Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 lapkričio 16d. 14:40

Patikrino: iš 400 Kauno mokyklos mokinių atšvaitus turėjo tik 50, iš tėvų – nė vienas

Akcija „Su atšvaitu saugiau“ Kaune
Organizatorių nuotr. / Dvejose Kauno mokyklose surengta akcija „Su atšvaitu saugiau“
Nors apie tai, kuo skiriasi „matau“ ir „esu matomas“ saugaus eismo specialistai kalba ne vienerius metus ir nors kasmet išdalinama sunkiai suskaičiuojama gausybė atšvaitų, jų nešiojimo kultūra Lietuvoje vis dar nuvilia.

Dviejose Kauno mokyklose surengtos akcijos „Su atšvaitu saugiau“ metu pasirodė, kad net ir suaugusieji apie šią itin efektyvią pėsčiųjų apsaugos priemonę tamsiu paros metu nežino elementarių dalykų, o dažnai elgiasi taip, tarsi atšvaitų reiktų kokiai nors biurokratinei kontorai.

Bendrovės „ARV-Auto“ neformalaus ugdymo būrelio mokytoja-ekspertė Lina Šembergė, šią akcijos organizuojanti jau šešioliktus metus iš eilės pastebi, kad savo atžalas į mokyklas lydintys tėvai, pasiteiravus „kodėl nesegi atšvaitų?“ kartais pažeria gluminančių pasiteisinimų: „turiu namuose“, „prisegtas prie kitos rankinės“, „būčiau pasiėmęs, jei būčiau žinojęs apie patikrinimą“ ir pan.

Neturėjo nė vienas tėvas

„Iš tiesų kai kurie žmonės – tiek suaugusieji, tiek vaikai – mano, kad svarbu atšvaitą turėti, bet ne taisyklingai jį segėti, kad pakanka į mažą ritinėlį ant rankinės diržo susukto atšvaito ir t. t. Tačiau net ir tokių apsaugos priemonių dauguma neturi. Iš daugiau 400 Kauno KTU Vaižganto progimnazijos mokinių bent kažkokius automobilių žibintų šviesas atspindinčius daiktus turėjo gal 50 vaikų. Anksti ryte sutiktų tėvų tarpe atšvaitų neturėjo nei vienas“, – konstatavo L.Šembergė.

Galbūt mieste atšvaitai ne tokie svarbūs, kaip gyvenantiems užmiestyje ir dažnai keliaujantiems neapšviestais kelkraščiais? Saugaus eismo ekspertai su tokiomis prielaidomis kategoriškai nesutinka ir teigia, kad rizika likti nepastebėtam intensyvaus eismo zonose nė kiek ne mažesnė. Ypač pavojingos situacijos, kai automobiliai prasilenkia – kas vyksta anapus akinančiai ryškiai šviečiančių automobilių žibintų pastebėti nepaprastai sunku, o pėstieji be atšvaitų ar kokių nors kitų šviesą atspindinčių – šviečiančių elementų tam tikru metu tampa visiškai nematomi.

Beje, būtent tokiu šviesos-tamsos kontrastų žaidimu savo triukus atlikdavo garsusis iliuzionistas Akcijos metu prie Kauno Vaišvydavos pagrindinės mokyklos bei KTU Vaižganto progimnazijos taip pat buvo pademonstruota atšvaitų svarba – į pakabintus ant simbolinio medžio šakų atšvaitus nukreipus prožektorius jie spindėjo kaip ryškiausios žvaigždės. Tokiais tamsoje tampa ir visi atšvaitus segintys pėstieji ar dviratininkai – važiuojant įjungus artimąsias automobilio šviesas jei puikiai pastebimi maždaug iš už 120 –150 metrų.

Atšvaito neturinčius žmones vairuotojai gali pamatyti tik tuomet, kai iki jų lieka maždaug 50 metrų. Važiuojant 90 km/val., toks atstumas įveikiamas greičiau nei per 2 sekundes, todėl laiko nepakanka net pradėti automobiliui stabdyti.

Dažniausiai netvarkingi – žibintai

Prie šio projekto prisidėjusios Techninė apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ specialistai savo ruožtu pastebėjo, kad žibintai yra bene netvarkingiausia automobilio sistema: iki 18 proc. tikrinamų mašinų lempos prastai sureguliuotos, nešvarios, reflektoriai ir sklaidytuvai prastai atlieka savo funkcijas, todėl kelias apšviečiamas prastai ir kai kurie svarbūs dalykai tampa sunkiai pastebimi.

L. Šembergė taip pat akcentavo, kad nepaprastai svarbu vaikams atšvaitus ne duoti, bet teisingai prisegti. Priešingu atveju jie tiesiog nenaudojami ar netgi išmetami kaip niekalas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

00:41
00:21
41:07

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie Gazas