Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 sausio 16d. 16:01

„Transeksta“ įspėja: daug avarijų įvyksta dėl automobilių techninių trūkumų

Įvykio vietoje
15min nuotr. / Asociatyvi nuotr.: avarija

Nepaisant pastaraisiais metais pasiektos akivaizdžios pažangos saugaus eismo srityje, pagal avarijose žūstančiųjų žmonių skaičių, tenkantį 1 mln. gyventojų, Lietuva nepriskiriama prie Europos pirmūnių. Techninės apžiūros įmonių asociacija „Transeksta“ savo ruožtu atkreipia dėmesį į nepakankamą incidentų keliuose ir gatvėse priežasčių analizę. 

Jei tikėtume kiekvieną savaitę naujienų portaluose skelbiamų suvestinių apie eismo nelaimes teiginiais, Lietuvoje avarijos įvyksta ir žmonės žūsta dėl dviejų priežasčių: dėl neblaivių vairuotojų kaltės ir dėl „nepasirinkto saugaus greičio“. Tačiau šiek tiek atidžiau nagrinėjant Lietuvos kelių policijos tarnybos pranešimus akivaizdu, kad apsvaigusiems nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų vairuotojams tenka atsakomybė už maždaug 7 proc., avarijų, o dėl greičio viršijimo – iki 30 proc.

Vadinasi, beveik du trečdaliai eismo nelaimių vyksta dėl priežasčių, kurios nėra tiksliai žinomos: tam neskiriama pakankamai dėmesio arba trūksta kompetentingų ekspertų. Savo ruožtu Europos Komisija skelbiama, kad dėl techninių trūkumų Europos Sąjungos keliuose įvyksta apie 6 proc. visų automobilių autoavarijų ir apie 8 proc. visų motociklų avarijų.

Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje atliktų tyrimų duomenimis kelių eisme nuolat dalyvauja apie 10 proc. automobilių, kurių techninė būklė neatitinka nustatytų techninių reikalavimų. Saugaus eismo specialistai Skandinavijos šalyse spėja, kad apie 10 proc. avarijų jų keliuose įvyksta dėl techninių priežasčių. Suomijos saugaus eismo ekspertų teigimu, vien tik nepriekaištingos padangos galėtų kasmet išgelbėti apie 10 proc. gyvybių.

Pauliaus Sviklo / 15min nuotr./„Lexus RC-F“ prietaisų skydelis
Pauliaus Sviklo / 15min nuotr./„Lexus RC-F“ prietaisų skydelis

Kad nagrinėti viską iki menkiausių „smulkmenų“ yra nepaprastai svarbu, galima iliustruoti „Volvo“ pavyzdžiu. Šios švedų kompanijos ekspertai kelis pastaruosius dešimtmečius keliaudavo į visas avarijas, kuriose dalyvaudavo „Volvo“ automobiliai ir kuriose nukentėdavo žmonės. Kokių rezultatų davė tokios analizės galima iliustruoti vieninteliu pavyzdžiu: per 12 metų, kai buvo gaminamas pirmosios kartos XC90, avarijose su šiuo visureigiu žuvo vienas žmogus.

Faktą, jog mūsų šalies keliuose ir gatvėse nutinkančių avarijų priežasčių gerokai daugiau nei paprastai skelbiama oficialiuose pranešimuose, pripažinti pradėta tik pastaraisiais metais. Kolegos iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos prieš kurį laiką atkreipė dėmesį, jog Lietuvoje eismo įvykių, pasibaigusių eismo dalyvių žūtimis, yra gerokai daugiau nei kitose Vakarų Europos valstybėse (100 įskaitinių eismo įvykių Lietuvoje vidutiniškai tenka 9 žūtys, kai tuo tarpu kitose Europos valstybėse šis rodiklis svyruoja nuo 3 iki 4 žūčių šimtui eismo įvykių). Didžiąja dalimi tai susiję su Lietuvoje eksploatuojamo transporto būkle.

Daug skaudžių eismo įvykių Lietuvoje nutinka dėl netvarkingų transporto priemonių: Lietuvoje eisme dalyvauja daug po eismo įvykių antram gyvenimui prikeltų automobilių, kurie eismo įvykių metu yra itin pavojingi. ADAC laboratorijoje atlikti eksperimentai („Geležinių spąstų“ projektas) su „lietuvišku“ BMW, suvirintu iš 8 dalių, parodė, kad su panašia transporto priemone pakliuvus į avariją viduje esantys žmonės neturi net teorinių galimybių išgyventi.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antros kartos „Volkswagen Tiguan“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antros kartos „Volkswagen Tiguan“

Asociacija „Transeksta“ pateikia su eismo saugumu susijusių dažniausiai nustatomų techninių trūkumų tarp lengvųjų (M1 klasės) automobilių septynetukas:

1. Netvarkingi/nesureguliuoti priekiniai žibintai, rūko žibintai, stabdymo signalo žibintai

Atvykstančių į TA centrus su prastai sureguliuotais žibintais siekia net 40 proc.; kadangi TA patikros algoritmas leidžia pareguliuoti žibintus, „išbrokuojami“ tik patys problematiškiausi automobiliai, kuriems reikia rimto remonto. Tai leidžia daryti prielaidą, kad ilgesnį ar trumpesnį laikotarpį prieš vizitą į TA centrą minėta dalis transporto priemonių dalyvauja eisme arba akindami kitus vairuotojus, arba tinkamai neapšviesdami važiuojamosios dalies, todėl neturėdami galimybės įvertinti judėjimo trajektorijoje esančių kliūčių ir jų išvengti. Dėl šių priežasčių nepriklausomi saugaus eismo ekspertai teigia, kad net iki 90 proc. avarijų susiję su vairuotojų regėjimu ir matomumu.

Naktį žmogaus akys priima šviesos kontrastus prasčiau nei dieną, todėl būna ypač sunku pastebėti kelkraščiais judančius pėsčiuosius ir dviratininkus. Jeigu jie neturi atšvaitų ar žibintų, tikimybė pakliūti į avariją lyginant su šviesiu paros metu išauga net iki 8 kartų.

Atlikti eksperimentai rodo, kad atšvaito neturintis pėstysis ar nedegančiais gabaritiniais žibintais stovintis automobilis tampa pastebimu kai iki jo lieka maždaug 50 metrų. Važiuojant 90 km/val., toks atstumas įveikiamas greičiau nei per 2 sekundes, todėl laiko nepakanka net pradėti automobiliui stabdyti.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Martyno Samuičio ralio automobilis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Martyno Samuičio ralio automobilis

2. Netvarkinga stabdžių sistema

Stabdžių sistema – pagrindinė automobilio aktyviojo saugumo priemonė. Jausmą, kai nuspaudus stabdžių pedalą mašina nė trupučio nelėtėdamas juda tolyn, galima palyginti nebent su situacija, kai iššokus iš skrendančio lėktuvo neišsiskleidžia parašiutas. Nors šios problemos dramatizmui nereikia itin lakios fantazijos, automobilininkai neįtikėtinai dažnai patys provokuoja nuotykius vardu „nėra stabdžių“. Tiksliau, eksploatuoja techniką su visiškai sudilusiais, ne visu plotu kontaktuojančiomis stabdžių trinkelėmis ir stabdžių diskais, sistemos hermetiškumo neužtikrinančiais vamzdeliais ar žarnelėmis. Dėl šių priežasčių automobilio stabdymo efektyvumas keičiasi, o stabdymo kelias dramatiškai pailgėja.

Saugaus eismo ekspertų teigimu, iki 40 proc. visų avarijų įvyksta dėl automobilio slydimo ir stabdymo klaidų.

3. Netvarkingos pakabos lankstinės jungtys, lankstai

Šios automobilio detalės, paprastai vadinamos tiesiog „šarnyrais“, yra viena iš svarbiausių važiuoklės dalių, kuri jungia judančias pakabos detales ir leidžia valdyti automobilį – važiuojant nelygiu keliu jie reikiamu kampu keičia pakabos aukštį, padeda užtikrinti automobilio stabilumą, o drauge patogią ir saugią kelionę. Eksploatuojant transporto priemonę su stipriai sudėvėtais pakabos lankstais rizikuojama pačiu netinkamiausiu metu (dideliu greičiu posūkyje) prarasti vieną ar du vairuojančius ratus.

Giedriaus Matulaičio/Matulaitis.lt nuotr./Automobilio važiuoklė
Giedriaus Matulaičio/Matulaitis.lt nuotr./Automobilio važiuoklė

4. Netvarkinga vairo traukių ir svirčių būklė

Automobilių vairo mechanizmo būklė tiesiogiai susijusi su galimybe saugiai važiuoti ten, kur reikia mašinoje esantiems žmonėms. Klibančios traukės ir svirtys apie stabilumą, valdymo tikslumą leidžia kalbėti tik būtuoju laiku. Tokių problemų turinti transporto priemonė yra tarsi uždelsto veikimo bomba, galinti „detonuoti“ ir nusviesti mašiną su visu jos ekipažu nuo kelio bet kuriuo metu.

5. Netvarkingos spyruoklės ir amortizatoriai

Nuo amortizatorių bei spyruoklių priklauso, kiek patogu ir saugu valdyti transporto priemonę: jei jie susidėvėję, prarandamas optimalus sukibimas su kelio paviršiumi, todėl drastiškai keičiasi stabdymo kelio ilgis net tais atvejais, kai stabdžių sistema yra nepriekaištingos būklės.

Sugedę ar nusidėvėję amortizatoriai, netvarkinga važiuoklė lemia transporto priemonės stabilumą, manevringumą, atsparumą slydimui. Jei amortizatoriai ir spyruoklės nebeatlieka savo funkcijų, suvaldyti automobilį būna sudėtinga net patyrusiam vairuotojui. Tai viena dažniausių avarijų priežasčių.

123rf.com nuotr./Padangos
123rf.com nuotr./Padangos

6. Netvarkingos padangos

Lengvasis automobilis su kelio paviršiumi liečiasi keturiais delno dydžio taškais, todėl nuo padangų būklės tiesiogiai priklauso, kaip efektyviai mašina įsibėgės, reaguos į komandas vairu, stabdys ir kiek sunaudos degalų. Deja, važinėjančių su kritinę nudėvėjimo ribą (4 mm) pasiekusiomis padangomis, nepaisančių sezoniškumo reikalavimų, ant tos pačios ašies montuojančių skirtingo protektoriaus rašto padangas ar nekreipiančių dėmesio į padangų karkaso pažeidimus (iššokusius gumbus) yra kur kas daugiau nei galima įsivaizduoti.

7. Netvarkingi saugos diržai ir saugos oro pagalvių sistema

Vienas žiniasklaidos mėgiamas stereotipų – į avariją patekusios transporto priemonės keleivius „gelbsti oro pagalvės“. Iš tiesų toks teiginys tiek pat teisingas, kaip ir pasakymas „jūra sūri, nes joje plaukioja silkės“. Saugos oro pagalvės efektyviai veikia tik tuomet, jei avarijos metu žmonės būna jiems skirtose vietose – savotiškose saugos celėse, kurias maksimaliai apsaugoti nuo visų įmanomų pažeidimų stengiasi automobilių konstruktoriai.

Tam būtinos dvi sąlygos: vairuotojas ir keleiviai privalo būti tinkamai prisirišę saugos diržais, o mašina turėti efektyviai „dirbančias“ kėbulo gniuždymo zonas, sugeriančias kinetinę energiją ir maksimaliai sumažinančias perkrovas mašinoje esantiems žmonėms. Po eismo įvykių ištiesintos ir suvirintos konstrukcijos tokių savybių dažniausiai neturi.

Transporto priemonių patikra TA centuose yra vienas pagrindinių „filtrų“ apribojančių galimybes į kelius ir gatves patekti grėsmė kitiems eismo dalyviams keliančioms mašinoms. Tačiau akivaizdu, kad statistika apie pirmuoju bandymu TA praeinančių automobilių dalį ne visuomet atspindi realią padėtį. Šį procentą formaliai pagerina tai, kad didelė dalis transporto priemonių prieš pat vizitą į TA centrą tam yra specialiai ruošiamos ir remontuojamos, tačiau iki tol ilgesnį ar trumpesnį laiką būna eksploatuojamos numojant ranka net į akivaizdžius techninius trūkumus.

Dažniausiai pasitaikantys trūkumai:

 1. Stabdymo netolygumas – 12,3 proc.;
 2. Artimųjų žibintų sureguliavimas – 9,4 proc.;
 3. Skysčių prasisunkimas – 9,1 proc.;
 4. Pakaba/šarnyriniai sujungimai – 7.2 proc.;
 5. Išmetimo sistema – 6 proc.;
 6. Stovėjimo stabdis – 4.9 proc.;
 7. Dūmingumas – 4.7 proc.;
 8. Vairavimo sistema/ šarnyriniai antgaliai ir pan. – 4.1 proc.;
 9. Išorinio paviršiaus skydas, sudedamoji dalis turi pažeidimų, yra atsiknoję, nepatikimai pritvirtinti ar tokios formos, kad padidėja sužalojimo pavojus 3.9 proc.
 10. Pernelyg didelis korozijos poveikis, galintis turėti įtakos konstrukcijos stabilumui (tvirtumui) – 3,8 proc.;
 11. Stabdymo efektyvumas – 3 proc.;
Eil. Nr. Trūkumo apibūdinimas Automobilių su trūkumais dalis, proc. Trūkumų pokytis % (2016 su 2015 ir su 2014) Komentarai
2016 m. 2015 m. 2014 m.
Žibintai
1 Nesureguliuoti artimųjų šviesų žibintai 13,9 15,0 16,9 -1.1 /-3.1 Atvykstančių į TA kiekis su netvarkingais žibintais (netinkama šviesos sklaida, pažeisti, nepritvirtinti, prastos būklės) siekia apie 40 proc. Saugaus eismo ekspertų teigimu, iki 90 proc. avarijų susiję su vairuotojų regėjimu ir matomumu, nes prastos šviesos eliminuoja galimybę adekvačiai įvertinti važiavimo trajektorijoje esančias klūtis, kelio ypatumus. Tinkamai neapšviesta transporto priemonė tampoa "nematoma" kitirems eismo dalyviams.
2 Netvarkingi priekiniai žibintai 6,8 6,5 6,1 0.3 /0.7
3 Netvarkingi rūko žibintai 4,3 4,5 4,9 -0.2 /-0.6
4 Netvarkingi arba nešviečia stabdymo signalo žibintai 3,8 3,6 3,4 0.2 /0.4
Stabdžiai
5 Netvarkingas darbinių stabdžių veikimas 5,3 5,7 6,4 -0.4 /-1.1 Kai transporto priemonė eksploatuojma su visiškai sudilusiomis, ne visu plotu kontaktuojančiomis stabdžių trinkelėmis ir stabdžių diskais, sistemos hermetiškumo neužtikrinančiais vamzdeliais ar žarnelėmis radikaliai kinta stabdymo efektyvumas, o stabdymo kelias dramatiškai pailgėja.
Incidentus keliuose analizuojantys specialistai teigia, kad iki 40 proc. visų avarijų įvyksta dėl automobilio slydimo ir stabdymo klaidų.
6 Netvarkingi standūs stabdžių sistemos vamzdeliai 2,9 3,0 2,7 -0.1 /0.2
7 Netvarkingos lanksčios stabdžių sistemos žarnelės 2,6 2,9 3,1 -0.2 /-0.5
8 Netvarkinga stabdžių antiblokavimo sistema (ABS) 1,7 1,9 1,9 -0.2 /-0.2
Važiuoklė
9 Netvarkingos pakabos lankstinės jungtys, lankstai 12,8 12,8 12,9 0 /-0.1 Vairo mechanizmo ir pakabos būklė tiesiogiai susijusi su galimybe saugiai valdyti automobilį. Susidėvėjusios, deformuotos traukės, svirtys ir įvairios pakabos jungtys eliminuoja galimybę tiksliai manevruoti, nelygiame kelyje reikiamu kampu nepakeičia pakabos aukščio, pavečia automobilį nestabiliu, kelionę nepatogia ir nesaugia.
10 Netvarkinga vairo traukių ir svirčių būklė 6,0 6,1 6,2 -0.1 /-0.2
11 Netvarkingos spyruoklės ir stabilizatoriai 3,1 2,5 2,0 0.7 /1.1
12 Netvarkingi amortizatoriai 1,6 1,8 1,9 -0.2 /-0.3
13 Netvarkingos padangos 2,5 2,9 3,5 -0.4 /-1
Saugumo sistemos
14 Netvarkingi saugos diržai 2,0 2,5 2,6 -0.5 /-0.6 Elektroniniai vairuotojo pagalbininkai šiuolaikiniuose automobiliuose leidžia išvengti daugelio "žmogiškų" klaidų, o incidetnų metu - gerokai sušvelnina jų pasekmes, sumažina traumų ir žūčių tikimybę. Prastai veikiantys saugos diržai eliminuoja galimybę avarijos metu vairuotojui ir keleiviams būti labiausiai apsaugotoje automobilio vietoje.
15 Netvarkinga saugos oro pagalvių sistema 1,7 2,4 2,2 -0.7 /-0.5
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Rinkimai Turkijoje: opozicijai atsirado šansų įveikti R.T.Erdoganą?

Sportas

Fantastiškas čempionų kirtis: vokiečiai paskutiniu smūgiu patiesė Švediją

Verslas

Vyno ir automobilių uostas Prancūzijoje: kaip prancūzai gaudė varles ir už 8 mln. supylė salą paukščiams

Aktualu

Sveikatos apsaugos ministerijos parengta tvarka – kliūtis savanorių pagalbai telefonu

Pasaulis kišenėje

Bičių magija: kam šviežio medaus, o kam – prigulti ant dūzgiančių avilių

Rasos šventė Kernavėje

24sek

„Raptors“ pasiūlymą atmetęs Š.Jasikevičius apsisprendė: lieka „Žalgiryje“

Vardai

Dviguba šventė V.Pranckiečio šeimoje: Tytuvėnuose – dukros vestuvės ir anūko Jono krikštynos

Gyvenimas

Santaros klinikų šviesuolio titulą gavusio vaikino rankose – žmonių likimai

Gyvenimas

Kas yra maca ir ar ji tikrai pagerina lytinį potraukį?

Aktualu

Aleksoto aerodrome sudužo akrobatinio skraidymo čempionės pilotuojamas lėktuvas

Kultūra

Kauno modernizmas: ateičiai ar praeičiai?

Vardai

Švėkšnoje susituokė „Ryto“ krepšininkas Arnas Butkevičius ir Laurita Vilkaitė: porą sužavėjo bažnyčia

Aktualu

Sosnovskio barščiai toliau veši Vilniuje – žydi prie parduotuvės ir daugiabučio

Vardai

Škotijos pilyje susituokė „Sostų karų“ žvaigždės Kitas Haringtonas ir Rose Leslie

Aktualu

Lazdijuose gausios ugniagesių pajėgos kovojo su ugnimi parduotuvėje „Aibė“

Gyvenimas

Kūdikiai gimdoje verkia – ir dar 18 įspūdingų faktų, kuriuos sužinojau, tapęs tėčiu

Sportas

Meksika toliau žingsniuoja pergalingai – įveikta ir Pietų Korėja

Gazas

Be dviejų posūkių, „Autoplius.lt Fast Lap“ dalyviai puikiai susitvarkė su Rygos trasos iššūkiu

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Panama. Salos, kuriose vyrai trokšta būti moterimis

Naujienos

Aktualu

Rinkimai Turkijoje: opozicijai atsirado šansų įveikti R.T.Erdoganą?

Sportas

Fantastiškas čempionų kirtis: vokiečiai paskutiniu smūgiu patiesė Švediją

Verslas

Vyno ir automobilių uostas Prancūzijoje: kaip prancūzai gaudė varles ir už 8 mln. supylė salą paukščiams

Aktualu

Sveikatos apsaugos ministerijos parengta tvarka – kliūtis savanorių pagalbai telefonu

Pasaulis kišenėje

Bičių magija: kam šviežio medaus, o kam – prigulti ant dūzgiančių avilių

Rasos šventė Kernavėje

24sek

„Raptors“ pasiūlymą atmetęs Š.Jasikevičius apsisprendė: lieka „Žalgiryje“

Vardai

Dviguba šventė V.Pranckiečio šeimoje: Tytuvėnuose – dukros vestuvės ir anūko Jono krikštynos

Gyvenimas

Santaros klinikų šviesuolio titulą gavusio vaikino rankose – žmonių likimai

Gyvenimas

Kas yra maca ir ar ji tikrai pagerina lytinį potraukį?

Aktualu

Aleksoto aerodrome sudužo akrobatinio skraidymo čempionės pilotuojamas lėktuvas

Kultūra

Kauno modernizmas: ateičiai ar praeičiai?

Vardai

Švėkšnoje susituokė „Ryto“ krepšininkas Arnas Butkevičius ir Laurita Vilkaitė: porą sužavėjo bažnyčia

Aktualu

Sosnovskio barščiai toliau veši Vilniuje – žydi prie parduotuvės ir daugiabučio

Vardai

Škotijos pilyje susituokė „Sostų karų“ žvaigždės Kitas Haringtonas ir Rose Leslie

Aktualu

Lazdijuose gausios ugniagesių pajėgos kovojo su ugnimi parduotuvėje „Aibė“

Gyvenimas

Kūdikiai gimdoje verkia – ir dar 18 įspūdingų faktų, kuriuos sužinojau, tapęs tėčiu

Sportas

Meksika toliau žingsniuoja pergalingai – įveikta ir Pietų Korėja

Gazas

Be dviejų posūkių, „Autoplius.lt Fast Lap“ dalyviai puikiai susitvarkė su Rygos trasos iššūkiu

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Panama. Salos, kuriose vyrai trokšta būti moterimis

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie Gazas