Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 25d. 05:44

Projekto „Duobių matuoklis“ startas: ar Savanorių prospektas yra blogiausia Vilniaus gatvė?

Savanorių pr. 15min eksperimentas
15min nuotr. / Savanorių pr.

Pavasarį esame linkę paburbėti. Neva kelininkai duobių neužtaiso. Esame susidarę ir stereotipines nuomones apie kiekvieno miesto gatves. Tarkime, kad neseniai remontuotas Pilaitės prospektas yra geras, o „senolis“ Savanorių pr. yra visiška tragedija. Tačiau visa tai – subjektyvūs vertinimai. O ką pasakytumėte, jei duobes, įtrūkimus ir įsmukusius kanalizacijos šulinius įvertintume balais?

gazas@15min.lt

Projekto „Duobių matuoklis“ pirmasis straipsnis – apie sostinės Savanorių prospektą. Tiksliau, asfalto ruožą nuo J.Basanavičiaus g./Švitrigailos sankirtos iki Savanorių pr. pabaigos ties „Moller Auto“, kai gatvė ima kilti į kalną ir tampa magistrale A1.

Juk net juokaujama, kas jungia Vilnių ir Kauną? Ogi Savanorių prospektas, nes abu miestai prasideda juo. Tradiciškai įprasta manyti, kad „savanoriai“ – viena prasčiausių Vilniaus transporto arterijų. Todėl daugelis, atvažiuojančių nuo Kauno, į sostinės centrą važiuoja aplinkkeliu pro Gariūnus.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Savanorių pr. nufrezuota kelio atkarpa
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Savanorių pr. nufrezuota kelio atkarpa

Ar tikrai ši stereotipinė nuomonė teisinga? Sužinosime išmatavę duobių ir kitų defektų intensyvumą keliose svarbiausiose Vilniaus arterijose: Geležinio Vilko, Ukmergės, Kalvarijų g., Pilaitės pr. bei Narbuto g. ir t.t. Tuomet sudarysime lentelę, į kurią surašysime „Duobių matuoklio“ koeficientą. Taip ir paaiškės tendencijos.

„Duobių matuoklio“ taisyklės

Kaip jį išvesime? Labai paprastai. Pasivažinėjimus gatvėmis filmuosime. Dažniausiai pasitaikančius gatvės defektus įvertinsime balais. O gautą balų skaičių padalinsime iš nuvažiuotų kilometrų.

Tarkime, nedidelė, neaštri duobė ar nedidelis įtrūkimas, į kurį smarkokai dunda ratai, kreivas kanalizacijos šulinys populiarioje važiavimo trajektorijoje – 1 balas.

Akivaizdi duobė, jei ji kol kas nekelia pavojaus saugumui ir automobilio padangoms/pakabai – 3 balai.

Jei duobė pavojinga, be skrupulų skiriame 5 balus.

Savanorių pr.: nuo gėlių turgelio Kauno kryptimi

Startuojame ties Savanorių pr. pradžia – ties šviesoforu Švitrigailos/V.Kudirkos/J.Basanavičiaus g. sankryžoje. Prieš tai užsukame į legendinį gėlių turgelį. Tulpių pardavėjos mielai sutinka nufilmuoti įžanginį žodį ir netgi tulpių duoda, kad eksperimentas įgautų šiek tiek daugiau pavasariško lengvumo.

Iš tiesų, šio 15min eksperimento tikslas nėra kritika. Norime pažvelgti į gatves tarsi iš šalies ir pasitikrinti, ar stereotipai apie „senas“ ir „naujas“ gatves teisingi. O gal viskas yra ne taip, kaip iki šiol galvojome?

Tad sėdame ir važiuojame, duobes skaičiuojame.

Pirmas įspūdis, kad kelininkai yra labai darbštūs. Suskaičiuoti gatvės asfalto lopus – gerokai sunkiau nei duobes. Jų čia daugybė. Todėl, nors automobilis nuolat dunksi per sujungimus, tikrai negali pykti – duobės užtaisytos. Komforto gal ir ne per daugiausia, tačiau, norint, kad Savanorių pr. būtų lygus kaip stiklas, jį jau visą reiktų perasfaltuoti.

Taigi, didelei nuostabai, „Duobių matuoklio“ skaitiklyje lėtai kapsi po 1 balą už smulkučius nelygumus ar provėžas. Tačiau duoti 3 arba 5 balų tikrai nėra už ką. Vaizdelis – žymiai blogesnis už realią kelio dangos kokybę.

Aišku, nufrezuoti gatvės ruožai (ties posūkiu į Vilkpėdės g.) nėra afrodiziakas, skatinantis kelionei rinktis Savanorių pr. Bet, pasikartosiu, plaukų nuo galvos rautis neverta – tarsi traukiniu dundėdamas (turbūt matote, kaip juda prie stiklo pritvirtinta kamera) pasiekiu pakilimą į Panerių kalną ir skaitiklyje matau 16 balų. Sakyčiau, gana nedaug.

Vienodas balų skaičius

Ant kalno esančioje degalinėje apsisuku ir leidžiuosi atgal į Savanorių pr. pradžią. Dabar skaičiuosime šio ruožo duobes iki pat Kelių direkcijos (ten, kur startavome).

Tiesą sakant, gal ir gerai, kad neskaičiavome įskilimų leisdamiesi nuo kalno (nuo magistralės A1 susikirtimo su A4), nes čia kelininkams dar yra ką veikti. Akivaizdu, kad aplink vis dar miškas, o ne miestas, tad skaitiklį įjungiu nuo pirmosios Savanorių pr. sankryžos (su Vaduvos g.).

Rezultatas – tas pats. 16 balų už smulkius defektus. Ko gero, tik vieną iš jų jau galima vadinti nedidele duobe. Gaima už ją ir 3 balus skirti, bet nenoriu atrodyti senas bambeklis. Tebūnie šįkart 1. Na, ir Naskos piešiniai, išfrezuoti artėjant prie Gerosios Vilties žiedo. Pasijuokiame iš „meno kūrinio“. Bet ar juokiasi miesto svečiai?

Paskutinius tris balus duodame už du šulinius ties posūkiu į Vytenio g. Lopiniai, ant kurių užvažiavus ratu nemalonu. O lietingą dieną čia formuojasi balutė. Ir „tarką“ finiše (sankryža su Švitrigailos g.)

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Jono Basanavičiaus ir Vytenio gatvių sankirta
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Jono Basanavičiaus ir Vytenio gatvių sankirta

Taigi skaičiuojame viščiukus. Į abi puses – po 6,2 km. Atliekame elementarų dalybos veiksmą (16:6,2) ir gauname Savanorių pr. koeficientą – 2,58 balo viename kilometre.

Antradienį skaitykite apie „Duobių matuoklį“ sostinės Ukmergės gatvėje. Spėkite komentaruose, koks bus koeficientas?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

14:48
01:05
00:43

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Gazas