Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 11d. 15:55

Vaizdo registratorius vilniečiui tapo galvos skausmu

Hibridinis vaizdo registratorius
Gamintojo nuotr. / Hibridinis vaizdo registratorius

Socialiniuose tinkluose platinami vaizdo registratoriumi užfiksuoti KET pažeidėjai jau seniai nieko nestebina, o šiuos prietaisus pardavinėjantys prekeiviai trina rankomis – norinčių įsigyti vis daugiau.

Tai palengvina Kelių policijos darbą, o kartais padeda išvengti ir baudos ar įrodyti savo tiesą priešiškai nusiteikusiam pažeidėjui. Tačiau į 15min redakciją besikreipusio vilniečio istorija įrodo, kad, prieš įsigyjant vaizdo registratorių, vertėtų pasidomėti ne tik jo techniniais parametrais.

Gamintojo nuotr./Hibridinis vaizdo registratorius
Gamintojo nuotr./Hibridinis vaizdo registratorius

Tapo ginčo įkaitu

Prieš ketverius metus įsigijęs pirmąjį savo vaizdo registratorių vilnietis Andrius (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pradėjo filmuoti ir internete talpinti bei policijos pareigūnams siųsti vaizdo medžiagas, kuriose – nuo neįtikėtinu greičiu judria miesto gatve skriejančių kelių erelių iki smulkius KET pažeidimus darančių užuomaršų.

Prieš dešimtmetį artimas žmogus žuvo avarijoje dėl kelių gaidelio kaltės, todėl žinau, kokia didelė gali būti taisyklių nepaisymo kaina.

„Pats visada vairuoju atsakingai. Prieš dešimtmetį artimas žmogus žuvo avarijoje dėl kelių gaidelio kaltės, todėl žinau, kokia didelė gali būti taisyklių nepaisymo kaina. Neplatinu visų vaizdo įrašų. Tai būtų pernelyg didelis darbas. Vilniaus keliuose tiek pažeidėjų, kad būtų galima tiesiog važinėjant gatvėmis nuolatos išrašinėti baudas“, – sakė sostinės gyventojas.

Tačiau beveik prieš metus užfiksavęs ir išplatinęs įrašą, kuriame moteris kerta ištisinę eismo juostą, vilnietis pakliuvo tariamos pažeidėjos nemalonėn.

„Vykdamas apsipirkti pastebėjau, kad vienas nedidelis tamsiai pilkos spalvos „Toyota Yaris“ automobilis keletoje vietų kirto ištisinę eismo juostą ir padidino greitį, taip galimai sukeldamas pavojų kitiems eismo dalyviams. Sustojęs prekybos centro stovėjimo aikštelėje pastebėjau ir tą moterį, vairavusią automobilį.

Priėjau ir pasiūliau peržiūrėti įrašą. Ji labai supyko. Pradėjo aiškinti, kad seku ją ir jokių pažeidimų nebuvo. Susiginčijome. Na, o kadangi ji buvo teisininkė, prasidėjo ir susirašinėjimai bei ginčai dėl asmens sekimo, kitų asmenų filmavimo be jų sutikimo ir kt. Tokios informacijos negaliu pateikti ir kaip oficialaus įrodymo. Apie vaizdo registratorius kalbama nuolatos ir diskusijos vis netyla, bet kaip elgtis tokiose situacijose?“ – atsiduso vyras.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Policijos „Škoda Yeti“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Policijos „Škoda Yeti“

Konfliktas su atsitiktinai kelyje sutikta moterimi Andriui taip greitai nesibaigė. Neoficialiai jie ginčijasi iki šiol, nors pašnekovas pripažino, kad yra linkęs nusileisti ir nebesivelti į betikslį ginčą.

Jis norėjo tik sužinoti, kokiais atvejais vaizdo registratoriumi užfiksuotas įrašas yra oficialus įrodymas ir kada nereikėtų nusileisti kitai pusei.

Svarbus įrodymas

Advokatų kontoros „Velička, Brazaitis ir partneriai“ advokatas Marijus Velička pastebi, kad vaizdo registratoriai tampa vis svarbesniu įrodymu administracinių bylų procese. Tiesa, Lietuvoje jų naudojimas nėra apibrėžiamas jokiais teisės aktais.

Registratorius padeda, bet gali ir pakenkti

„Bylų, kuriose pasitelkiami vaizdo registratorių duomenys, yra pačių įvairiausių. Vienose jų vaizdo registratorius padeda, o kitose pakenkia. Ne visi konfliktai pasiekia teismus, bet administracinėse bylose tai tikrai yra vienas iš įrodymų“, – sakė advokatas.

Kokiais atvejais vaizdo registratoriumi užfiksuotas įrašas yra oficialus įrodymas.

Teisininkas prisiminė ir atvejį, kai byla buvo iškelta žmogui, kuris, vairuodamas automobilį su vaizdo registratoriumi, buvo pripažintas kaltu, nors KET ir nepažeidė. Vyras vyko į kitą šalį, kirsdamas Lietuvos sieną ir fiksuodamas viską registratoriumi. Remiantis įstatymais, specialiose zonose (pasienio, karinėse teritorijose ir kt.) be leidimo filmuoti ir fotografuoti negalima. Tad pareigūnai paprašė jo išjungti vaizdo registratorių ir ištrinti visą užfiksuotą medžiagą. Vairuotojui atsisakius tai padaryti buvo surašytas nutarimas dėl pareigūno teisėtų reikalavimų nevykdymo. Vėliau šį nutarimą apskundus teismui buvo pripažinta, kad vaizdo registratorius tokiose zonose negalėjo būti naudojamas.

Pasidomėkite įstatymais

Anot M.Veličkos, prieš naudojant vaizdo registratorių reikėtų pasidomėti ir įstatymais. Pavyzdžiui, jei degant draudžiamam šviesoforo signalui jūsų automobilyje esantis vaizdo registratorius užfiksuotų pro šalį pravažiuojantį automobilį, tokią medžiagą pateikus policijos pareigūnui, pažeidėjas bus nubaustas. To pakaktų identifikuoti automobilį pagal jo valstybinį numerį ir šviesoforo signalą.

Marijus Velička
Marijus Velička

Yra bylų, kuriose vaizdo registratorius nėra vertinamas vienareikšmiškai, tačiau yra pakankamai svarbus tam, kad pavyktų išsiaiškinti objektyviąją tiesą.

Vaizdo registratorių panaudojimas nėra reglamentuojamas jokiais įstatymais ar poįstatyminiais aktais. Privalomąja tvarka, kuri nustatyta institucijos ar jos padalinio vadovo, registratoriai yra naudojami patruliavimo metu tik policijos automobiliuose. Kita vertus, fizinis asmuo gali naudoti vaizdo registratoriumi užfiksuotus duomenis gindamas savo asmenines teises. Teisinio reglamentavimo nebuvimas su tuo nėra susijęs.

Fizinis asmuo gali naudoti vaizdo registratoriumi užfiksuotus duomenis gindamas savo asmenines teises.

„Tačiau kai tai bus reglamentuojama įstatymu, susidursime su kita, asmens duomenų teisinės apsaugos bei jos valdymo problema.

Ar savo vaizdo registratoriumi užfiksavęs kitus asmenis be jų sutikimo aš galėsiu tokiu įrodymu remtis byloje? Jei vaizdo registratorius yra naudojamas juridiniam asmeniui priklausančiame automobilyje, jis tampa duomenų valdytoju ir jam tenka atsakomybė pagal asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatas. Ar tas pats bus taikoma ir fiziniam asmeniui, kuris šiuo metu naudodamas vaizdo registratorių duomenų valdytoju netampa?“ – svarstė M.Velička.

Kur registratoriai draudžiami

Liuksemburge, Belgijoje, Portugalijoje ir Austrijoje dėl šių priežasčių vaizdo registratoriai yra uždrausti, o vairuotojas gali būti nubaustas vien už jo turėjimą. Rusijoje situacija visiškai kitokia. Dėl itin didelio draudiminių sukčiavimo atvejų masto vaizdo registratorius čia jau seniai tapo būtinybe. Jungtinėje Karalystėje vaizdo registratorių automobilyje naudojantiems vairuotojams draudimo bendrovės suteikia nuolaidą. Tačiau, įvykus draudiminiam įvykiui, privaloma pateikti filmuotą medžiagą bendrovei.

Nustojo taupyti

Susisiekus su vienos Vilniuje vaizdo registratoriais prekiaujančios įmonės atstovais paaiškėjo, kad prieš 5 metus prasidėjęs pirkimo bumas nesiliauja.

„Keičiasi tik tai, kad žmonės ieško brangesnių ir kokybiškesnių prekių. Ieškoma registratorių su dideliu ekranu ir papildomomis funkcijomis: navigacija, laisvų rankų įranga, filmų leistuvais, internetu ir kt. Nedideli registratoriai tampa seniena.

Anksčiau pakakdavo įsigyti patį pigiausią, vos keliasdešimt eurų kainuojantį prietaisą, o šiandien jam skiriama iki kelių šimtų eurų. Turbūt žmonės suprato, kad šykštus moka dukart ir ieškant kokybiškos technikos taupyti nereikėtų. Didelę įtaką padarė ir euro įvedimas. Jei anksčiau buvo ieškoma dovanos už 100 Lt, šiandien dovanai skiriama 100 Eur“, – savo įžvalgomis dalijosi UAB "Urmo grupė" vadovaujantis Vainius Kuolys.

Vaizdo registratoriai paprastai skiriasi vaizdo kokybe ir filmavimo kampu. Dabar vis populiarėja dvi vaizdo kameras ir tiek automobilio priekį, tiek galą naktį ir dieną filmuojantys vaizdo registratoriai.

Toks registratorius piniginę paplonins nuo 100 iki 150 Eur. Naujausi modeliai turi ir reakcijos į smūgį funkciją. Jei į stovėjimo aikštelėje stovintį automobilį įsirėžtų ar jį apgadintų kitas automobilis, registratorius sureaguos į smūgį ir nufilmuos pažeidimą.

Šių prietaisų ieškančius klientus V.Kuolys išskiria į du tipus: „Vieni jų buvo neteisingai apkaltinti ir neturėjo jokių įrodymų arba nukentėjo dėl nesąžiningų vairuotojų, buvo apgadinti jų automobiliai, gyvena nedraugiškoje kaimynystėje. Kiti tiesiog nori užbėgti problemoms už akių arba padovanoti registratorių artimam žmogui. Žmonės pastebi, kad pareigūno žodis yra aukštesnis už vairuotojo, todėl nori turėti įrodymų, jei būtų neteisingai suprasti ar apkaltinti“.

Paklausūs ir radaro detektoriai

Iš Kinijos į Lietuvą vaizdo registratorius importuojančios įmonės direktorius, „Powermax“ prekinio ženklo atstovas Lietuvoje Audrius Babušis taip pat pastebėjo, jog vis daugiau lietuvių ieško kuo mažesnių registratorių su papildomomis funkcijomis: GPS padėties fiksavimu ar radaro detektoriumi. Jais domisi ir transporto įmonės. Tačiau, anot įmonės atstovo, tai laikinas susidomėjimas.

„Vaizdo registratoriai su radaro detektoriumi Lietuvoje nėra uždrausti. Tačiau nepamirškite, kad su tokiu įrenginiu išvažiavus iš Lietuvos beveik bet kur, išskyrus Kaliningrado sritį (Rusija), grės baudos. Pavyzdžiui, Lenkijoje už radaro detektoriaus naudojimą gresia 500 zlotų bauda. Ten policijos pareigūnai visada apžiūri įrangą, ar ji neturi šios funkcijos. Draudžiami jie ir daugelyje kitų Europos šalių. Tad vienareikšmiškai rekomenduoti tokios įrangos negalėčiau. Geriau įsigyti tik atskiriamą įrenginį (split tipo – aut. past.), kur kamera bus tvirtinama ant stiklo, o pats įrenginys bus paslėptas daiktadėžėje arba saugiklių skyrelyje. Tokiu atveju papildomai rūpintis saugumu ir kaskart nuiminėti įrenginio nereikės. Tačiau toks vaizdo registratorius kainuos 200 Eur ir daugiau“, – aiškino A.Babušis.

Vaizdo registratoriai su radaro detektoriumi Lietuvoje nėra uždrausti.

Specialistai pataria įsigyti kuo mažesnių matmenų ir platesnį filmavimo lauką apimantį vaizdo registratorių, kuris užtikrintų gerą įrašo kokybę ir tamsiuoju paros metu. Tačiau skubėti įsigyti prietaisą su radaro detektoriumi nereikėtų. Kol kas dar nėra aišku, ar artimiausioje ateityje jie nebus uždrausti ir Lietuvoje.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vaizdo registratoriai: kada jų naudojimas tampa pažeidimu?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Ana ir Jadvyga, dainuojančios lietuviškai: istorija ant suoliuko

Mokslas.IT

Reklamos auka: vandeniui atsparus „iPhone 7“ sušlapęs sugedo, bet jo niekas netaiso

Aktualu

V.Putinas ir A.Merkel po susitikimo rado priežasčių šypsotis

Gyvenimas

Gyvenimas ant tiksinčios bombos: Devidui vėžys diagnozuotas tik dėl mamos atkaklumo

Gazas

Naujas pasiūlymas: vairuotojus nori priversti susimokėti už stovėjimą spūstyje

24sek

Lietuviška pasaka: kaip programuotojas iš mėgėjų lygos įšoko į Italijos krepšinio elitą

Vardai

46-erių Benas Affleckas susitikinėja su perpus jaunesne „Playboy“ mergina Shauna Sexton

15min recenzija Kultūra

Institucinis garažas. Dano Aleksos „Titanikas“ VDA parodų erdvėje

Verslas

Ant prekystalio – uždaromos mokyklos: vieną jų bandys parduoti jau 18-tą kartą

Gazas

Nauja tvarka tarpmiestiniuose autobusuose, kurią vairuotojas primins net tris kartus

Vardai

Kas yra laimė? Vasariškas vakarėlis Vilniuje subūrė laimingus žmones

Maistas

Norite „skaniai“ nufotografuoti patiekalą? 5 patarimai, kurie pravers

Gyvenimas

Kai seksualiniu priekabiavimu apkaltintos moterys: #MeToo istorijų pamokos

Mokslas.IT

JAV karinės pajėgos pasitelks voratinklius, kurie gali būti tvirtesni už plieną

Vardai

S.Grafininos nužudymu įtariamo N.Westo suėmimą pratęsęs teisėjas: „Tai neeilinė, rezonansinė byla“

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Aktualu

Zoologijos sodo prižiūrėtojai akylai stebi, kad invaziniai gyvūnai neištrūktų į laisvę

Gyvenimas

Europoje rekordiškai sergama tymais

Aktualu

Kaimą Sibire nori pavadinti „Sirija“, kad galėtų prašyti humanitarinės pagalbos

Naujienos

Ana ir Jadvyga, dainuojančios lietuviškai: istorija ant suoliuko

Mokslas.IT

Reklamos auka: vandeniui atsparus „iPhone 7“ sušlapęs sugedo, bet jo niekas netaiso

Aktualu

V.Putinas ir A.Merkel po susitikimo rado priežasčių šypsotis

Gyvenimas

Gyvenimas ant tiksinčios bombos: Devidui vėžys diagnozuotas tik dėl mamos atkaklumo

Gazas

Naujas pasiūlymas: vairuotojus nori priversti susimokėti už stovėjimą spūstyje

24sek

Lietuviška pasaka: kaip programuotojas iš mėgėjų lygos įšoko į Italijos krepšinio elitą

Vardai

46-erių Benas Affleckas susitikinėja su perpus jaunesne „Playboy“ mergina Shauna Sexton

15min recenzija Kultūra

Institucinis garažas. Dano Aleksos „Titanikas“ VDA parodų erdvėje

Verslas

Ant prekystalio – uždaromos mokyklos: vieną jų bandys parduoti jau 18-tą kartą

Gazas

Nauja tvarka tarpmiestiniuose autobusuose, kurią vairuotojas primins net tris kartus

Vardai

Kas yra laimė? Vasariškas vakarėlis Vilniuje subūrė laimingus žmones

Maistas

Norite „skaniai“ nufotografuoti patiekalą? 5 patarimai, kurie pravers

Gyvenimas

Kai seksualiniu priekabiavimu apkaltintos moterys: #MeToo istorijų pamokos

Mokslas.IT

JAV karinės pajėgos pasitelks voratinklius, kurie gali būti tvirtesni už plieną

Vardai

S.Grafininos nužudymu įtariamo N.Westo suėmimą pratęsęs teisėjas: „Tai neeilinė, rezonansinė byla“

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Aktualu

Zoologijos sodo prižiūrėtojai akylai stebi, kad invaziniai gyvūnai neištrūktų į laisvę

Gyvenimas

Europoje rekordiškai sergama tymais

Aktualu

Kaimą Sibire nori pavadinti „Sirija“, kad galėtų prašyti humanitarinės pagalbos

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie Gazas