – vienas sėkmingiausių mini kartingo atstovų iš Lietuvos. 2010-aisiais vykusiose BMW Formulės Mini kartingo Lietuvos taurės lenktynėse Gustas Grinbergas užėmė 2-ąją vietą. Sėkmė 16-metį lydi ir tarptautinėse varžybose. Lenktyniaujant didžiulis greitis neišvengiamas.

Jo paragavę sportininkai kartais viršyti greitį mėgsta ir vairuodami ne lenktyninį automobilį. Kad tai tiesa, patvirtina ir G.Grinbergo tėtis – D.Grinbergas. Pasak jo, sūnui kartais tenka priminti, jog kelyje neviršytų greičio.

„Sūnus ką tik išlaikė B1 kategorijos teises. Gavęs jas važinėjo saugiu greičiu. Bet po kurio laiko tas greitis vėl pradėjo didėti“, – prisiminė pašnekovas, pridūręs, jog pats nesugebėjo sūnui įskiepyti saugaus greičio jausmo.

„Tą jam davė vairavimo mokykla. Yra tam tikros metodikos, kurios veikia. Aš jų nežinojau: sakydavau jam, gal važiuojam taip, o gal anaip? Mačiau, kad jis važiuoja per greitai pagal savo įgūdžius: ne 100 km/val., bet tuo metu ir 50 km/val. buvo per greitai, o jis norėdavo taip važiuoti ir nesuprasdavo, kodėl negali. Kai pradėjo lankyti vairavimo kursus, viskas apsivertė. Instruktoriai turi daug patirties ir žino, kaip perduoti tas žinias jauniems vairuotojams. Tačiau, mano nuomone, svarbiausia (ar pradedančiam, ar senam vairuotojui), nepamiršti tų įgūdžių“, – sakė pašnekovas.

Anot jo, kelyje vairuotojas neturėtų pradėti jaustis pernelyg laisvas – taisyklės tam ir yra, kad jų būtų laikomasi. Šiuo atveju labai svarbūs tėvai – jie turi būti pavyzdžiu.

Asm. albumo nuotr./Gustas Grinbergas Europos Le Mano lenktynių serijoje
Asm. albumo nuotr./Gustas Grinbergas Europos Le Mano lenktynių serijoje

„Aš pats važinėju labai lėtai. Savo dienotvarkę susidėlioju taip, kad nereikėtų lėkti, tiesiog išvažiuoju anksčiau. Tėvai tikrai turėtų pagalvoti, kokiu greičiu važiuoja, bet dar svarbiau, kad jie sutelktų dėmesį į kelią, nebūtų audringų diskusijų automobilyje. Vairuotojas turi vairuoti. Aš, pavyzdžiui, kai važiuoju, niekada automobilyje neklausau muzikos. Man ji šiek tiek trukdo susikaupti. Tokios smulkios detalės visada duoda geresnį rezultatą. Tai ką daro tėvai, kopijuoja vaikai“, – sakė D.Grinbergas.

Aš, pavyzdžiui, kai važiuoju, niekada automobilyje neklausau muzikos. Man ji šiek tiek trukdo susikaupti.

Prisimindamas savo tėvus, jis juokavo, kad pats buvo blogesnis vairuotojas nei jie.

„Žinoma, buvo visai kiti laikai, kiti automobiliai. Nevisada važiuodavau leistinu greičiu, buvo visokių manevrų. Ilgainiui visa tai mažėjo, kol visai išnyko. Atėjo branda, po truputį pradėjau suvokti, kas yra saugus vairavimas. Galiausiai dabar informacijos apie vairavimą yra kur kas daugiau nei tada, 1988-aisiais, kai aš pradėjau vairuoti. Ją lengva rasti ir pritaikyti kasdieniame gyvenime“, – sakė D.Grinbergas.

8 saugaus vairavimo taisyklės

  • Sėdint prie automobilio vairo reikia vairuoti, o ne reguliuoti radiją, kalbėti mobiliuoju telefonu, ieškoti daiktų, gerti kavą ar dažytis. Atidumas ir dėmesys keliui – būtini dalykai, norint saugiai vairuoti.
  • Duokite kelią kitam. Ar kada susimąstėte, kaip dažnai automobiliai susiduria dėl to, kad vienas vairuotojas kelyje nepraleido kito? Atsakymas paprastas – visada. Todėl, jei dvejojate, kas turite pirmumo teisę, elkitės išmintingiausiai – praleiskite pirmas.
  • Važiuokite leistinu greičiu. Automobilis nėra lėktuvas, todėl „skraidyti“ juo gatvėmis dideliu greičiu pavojinga. Viršytas greitis kelionę mieste sutrumpina vos keliomis minutėmis, tačiau rizika sukelti ir patekti į eismo įvykį viršijant greitį – kelis kartus didesnė nei važiuojant saugiu ir leistinu greičiu. Susiplanuokite kelionę taip, kad skubėti nereikėtų.
  • Nevairuokite, jei jaučiatės apsvaigę. Taip nutikti gali ne tik pavartojus alkoholio ar narkotinių medžiagų, bet ir išgėrus kai kurių vaistų. Vairuoti nederėtų ir tuomet, jei jaučiatės pavargę – neišsimiegoję ar sergantys.
  • Nepamirškite diržo! Tai atrodo elementaru – atsisėdus į automobilį prisisegti saugos diržą ir tik tuomet pradėti važiuoti. Vis dėlto neretai trumpus atstumus, ypač užmiestyje, vairuotojai vis dar linkę įveikti neužsisegę saugos diržo. Vis dėlto jis būtinas visada – išimčių nėra.
  • Mažamečiai vaikai – tik specialiose kėdutėse. Visi tėvai žino tą jausmą, kai nuvargęs mažylis piktas ir neramus, atrodo, tuoj išlips iš savo automobilinės kėdutės… Tačiau net ir tokiu atveju nereikėtų daryti išimčių – taisyklės aiškios ir paprastos: vaikai turi važiuoti tik specialiose kėdutėse, jie negali stovėti ar gulėti automobilyje. Tai nesaugu.
  • Gerbkite kitus. Posūkio rodymas, kelio ženklų paisymas – tai visų pirma pagarba kitiems eismo dalyviams. Šiuo atveju verta vadovautis posakiu: „Elkis su kitais taip, kaip nori, jog elgtųsi su tavimi“. Be to, tinkamas pavyzdys natūraliai perduos tinkamą žinutę jus stebintiems vaikams – būsimiems pradedantiems vairuotojams.
  • Vairuokite tvarkingą automobilį. Labai svarbu pasirūpinti technine savo transporto priemonės būkle, o ypač tomis jos dalimis, kurios yra susijusios su matomumu ir stabdymu.

Brangink gyvybę. Rodyk gerą pavyzdį savo vaikams

Skiltis Saugukelyje.lt rengiama kartu su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:03
00:44
10:08

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas